Computerworld.pl
Konferencje
Okiem Prezesa
Tematy
Agile
Aplikacje Biznesowe
Bezpieczeństwo
Big Data
Cloud Computing
DataCenter
GDPR/RODO
SDN
Sieci
Smart City
Praca w IT
Przemysł 4.0
Digital Leaders
Badanie AudIT
Biblioteka IT
Prenumerata
Strefy tematyczne
Alcatel-Lucent Enterprise – rozwiązania IT dla rozwoju biznesu
Check Point Cyberbezpieczeństwo w 2020
Cisco Webex
Commvault - Zintegrowane rozwiązania do backupu danych
Fortinet Bezpieczna praca zdalna
Fortinet Cyberbezpieczeństwo
Google Cloud
HPE GreenLake
HPE Infrastruktura
IBM Security University 2020
IBM Data and AI Virtual Forum Poland
IFS Applications
SAP Analityka Big Data
SUSE Innowacje Open Source dla biznesu
VMware SD-WAN by VeloCloud
×
Szukaj
Konferencje
Wiadomości
CIO Executive
Podcasty
Okiem Prezesa
Wywiady
Badanie AudIT
Biblioteka IT
Praca w IT
Tematy
Agile
Aplikacje Biznesowe
Bezpieczeństwo
Big Data
Cloud Computing
DataCenter
GDPR/RODO
SDN
Sieci
Smart City
Praca w IT
Przemysł 4.0
Digital Leaders
Strefy tematyczne
Alcatel-Lucent Enterprise – rozwiązania IT dla rozwoju biznesu
Check Point Cyberbezpieczeństwo w 2020
Cisco Webex
Commvault - Zintegrowane rozwiązania do backupu danych
Fortinet Bezpieczna praca zdalna
Fortinet Cyberbezpieczeństwo
Google Cloud
HPE GreenLake
HPE Infrastruktura
IBM Security University 2020
IBM Data and AI Virtual Forum Poland
IFS Applications
SAP Analityka Big Data
SUSE Innowacje Open Source dla biznesu
Prenumerata
Archiwum
Download
Newslettery
Strona główna
Archiwum
Rocznik 1993
Wydanie 17-1993
Wydanie 17-1993, 26 kwietnia 1993
prenumerata klasyczna
prenumerata elektroniczna
Zastosowania, ekonomia, kultura informatyczna
Sztuczna inteligencja - wiadomo co, nie wiadomo jak
Sztuczna inteligencja to nauka zajmująca się projektowaniem i implementacją inteligentnych systemów komputerowych. Chodzi o nadanie komputerom takich cech, aby były one zdolne do zachowań ''zarezerwowanych'' dotąd jedynie dla człowieka. (uczenie się, wnioskowanie, rozwiązywanie problemów, rozpoznawanie pisma i obrazów). Można by złośliwie zauważyć, że jest to nauka o tym, jak zmusić komputery do rozwiązywania zadań, z którymi ludzie już sobie radzą, a maszyny jeszcze nie.
Komputery dla ludzi
W wielu firmach stoją bezużyteczne, w pełni sprawne stare PC-ty XT czy nawet AT, które - brzydko mówiąc - zużyły się moralnie.
Intro i ekstrawertycy
Czytelnicy prasy komputerowej często zarzucają dziennikarzom, że prezentują szersze spektrum informacji o producentach, niż użytkownikach.
Software
Typograficzne aspekty polskojęzycznego komputerowania (czyli garść szczegółów o fontach przeznaczonych dla MS Windows 3.1)
Jeszcze nie tak dawno zmuszenie PC-ta do ''ładnego'' pisania i drukowania w naszym narodowym języku sprowadzało się, w zasadzie, do wymiany generatora znaków w posiadanej drukarce oraz podobnej modyfikacji ROM-u popularnej wówczas karty graficznej Hercules. Do dziś pamiętam, jak duże zainteresowanie wywoływał widok spolszczonych w ten sposób 9-igłowych Star'ów LC-10, które ''wypluwały'' w nielicznych jeszcze sklepach komputerowych, pojedyncze kartki zadrukowywane rządkami ''ogoniastych'' liter.
