Bezpowrotne usuwanie danych z dysków zewnętrznych (Windows 98/Me/2000/XP/Vista)

Chciałbyś usunąć pliki ze swojego dysku zewnętrznego na tyle gruntownie, aby nie można było ich przywrócić. Czy można tego dokonać skutecznie za pomocą narzędzi dostępnych w systemie Windows?

Jeden ze stosowanych powszechnie sposobów usuwania całej zawartości dysku zewnętrzego polega na kliknięciu ikony dysku prawym przyciskiem myszy w Eksploratorze Windows i wskazaniu polecenia Formatuj z zaznaczeniem pola wyboru Szybkie formatowanie. To trwa przeważnie krócej niż usuwania wszystkich plików i folderów do Kosza. Teraz dysk jest pusty. Jednak co z tego, skoro można odtworzyć jego zawartość za pomocą programu do przywracania plików?

Aby temu zapobiec i uniemożliwić dostania się poufnych, choć niepotrzebnych tobie informacji w niepowołane ręce, zainstaluj bezpłatny program Eraser (dostępny pod tym adresem internetowym). W menu podręcznym dysków, które przywołuje się prawym przyciskiem myszy, pojawi się nowe polecenie Erase unused space. Po jego użyciu program nadpisze pusty dysk ciągiem losowych znaków, co skutecznie zniszczy pierwotną zawartość. W rubryce Options możesz ustawić, ile razy Eraser ma nadpisywać puste miejsce (im więcej przebiegów, tym skuteczniejsze usuwanie pierwotnych danych).

W Viście Eraser wyświetla komunikat błędu, gdy użytkownik uruchamia go z poziomu konta administratora przy włączonej Kontroli konta użytkownika (UAC). Problem ten można rozwiązać, wyłączając tymczasowo UAC lub przechodząc do konta o ograniczonych uprawnieniach. Jeśli zdecydujesz się wyłączyć UAC, przywołaj aplet Konta użytkowników w Panelu sterowania, a następnie kliknij odnośnik Włącz lub wyłącz funkcję Kontrola konta użytkownika. Usuń zaznaczenie pola wyboru Użyj funkcji Kontrola konta użytkownika, aby pomóc w ochronie komputera i potwierdź przyciskiem OK. Gdy skorzystasz z programu Eraser, włącz ponownie UAC.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200