Computerworld.pl
Konferencje
Okiem Prezesa
Tematy
Agile
Aplikacje Biznesowe
Bezpieczeństwo
Big Data
Cloud Computing
DataCenter
GDPR/RODO
SDN
Sieci
Smart City
Praca w IT
Przemysł 4.0
Digital Leaders
Badanie AudIT
Biblioteka IT
Prenumerata
Strefy tematyczne
Alcatel-Lucent Enterprise – rozwiązania IT dla rozwoju biznesu
Check Point Cyberbezpieczeństwo w 2020
Cisco Webex
Commvault - Zintegrowane rozwiązania do backupu danych
Fortinet Bezpieczna praca zdalna
Fortinet Cyberbezpieczeństwo
Google Cloud
HPE GreenLake
HPE Infrastruktura
IBM Security University 2020
IBM Data and AI Virtual Forum Poland
IFS Applications
SAP Analityka Big Data
SUSE Innowacje Open Source dla biznesu
VMware SD-WAN by VeloCloud
×
Szukaj
Konferencje
Wiadomości
CIO Executive
Podcasty
Okiem Prezesa
Wywiady
Badanie AudIT
Biblioteka IT
Praca w IT
Tematy
Agile
Aplikacje Biznesowe
Bezpieczeństwo
Big Data
Cloud Computing
DataCenter
GDPR/RODO
SDN
Sieci
Smart City
Praca w IT
Przemysł 4.0
Digital Leaders
Strefy tematyczne
Alcatel-Lucent Enterprise – rozwiązania IT dla rozwoju biznesu
Check Point Cyberbezpieczeństwo w 2020
Cisco Webex
Commvault - Zintegrowane rozwiązania do backupu danych
Fortinet Bezpieczna praca zdalna
Fortinet Cyberbezpieczeństwo
Google Cloud
HPE GreenLake
HPE Infrastruktura
IBM Security University 2020
IBM Data and AI Virtual Forum Poland
IFS Applications
SAP Analityka Big Data
SUSE Innowacje Open Source dla biznesu
Prenumerata
Archiwum
Download
Newslettery
Strona główna
Archiwum
Rocznik 2003
Wydanie 33-2003
Wydanie 33-2003, 15 września 2003
prenumerata klasyczna
prenumerata elektroniczna
Wiadomości
Góra, która urodziła mysz
Sejm rozpoczął pracę nad projektem ustawy o informatyzacji, antysamorządowym i centralizującym władzę w rękach Ministra Nauki i Informatyzacji.
Saper myli się tylko raz
Z Wojciechem Hałką, podsekretarzem stanu ds. łączności w Ministerstwie Infrastruktury, rozmawiają Przemysław Gamdzyk i Sławomir Kosieliński.
Renesans stolicy
Oracle jest kolejnym po SAS Institute koncernem, który otwiera w Warszawie centrum rozwoju oprogramowania.
Wyścig po CEPiK
W przetargu na budowę i eksploatację systemu Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców wystartowało pięć firm i konsorcjów. Według agencji Reuters udział w nim potwierdziły największe spółki informatyczne notowane na warszawskim parkiecie: ComArch (z Altkom Akademia), ComputerLand (z HP Polska i Oracle Polska), Prokom Software (z IBM Polska), Softbank (z Face Technologies z RPA) oraz Ster-Projekt (z Emax). Specyfikację Istotnych Warunków Zamówienia pobrały w sumie 72 firmy.
Nie kończąca się historia
Oracle do 17 października br. przedłużył ofertę zakupu PeopleSoft. Wartość wykupu akcji pozostała bez zmian i wynosi 7,3 mld USD (19,50 USD za akcję). Kolejne przesunięcie terminu przez Oracle'a to efekt braku zainteresowania ofertą ze strony akcjonariuszy PeopleSoft. W ciągu minionego miesiąca sprzedali oni jedynie ok. miliona akcji. Oracle obecnie posiada blisko 39 mln akcji konkurenta, co stanowi zaledwie 10% jego kapitału akcyjnego.
