Computerworld.pl
Konferencje
Okiem Prezesa
Tematy
Agile
Aplikacje Biznesowe
Bezpieczeństwo
Big Data
Cloud Computing
DataCenter
GDPR/RODO
SDN
Sieci
Smart City
Praca w IT
Przemysł 4.0
Digital Leaders
Badanie AudIT
Biblioteka IT
Prenumerata
Strefy tematyczne
Alcatel-Lucent Enterprise – rozwiązania IT dla rozwoju biznesu
Check Point Cyberbezpieczeństwo w 2020
Cisco Webex
Commvault - Zintegrowane rozwiązania do backupu danych
Fortinet Bezpieczna praca zdalna
Fortinet Cyberbezpieczeństwo
Google Cloud
HPE GreenLake
HPE Infrastruktura
IBM Security University 2020
IBM Data and AI Virtual Forum Poland
IFS Applications
SAP Analityka Big Data
SUSE Innowacje Open Source dla biznesu
VMware SD-WAN by VeloCloud
×
Szukaj
Konferencje
Wiadomości
CIO Executive
Podcasty
Okiem Prezesa
Wywiady
Badanie AudIT
Biblioteka IT
Praca w IT
Tematy
Agile
Aplikacje Biznesowe
Bezpieczeństwo
Big Data
Cloud Computing
DataCenter
GDPR/RODO
SDN
Sieci
Smart City
Praca w IT
Przemysł 4.0
Digital Leaders
Strefy tematyczne
Alcatel-Lucent Enterprise – rozwiązania IT dla rozwoju biznesu
Check Point Cyberbezpieczeństwo w 2020
Cisco Webex
Commvault - Zintegrowane rozwiązania do backupu danych
Fortinet Bezpieczna praca zdalna
Fortinet Cyberbezpieczeństwo
Google Cloud
HPE GreenLake
HPE Infrastruktura
IBM Security University 2020
IBM Data and AI Virtual Forum Poland
IFS Applications
SAP Analityka Big Data
SUSE Innowacje Open Source dla biznesu
Prenumerata
Archiwum
Download
Newslettery
Strona główna
Archiwum
Rocznik 1993
Wydanie 10-1993
Wydanie 10-1993, 8 marca 1993
prenumerata klasyczna
prenumerata elektroniczna
Zastosowania, ekonomia, kultura informatyczna
NetWorld po raz ostatni?
Wystawy o nazwie Networld odbywają się dwa razy w roku, w Bostonie i w Dallas począwszy od 1986 roku. Tegoroczna wystawa w Bostonie miała miejsce w Hynes Convention Center w dniach 12-14 stycznia.
Tandon
Z wyjątkiem regionu szczecińskiego, amerykańska firma Tandon jest w Polsce znana właściwie tylko czytelnikom prasy komputerowej, głównie z racji obecności jej nazwy na listach światowych producentów komputerów PC. Stąd wrażenie, że jest to jeden z tych wytwórców, których wykreował światowy boom komputerów osobistych. Trochę w tym winy samego Tandona, który pomimo czteroletniej już obecności w Polsce poprzez swoje szczecińskie przedstawicielstwo Tandon Computer Distribution Intertrading, dopiero w bieżącym roku pokazał się na warszawskich targach Komputer-Expo.
Pogoda dla ICL
Paul M. Whitwam o dobrej passie i inwestycjach w Polsce
Co dalej z IBM?
Jest bardzo prawdopodobne, że okres bezkrólewia w IBM zostanie wykorzystany do wzmocnienia roli poszczególnych oddziałów firmy.
IDG rozszerza stan posiadania
Największy na świecie wydawca czasopism komputerowych, International Data Group, kupił od Falcon Publications miesięcznik "Take One", poświęcony elektronice użytkowej. Sprzedawany głównie w wypożyczalniach kaset video, "Take One" osiąga nakład 1,4 mln egzemplarzy.
