Konferencje
Biblioteka IT
Wiadomości
Tematy
Agile
Aplikacje Biznesowe
Bezpieczeństwo
Big Data
Cloud Computing
DataCenter
GDPR/RODO
SDN
Sieci
Smart City
Konferencje
Praca w IT
Przemysł 4.0
Digital Leaders
Praca w IT
Badanie AudIT
Archiwum
Prenumerata
Strefy tematyczne
Cisco Firepower
Cisco NGFW
HPE Infrastruktura
IFS Applications
SAP Analityka Big Data
E-Seminaria
Gorące tematy:
Nowy numer
Przemysl 4.0
Computerworld TOP200
Państwo 2.0
Aplikacje Biznesowe
Bezpieczeństwo
Big Data
Data Center
Agile
Strona główna
Archiwum
Rocznik 2003
Wydanie 39-2003
Wydanie 39-2003, 27 października 2003
prenumerata klasyczna
prenumerata elektroniczna
Wiadomości
Główny architekt Microsoftu przyjechał do Polski
Bill Gates, prezes rady nadzorczej Microsoftu, po raz drugi odwiedził Polskę. Najbardziej wymiernym efektem wizyty jest podpisanie umowy, na mocy której polskie instytucje i agencje rządowe uzyskają dostęp do kodów źródłowych oprogramowania Microsoftu. Porozumienie dotyczące udostępniania kodów źródłowych w wariancie SISLP (Systems Integrator Source Licensing Program) zawarł z Microsoftem także Prokom Software.
Żyjemy z innowacji
Z Piotrem Wierzbickim, prezesem zarządu Sun Microsystems Poland, rozmawia Krzysztof Frydrychowicz.
Szklanka do połowy pusta
O sytuacji panującej na rynku pracy w ostatnich miesiącach optymista powiedziałby, że się poprawia. To jednak nie cała prawda o polskim rynku pracy dla informatyków. Z całą odpowiedzialnością można powiedzieć jedno: sytuacja na rynku pracy dla informatyków jest najlepsza od co najmniej dwóch lat. Wskaźniki ekonomiczne dotyczące wzrostu gospodarczego wskazują, że mamy przed sobą również dobre perspektywy.
Program zapoznawczy
Trzy polskie firmy IT poszukują możliwości współpracy z firmami amerykańskimi w ramach projektu offsetowego.
Kto wymyślił te szachy?
Błyskotliwy tekst Sławomira Kosielińskiego o zamówieniach publicznych (CW 37/2003) opisuje powszechnie znane mechanizmy, o których wszyscy wiedzą, ale o których się nie mówi. To kolejny sygnał, po wystąpieniach prasowych prezesów ComArch, Solidex i Jason McKenzie, że Ustawa o zamówieniach publicznych nie działa zgodnie z intencjami ustawodawcy.
Po co ustawa o informatyzacji?
Według rządu ustawa o informatyzacji zapobiegnie marnotrawieniu pieniędzy na budowę dublujących się systemów IT w państwie.
Analityka dla zaawansowanych
Tegoroczna konferencja StatSoft Polska zgromadziła rekordowo duże, bo kilkusetosobowe grono uczestników.
Kolejna umowa ZUS z Prokomem
Zakład Ubezpieczeń Społecznych podpisał z Prokom Software kolejną umowę na usługi wspomagające administrowanie i eksploatowanie Kompleksowego Systemu Informatycznego ZUS (KSI ZUS).
Lukas wdraża nowy system transakcyjny
Lukas Bank podpisał z HP Polska umowę na wdrożenie centralnego systemu bankowego - Profile firmy Sanchez Computer. Zastąpi on - stosowany praktycznie od początku we wrocławskim banku - system defBank firmy Comp Rzeszów. Jednocześnie Lukas Bank wdroży system middle-ware HP eMCI, który ma zapewnić integrację z pozostałymi systemami w banku - bankowości internetowej, call center, systemami zewnętrznymi. Oddanie nowego systemu do eksploatacji jest planowane na początek 2005 r.
