Biznes na trzech nogach

StorageTek, oferujący pamięci taśmowe, systemy dyskowe oraz urządzenia SAN, zapowiada ekspansję na rynku polskim.

StorageTek, oferujący pamięci taśmowe, systemy dyskowe oraz urządzenia SAN, zapowiada ekspansję na rynku polskim.

StorageTek, jeden z przodujących dostawców rozwiązań pamięci masowych, oficjalnie zainaugurował działalność swojego biura w Polsce w październiku br. Pod koniec listopada jego szefem został Sławomir Konikiewicz, kierujący dotychczas oddziałem Lotus Development w Polsce.

Na ofertę firmy składają się trzy grupy rozwiązań: pamięci taśmowe, systemy dyskowe oraz urządzenia aktywne, przeznaczone do budowy sieci SAN.

Biblioteki taśmowe

StorageTek znany jest przede wszystkim jako producent bibliotek taśmowych. "Udziały firmy w tym segmencie rynku wynoszą ok. 50% na świecie i szacunkowo 25-30% na rynku polskim" - mówi Marcin Kabaj ze StorageTek Polska.

Firma oferuje pełną serię rozwią- zań taśmowych - od najmniejszych robotów L20 obsługujących 1, 2 napędy DLT/SDLT/LTO i 10-20 kaset taśmowych, po ogromne rozwiązania PowderHorn 9310 z 80 napędami i 6000 taśm w pojedynczej bibliotece, które dodatkowo można łączyć w systemy składające się maksymalnie z szesnastu takich bibliotek.

Tym, czym StorageTek może się pochwalić w dziedzinie pamięci taśmowych, to nie tylko wysoka skalowalność rozwiązań, lecz także bardzo wysoka szybkość pracy napędów taśmowych. Dzięki temu biblioteki taśmowe mogą być wykorzystywane nie tylko do tworzenia kopii bezpieczeństwa, ale również do bieżącej archiwizacji danych. Przykładowo, napędy 9840 i T9940 zapisują dane z szybkością 10 MB/s, a napęd T9840B wyposażony w interfejs SCSI lub Fibre Channel - 19 MB/s (przy zastosowaniu kompresji nawet do 70 MB/s). Jednocześnie średni czas dostępu do danych w przypadku ostatniego z tych napędów wynosi zaledwie 10 s.

StorageTek zamierza w przyszłym roku zwiększyć, obecnie stosunkowo małe - zwłaszcza w porównaniu z pojemnością taśm DLT, pojemności taśm przeznaczonych dla swoich napędów. Pojedyncza kaseta 9840 może przechowywać 20 GB danych bez kompresji. Napędy 9940 pozwalają obsługiwać nośniki mieszczące 60 GB bez kompresji. "Pracujemy nad zwiększeniem pojemności nośników 9940 do 200 GB" - twierdzi Marcin Kabaj.

Nowością w ofercie StorageTek jest biblioteka L700e - kolejna wersja biblioteki L700. Od pierwowzoru, obsługującego 1-20 napędów DLT, SDLT i LTO lub do 12 napędów 9840, T9940 i 678 taśm, różni się ona tym, że w jej obudowie znajduje się specjalny otwór umożliwiający zainstalowanie portu PTP (Pass Through Port). Za jego pośrednictwem można połączyć dwie biblioteki L700e w celu stworzenia jednej wirtualnej biblioteki taśmowej, obsługującej do 1344 taśm. Firma sprzedaje już nowy model biblioteki, ale robotykę pozwalającą na wymianę taśmy między dwoma połączonymi urządzeniami L700e zaoferuje dopiero w pierwszym kwartale przyszłego roku.

Firma zamierza również rozszerzyć ofertę w zakresie najbardziej wydajnych bibliotek DLT i LTO, skalujących się do obsługi kilku tysięcy taśm. Urządzenie takie trafi na rynek prawdopodobnie w pierwszej połowie przyszłego roku.

Systemy dyskowe

Systemy pamięci dyskowych StorageTek nie cieszą się jeszcze tak dużą popularnością jak biblioteki dyskowe.

Nowością w zakresie tańszego sprzętu jest mała macierz dyskowa D173, wyposażona w magistralę Fibre Channel. Pojedyncza macierz obsługuje 10 napędów dyskowych, umożliwia- jąc obsługę 1,8 TB danych. Możliwe jest jednak łączenie wielu macierzy z wykorzystaniem interfejsu Fibre Channel i skalowanie ich pojemności do 23,4 TB.

Rozwiązaniem przeznaczonym dla najbardziej wymagających klientów jest macierz dyskowa V960 Shared Virtual Array. Wyposażona jest ona w wiele zaawansowanych funkcji programowych, które czynią z niej atrakcyjną konkurencję dla rozwiązań EMC, HDS i IBM. Macierz obsługuje funkcję snapshot, umożliwiającą natychmiastowe tworzenie wirtualnych kopii danych bez potrzeby alokowania na nią rzeczywistej powierzchni dyskowej. Pozwala również na konfigurację dysków w systemie RAID 6+, w którym na każdą określoną liczbę dysków przypadają dwa dyski nadmiarowe, nie jeden. Umożliwia też aplikacjom wirtualną alokację dużych powierzchni dyskowych bez posiadania fizycznych dysków o tej pojemności, pozwalając na ich dokładanie w miarę wzrostu potrzeb.

Urządzenia dla sieci SAN

StorageTek oferuje także rozwiąza- nia przeznaczone do budowy sieci SAN - własne koncentratory i routery Fibre Channel oraz przełączniki firmy Brocade.

Najbardziej zaawansowanym produktem z tej dziedziny jest centralny menedżer sieci SAN - StorageNet 6000 (SN6000). Urządzenie to, wyposażo- ne w zależności od wersji w 16, 32 lub 64 porty Fibre Channel, pełni rolę pośrednika między systemami pamięci masowych (np. bibliotekami taśmowymi) a serwerami korzystającymi z zasobów sieci SAN. Jego najciekawszą funkcją jest możliwość wirtualizowania dołączonych zasobów, dzięki czemu biblioteka taśmowa wyposażona w napędy 9840 może być widoczna jako urządzenie z napędami DLT. Administrator ma jednocześnie pełną dowolność w grupowaniu zasobów taśmowych i określania sposobu, w jaki będą one prezentowane serwerom (każ- dorazowo będą widoczne jako zasoby lokalne bez konieczności instalowa- nia na serwerach dodatkowych sterowników).

Dystrybucja

Rozwiązania StorageTek oferują w Polsce zarówno autoryzowani dystrybu-torzy, jak i ogólnoświatowi partnerzy OEM. Dystrybutorami są firmy BigVent, Veracomp i S&T, a najaktywniejszym partnerem OEM w Polsce - Hewlett-Packard (inni to np. Sun Microsystems, Unisys i FCS).


TOP 200