Darmowe oprogramowanie zarządzające

Oprogramowanie "freeware" ma długą historię w przypadku narzędzi dla administratorów sieci. Aplikacje takie jak {{a:HTTP://www.ethereal.com}}Ethereal{{/a}}, {{a:HTTP://oss.oetiker.ch/mrtg/}}Multi Router Traffic Grapher{{/a}} oraz {{a:HTTP://www.snort.org}}Snort{{/a}}, umożliwiają monitorowanie urządzeń, ruchu oraz bezpieczeństwa, nawet w dużych sieciach.

Bardzo często kuzyni oprogramowania "freeware" - wspierane przez społeczności oprogramowanie "open source" - są wykorzystywani do realizacji zaawansowanych zadań zarządzania. Takie projekty jak Nogios oraz darmowe produkty od komercyjnych dostawców GroundWork Open Source, Hyperic czy Splunk sprowadzają na ziemię twórców płatnego oprogramowania. Najczęściej oprogramowanie jest darmowe, ale już za wsparcie techniczne producenta należy zapłacić.

Przedstawimy kilka darmowych narzędzi, które doskonale uzupełniają, a często stanowią podstawę warsztatu administratora.

Zobacz również:

  • Aż 4/5 programów open-source może być niebezpieczne
  • 12 darmowych narzędzi do projektowania, tworzenia i testowania interfejsów API

Polecamy także Monitorowanie sieci w wersji open source

1. DHCP_probe

Administratorzy, którzy potrzebują śledzić nieautoryzowane adresy IP w swoich sieciach, powinni sprawdzić narzędzie DHCP_probe, tworzone przez zespół z Princeton University. DHCP_probe umożliwia wyszukiwanie serwerów DHCP oraz BOOTP w bezpośrednio przyłączonej sieci Ethernet. Aplikacja wysyła zapytania do serwerów DHCP w sieci. W przypadku, gdy nieautoryzowany serwer odpowie na zapytanie, narzędzie ostrzega o istnieniu zagrożenia. Oprogramowanie jest niezwykle użyteczne. Wyobraźmy sobie sytuację, gdy pracownik przynosi do pracy ruter lub punkt bezprzewodowy. Następnie włącza go w sieć i przydziela adresację z nieautoryzowanego serwera DHCP dla dużej części sieci. To dość częsta sytuacja, natomiast DHCP_probe umożliwi łatwe wykrycie incydentu. Aplikacja początkowo była tworzona dla Sun Solaris, ale istnieje także wersja dla systemu Linux.

2. Password Safe

Zarządzanie i ochrona haseł staje się zdecydowanie łatwiejsza, gdy użyjemy Password Safe - darmowego narzędzia, które tworzy Bruce Schneider. Password Safe pozwala użytkownikom przechowywać hasła bezpiecznie zaszyfrowane na ich własnych komputerach. Hasła mogą zostać odblokowane odpowiednią kombinacją klawiszy. Darmowe narzędzie dla systemu Windows używa algorytmu szyfrowania Twofish, który jest darmową alternatywą DES (Data Encryption Standard). Password Safe zawiera intuicyjny interfejs, który pozwala użytkownikom stworzyć ich własną bazę haseł.

3. Kiwi Syslog Demon

Darmowe narzędzie zbiera wpisy Syslog z wielu urządzeń. Kiwi Syslog Daemon potrafi odbierać, filtrować, logować, wyświetlać i przekazywać komunikaty Syslog oraz trapy SNMP z takich hostów jak rutery, przełączniki, systemy Unix i inne urządzenia z włączonym demonem Syslog. Oprogramowanie posiada przyjemny interfejs graficzny GUI, umożliwiający szybką analizę informacji. Kiwi Syslog Demon potrafi także odbierać trapy SNMP oraz odpytywać bazy MIB urządzeń. Jest to świetna aplikacja, która konsoliduje wpisy Syslog. Istnieje także komercyjna wersja oprogramowania o znacznie większych możliwościach.

4. Argus

Argus (Audit Record Generation and Utilization System) jest darmową alternatywą dla takich produktów jak Ipswitch WhatsUp Gold, czy SolarWinds Orion. Aplikacja monitoruje systemy, serwery i rutery udostępniając informację o potencjalnych problemach wydajności oraz dostępności. Argus może zostać także wykorzystany do monitorowania zaawansowanych aplikacji IP, takich jak VoIP. Oprogramowanie aktualnie dostępne jest dla systemów Linux, Solaris, FreeBSD, OpenBSD, NetBSD, MAC OS X.

5. Zenoss Core

Zenoss Core jest oprogramowaniem dostępnym na publicznej licencji Mozilla. Narzędzie może zostać użyte do monitorowania urządzeń sieciowych, systemów operacyjnych, aplikacji, serwerów, zasilania awaryjnego pod kątem wydajności i dostępności. System wykorzystuje SNMP oraz Syslog do zbierania danych zarządzających z urządzeń. Zenoss Core może także zbierać dane od systemów Windows przy wykorzystaniu Windows Management Instrumentation (WMI). Aplikacja uruchamia się na systemach Windows (NT/2000/XP), BSD (FreeBSD/NetBSD/OpenBSD/Apple Mac OS X), Linux.

6. Tera Term

Darmowe oprogramowanie dla Windows pozwalające użytkownikom na połączenia Telnet/SSH/SERIAL. Zawiera bardzo dobrą implementację języka skryptowego umożliwiającą automatyczną aktualizację i konfigurację urządzeń. Tera Term jest bardzo dobrze znanym klientem Telnet/SSH/SERIAL, do tego całkiem zaawansowanym.

7. Splunk Server

Splunk posiada darmową wersję oprogramowania indeksującego dane ze środowiska sieciowego, pozwalające rozwiązywać problemy sieciowe. Produkt uruchamia się na systemach Linux, Unix (włączając w to Solaris) oraz MAC OS X. Darmowa wersja oferuje użytkownikom do 500 MB indeksowanych danych na dzień. Splunk Server przeszukuje dzienniki, wiadomości, pliki konfiguracyjne, trapy SNMP i operacje na bazach danych w celu odnalezienia danych przeznaczonych do analizy. Następnie analizuje zebrane dane w celu ukazania potencjalnych problemów. Administrator może zdecydowanie szybciej reagować na zdarzenia, które mogą powodować problemy w przyszłości. Oprogramowanie jest dostępne dla systemów FreeBSD, Linux, MAC OS X, Solaris.

8. Zabbix

Zabbix to zaawansowany system monitorujący, alarmujący i wizualizujący zachowania w środowiskach sieciowych. ZABBIX oferuje kilka opcji monitorowania - sprawdza dostępność i odpowiedzi standardowych usług jak SMTP, odpowiedzi na zapytania SNMP, odpowiedzi na zapytania ICMP. Do monitorowania serwerów i stacji roboczych wykorzystuje agenta, który instalowany jest na systemach Unix lub Windows. Pozwala to na monitorowanie m.in. wykorzystania CPU, utylizacji połączeń sieciowych, przestrzeni dyskowych, itp. ZABBIX jest całkowicie darmowym oprogramowaniem, które zarządzane jest z poziomu przeglądarki stron internetowych. Oprogramowanie jest dostępne w formie źródeł oraz pakietów przygotowanych pod FreeBSD i określone dystrybucje Linux.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200