Czy tylko UNIX lub NOVELL?
W toczącej się "wojnie" UNIX kontra NetWare (CW 36/92, 44/92) zwolennicy obu konkurujących systemów zdają się uważać swoje poglądy za jedynie słuszne. Walczące strony powinny jednak zdać sobie sprawę, że sukcesy w propagowaniu nieprzejednanej postawy wśród użytkowników, w szczególności wśród podejmujących decyzje o dużym ciężarze gatunkowym, mogą okazać się dla nich niekorzystne.
Aktualności i prezentacje
InterAms + IBM
Z dniem 1 kwietnia br. InterAms uzyskał od IBM, jako pierwszy w Polsce i na razie jedyny, status ''Distributor for PS/1 Products''. Poczynając od 1 maja, uprawnienia te zostaną automatycznie rozszerzone na komputery przenośne i oprogramowanie podlegające zasadom ''conditions of use'', tzn. rozprowadzane w formie zapieczętowanych pakietów.
"Siła ICL '93"
Wiosenna kolekcja w Paryżu
Choinkowy palmtop HP pojechał do Olsztyna
Jak już informowaliśmy, ogłoszony w noworocznym numerze CW wspólny konkurs tygodnika ComputerWorld i firmy Hewlett-Packard dla prenumeratorów CW doczekał się rozstrzygnięcia. Spośród ok. 500 uczestników, którzy udzielili poprawnych odpowiedzi, w losowaniu zwyciężył p. Wiesław Kurylak z Olsztyna. P. Kurylak odebrał nagrodę osobiście 7 kwietnia br. w siedzibie HP w Warszawie z rąk kierowniczki działu marketingu HP, p. Alicji Kirkor. Przypomnijmy, że nagrodą był kieszonkowy komputer (palmtop) typu HP 95LX, funkcjonalny odpowiednik XT z wbudowanym Lotusem 1-2-3, edytorem, terminarzem i łączami do desktopa i drukarki, o wartości rynkowej ok. 12 mln zł.
MSP Road Show
Pod tą nazwą, w warszawskim hotelu Victoria, urządzono na początku kwietnia br. promocję najnowszej oferty handlowej warszawskiej spółki MSP (ul. Zielna 39, tel. 20 33 15). Była to druga z cyklu sześciu podobnych imprez marketingowych. Pozostałe odbyły się w Gdańsku, Katowicach, Krakowie, Poznaniu i Wrocławiu.
Nowe telegazety
Jednocześnie z uruchomieniem nadawania przez Telewizję Polską programu satelitarnego TVPOLONIA rozpoczęto emisję telegazety z informacjami skierowanymi głównie do Polaków mieszkających za granicą. Na kilkudziesięciu stronach zawarto informacje zgrupowane w działy tematyczne dotyczące gospodarki (np. Nasza Gospodarka, a w nim vademecum biznesmena, ceny produktów i nieruchomości), polityki (np. Parlament o Polonii, MSZ informuje), informacje praktyczne dla Polaków za granicą (Wspólnota Polska informuje, W kombatanckiej Rodzinie), a także garść innych informacji (terminy i zakresy nadawania programów radiowych dla Polonii w języku polskim i innych, rubryka Z życia Kościoła i inne).
25 lat Rank Xeroxa w Polsce
Niewielu firmom udało się wprowadzić na światowy rynek produkt, który sprawił, że nazwa korporacji przysporzyła słownikom wielu języków nowego rzeczownika i czasownika. Od 25 lat używamy w Polsce zwrotów w rodzaju: ''zrób z tego ksero'' lub po prostu ''skseruj to'', czyli wykonaj od ręki suchą kopię wybranego tekstu czy rysunku.
