Backup w Windows Vista

System Windows nigdy nie słynął z dobrych rozwiązań do backupu danych. Co więcej, aż do wersji XP nie miał ich w ogóle, a i w XP oprogramowanie do backupu było dość dobrze ukryte. W Windows Vista program do backupu pojawił się "oficjalnie". Czy jest czegoś wart?

W Windows XP oprogramowanie do backupu to, generalnie mówiąc, pomyłka. Nie dość, że aby poprawnie funkcjonowało, trzeba doinstalować dodatkowy moduł ASR (Automated System Recovery), to możliwe jest tylko wykonywania kopii plików, bez całego systemu operacyjnego, co byłoby przydatne w przypadku awarii całego komputera.

Osoby próbujące korzystać z backupu pod Windows XP nie miały łatwego życia. Musiały przekopywać się przez całą strukturę katalogów, wybierając pliki do zabezpieczenia, przewidując gdzie jeszcze mogą się znajdować i gdzie będą przechowywane w przyszłoci. Nic dziwnego, że po paru próbach wielu poddawało się.

Pliki z backupem pod Windows XP przechowywane są w formacie BKF - niekompatybilnym z jakimkolwiek innym oprogramowaniem i odczytywanym tylko przez Windows XP. Format ten nie jest zgodny z żadnym standardem, nie została też opublikowana jego specyfikacja.

Vista dostępna jest w kilku wersjach - te droższe zawierają własne oprogramowanie do backupu i odzyskiwania danych zwane Windows Complete PC Backup. Główną różnicą względem XP jest możliwość wykonywania obrazu całego dysku, co umożliwia odtworzenie stanu sprzed awarii.

Obsługa programu jest dość prosta. Aby stworzyć obraz dysku należy uruchomić program do backupu, jako źródło wskazać zewnętrzny dysk, oddzielną partycję lokalnego dysku lub płytę DVD gotową do zapisu. Aby odzyskać system należy zabootować komputer z płyty DVD i postępować zgodnie z poleceniami programu Windows Recovery Environment, czyli wybrać opcję Complete PC Restore z menu.

Ale Complete PC Backup wciąż jest daleki od doskonałości. Można mu zarzucić, że proces odzyskiwania systemu jest destrukcyjny - odzyskiwany obraz całkowicie zastępuje treść na dysku, na który jest zapisywany. W ten sposób tracimy dane, które powstały po wykonaniu backupu. Producent mógł pomyśleć o tym, aby przed odzyskaniem systemu wykonać proces porównania i sprawdzić, czy nie powstały nowe dane i zaproponować zabezpieczenie ich.

Cała procedura odzyskiwania systemu jest dostępna tylko dla partycji i osoby, które są zainteresowane backupem i odzyskiwaniem poszczególnych plików, skazane są na rozwiązania alternatywne. Tak jak w Windows XP, jest to narzędzie dla najmniej wymagających użytkowników. Użytkownik bardziej świadomy wartości swoich danych zdecydowanie będzie potrzebował bardziej zaawansowanego programu.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200