Android - jak zabezpieczyć system przed malware
-
- 16.03.2011, godz. 16:35
Złośliwe oprogramowanie to obecnie jedno z największych zagrożeń systemu Android. Malware jest odnajdowany w coraz większej liczbie aplikacji. Podpowiadamy jak zabezpieczyć system Android przez złośliwym oprogramowaniem.


Na aplikacje, nawet te w Android Market, warto uważać
Polecamy:
- Zabezpiecz system Android! 8 aplikacji, które uchronią przed złośliwym oprogramowaniem
- Google zdalnie czyści smartfony z Androidem
Zobacz też:
- Hakerzy atakują poprzez Androidową aplikacje Steamy Windows
- Scoreloop przeniesie gry z iOS na system Android
- Galaxy Tab 10.1 zgodnie z planem
- Google testuje płatności NFC na Androida

McAfee WaveSecure - jedna z aplikacji, która pomoże nam zabezpieczyć Androida
1. Zawsze sprawdzaj aplikację i jej twórcę przed instalacją
Posłuż się wyszukiwarką internetową i sprawdź czy nikt nie miał problemów po korzystaniu z danego programu. Zobacz też konkurencyjne aplikacje o podobnej funkcjonalności. Jeśli masz chociaż cień podejrzeń, że ta którą chcesz pobrać może być groźna po prostu wybierz inną.
Zobacz również:
- Uwaga – w tym tygodniu niektóre smartfony przestaną obsługiwać usługę WhatsApp
- Złośliwe oprogramowanie Qbot - czy jest groźne i jak się chronić?
- Zainfekowany smartfon - przedstawiamy najpopularniejsze objawy
2. Czytaj internetowe recenzje aplikacji
Opinie w Android Markecie nie zawsze są rzetelne. Niezależne serwisy, szczególnie o wyrobionej marce są znacznie lepszym źródłem informacji. Sprawdź czy ktoś już pisał o pożądanej przez nas aplikacji. Jeśli tak, będziemy wiedzieć czego się możemy po niej spodziewać.
3.Sprawdzaj i weryfikuj żądania dostępu stawiane przez aplikację
Zawsze, instalując lub aktualizując już posiadany program należy zaakceptować listę pozwoleń. Prosta aplikacja budzika raczej nie powinna chcieć dostępu do naszej książki kontaktów, a tym bardziej do Internetu czy łączności GPS. Trzeba być bardzo ostrożnym w takich przypadkach. Generalna zasada brzmi: jeśli aplikacja prosi o więcej niż powinna na wszelki wypadek wybierzmy inną.
4. Stroń od instalacji plików typu .APK (Android Package)
Skoro chcesz w ten sposób coś zainstalować zapewne pobrałeś to z innego źródła niż Android Market. W ten sposób początkowo były rozpowszechniane nawet tak popularne tytuły jak gra Angry Birds jednak, mimo, że ta gra jest niegroźna dla naszego Androida, z inną aplikacją może już nie być tak wesoło. Rozpowszechniane na stronach firm trzecich programy na Androida można z góry uznać za podejrzane i w ich wypadku należy tym bardziej zastosować się do opisanych powyżej punktów. Aplikacje ze stron trzecich mogą zawierać dosłownie wszystko, z malware na czele. Nie możemy być tego pewni do czasu kiedy takowej nie zainstalujemy, a wtedy będzie już za późno.
5. Korzystaj ze skanerów i antywirusów na Androida
Mimo, że większość użytkowników kompletnie olewa sprawę infekcji smartfonu przez złośliwe oprogramowanie, Ty bądź mądrzejszy. Wiele dużych firm branży bezpieczeństwa komputerowego stworzyło już specjalne oprogramowanie na system Android. Duża liczba skanerów i antywirusów jest darmowa. Taka aplikacja, o ile regularnie aktualizowana, stanowić będzie finalną zaporę przed niebezpiecznym oprogramowaniem.
Jeśli nie wiesz, który program wybrać polecamy nasz artykuł o 8 aplikacjach chroniących bezpieczeństwo systemu Android.