CTP Windows Server 2008 - czas na planowanie wdrożeń

Pod koniec czerwca Microsoft udostępnił, bez większego rozgłosu, Community Technology Preview (CTP) Windows Server 2008 (Longhorn). Czerwcowe wydanie zawiera kilka uzupełnień, ale generalnie nie odbiega od wersji Beta 3.

Beta 3 Windows Server 2008 (WS2008), wydana pod koniec kwietnia, zgodnie z deklaracjami Microsoftu była produktem wyposażonym w komplet planowanych cech, co oznaczało, że dalsze rozszerzenia i testy mają zapewniać jedynie ujawnienie ewentualnych błędów oraz nie będą wprowadzać nowych problemów do produktu. Dalsze testy miały potwierdzić wydajność i niezawodność systemu. CTP zawiera więc niewiele uzupełnień.

Jedynym większym uzupełnieniem czerwcowego wydania jest to, że nowy mechanizm Server Core w Windows Server 2008 ma obsługiwać nową rolę - serwer internetowy pracujący w oparciu o Internet Information Services (IIS) 7.0. Server Core jest nową opcją instalacyjną w Windows Server 2008, która pozwala na zainstalowanie systemu z okrojonym zestawem usług (w tym większość graficznego interfejsu użytkownika) w celu zawężenia pola ataku na system i zwiększenia wydajności. Dotychczas na takim serwerze mogły być realizowane jedynie podstawowe role, takie jak Active Directory, DNS, DHCP czy serwer plików i drukowania.

Włączenie IIS w charakterze roli Server Core jest interesującą opcją dla organizacji, które potrzebują bezpiecznego serwera webowego ale także mechanizmów zarządzania maszynami połączonymi przez domenę Active Directory. W rezultacie powstaje coś, co jest 'lżejsze' i bardziej bezpieczne niż zainstalowany pełny system operacyjny z towarzyszącym mu nieszczelnościami, których liczba jest zazwyczaj proporcjonalna do objętości kodu. Ponadto Server Core umożliwia stosowanie polityki grupowej i innych narzędzi scentralizowanego zarządzania. Microsoft poleca taką konfigurację zwłaszcza do hostowania witryn PHP, które mają pracować wydajniej.

Inne ulepszenie, które można znaleźć w czerwcowym CTP to: Secure Sockets Tunneling Protocol (SSTP), który umożliwia pracę VPN w środowiskach, gdzie zazwyczaj nie jest to możliwe. Jako przykład można wymienić proxy WWW lub urządzenia z translacją adresów (NAT). Takie urządzenia bardzo często są konfigurowane w sposób dopuszczający ruch PPTP (Point-to-Point Tunneling Protocol) - składający się z połączenia TCP i kapsułkowanych danych - na porcie 1723.

Niektóre urządzenia NAT nie mogą translować ruchu kapsułkowanego, co uniemożliwia zestawienie połączenia. SSTP rozwiązuje ten problem używając standardowego połączenia HTTP z SSL (Secure Socket Layer). Ponieważ ruch HTTPS jest prawie powszechnie dopuszczany przez urządzenia brzegowe i sieciowe, to omija wspomniane problemy z połączeniem. Ponadto SSTP jest rozwiązaniem tańszym.

Pozostałe, drobne zmiany w CTP dotyczą interfejsu użytkownika i obejmujące zmianę odniesień do starej nazwy kodowej Longhorn.

CTP jako podstawa planowania wdrożeń

WS2008 ma pojawić się w formie finalnej jeszcze w tym roku. System ten będzie miał ostatecznie duży wpływ na infrastrukturę informatyczną bardzo wielu organizacji.

Zakres tego wpływu zależy od tego, jak wcześnie rozpocznie się planowanie wdrożenia WS2008 i jak szybko to wdrożenie zostanie przeprowadzone. Specjaliści zalecają podjecie pewnych kroków przygotowujący infrastrukturę IT do przyjęcia nowego wydania.

Dobrze jest rozpocząć od testowania Windows Server 2008 Beta3 (CTP). Testowanie powinno być przeprowadzone w sposób, który symuluje rzeczywiste środowisko produkcyjne. Moment wdrożenia będzie różny, w zależności od organizacji. Wiele firm będzie czekać na pierwszy Service Pack dla WS2008, który może pojawić pod koniec roku 2008 lub na początku 2009. Inni poczekają, aż pojawi się Windows Server Virtualization (2008 rok), zanim zdecydują się na wdrożenie nowego systemu operacyjnego. Jeszcze inna strategia, to cykl wymiany sprzętu. Wiele firm nie wdraża np. systemu Vista czekając na naturalną wymianę starszego sprzętu. To sama strategia może być zastosowana w odniesieniu do serwerów. W każdym z tych scenariuszy testy beta mogą ujawnić właśnie niekompatybilności sprzętowe.

Ważna sprawą jest też gruntowne testowanie krytycznych aplikacji z punktu widzenia stabilności WS2008. Testowanie stabilności aplikacji na platformie Windows Server 2008 powinno być częścią procesu testów beta.

Kolejnym krokiem może być zaprojektowanie planu migracji do architektury 64-bitowej. Microsoft zachęca szefów IT do myślenia o przejściu na przetwarzanie 64-bitowe. Windows Server 2008 ma być ostatnim 32-bitowym systemem operacyjnym Microsoftu i dlatego też dostatecznie wczesne zaplanowanie migracji do architektury 64-bitowej jest bardzo istotne.

Jedną z ważnych decyzji, jakie będą musieli podejmować szefowie IT jest wdrożenie Windows Server 2008 w środowisku wirtualnym i ewentualne zaplanowanie takiej wirtualizacji. Dla firm planujących wdrożenie Microsoft Windows Server Virtualization (WSV), taki harmonogram jest szczególnie ważny. Microsoft opóźnia niektóre z planowanych mechanizmów wirtualizacji serwera, w tym możliwość dodawania pamięci i innego sprzętu w locie. Prace projektowe nad WS2008 i WSV nie są specjalnie koordynowane i WS 2008 ukaże się pierwszy, natomiast WSV ma pojawić się kilka miesięcy później. Oznacza to, że firmy mogą odwlekać decyzje wdrożenia WS2008 do momentu, kiedy będą mogły wdrożyć go w środowisku wirtualnym Microsoftu.

Warto też skorzystać z narzędzia planowania wdrożenia, które Microsoft ma udostępnić jesienią br. na witrynie technet.com. Windows Server Deployment Solution Accelerator (WSDSA), podobne jak narzędzie dla Windows Vista o nazwie Business Desktop Deployment 2007, ma zawierać white papers, materiały szkoleniowe i oprogramowanie wspomagające administratorów serwera.

Na koniec trzeba pamiętać o tym, że nawet przy najbardziej szczegółowym planie wdrożenia zmian technologicznych związanych z WS2008, żadna infrastruktura nie jest odporna na niespodzianki. Częścią planu wdrożenia powinien być, więc, również plan odtworzenia po katastrofie. Nowy system operacyjny pojawia się raz na kilka lat i rozsądne podejście to wiara w pełny sukces, ale również zaplanowanie sposobów reakcji na pojawiające się niespodzianki, takie jak przestoje systemu i czy inne zakłócenia jego pracy.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200