Koma przejęła MCCnet
Firma nabyła 51% udziałów (z opcją dokupienia kolejnych 25%) krakowskiej spółki specjalizującej się we wdrażaniu technologii mobilnych.
ComArch tworzy dział R&D w Warszawie
''Nie przenoście nam stolicy do Krakowa'' - śpiewał kilkanaście lat temu zespół Pod Budą. To nam raczej nie zagraża. Bardziej prawdopodobny - przynajmniej jeśli chodzi o rozwój oprogramowania w Polsce - staje się ruch w przeciwnym kierunku. Według nieoficjalnych informacji już w najbliższych tygodniach krakowski ComArch otworzy nowe centrum rozwoju oprogramowania. Powstanie ono w Warszawie.
Otwarty Novell
Podczas konferencji BrainShare Europe 2003 Novell promuje głównie Linuxa i rozwiązania typu open source. Jednocześnie firma kolejny raz stara się przekonać klientów, że nie zaniecha rozwoju platformy NetWare.
MetaGroup w Polsce
Podpisana na początku września br. umowa ma umożliwić MetaGroup działalność na terenie Polski za pośrednictwem firmy Audytel (o planach MetaGroup pisaliśmy w CW 28/2003). Firma posiada już prężne biura w Czechach i na Węgrzech.
Superbezpieczne Centrum Danych D&T
Deloitte & Touche uruchomił w Amsterdamie nowe, obsługujące całą Holandię centrum danych CyberCenter, w którym wykorzystano modułowy system zasilania awaryjnego APC InfraStruXure. To obecnie największa tego typu instalacja na świecie. Deloitte & Touche zakupił 168 szaf stelażowych APC wyposażonych w moduły systemu InfraStruXure.
Wymuszone cyberbezpieczeństwo
Rząd USA zastanawia się nad uchwaleniem specjalnych wymogów cyberbezpieczeństwa, które musiałyby spełniać wszystkie firmy.
Technologie
Zapytanie w sprawie bazy
Wybór bazy danych dla aplikacji nie jest dziś ani trochę łatwiejszy niż 5 czy 10 lat temu. Choć liczba baz o znaczącym udziale w rynku istotnie zmalała, powstają kolejne, rozwiązujące stare problemy w nowy sposób.
Zaćmienie, zbliżenie
Grupa rozwijająca platformę narzędziową Java w modelu open source w ramach projektu znanego pod nazwą Eclipse rozpoczęła proces głębokiej restrukturyzacji. Jej celem jest ograniczenie roli, jaką pełni w projekcie IBM - jego inicjator i główny donator (łącznie ok. 40 mln USD), i otwarcie Eclipse na nowych członków.
Kolejna odsłona Suna
Firma zaprezentowała m.in. długo oczekiwaną, nową wersję SunONE Application Server.
Baza w tonacji "g"
Skalowalność bazy Oracle 10g to tylko jedna z wielu jej zalet. Kolejna odsłona czołowego motoru bazodanowego upraszcza zarządzanie i ułatwia życie programistom.
Kurs na e-kurs
Koszty systemu szkoleń elektronicznych to nie tylko wydatki na infrastrukturę i licencje - to także, całkiem wymierne, nakłady na tworzenie treści szkoleń.
Zarządzanie
Trzy bariery
Trwa seria fuzji i przejęć na polskim rynku informatycznym. Coraz wyraźniejsze ożywienie na rynku każe przypuszczać, że firmy informatyczne i działy informatyki wkrótce zaczną zatrudniać pracowników. Czy organizacje, które wchłaniają inne, oraz te, które gwałtownie rosną, są przygotowane na problemy, jakie się pojawią? Przyjrzyjmy się trzem podstawowym barierom wzrostu.