Cenniki
Nadal z górki
Obserwowane w minionym tygodniu obniżki cen PC-tów, nie rozkładają się równomiernie pomiędzy wszystkie oferowane modele, lecz niemal wyłącznie dotyczą tych komputerów, które dotychczas były najdroższe. Aby nie było nieporozumień, chodzi tu w zasadzie tylko o elitę komputerów osobistych, czyli grupę 486-ek wyposażonych w zegary powyżej 33 MHz i bardzo duże twarde dyski. Są one tańsze w poszczególnych firmach z reguły o ok. 20-25% niż przed miesiącem, więc każdy, kogo na to stać, powinien w te pędy udać się po nie do sklepu.
Komputery markowe
Niejednokrotnie spotkaliśmy się z zarzutami, że w swoich zestawieniach dotyczących cen PC nie zajmujemy się komputerami markowymi, czyli sprzętem dobrej jakości i relatywnie drogim, produkowanym przez firmy cieszące się zasłużoną renomą na całym świecie.
Hardware
Piąty wspaniały
Szlagierem targów CeBIT '93 w Hanowerze stał się pokaz pracy procesora Pentium. Jak doszło do opracowania Pentium, czy komputery wyposażone w ten procesor dościgną RISC-owe stacje robocze czy minikomputery?
Pentium i co dalej...
Po oficjalnej prezentacji procesora Pentium przez firmę Intel pod koniec marca br. na rynku sieciowym zaczął się ruch.
Informacje - oprogramowanie
"Mów do okienka"
Dzięki najnowszemu produktowi firmy Verbex Voice Systems, użytkownik będzie mógł (zamiast posługiwać się myszką) porozmawiać z komputerem pracującym pod Windows 3.1. Listen for Windows to zintegrowany zestaw oprogramowania i sprzętu, pozwalający na wydawanie systemowi operacyjnemu poleceń za pośrednictwem ludzkiego głosu.
Nowa specyfikacja zarządzania zasobami sieci lokalnych
Desktop Management Task Force (DTMF) to przemysłowa grupa specjalistów z dziedziny zarządzania zasobami w sieciach lokalnych. Celem DTMF jest opracowanie jednolitej specyfikacji Desktop Management Interface (DMI) - zestawu funkcji do zarządzania zasobami w sieciach lokalnych. Uczestnikami DTMF są DEC, Hewlett-Packard Co., IBM, Microsoft Corp., Intel Corp., Novell Inc., SunConnect i SynOptics Communications.
Dysk w dobrych rękach
Oferta programów diagnostycznych na Apple Macintosh jest bez wątpienia bogata. Producenci prześcigają się w ilości zainstalowanych opcji, brakuje tu już tylko przysłowiowego wodotrysku. Początkujący użytkownik czuje się jednak zagubiony w wielofunkcyjnych aczkolwiek nieprzyjaznych systemach diagnostycznych, które wymagają co najmniej podstawowej wiedzy teoretycznej. Pragnie on jedynie prostej w obsłudze, lecz skutecznej ''kamizelki ratunkowej''.
Netroom 3.0 zdobywa RAM
Nowa technologia Helix Software - maskowanie (cloaking), umożliwia korzystanie z bardziej zaawansowanych aplikacji, zwalniając część pamięci systemowej i pozwalając na pracę pod 32-bitowym trybem chronionym (protected mode). Technologia została użyta w wersji 3.0 managera pamięci Netroom.
Plan 9 Ritchie'go
Jeden z legendarnych już współtwórców systemu operacyjnego Unix, Dennis Ritchie nadal pracuje w laboratoriach Bella firmy AT&T.
GUI albo nie GUI, oto jest pytanie...
Po trzech latach panowania, stary dobry WordPerfect 5.1 doczekał się wreszcie następcy. Już w najbliższych miesiącach na rynku ukaże się wersja 6.0 tego świetnie sprzedającego się edytora tekstów, tym razem wyposażona w przypominający WordPerfect Presentations for DOS graficzny interfejs użytkownika.
