"Bo to zły przewodnik był"

Po pierwszej instalacji Windows, system zaprasza użytkownika do skorzystania ze specjalnego przewodnika, który oprowadza po funkcjach systemu. Jeśli jesteś na tyle zaawansowanym użytkownikiem, że nie ma potrzeby, abyś oglądał pokaz, pozbądź się przewodnika.

W Windows 98 prawie wszystkie pliki przewodnika pozostają na płycie instalacyjnej - jedyny zbiór instalowany na dysku to WELCOME.EXE w katalogu WINDOWS, który można usunąć ręcznie.

W Windows Me folder źródłowy sekwencji pokazu, zainstalowany w całości na dysku, można usunąć z poziomu trybu MS-DOS lub okna przywoływanego poleceniem "Start | Uruchom|". Należy tam wpisać:

deltree %windir%\help\tour

Usunięcie archiwów startowych przewodnika następuje w podobny sposób - usuwamy w tym celu katalog:

%windir%\DANE APLIKACJI\MICROSOFT\INTRO

oraz opcjonalnie wszystkie podfoldery INTRO z katalogu %windir%\PROFILES.

W Windows 2000 na dysku mieszczą się dwa pliki startowe przewodnika, a pokaz odczytywany jest z dysku instalacyjnego. Zanim jednak pozbędziesz się plików WELCOME.EXE i DISCOVER.EXE z folderu WINDOWS, usuń je z %windir%\SYSTEM32\DLLCACHE (inaczej system samowolnie je przywróci).

W Windows XP pliki przewodnika znajdują się w katalogu \HELP\TOURS. Celem ich usunięcia uruchom komputer w trybie awaryjnym (wciśnij F8 przed rozpoczęciem uruchamiania i wybierz tryb awaryjny z menu startowego). Zaloguj się jako administrator, otwórz okno wiersza poleceń i wpisz

rd /s /q %windir%\help\ tours

Polecenie to usuwa cały podkatalog TOURS z twardego dysku.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200