Gdzie te pakiety?

Pobierasz z sieci dużo materiałów? Narzekasz na powolny transfer? Sprawdź przyczynę zastoju w przepływie danych! Wyniki takiej analizy mogą przydać się zwłaszcza korzystającym z sieci lokalnej (gdy problem przepływu danych dotyczy routera takiej sieci).

Z pomocą przyjdzie Ci program PATHPING.EXE, dzięki któremu ustalisz, gdzie giną dane w drodze na Twój dysk.

Wpisując w wierszu poleceń

ping <adres_IP_ lub_ nazwa_hosta>

sprawdzimy czy określony serwer jest dostępny i czy odpowiada na wysyłane zapytania. Natomiast poleceniem

tracert <adres_IP_lub_nazwa_hosta>

sprawdzimy drogę, którą pakiety danych pokonują, zanim trafią do tego serwera. Wyświetli ono listę serwerów pomiędzy komputerem użytkownika a serwerem docelowym.

Funkcjonalność ping i tracert łączy w sobie program PATHPING.EXE, który dodatkowo we własnym zakresie sporządza tablicę wyników. A oto sposób, w jaki należy je odczytywać:

- serwery w kolejności od początkowego do docelowego są wymieniane od góry do dołu (podobnie jak w przypadku narzędzia tracert)

- kolumna RTT wskazuje czas oczekiwania na odpowiedź danego serwera (w milisekundach)

- kolumna Źródło Zgubione/wysłane = Pct zawiera liczbę i procentowy wskaźnik pakietów danych, które zaginęły w drodze od komputera do wybranego pośrednika

- kolumna Ten węzeł/Łącze Zgubione/wysłane = adres Pct zawiera informacje, ile pakietów zgubiło się w drodze od jednego pośrednika do drugiego.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200