Interfejs "loopback" routera: usunąć czy pozostawić?

Przeglądam konfiguracje firmowego sprzętu Cisco. Zauważyłem, że jeden z routerów posiada interfejs "loopback". Nie potrafię jednak stwierdzić, czy jego konfiguracja jest prawidłowa. Czy mogę usunąć/wyłączyć deklarację tego interfejsu w konfiguracji?

Zanim cokolwiek zostanie usunięte warto upewnić się, że posiadamy kopię aktualnej konfiguracji routera. Będzie to szczególnie istotne w przypadku, gdy rekonfigurujemy urządzanie przez sieć oraz, gdy jakość dokumentacji jest niewystarczająca do rekonstrukcji aktualnie pracującej konfiguracji. Jeżeli nie posiadamy pełnego schematu sieci, być może nadszedł dobry moment do stworzenia dokumentu, zanim dokonamy jakichkolwiek zmian.

Interfejs "loopback" jest wirtualnym interfejsem, który nie odpowiada żadnemu fizycznemu interfejsowi. W przeciwieństwie do innych interfejsów na routerach Cisco, gdy urządzenie działa, "loopback" jest zawsze aktywny. Interfejs możemy wyłączyć tylko poprzez wprowadzenie komendy shutdown w danej sekcji konfiguracji. Wykorzystanie określonego adresu IP skonfigurowanego na interfejsie "loopback" powoduje, że zmiany topologii nie muszą oznaczać zmiany źródłowego adresu IP pakietów wychodzących z routera. Router może także wskazywać adres IP interfejsu "loopback", jako adres IP interfejsu fizycznego przez wykorzystanie funkcjonalności "unnumbered".

Omawiany interfejs zwiększa wygodę pracy z urządzeniem. Główną zaletą jest zawsze aktywny stan interfejsu. Dzięki tej właściwości zwiększa się stabilność tablic trasowania. Przykład konfiguracji z wykorzystaniem tej funkcjonalności dla protokołu BGP wygląda następująco:

interface Loopback 0

ip address 192.168.0.1 255.255.255.255

router-bgp 100

neighbour 192.168.0.2 remote-as 100

neighbour 192.168.0.2 update-source loopback 0

W przypadku wykorzystania adresu IP "loopback" jako źródła wszystkich pakietów wychodzących z routera, bardzo łatwo skonstruować filtry chroniące systemy zarządzające operatora. Do omawianego interfejsu można przypisać wszelkie czynności administracyjne (ssh, telnet, snmp). Z duża łatwością i przejrzystością utworzymy w takim przypadku zabezpieczające listy dostępu. Jeżeli mamy więcej niż jedną trasę do routera, zapewne chcielibyśmy nadal osiągać urządzenie używając pojedynczego adresu IP. "Loopback" pozwoli zrealizować także taką konfigurację.

Gdy pracujemy na konsoli routera, możemy użyć rozszerzonej komendy ping do testowania funkcjonalności trasowania bez potrzeby inicjalizacji z innego urządzenia. Przygotowując się do dowolnej certyfikacji Cisco, interfejs "loopback" pozwala zasymulować pracę z większą ilością sieci, niż umożliwia to wykorzystywany sprzęt.

Przedstawione przykłady to tylko część opcji omawianej funkcjonalności. Nie warto wyłączać tego interfejsu. Korzyści, jakie zapewnia w odniesieniu do realizacji zadań bezpieczeństwa, zarządzania, dostępu oraz skalowalności routera i sieci są nieocenione. Przy odrobinie czasu poświęconego na zapoznanie się z dokumentacją techniczną, efektywnie wykorzystamy ten interesujący element systemu IOS.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200