Coraz trudniejsza konkurencja w dziedzinie sieciowych systemów operacyjnych
Druga testowa beta wersja Windows NT, dostarczona do ośrodków testujących na początku marca br. wznieciła jeszcze większą dyskusję co do przyszłości sieciowych systemów operacyjnych. Do dyskusji aktywnie włączają się inni konkurenci, na przykład Univel, przez obniżenie o połowę cen na UnixWare. W wersji Personal system ten kosztuje teraz 249 USD, a w wersji Server 1299 USD.
Clipper 5.2 - lingwista w świecie danych
Computer Associates International Inc. proponuje wersję 5.2 popularnego kompilatora języka przetwarzania danych, czyli Clippera. Wersja ta (pierwsza od czasu sprzedania licencji przez Nantucket Corp.) została wyposażona w słowniki, umożliwiające korzystanie z plików tworzonych pod innymi systemami. Do rozpoznawanych formatów zaliczają się: Paradox 3.5, FoxPro i dBase IV. Oprócz plików z danymi przetwarzać można także indeksy.
Obiektowy DBMS pod Solaris 2.1
ObjectStore firmy Object Design Inc. jest pierwszym obiektowo zorientowanym DBMS-em pod system operacyjny Solaris 2.1 firmy SunSoft. Dotychczas produkt ten był dostępny jedynie na platformach Unix i Windows.
Jak rysować schematy blokowe?
Amerykańska firma software'owa PATTON & PATTON jest znana na świecie dzięki oferowanemu oprogramowaniu do interakcyjnego tworzenia wykresów przepływu danych, sterowania i rysowania struktur organizacyjnych.
Informacje - sprzęt
Nowy standard w notebookach - 486SLC
W celu przedłużenia okresu pracy na zasilaniu bateryjnym, a jednocześnie dostarczenia w pełni nowoczesnego produktu, wielu producentów komputerów typu notebook przechodzi na energooszczędny procesor Cyrix 486SLC, 25 lub 33 MHz.
Karty PCMCIA dla komputerów typu desktop
Stosowanie standardu PCMCIA staje się w komputerach przenośnych coraz bardziej popularne. Wiele z produkowanych obecnie notebooków ma już dwa gniazda PCMCIA: jedno dla kart zawierających faks, modem czy adapter sieciowy, drugie - dla pamięci typu RAM, Flash lub ROM.
Notebook z normalną klawiaturą
Korzystanie z komputera typu subnotebook przez człowieka piszącego bezwzrokowo 10 palcami można porównać z wyrafinowaną torturą: niewielkie odstępy małych klawiszy, niestandardowy układ, brak przydatnych klawiszy funkcyjnych, brak szarych: plusa, minusa i gwiazdki.
Nowy nośnik optyczny
Duńskie laboratorium Risoe Forskningscenter ogłosiło odkrycie nowego materiału nadającego się do roli nośnika informacji. Pierwotnie, molekuły są rozproszone w cienkiej warstwie.
Przełączanie emulacji
Firma Extended Systems rozpoczęła sprzedaż urządzenia BridgePort ESI-2697C (595 USD), służącego do łączenia wielu postscriptowych drukarek z komputerami PC, Mac i stacjami roboczymi oraz dynamicznego przełączania pomiędzy językami PostScript i PCL.
Własny CD-ROM
Na przełomie 92/93 r. firma Philips wystąpiła z ofertą napędu CD-ROM, który może również zapisać informację na ''srebrzystych dyskach''.
Zgodny z Novellem
Novell Inc. zakwalifikował komputer ProVEISA VM 4/66 firmy Advanced Logic Research Inc. do używania z sytemem operacyjnym NetWare SFT III v 3.11. System ten zapewnia wysoki poziom zabezpieczenia sieci poprzez stosowanie podwójnej liczby serwerów (mirroring). W przypadku awarii jednego z serwerów, drugi jest w stanie go zastąpić. System przeznaczony jest dla sieci o działaniu ciągłym.
