Chłodzenie centrum danych

Dobór systemów chłodzenia do nowoczesnej serwerowni jest skomplikowany i musi uwzględniać więcej czynników niż tylko ilość wydzielanego ciepła. Oto ich lista.

Chłodzenie centrum danych

Partner raportu

Dzisiejsze serwery charakteryzują się znacznie większą gęstością mocy niż tradycyjne rozwiązania, nawet te instalowane w szafach przemysłowych. Rozpowszechnienie się technologii serwerów blade spowodowało koncentrację bardzo dużej mocy obliczeniowej na małej powierzchni, w małej objętości urządzeń. Nawet jeśli nowoczesne serwery wydzielają znacząco mniej ciepła w stosunku do oferowanej wydajności, to jest ono skoncentrowane w małej powierzchni szaf. Tradycyjne serwery zajmujące 4-5 szaf wydzielają 12-15 kW ciepła, znacznie więcej wydzieli zestaw dzisiejszych serwerów kasetowych zajmujących jedną szafę.

80 kW

ciepła na szafę potrafią odprowadzić urządzenia LCP

O ile tradycyjne serwery jeszcze można było schłodzić przy użyciu naściennych wymienników ciepła, przy modernizacji serwerowni, to do serwerów kasetowych chłodzenie musi być całkowicie przekonstruowane. Gęstość mocy, typowo przyjmowana na ok. 15 kW na szafę dla lekkich konstrukcji przy pełnym obciążeniu maszyn, jest zbyt duża, aby móc odprowadzić ją przy pomocy zwykłego nawiewu. Przy mocy rzędu 20 kW na szafę, najlepszym medium chłodzenia jest ciecz, tzw. woda lodowa. Posiada wysoką pojemność cieplną, zatem przy stosunkowo niewielkim przepływie potrafi odebrać duże ilości energii. W ten sposób działa system Rittal RimatriX5 LCP, który wykorzystuje wymiennik ciepła zestawialny z szafą serwerową o standardowych wymiarach, umożliwiając odprowadzenie mocy rzędu 20 kW (wersja Standard, przepływ powietrza ok. 3000 m³/h) czy 28 kW (wersja Plus, przepływ powietrza ok. 4800 m³/h). Szafa serwerowa jest odseparowana od części chłodzącej, aby uniknąć penetracji przez ciecz. Szczególną cechą takich urządzeń jest to, że chłodzenie ogranicza się do strefy urządzeń zamkniętych w szafie, odbywa się w obiegu zamkniętym, po uszczelnieniu do poziomu IP55.

Najwyższe gęstości mocy, dla których projektuje się standardowe chłodzenie to ok. 30 kW na szafę. Przy projekcie dopasowanym do konkretnych serwerów i specyficznych warunków instalacji, można odprowadzić nawet 80 kW z pojedynczej szafy. Takie gęstości mocy można spotkać przy mocno obciążonych, skonsolidowanych środowiskach o skrajnie wysokiej wydajności.

Uszyte na miarę

Ze względu na bardzo wysokie wymagania, wszystkie niestandardowe obciążane instalacje muszą być dostosowywane pod kątem konkretnego zastosowania. Przykładem może być dobranie przepływu powietrza dla zastosowanych maszyn. Chociaż większość serwerów jest skonstruowana w taki sposób, że pobiera chłodne powietrze z przodu obudowy i wyrzuca ogrzane z tyłu, niektóre urządzenia mają obieg powietrza w poziomie, z prawej do lewej strony (np. niektóre produkty Cisco). Zastosowanie typowego obiegu w przypadku takich urządzeń może skutkować ich przegrzaniem a system na pewno nie będzie funkcjonował z najlepszą możliwą sprawnością.


TOP 200