Cegły i belki drewna

Dell, wprowadzając PowerEdge, dołączy do producentów oferujących serwery blade.

Dell, wprowadzając PowerEdge, dołączy do producentów oferujących serwery blade.

Cegły i belki drewna

Co włożyć do szafy

Serwery PowerEdge w wersji blade będzie można kupić dopiero za kilka miesięcy - najwcześniej w III kwartale br. Do tego czasu konkurenci wywalczą udział w rynku blade, ale przedstawiciele Della liczą, że firmie uda się nadrobić stratę. Serwery PowerEdge będą zapewniać większą wydajność. Mają być wyposa-żone w procesory Pentium III 1,26 GHz, podczas gdy konkurencja decyduje się korzystać zazwyczaj z energooszczędnych wersji z zegarem 700-800 MHz.

Dwuprocesorowa płyta

W jednym PowerEdge 1655MC o wysokości 3U będzie można zmieścić sześć 2-procesorowych modułów serwerowych. Obudowa Della jest standardowo wyposażona w jeden 6-portowy przełącznik Gigabit Ethernet z czterema portami typu uplink do połączenia ze szkieletem sieci. Każdy z modułów serwerowych jest podłączany do przełącznika w momencie włożenia do obudowy - bez konieczności stosowania dodatkowych kabli. Istnieje także możliwość instalacji w tej samej obudowie dodatkowego przełącznika Gigabit Ethernet.

W odróżnieniu od produktów konkurencji, moduły serwerowe Della nie wyglądają jak cienkie karty, a raczej jak belki drewna (13,3 x 48,26 x 73,41 cm). Dzięki takiej konstrukcji w jednym module mogą się znaleźć: dwa procesory Pentium III 1,26 GHz, do 2 GB RAM, zintegrowany kontroler Ultra-320 SCSI, dwa dyski o mak- symalnej pojemności 146 GB i dwa kontrolery Gigabit Ethernet. Dell zapowiada również gigahercową energooszczę- dną wersję serwera z wprowadzonymi niedawno przez Intela procesorami Pentium III 800 MHz, przeznaczonymi do pracy w konfiguracjach 2-procesorowych.

Dell zamierza zaoferować nie tylko nowe serwery, ale też oprogramowanie do konfigu-racji wielu serwerów. Takie możliwości, jak automatyczna instalacja systemu operacyj- nego i aplikacji, monitorowa-nie pracy i zbiorcza rekonfiguracja będzie oferować pakiet OpenManage Server Administrator. W jego rozbudowie pomaga Dellowi firma Jareva Technologies.

Cegły do budowy serwerowni

W maju br. na rynek trafią serwery PowerEdge 6600 i 6650.

Pierwszy, oferowany w obudowie o wysokości 7U, może być wyposażony w 4 procesory Xeon MP z obsługą technologii Hyper-Threading o częstotliwościach 1,4-1,6 GHz. Serwer oferuje obsługę 16 GB pamięci. Ma 11 gniazd PCI (w tym 10 typu hot-plug PCI-X), zintegro-wany kontroler Ultra160 SCSI i do 876 GB wewnętrznej powierzchni dyskowej (do 8 dysków).

Model 6650, także 4-proce-sorowy, jest oferowany w obudowie o wysokości 4U. Jest przeznaczony do zastosowań, w których nie jest wymagane tak duże zapotrzebowanie na urządzenia I/O. Serwer jest wyposażony w 8 gniazd PCI. Ma miejsce na zainstalowanie 5 dysków twardych (do 365 GB).

Przy okazji premiery nowych rozwiązań Dell przedstawił plany dotyczące dostarczania konstrukcji serwerowych typu brick, w których pojedynczy duży serwer składa się z wielu małych komputerów, wykonujących specjalizowane funkcje: obliczeniową, urządzeń I/O lub pamięci masowych. Klienci mogliby dowolnie skalować każdy z tych elementów, by budować konfiguracje odpowiadające ich zapotrzebowaniu. Dell zapowiedział, że pierwsze elementy serwerów brick udostępni jeszcze w tym roku. Technologią wykorzystywaną do łączenia poszczególnych cegiełek w jeden system ma być InfiniBand.

Bezcenna konstrukcja

Istotną informacją, której zabrakło podczas prezentacji serwerów PowerEdge 1655MC, jest ich cena. Zostanie ona ujawniona dopiero podczas premiery rynkowej urządzeń, którą zapowiedziano na III kwartał br. Klasyczne serwery PowerEdge 6600 i 6650 będą sprzedawane w cenach rozpoczynających się od odpowiednio: 5500 i 5200 USD.

EMC lubi Della

Dell i EMC planują znacząco rozszerzyć zawarte pół roku temu porozumienie, dotyczące sprzedaży przez pierwszą z tych firm macierzy EMC Clariion. Dell miałby docelowo przejąć część produkcji urządzeń z linii Clariion. Kiedy i na jakich warunkach miałoby się to odbyć - jeszcze nie zdecydowano.

Wstępne plany produkcyjne ujawniono przy okazji wspólnej premiery nowych wersji aplikacji przeznaczonych do zarządzania rozwiązaniami pamięci masowych Della i EMC: ControlCenter Navisphere, MirrorView i SnapView.

Clariion to linia pamięci masowych klasy midrange, przejęta przez EMC trzy lata temu wraz z zakupem firmy Data General. EMC, koncentrująca się na sprzedaży wysoko wydajnych rozwiązań Symmetrix, zdecydowała się w październiku ub.r. wybrać na podstawowego partnera w sprzedaży macierzy Clariion firmę Dell.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200