HP Polska partnerem firmy ABA
Krakowska ABA zawarła porozumienie z HP Polska, w ramach którego terminale HP ThinkClient serii T5000 będą oferowane wraz z oprogramowaniem terminalowym autorstwa polskiej firmy.
10 lat Intela w Polsce
W roku 1993 Intel otworzył w Warszawie przedstawicielstwo.
Od informacji po diagnostykę
W Instytucie Kardiologii w Aninie jest planowana budowa portalu, a następnie platformy umożliwiającej wymianę danych diagnostycznych. W ramach projektu wraz z NASK, dostawcą Internetu dla szpitala, na początek stworzono dwa stanowiska komputerowe z dostępem do Internetu. Liczba pacjentów korzystających z nich pozwala sądzić, że właśnie oni będą stanowić większość użytkowników. Władze szpitala początkowo obawiały się, że możliwością korzystania z Internetu będą zainteresowane przede wszystkim osoby odwiedzające instytutowy basen i młodzież z pobliskiej szkoły.
Wakacje w Redmond
Pięciu studentów kierunków informatycznych z polskich uczelni wyższych odbyło trzymiesięczną praktykę w Redmond w ramach projektu Microsoft Intership. Rekrutacja do wyjazdu przebiegała w kilku etapach. Najpierw kandydatów typowały same uczelnie, następnie z wyłonionymi studentami rozmawiali przedstawiciele polskiego oddziału, a ostatecznie amerykańskiej centrali koncernu. Początkowo w grupie 15 studentów z Europy Środkowej i Wschodniej miało się znaleźć tylko dwóch Polaków, jednak na skutek starań polskiego oddziału Microsoftu zwiększono limit miejsc do pięciu osób.
WiFi w Polkomtelu
Polkomtel (Plus GSM) uruchamia sieć hot-spotów umożliwiających korzystanie z bezprzewodowego dostępu do Internetu.
Technologie
Peryferia w centrum
Dzięki postępowi w miniaturyzacji nowe modele urządzeń peryferyjnych integrują coraz więcej funkcji.
Firmowe pogaduszki
Warszawska firma Emisja oferuje rozwiązanie instant messaging przeznaczone dla przedsiębiorstw.
Wielkie krzemowe plany
Procesory wielordzeniowe, układy integrujące większość funkcji komputera, sprzętowe zabezpieczenia dostępu i mniejszy pobór energii to dominujące trendy rozwoju układów mikroprocesorowych.
Kontrofensywa nie słabnie
W obliczu ”fali kryminalnych ataków” Microsoft przedstawił nowe inicjatywy mające podnieść bezpieczeństwo oprogramowania.
Rosnący apetyt na SSL VPN
Rozwiązania VPN oparte na protokole SSL jeszcze do niedawna uważano jedynie za uzupełnienie, a nie konkurencję dla tradycyjnych rozwiązań VPN wykorzystujących szyfrowanie w warstwie drugiej używających z reguły protokołu L2TP (<i>Level 2 Tunneling Protocol</i>) lub szyfrowanie w warstwie trzeciej (<i>IPsec</i>).
Administrator na wysięgniku
Rozwiązania do zarządzania infrastrukturą są nieustannie doskonalone. Dostawcy nie tylko wzbogacają je w nowe funkcje, lecz także poszukują dla nich nowych rynków.
Silnik do przeglądu
Automatyzacja procesów biznesowych przy użyciu silników workflow nie jest, wbrew twierdzeniom dostawców, panaceum na integrację aplikacji.
Miedziane dziesiątki
Standardy Ethernet 10G Base-CX4 i 10G Base-T umożliwią budowę superszybkich sieci lokalnych.
Zarządzanie
Nowe horyzonty
Systemy ERP cały czas intensywnie się rozwijają. Stosunkowo najmniej uwagi poświęca się modułom finansowo-księgowym, które są uznawane za dojrzałe, ale już moduły logistyczne czy gospodarki magazynowej wciąż są doskonalone. Wielu producentów wyraźnie koncentruje się na wybranych branżach, wspierając się specjalizowanymi systemami przejętymi od firm trzecich. Nadal aktualne są takie zagadnienia, jak elastyczny interfejs użytkownika, współpraca z kooperantami, dystrybucja informacji wśród pracowników i kooperantów, analiza danych.
