Dziesięć kroków do redukcji kosztów energii w IT

W ostatnim czasie pojawiło się wiele publikacji IT, rekomendujących sposoby redukcji ilości energii, potrzebnej do zasilania systemów informatycznych. Większość porad skupiało się na prostych metodach, włączając w to wirtualizację serwerów, czy migrację do serwerów modułowych "blade". Organizacje IT mogą redukować koszty energii także w inny sposób:

- Zwiększając świadomość kosztów energii w korporacji. Wiele osób decyzyjnych wewnątrz lub na zewnątrz organizacji IT, zdaje sobie sprawę z ilości energii konsumowanej przez systemy IT. Warto zdobyć ich wsparcie w realizacji programów redukcji ilości potrzebnej energii, określając i przedstawiając aktualne koszty.

- Skupiając się całościowo na systemie zarządzania energią. Zasilacze, pamięci i monitory wykazują największe energetyczne zapotrzebowanie. Można jednak migrować do bardziej efektywnych rozwiązań. Nawet wentylatory mogą zostać skonstruowane do bardziej efektywnej pracy. Zabiegi wykonane na systemie operacyjnym mogą minimalizować całkowita ilość konsumowanej energii oraz automatycznie wyłączać niewykorzystywane komponenty.

- Modelując zasilanie i chłodzenie centrum danych, można dopracować system energetyczny. Wykorzystując sensory, które monitorują aktualną konsumpcję energii oraz przepływ powietrza, można wyciągnąć wnioski i dokonać dodatkowych usprawnień.

- Sprawdzając dokładnie lokalizację nowego centrum danych. Przykładowo Google i HSBC, konstruują nowe centra danych, wykorzystując zaawansowaną energię hydroelektryczną uzyskiwaną z wykorzystania energii wodospadów Niagara oraz rzeki Kolumbia. Niektóre firmy przenoszą centra danych do rejonów, gdzie energia elektryczna jest tańsza.

- Instalując modularne, skalowalne systemy zasilania. Starsze systemy UPS są największymi konsumentami energii w centrach danych. W dodatku pobierają więcej energii, niż wymaga tego obciążenie. Nowsze systemy redukują konsumpcję energii przez dopasowanie konsumpcji do aktualnego obciążenia.

- Instalując systemy chłodzące. Systemy chłodzące redukują koszty przez przechwytywanie i neutralizację gorącego powietrza, blisko miejsca jego powstawania. Centra danych projektowane z przemyślanym umiejscowieniem gorących i zimnych stref, redukują całkowitą ilość energii przeznaczonej na chłodzenie.

- Wykorzystując energooszczędne oświetlenie. Koszt jest nieporównywalnie wyższy, ale szybko się zwróci.

- Redukując ilość przetwarzanych danych. Należy regularnie czyścić niewykorzystywane pliki, usuwać duplikaty i kompresować istniejące pliki. Ogromna ilość przestrzeni dyskowej jest zajęta przez dane nie przetwarzane, które kumulują się w czasie. Warto zainwestować w systemy automatycznej archiwizacji.

Wiele firm przenosi odpowiedzialność za koszty energii na korporacyjny budżet oraz do działu IT. Niestety budżety działów IT są ograniczone, natomiast koszty energii rosną. Redukując koszty energii, nie będziemy musieli redukować innych elementów budżetu.

Opracowano na podstawie artykułu zamieszczonego w TechWorld.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200