Computerworld.pl
Konferencje
Okiem Prezesa
Tematy
Agile
Aplikacje Biznesowe
Bezpieczeństwo
Big Data
Cloud Computing
DataCenter
GDPR/RODO
SDN
Sieci
Smart City
Praca w IT
Przemysł 4.0
Digital Leaders
Badanie AudIT
Biblioteka IT
Prenumerata
Strefy tematyczne
Alcatel-Lucent Enterprise – rozwiązania IT dla rozwoju biznesu
Check Point Cyberbezpieczeństwo w 2020
Cisco Webex
Commvault - Zintegrowane rozwiązania do backupu danych
Fortinet Bezpieczna praca zdalna
Fortinet Cyberbezpieczeństwo
Google Cloud
HPE GreenLake
HPE Infrastruktura
IBM Security University 2020
IBM Data and AI Virtual Forum Poland
IFS Applications
SAP Analityka Big Data
SUSE Innowacje Open Source dla biznesu
VMware SD-WAN by VeloCloud
×
Szukaj
Konferencje
Wiadomości
CIO Executive
Tech Trends
Okiem Prezesa
Wywiady
Badanie AudIT
Biblioteka IT
Praca w IT
Tematy
Agile
Aplikacje Biznesowe
Bezpieczeństwo
Big Data
Cloud Computing
DataCenter
GDPR/RODO
SDN
Sieci
Smart City
Praca w IT
Przemysł 4.0
Digital Leaders
Strefy tematyczne
Alcatel-Lucent Enterprise – rozwiązania IT dla rozwoju biznesu
Check Point Cyberbezpieczeństwo w 2020
Cisco Webex
Commvault - Zintegrowane rozwiązania do backupu danych
Fortinet Bezpieczna praca zdalna
Fortinet Cyberbezpieczeństwo
Google Cloud
HPE GreenLake
HPE Infrastruktura
IBM Security University 2020
IBM Data and AI Virtual Forum Poland
IFS Applications
SAP Analityka Big Data
SUSE Innowacje Open Source dla biznesu
Prenumerata
Archiwum
Download
Newslettery
Strona główna
Archiwum
Rocznik 2003
Wydanie 11/2003
Wydanie 11/2003, 1 listopada 2003
Wywiad miesiąca
Powrót do przeszłości
O nowej ofercie 3Com i powrocie na rynek rozwiązań korporacyjnych mówi Artur Borowski, dyrektor polskiego oddziału firmy.
Infrastruktura
Ethernet na osiedlu
Coraz powszechniejsze osiedlowe sieci transmisji danych stają się elementem infrastruktury sieci miejskich (metropolitalnych). Mimo że jakość dostępnych w nich usług nie jest jeszcze wystarczająca, to z każdym miesiącem rośnie ich różnorodność.
Niedoskonałość IP szansą MPLS (cz.1)
Internet przechodzi ewolucję podyktowaną rozwojem świadczonych usług. Do tej pory znakomicie spełniał swoją rolę jako platforma transmisji danych. Jednak wprowadzenie nowych technik i powiązanych z nimi multimediów wymusiło wdrożenie metod zapewniania jakości usług, ze szczególnym uwzględnieniem usług czasu rzeczywistego.
Grid, czyli siatka
Gridy istnieją w informatycznym świecie już od prawie dziesięciu lat. Były jednak wykorzystywane głównie w obliczeniach naukowych i inżynierskich. Ostatnio zaczęto się nimi interesować również w zastosowaniach biznesowych i korporacyjnych. Ma to być sposób na zwiększenie produktywności istniejącej sieci i systemów.
Testy i porównania
Nowy NetWare coraz bliżej Linuksa
Nawet jeżeli nie wszystkie usługi sieciowe Novella zostaną przeniesione na Linuksa do końca tego roku, to najnowsza wersja systemu operacyjnego NetWare 6.5 już zawiera wiele elementów open source, uzupełnionych dojrzałymi usługami katalogowymi Novella eDirectory i całkowicie zarządzanych przez NetWare iManager 2.0.
Exchange Server 2003 satysfakcjonujące zmiany
Najnowsze wydanie Microsoft Exchange 2003 oferuje taką wydajność, bezpieczeństwo i mechanizmy antyspamowe, jakich długo oczekiwali użytkownicy.
Nowe wydanie pcAnywhere
Windows 2000 i późniejsze wydania pozwalają na zdalne zarządzanie innymi komputerami za pomocą tych samych narzędzi, jakie są używane do zarządzania maszynami lokalnymi. Po co więc kupować coś, co można otrzymać wraz z systemem operacyjnym? Odpowiedzią Symanteca są dodatkowe mechanizmy i rozszerzenia.