Software
Textract - narzędzie do obsługi tekstowych baz danych
Popularność relacyjnych systemów zarządzania bazami danych (RDBMS) wzrosła niebywale w ostatnim dziesięcioleciu. Produkty takie jak ORACLE, INGRES, SYBASE, UNIFY, czy INFORMIX są powszechnie używane prawie w każdej dziedzinie życia. O ile jednak czas wyszukiwania danych przy zastosowaniu tej technologii jest akceptowalny przy stosunkowo niedużych zbiorach danych (do 1 GB), to jest nie do przyjęcia przy coraz częściej występujących bazach tekstowych, których wielkość pod koniec wieku dojdzie do 1 TB (1 terabajt = 1000 gigabajtów). Unikalnym narzędziem do ich obsługi jest produkt angielskiej firmy Memex, Textract, którego polska premiera odbyła się na EXPO '93 w Warszawie.
Word Perfect 5.1 PL - wrażenia
Tak, to nie bajka. Jeden z najbardziej znanych, najpowszechniejszych, najwszechstronniejszych i ... najtrudniejszych do opanowania edytorów świata dostępny jest nareszcie w polskiej wersji językowej.
Aktualności i prezentacje
Pentium w pętli?
Intel Corp. potwierdził, że (wbrew wczaśniejszym zapowiedziom) systemy oparte na procesorach Pentium nie będą gotowe do sprzedaży z końcem I kw. 1993r. Nie jest całkiem jasne, czy opóźnienie spowodowane jest kłopotami z rozpraszaniem ciepła, wydzielającego się podczas pracy procesora, czy też czas ten potrzebny jest raczej na przekompilowanie oprogramowania procesora (patrz CW 8/93). Intel zaprzecza tej pierwszej sugestii twierdząc, że rozpraszanie ciepła nie jest dla Pentium żadnym problemem. Niektórzy specjaliści są jednak odmiennego zdania.
URM lepiej poinformowany
Meldunki z Urzędów Wojewódzkich i rejonowych, przekazywane codziennie od 18 stycznia br. pocztą elektroniczną do Urzędu Rady Ministrów, zawierają m.in. informacje na temat ważniejszych działań i decyzji wojewody w sprawach prywatyzacji, komunalizacji i uwłaszczeń, decyzji finansowych, spotkań i rozmów z gośćmi krajowymi, decyzji i znaczących działań organów samorządu terytorialnego, ważniejszych publicznych działań partii politycznych, związków zawodowych i wyznaniowych oraz prognozy dot. ewentualnych zagrożeń normalnego funkcjonowania gospodarki i życia publicznego.
Rynek PC w Europie
Znana fima konsultingowa Dataquest opublikowała dane o sprzedaży komputerów w Europie. Niestety, w wykazach tych odrębnie traktuje się przede wszystkim państwa EWG. Pozostali wrzucani są do jednego worka. Wynika z tego tylko tyle, że kupili w sumie ok. 422,5 tys. komputerów. Uściślenie, jaki ułamek tej liczby przypada na Polskę jest możliwe tylko poprzez niedokładne próby aproksymacji.
Kontyngenty ręcznie sterowane
Po miesiącu od momentu ustanowienia przez Radę Ministrów kontyngentów na import sprzętu i części komputerowych, ukazało się (25 lutego) rozporządzenie wykonawcze Ministra Współpracy Gospodarczej z Zagranicą. Stanowi ono, iż kryteriami decydującymi o przydziale kontyngentu będą: wielkość produkcji lub montażu urządzeń komputerowych w latach 1991 i 1992, wielkość sprzedaży w tym samym czasie urządzeń komputerowych na rynku polskim i zagranicznym, wielkość i wyposażenie bazy produkcyjnej, serwisowej i magazynowej, a przy zakupie gotowych urządzeń komputerowych - ich przeznaczenie do obsługi procesów produkcyjnych w modernizowanych obiektach przemysłowych lub do celów naukowo-badawczych.