Sprzedawcy srebrnych kul - część 6 - 101 dalmatyńczyków
Trudno jest rządzić krajem, w którym jest 246 gatunków sera. Charles de Gaulle
Konteksty
W urzędach bez zmian
Polscy urzędnicy nie są zainteresowani kształceniem z zakresu elektronicznej administracji. Trudno się temu dziwić, skoro polska administracja nie stawia przed nimi takich zadań.
Nowocześnie i uczciwie
Z Przemysławem Fenrychem, zastępcą dyrektora Centrum Szkoleniowego Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej w Szczecinie, rozmawia Andrzej Gontarz.
Punkt widzenia
Gdzieś w pobliżu alej...
Chłodny i pochmurny wrześniowy ranek. Warszawa 2003. Świętokrzyska, przejście dla pieszych. Czerwone światło. Do stojącego o dwa kroki i jak ja czekającego na zielone, ktoś podchodzi, coś mówi. Ten pierwszy najpierw słucha, potem, wskazując szerokim gestem w kierunku i wzdłuż Krakowskiego Przedmieścia, nienaturalnie głośno mówi: To będzie gdzieś tam, w pobliżu alej.
Wadliwe spoiwo
Częściowa utrata danych tym bardziej doskwiera, im później ten fakt odkryjemy.
Przyszła koza do woza
Tytuł dzisiejszego felietonu przyszedł mi do głowy, gdy tylko usłyszałem od Stanisława S. opowieść o jego niedoszłym kliencie. Zaraz jednak zacząłem zastanawiać się, dlaczego właściwie koza z przysłowia przychodzi do woza, do jakiego woza i co z tego przychodzenia miałoby dla kozy wynikać? Szybkie przeszukanie Internetu (przyszła koza do woza?) nic spec-jalnego nie ujawniło, poza dalszą częścią przysłowia w postaci "...bo cap powoził", co mnie jeszcze tym bardziej zaciekawiło. Ostatecznie dlaczego cap powożący wozem miałby być interesujący dla kozy?! Przecież niewątpliwie owa koza jest osobą doświadczoną przez życie, bo jednak wróciła do woza. Nie wiemy wprawdzie po co miała wrócić, ale jakiś powód pewnie miała.
Gęba wyprostowana
Ponad pół roku temu, w felietonie <i>Nagroda Krzywej Gęby</i> (CW 12/2003) wykpiwałem Program Płatnika w wersji 4.01.001. Brak spójnej logiki, niezrozumiałe komunikaty, fatalne oznaczenie ikon, niestosowanie się do standardów konstrukcji interfejsu użytkownika - takie były moje zarzuty. Postawiłem tezę, że gdyby Płatnika testowano przed weneckimi lustrami, jak pierwszego Macintosha, testerzy mieliby stale skrzywione miny. Dyskomfort pracy z tym programem wprost wołał o pomstę do nieba.
Temat tygodnia
Kod chodzi własnymi drogami
Z jednej strony kody źródłowe są największym dobrem producentów oprogramowania. Od utrzymania ich w tajemnicy zależy byt firmy programistycznej. Z drugiej, klienci często żądają dostępu do kodów źródłowych, czasem tylko tak, na wszelki wypadek. Jaka jest zatem praktyka w tym zakresie na polskim rynku IT?
Listy
Listy do redakcji
W numerze 36/2003 Computerworld, w artykule Dariusza Świerka Internetowe liczydło, w części Na czym polega przewaga rachunku ABC nad tradycyjnym systemem księgowania, w ostatnim akapicie autor proponuje, żeby "odjąć powyższe wyniki od marż z tabeli 1".
Reklama zamknie się za 15 sekund. Przejdź do serwisu »