Konteksty
Od taśmy mechanicznej do elektronicznej
W rozważaniach nad przyszłością społeczeństwa informacyjnego kreśli się na ogół dwa skrajne scenariusze, tymczasem rzeczywisty rozwój może pójść drogą ulokowaną pomiędzy nimi.
Gry motorem postępu
Wzrost liczby zainstalowanych szerokopasmowych łączy telekomunikacyjnych zależy w dużym stopniu od zwiększania się popularności gier online.
Wielcy odkrywcy gier
Uważna obserwacja historii rozwoju gier komputerowych przynosi ciekawe obserwacje, jak wiele jest tutaj analogii do dziejów informatyki.
Punkt widzenia
D***kracja w Internecie
Niedawno znowu stałem się szczęśliwym posiadaczem stałego łącza, które pozwala mi nie liczyć minut spędzonych w Internecie. W pierwszy wieczór wszedłem na chat, czego nie robiłem od wielu miesięcy. Zauważyłem tam uczestnika o ksywce ''sinu''. Chcąc rozruszać atmosferę, skomentowałem: Sinu to taki mniej pokręcony sinus, tak między zerem a 3/2 pi. Taki dowcipny chciałem być, znaczy. Reakcja osoby o ksywce ''sinu'' była tyleż natychmiastowa co zaskakująca: ty k***a ch**u je***y sp******laj! - przy czym oczywiście w oryginale nic nie było wygwiazdkowane.
Rutyna
Po co to marudzenie - zapytacie Państwo - jeśli facet jest już tak zblazowany, niechże weźmie się do czegoś innego. Z miłą chęcią, gdyż odmiana zawodowa pośrodku wieku produkcyjnego byłaby kuszącym lekarstwem na nudę, gdyby tylko dostatecznie zmieniała zakres funkcjonowania zawodowego. Nie jest to jednak zadanie proste, gdyż równie trudno zrobić z informatyka lekarza lub aktora, jak i odwrotnie. Prawdopodobnie najciekawsze życie byłoby, gdyby posiadać duży majątek, wolność i wieczne wakacje, zapominając o aspekcie zawodowym. Prawdopodobnie też żaden z informatyków tego nie potwierdzi, gdyż żaden do tego nie doszedł.
Mr Necessary
W firmach międzynarodowych stałym problemem jest tłumaczenie tego, co się tam mówi i pisze. Tłumacze z godną podziwu determinacją usiłują sprostać zadaniom - od tłumaczenia rozmów i narad do piętrzących się dokumentów. Wykonanie czegoś ''od ręki'' graniczy, w tych warunkach, z cudem. Nic dziwnego więc, że sięgają oni często po sposoby ułatwiające i przyspieszające to żmudne (i przeważnie nudne) zajęcie.
Bez powodzenia
Minęło już ponad rok od czasu, gdy Rywin przyszedł do Michnika i zaproponował mu łapówkę za przepchnięcie w parlamencie ustawy o mediach publicznych ( http://www1.gazeta.pl/kraj/1,42985,1237212.html ). Poza kwotą propozycji opinia publiczna niewiele dowiedziała się o tej sprawie, gdyż wszyscy zainteresowani odmawiają odpowiedzi albo zasłaniają się brakiem pamięci. Wydaje się, że taka postawa, jako niezwykle skuteczna, ma wszelkie szanse na upowszechnienie się. Oto przykład z mojego podwórka, który tezę tę dosadnie potwierdza.
Temat tygodnia
Ucieczka do przodu
Gdy podczas XIII Forum Ekonomicznego w Krynicy finansiści pytali przedstawicieli branży IT, czy wiedzą, jak zarabiać pieniądze, ci w odpowiedzi odmieniali przez przypadki hasło ''elektroniczny rząd''. Pozostali przedsiębiorcy i politycy bardziej troszczyli się o ropę z Morza Kaspijskiego niż o innowacyjność gospodarek Nowej Europy.
Reklama zamknie się za 15 sekund. Przejdź do serwisu »