Cenniki
Huśtawka na dwie ręce
Dawno już nie było takiej sytuacji na krajowym rynku PC. Ceny komputerów spadają, ceny tzw. walut wymienialnych idą w górę. Można przypuszczać, że utrzymywane do tej pory wysokie ceny na sprzęt komputerowy przyszły poślizgiem jeszcze z końca ub.r., kiedy to nastąpiła prawdziwa hossa na te urządzenia. O ich inercji świadczyć może właśnie tak długi okres czasu, przez który sprzedawcy sprzętu nie zauważyli, że popyt spada i że nie każdy miesiąc jest ubiegłorocznym grudniem. Do utrzymania tych cen na wysokim poziomie dołożył się jeszcze 6% podatek graniczny, który podbił o tę mniej więcej wartość ceny detaliczne, mimo, że firmy montujące komputery płaciły go od cen hurtowych podzespołów i elementów.
Informacje - oprogramowanie
Każdy z każdym pod DOS'em
Przedstawiciel Microsoftu oświadczył niedawno, że nowa wersja DOS będzie wspomagała komunikację typu peer-to-peer między stacjami roboczymi z zainstalowanym systemem operacyjnym DOS.
Sherlock w Oknie
Sherlock for Windows to nazwa systemu zarządzającego dokumentami w środowisku Windows. Pakiet został opracowany przez firmę Physiotronics, USA.
Paradox kontra Access
Konkurencja między bazami danych w środowisku Windows nabrała rumieńców, gdy po inauguracji pakietu Microsoftu Access, swoją bazę danych, Paradox for Windows, przedstawiła firma Borland International.
Program, który może wstrząsnąć DTP
Na marzec br. firma Serif Inc. zapowiedziała rozpoczęcie sprzedaży taniego programu DTP, który może zakłócić równowagę rynku zawładniętego przez pakiety Aldus PageMaker i QuarkXPress.
Osobista sieć Novell'a
W odpowiedzi na rozpoczęcie sprzedaży przez Microsoft systemu Windows for Workgroup (patrz opis działania pakietu w CW PL nr 5/93 r.) firma Novell ma zamiar wprowadzić na rynek w połowie 1993 r. pakiet Personal NetWare.
Rysunek na kanwie...
Błogostan w świecie programów graficznych dla PC ulegnie zapewne zakłóceniu. Panujące tam do tej pory pakiety Corel Draw i Micrografx Designer zetkną się bowiem z programem Canvas for Windows. Jest to windows'owa wersja jednego z lepszych, opracowanych specjalnie dla Macintoshy, pakietów graficznych. Program opracowała firma Deneba Software, uzbrajając go po zęby w wiele możliwości niedostępnych konkurencji. Jedną z nich jest możliwość wymiany zbiorów ze swym macintoshowym kuzynem. Biorąc pod uwagę ogromną popularność Macintoshy na rynku grafiki i DTP, jest to ważna wiadomość dla użytkowników PC.
TLX z InfoSerwisu
Gdańska firma InfoSerwis, producent m.in. edytora TAG przygotowuje obecnie do sprzedaży TLX, czyli program obsługi teleksu komputerowego.
Kolejny GIS - Smallworld
W grudniu rozpoczęto w Polsce dystrybucję oprogramowania geograficznego Smallworld GIS (Geographical Information System), stworzonego przez brytyjską firmę Smallworld Systems Ltd. Program, pracujący pod systemem Unix (komputery Sun lub DEC), w założeniu ma umożliwiać modelowanie świata rzeczywistego, przez co dopuszcza jednolitą bazę danych graficznych i tekstowych (atrybutów obiektów), ciągłą mapę rastrową i wektorową, obiekty wektorowe zapamiętywane z indeksowaniem przestrzennym, a nawet język programowania obiektowego Magic do tworzenia własnych aplikacji. Program może współpracować z zewnętrznymi bazami danych: DB2, Ingres lub Oracle.
Jak szybciej drukować?
Aby zaspokoić wymagania użytkowników MS Windows, którzy chcą przyspieszyć wydruk z drukarek typu HP LaserJet, firma Microsoft rozpoczęła sprzedaż zestawu Microsoft Windows Printing System.
Duży dysk, duże kłopoty?