Drukowanie z komputera Mac na drukarki DOS
Użytkownicy komputerów Mac, którzy chcieli korzystać z bogatej oferty i niskich cen drukarek skonstruowanych do współpracy z komputerami typu IBM PC, mogli do tej pory kupować urządzenia takich firm jak GDT SoftWorks.
Prezentacja bez komputera
Podczas tegorocznego CeBIT'u firma Multivision oferowała panel prezentacyjny, który umożliwia przedstawienie na wyświetlaczu LCD z aktywną matrycą przygotowanych uprzednio obrazów graficznych, bez użycia współpracującego komputera.
Drukarka PostScriptowa za cenę PCL
Ostra konkurencja na rynku drukarek doprowadziła do znacznego obniżenia cen. Texas Instruments po niskich cenach sprzedaje trzy od niedawna nowe drukarki laserowe z serii MicroWriter. Pracują one z szybkością 5 str./min, mają rozdzielczość 300 dpi i są oparte na mechanizmie z diodami LED firmy Samsung.
Informacje Gospodarcze
Osobliwości copyright w Chinach
Do zeszłego roku w Chinach nie było prawa o ochronie własności intelektualnej w zakresie oprogramowania. W maju 1992 r. wprowadzono ustawę, która chroni programy wciągnięte na listę Biura Rejestracji Oprogramowania.
Ceny na koreańskie DRAM-y
Wspólnota Europejska podjęła decyzję o wyznaczeniu minimalnych cen na pamięć DRAM wyprodukowaną przez Goldstar Electronics Co., Hyundai Electronics Industries Co. i Samsung Electronics Co.
UnixWare za pół ceny
Firma Univel - założona przez Novell Inc. i Unix System Laboratories Inc. obniżyła cenę systemu operacyjnego UnixWare o połowę.
Francuska prywatyzacja
Po zwycięstwie partii prawicowych we Francji przygotowywane są plany prywatyzacji France Telecom i Groupe Bull.
Sun i Elvis+
Sun Microsystems Computer Corp. podpisała porozumienie licencyjne z prywatną firmą rosyjską Elvis+ Ltd.
Nienasycony rynek
Producenci nie są w stanie zaspokoić popytu na PC-ty. IBM PC Co. ma zaległości wynoszące ponad dwa miesiące w realizacji zamówień na Personal System/ValuePoint i na PS/2.
Dżinsy i GIS-y
Coraz więcej firm amerykańskich instaluje systemy informacji geograficznej (GIS). Systemy te stanowią połączenie informacji, używanej w zarządzaniu, z danymi geograficznymi lub katastralnymi.
Bezpłatne licencje Intel na interfejs lokalnej szyny
W celu szerszego rozpowszechnienia opracowanej przez siebie specyfikacji szyny lokalnej PCI (Peripheral Component Interface), firma Intel oferuje producentom sprzętu komputerowego bezpłatną licencję na tę szynę. Ta oferta wynika zapewne z powszechnej ostatnio krytyki polityki firmy, która żąda uiszczenia opłat licencyjnych od tych producentów komputerów, którzy stosują procesory z rodziny 80x86 kupione od innych producentów np. AMD.
Amerykanin w Dublinie
Informix Software, amerykański producent oprogramowania, otwiera filię w Dublinie.
Cap Gemini Sogeti coraz większy
Największa firma software'owa w Europie, Cap Gemini Sogeti SA postanowiła wykupić brytyjskie przedsiębiorstwo oferujące usługi komputerowe, Hoskyns Group Plc.
NeXT szuka partnera
Przedsiębiorstwo NeXT, do niedawna bardzo niezależne, obecnie szuka partnera.
Reklama zamknie się za 15 sekund. Przejdź do serwisu »