Android - jak zabezpieczyć system przed malware

Złośliwe oprogramowanie to obecnie jedno z największych zagrożeń systemu Android. Malware jest odnajdowany w coraz większej liczbie aplikacji. Podpowiadamy jak zabezpieczyć system Android przez złośliwym oprogramowaniem.

Android Market nie jest bezpieczny. W sklepie zaczyna pojawiać się coraz więcej aplikacji typu malware. Złośliwe oprogramowanie występuje czasem nawet w bardzo profesjonalnie wyglądających aplikacjach np. "Quick Notes" czy "Chess". Przedstawiamy pięć podstawowych sposobów jak ustrzec się przed malware.

1. Zawsze sprawdzaj aplikację i jej twórcę przed instalacją

Posłuż się wyszukiwarką internetową i sprawdź czy nikt nie miał problemów po korzystaniu z danego programu. Zobacz też konkurencyjne aplikacje o podobnej funkcjonalności. Jeśli masz chociaż cień podejrzeń, że ta którą chcesz pobrać może być groźna po prostu wybierz inną.

Zobacz również:

2. Czytaj internetowe recenzje aplikacji

Opinie w Android Markecie nie zawsze są rzetelne. Niezależne serwisy, szczególnie o wyrobionej marce są znacznie lepszym źródłem informacji. Sprawdź czy ktoś już pisał o pożądanej przez nas aplikacji. Jeśli tak, będziemy wiedzieć czego się możemy po niej spodziewać.

3.Sprawdzaj i weryfikuj żądania dostępu stawiane przez aplikację

Zawsze, instalując lub aktualizując już posiadany program należy zaakceptować listę pozwoleń. Prosta aplikacja budzika raczej nie powinna chcieć dostępu do naszej książki kontaktów, a tym bardziej do Internetu czy łączności GPS. Trzeba być bardzo ostrożnym w takich przypadkach. Generalna zasada brzmi: jeśli aplikacja prosi o więcej niż powinna na wszelki wypadek wybierzmy inną.

4. Stroń od instalacji plików typu .APK (Android Package)

Skoro chcesz w ten sposób coś zainstalować zapewne pobrałeś to z innego źródła niż Android Market. W ten sposób początkowo były rozpowszechniane nawet tak popularne tytuły jak gra Angry Birds jednak, mimo, że ta gra jest niegroźna dla naszego Androida, z inną aplikacją może już nie być tak wesoło. Rozpowszechniane na stronach firm trzecich programy na Androida można z góry uznać za podejrzane i w ich wypadku należy tym bardziej zastosować się do opisanych powyżej punktów. Aplikacje ze stron trzecich mogą zawierać dosłownie wszystko, z malware na czele. Nie możemy być tego pewni do czasu kiedy takowej nie zainstalujemy, a wtedy będzie już za późno.

5. Korzystaj ze skanerów i antywirusów na Androida

Mimo, że większość użytkowników kompletnie olewa sprawę infekcji smartfonu przez złośliwe oprogramowanie, Ty bądź mądrzejszy. Wiele dużych firm branży bezpieczeństwa komputerowego stworzyło już specjalne oprogramowanie na system Android. Duża liczba skanerów i antywirusów jest darmowa. Taka aplikacja, o ile regularnie aktualizowana, stanowić będzie finalną zaporę przed niebezpiecznym oprogramowaniem.

Jeśli nie wiesz, który program wybrać polecamy nasz artykuł o 8 aplikacjach chroniących bezpieczeństwo systemu Android.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200