Średnia pojemność dysku twardego komputerów typu PC wzrasta ostatnio bardzo gwałtownie. Jeszcze nie tak dawno pojemność HDD 40 MB uchodziła za całkiem przyzwoitą, dzisiaj, w dobie graficznych interfejsów standardem zaczyna być dysk twardy większy od 200 MB.
Promocja Cadkey 5.0
Do 15 kwietnia warszawski Wimal prowadzi promocyjną sprzedaż Cadkey 5.0, amerykańskiego oprogramowania do wspomagania inżynierskich prac projektowych (producent Cadkey Inc, USA), objętego dotąd ograniczeniami COCOM.
Nowe implementacje SuperMemo
Poznańska firma SuperMemo World, wytwórca zyskującego coraz większą popularność programu edukacyjnego SuperMemo, zlecił firmom Madland z Bydgoszczy i Twin Spark Soft z Krakowa opracowanie wersji tego programu dla komputerów Macintosh i Amiga.
Informacje - sprzęt
IIT integruje multimedia
Integrated Information Technology, zgodnie ze swoją nazwą, planuje scalić techniki graficzne i multimedia w nowo opracowywanym układzie scalonym 486.
Wbudowane w komputer skanowanie przeźroczy
Dla użytkowników, których praca wymaga częstego skanowania diapozytywów, firma Nikon Electronics Imaging opracowała skaner, który mieści się w gabarytach stacji dysków stosowanych w PC.
Różne kolory Indigo
Firma Silicon Graphics Inc. rozpoczęła sprzedaż nowej stacji roboczej z serii Indigo, przeznaczonej do modelowania trójwymiarowego 3-D.
Rozmowy z komputerem
Układy rozpoznawania mowy zaczynają coraz szerzej trafiać na rynki związane z komputerami PC.
Dodatkowa bateria zamiast FDD
Nadejście ery komputerów przenośnych wyzwoliło wiele pomysłów, które realizują autonomiczną, niezależną od zewnętrznych źródeł zasilania w energię elektryczną, pracę tych urządzeń. Powstają nowe, bardziej ekonomiczne rodzaje układów scalonych, zasilanych mniejszym niż dotychczas napięciem.
Nowe karty Kingston Technology
Kingston Technologies, producent m.in. kart sieciowych dla Ethernetu typu EtherRx KNE2100T dla standardu 10BaseT z bezpośrednim dostępem do pamięci operacyjnej (DMA), wypuści wkrótce odmianę EtherRx KNE2100 2-IN dla 10Base2.
3COM nadąża za Netware 4.0
Producent sprzętu sieciowego 3COM opracował już sterowniki dla Netware 4.0 do swych adapterów sieciowych.
CSK RISC-uje
W ofercie znanej nie od dziś gdańskiej firmy Computer Studio Kajkowski pojawiły się ostatnio PeRiscOpe 3k, niemieckie klony komputerów i stacji roboczych oparte na RISC-owym procesorze MIPS R3000A z kooprocesorem M3010A.
Informacje Gospodarcze
Dell w Japonii
Dell Computer Corp. otworzyła własne biuro w Tokio pod nazwą Dell Computer K.K. i zamierza sprzedawać biurkowe modele swoich komputerów oraz notebook 320SLi.
Spór o DOS 6.0
Stac Electronics oskarżyły Microsoft o złamanie dwóch patentów w przygotowanej do wprowadzenia na rynek nowej wersji MS DOS 6.0.
Rak mózgu
W amerykańskim Sankt Petersburgu (Floryda) pewien użytkownik telefonu komórkowego wytoczył proces jego producentowi o odszkodowanie z tytułu utraty zdrowia.
Towarzystwo Szczególnie Okrutnych Wirusów
W Anglii powstało towarzystwo działające na rzecz szczególnie okrutnych wirusów komputerowych - ARCV (Association of Really Cruel Viruses).
Systems '93
XIII targi Systems '93, Komputery, Komunikacja, Zastosowania odbędą się w dn. 18-22 października br. w Monachium. Impreza jest organizowana co dwa lata; od 1969 r. na tych samych terenach wystawowych, gdzie w latach parzystych odbywają się targi Systec.