Zarządzanie i bezpieczeństwo
Zagrożenie bezpieczenstwa sieci w warstwie 2
Mówi się, że całkowity poziom bezpieczeństwa sieci nie jest wyższy od poziomu zabezpieczenia najsłabszego jej ogniwa. Okazuje się, że tym najsłabszym ogniwem jest często warstwa 2 (L2), odpowiadająca za zestawienie logicznego łącza transmisji danych pomiędzy systemami.
Łatanie dziur w eterze
Sieci bezprzewodowe serii IEEE 802.11 konsekwentnie zdobywają rynek. Nikt nie kwestionuje ich zalet: pozbycia się kłopotliwych kabli, szybkiej instalacji czy rozbudowy. Zakończenie procesu standaryzacji 802.11g, zgodnej z 802.11b, lecz oferującej szybszą transmisję danych (do 54 Mb/s), jeszcze bardziej zwiększy popularność konkurencyjnych wobec klasycznego Ethernetu sieci WLAN. Czyżby jedynym jej minusem było bezpieczeństwo transmisji? Czy ci, którzy uważają Wi-Fi za raj dla hakerów, mają rację?
Integrowanie zarządzania
Potrzebne są narzędzia, które będą automatycznie zarządzać nie tylko pojedynczymi serwerami, lecz także dowolnym heterogenicznym środowiskiem sieciowym.
Bez monitora, myszy i klawiatury
Dwadzieścia lat temu nie było serwerowni. Gdy serwer nie mógł sprostać zadaniom, obok niego stawiało się drugi z kolejnym kompletem urządzeń I/O, a blat biurka zamieniał się w plątaninę kabli. Potem powstały pierwsze klimatyzowane serwerownie, najpierw z półkami, a następnie z szafami na serwery. Jednak każdy serwer w dalszym ciągu miał oddzielne: monitor, klawiaturę i mysz.
Nowe technologie
Hostowe IDS
Wydarzenia ostatnich miesięcy jeszcze raz pokazały, że twórcom wirusów i hakerom nie brakuje pomysłów na przeprowadzanie coraz bardziej złożonych ataków, lepiej przystosowanych do obchodzenia środków ochrony obwodowej.
Świat w sieci
Internet, czyli rendez-vous
Elektroniczna swatka - tak można by nazwać najnowszy trend w Internecie. Online-Dating nazywa się to w terminologii anglosaskiej, jak wiadomo, przyjmowanej dość powszechnie niczym słowa mistrza. Przykład zresztą istotnie przyszedł z USA, gdzie wirtualne rendez-vous osiągnęło wymiar wielkiego biznesu. Ze statystyk firm internetowych wynika, że co miesiąc takie strony odwiedza 45 mln Amerykanów, a kwartalne obroty wzrosły w ostatnich dwóch latach z 10 do ponad 100 mln USD. Ameryce depcze po piętach Europa Zachodnia: gdy dziś notuje się tam obroty rzędu 20 mln euro, w roku 2007 przewiduje się już 100 mln.
Zastosowania
Polska: Ostrożnie z tym Wi-fi?
Ameryka przeżywa prawdziwy WLAN-wy boom. Hot spoty pojawiają się w restauracjach, hotelach, lotniskach, na ulicach miast. Polsce powoli udziela się entuzjazm związany z technologią Wi-Fi, jednakże krajowi operatorzy i dostawcy technologii wciąż są bardzo ostrożni w prognozowaniu popularności tej usługi.
Telefonia CDMA w Sferii
Okres kilku lat w rozwoju technik telekomunikacyjnych to cała epoka. W latach 90. olbrzymim powodzeniem cieszyły się pagery, stanowiące wówczas skuteczny, tani i dostępny prawie w każdym zakątku Polski system łączności. Niestety, jednostronnej. Nic więc dziwnego, że pagery zostały wyparte przez nowocześniejsze systemy telefonii komórkowej. OSP Polpager, operator ogólnopolskiego systemu przywoławczego w latach 1991-1999, został zmuszony do zmiany profilu swojej działalności.
Porady
Z poradnika administratora
Tym razem dwa problemy dotyczące bezpieczeństwa sieci i serwerów.
Listy
Testowanie ruterów dostępowych
Na początku października redakcja NetWorld otrzymała od firmy Cisco Systems Poland list dotyczący testu szybkości filtrowania pakietów przez rutery dostępowe ["Cała prawda o filtrowaniu pakietów", NetWorld 9/2003; artykuł powstał na podstawie: "NetworkWorld" z dn. 14 lipca br. "Filters on routers: The price of performance"]. Obszerne fragmenty listu publikujemy:
Reklama zamknie się za 15 sekund. Przejdź do serwisu »