Adresy sieciowe alternatywnie

W Windows 95/98/Me dostępne jest narzędzie winipcfg.exe do ustalania adresów IP połączeń sieciowych. Jego nowsza, wersja wntipcfg.exe, jest składnikiem pakietu Windows 2000 Resource Kit i daje się bez problemów instalować w systemach Windows 2000 i XP.

Program ten może być alternatywą dla dostępnego w Win 2000/XP narzędzia ipconfig, może jednak okazać się prostszy w użyciu w porównaniu z ipconfig, który uruchamiany jest z pewną liczbą dodatkowych parametrów.

Twoje działania ograniczą się do pobrania z Sieci pliku wntipcfg_setup.exe i zainstalowania go. Program zostanie umieszczony w katalogu C:\PROGRAM FILES\RESOURCE KIT, chociaż możesz oczywiście wybrać inny folder docelowy.

Przywołanie programu otwiera okno dialogowe z adresem IP połączenia wybranego w polu listy. Przyciski Release i Renew przydadzą się użytkownikom, których komputery podłączone są do sieci z serwerem DHCP (automatycznie przydziela on adresy IP). Przycisk Release zwalnia bieżący adres wybranej karty sieciowej, a Renew pobiera z serwera nowy adres IP.

Dokumentacja rozszerzeń

Dostęp do dokumentacji poszczególnych narzędzi i rozszerzeń można uzyskać w menu "Start | Windows Resource Kit Tools"(lub odpowiednio "Start | Resource Kit 4.0 Support Tools").

Programy instalacyjne samodzielnie włączają katalogi C:\PROGRAM FILES\WINDOWS RESOURCE KITS\TOOLS i C:\PROGRAM FILES\RKSUPPORT do domyślnej ścieżki wyszukiwania. Dzięki temu narzędzia można uruchamiać bezpośrednio z okna wiersza poleceń lub z okna otwieranego za pomocą menu "Start | Uruchom".

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200