Nagrody Techmexu rozdane
Bielski Techmex, dysponujący obecnie siecią ponad 100 dealerów, sprzedających komputery PC (ALR, Compaq), drukarki i elementy sieci Novell, wręczył nagrody dealera roku. Pierwszą nagrodę uzyskało Przedsiębiorstwo Usługowo-Handlowe A & D z Częstochowy, drugą ZETO Katowice, a trzecią Politechniczne Przedsiębiorstwo Wdrożeniowe Almatex z Opola.
Autopromocja Inter-Design
Warszawska firma Inter-Design jest znana na Zachodzie z takich produktów jak CADRaster, InfoRaster, RasterBase i RasterEdit, przeznaczonych do tworzenia, archiwizacji i zamiany zeskanowanych obrazów rastrowych na wektorowe. W marcu ub.r. firma ogłosiła promocyjną sprzedaż swojego oprogramowania na rynku polskim za 20-30% cen światowych. Od 1 stycznia ceny promocyjne wynoszą już 50% cen zachodnich.
Politechnika umie zarabiać
Nie pierwszy to przykład, gdy Politechnika Warszawska, nie oglądając się na dotacje z budżetu, zabiera się za zarabianie.
Na co pozwala CUPAK
2. lipca ub.r. w Centrum Informatycznym Centralnego Urzędu Planowania (CUP) rozpoczęto eksploatację sieci pakietowej CUPAK (X.25). Użytkownikami sieci są, lub mogą być, ministerstwa, urzędy centralne oraz niektóre - wg stwierdzeń administratorów sieci - "inne wybrane instytucje". Obecna konfiguracja sieci składa się z dwóch węzłów (Motorola Codex 6525), z których jeden pracuje w CUP, a drugi zainstalowany jest w Urzędzie Rady Ministrów.
Magnetyczne karty zdrowia
Siemens AG i Philips Electronics N.V. opracowują obwody "inteligentnej" pamięci, które zostaną użyte w zautomatyzowanym systemie przechowywania danych z zakresu ochrony zdrowia w Niemczech. Projekt ma być gotowy w maju br. Obie firmy teoretycznie konkurują ze sobą, ale z uwagi na konieczność przyjęcia jednego standardu zapisywania danych, w rzeczywistości w znacznym zakresie współpracują. Siemens otrzymał już zamówienie na 20 mln kart, które mają działać podobnie do magnetycznych kart obsługi technicznej wozu, wprowadzonych dla droższych modeli Volkswagena. Do końca 1994 r. każdy obywatel Niemiec oraz osoby stale tam zamieszkałe mają otrzymać "inteligentną kartę" (smart card), na której zapisane będą wszystkie dane dotyczące stanu zdrowia pacjenta.
Koreański dumping
Negocjatorzy Wspólnoty Europejskiej podpisali wstępne porozumienie z trzema koreańskimi producentami pamięci DRAM (dynamic random access memory), Samsung, Hyundai i Goldstar.
Vobis w Polsce
Niemiecka firma Vobis, producent komputerów Vobis, otworzyła pierwszą polską filię w Szczecinie zajmującą się sprzedażą PC własnego wyrobu.
Główka i Samba już w Warszawie
Od niedawna, dwie znane polskie firmy komputerowe utworzyły swoje oddziały w stolicy. Pierwsza z nich to gdyńska "Samba", sprzedająca nie tylko własne oprogramowanie dla biur, ale także oferująca usługi informatyczne i sprzęt komputerowy. Biuro "Samba-Mazowsze" znajduje się przy ul. Prostej 69, tel. 32 95 72.
Komputer i Ty
Sposoby na WordPerfecta
Nasz kącik "komputerologii stosowanej" mimowolnie, chyba nieco zbyt mocno, przechylił się w stronę tzw. "Lufcika", czyli MS Windows. Sądzę zatem, iż czas najwyższy powrócić w nim, choć na chwilę, do starych znajomych "spod" DOS-u.
Reklama zamknie się za 15 sekund. Przejdź do serwisu »