Computerworld.pl
Konferencje
Okiem Prezesa
Tematy
Agile
Aplikacje Biznesowe
Bezpieczeństwo
Big Data
Cloud Computing
DataCenter
GDPR/RODO
SDN
Sieci
Smart City
Praca w IT
Przemysł 4.0
Digital Leaders
Badanie AudIT
Biblioteka IT
Prenumerata
Strefy tematyczne
Akamai - Security
Alcatel-Lucent Enterprise – rozwiązania IT dla rozwoju biznesu
Check Point Cyberbezpieczeństwo w 2020
Cisco Webex
Commvault - Zintegrowane rozwiązania do backupu danych
Fortinet Bezpieczna praca zdalna
Fortinet Cyberbezpieczeństwo
Google Cloud
HPE GreenLake
HPE Infrastruktura
IBM Security University 2020
IBM Data and AI Virtual Forum Poland
IFS Applications
SAP Analityka Big Data
SUSE Innowacje Open Source dla biznesu
VMware SD-WAN by VeloCloud
×
Szukaj
Konferencje
Wiadomości
CIO Executive
Podcasty
Okiem Prezesa
Wywiady
Badanie AudIT
Biblioteka IT
Praca w IT
Tematy
Agile
Aplikacje Biznesowe
Bezpieczeństwo
Big Data
Cloud Computing
DataCenter
GDPR/RODO
SDN
Sieci
Smart City
Praca w IT
Przemysł 4.0
Digital Leaders
Strefy tematyczne
Alcatel-Lucent Enterprise – rozwiązania IT dla rozwoju biznesu
Check Point Cyberbezpieczeństwo w 2020
Cisco Webex
Commvault - Zintegrowane rozwiązania do backupu danych
Fortinet Bezpieczna praca zdalna
Fortinet Cyberbezpieczeństwo
Google Cloud
HPE GreenLake
HPE Infrastruktura
IBM Security University 2020
IBM Data and AI Virtual Forum Poland
IFS Applications
SAP Analityka Big Data
SUSE Innowacje Open Source dla biznesu
Prenumerata
Archiwum
Download
Newslettery
Strona główna
Archiwum
Rocznik 2003
Wydanie 32-2003
Wydanie 32-2003, 8 września 2003
prenumerata klasyczna
prenumerata elektroniczna
Wiadomości
Transakcje pod ścisłym nadzorem
Wraz z rozwojem handlu elektronicznego przybywa możliwości dokonywania opłat za transakcje internetowe. Coraz mniejsze obawy wzbudzają opłaty kartami płatniczymi, coraz popularniejsze jako forma płatności stają się komunikaty SMS.
Ustawa z chipem
Za miesiąc wchodzi w życie Ustawa o elektronicznych instrumentach płatniczych. Wprowadza ona m.in. definicję instrumentu pieniądza elektronicznego.
Tylko dla Polski
SAP zapowiada na październik br. premierę nowej, przygotowanej tylko na polski rynek wersji SAP Business One 7.5.
Office System 2003 w produkcji
W fabrykach Microsoftu ruszyły maszyny kopiujące aplikacje Microsoft Office System.
Zbędna Ustawa o informatyzacji
Marszałek Sejmu Marek Borowski proponuje powołać Komisję Nadzwyczajną, która zajęłaby się projektem Ustawy o informatyzacji działalności niektórych podmiotów realizujących zadania publiczne. W jego opinii ustawa wykracza poza obszar kompetencji istniejących komisji sejmowych.
Oracle vs PeopleSoft
Amerykański wymiar sprawiedliwości analizuje plany Oracle'a wobec PeopleSoft.
Przesunięte głosowanie
Władze ustawodawcze Unii Europejskiej przesunęły na 22-26 września br. termin głosowania nad kontrowersyjną ustawą dotyczącą wprowadzenia opatentowania oprogramowania.
DTG w Babilonie
Inżynierowie z gdańskiej firmy DGT budują system telekomunikacyjny dla całej polskiej strefy stabilizacyjnej. Wspierają wojskowych specjalistów łączności w jego instalacji i bieżącej rozbudowie. Instalacja zostanie oparta na polowym systemie telekomunikacyjnym DGT 3450 WW.
Zmiany pod naciskiem
Microsoft przygotowuje się do wprowadzenia zmian w przeglądarce Internet Explorer. Firma została do tego zmuszona wyrokiem sądowym w sprawie naruszenia praw patentowych. Dotyczył on rozwiązania umożliwiającego użytkownikom przeglądarek dostęp do treści multimedialnych umieszczonych na stronach internetowych.
Inaczej niż w Hollywood
Archiwizacja - Mission Possible - w trakcie konferencji pod tym tytułem S4E będzie przekonywać, że składowanie danych to misja jak najbardziej do wykonania. Odbędzie się ona 16 września br. w Warszawie. Partonat nad konferencją objął Computerworld.
NTT montuje notebooki Hyundai
Kilka tygodni temu podwarszawską fabrykę NTT System opuściły pierwsze komputery przenośne Hyundai. Na razie jest montowany tylko jeden model wyposażony w procesory Intel Celeron i Pentium 4, którego cena w zależności od konfiguracji waha się 4-5 tys. zł. Model wyposażony w procesor Celeron 1,7 GHz, dysk twardy 20 GB i napęd DVD kosztuje 4 tys. zł netto. W ciągu miesiąca do produkcji trafi kolejny model. Firma zapowiada także rychłe wprowadzenie notebooków wykorzystujących technologię Centrino.
Technologie
Tańsze życie po audycie
Usługi audytu telekomunikacyjnego pomagają w uzyskaniu istotnej redukcji opłat za połączenia telefoniczne w firmie - nawet do kilkudziesięciu procent.
Odchudzanie inwentarza
Bez względu na formułę konsolidacja systemów informatycznych daje uzasadnioną nadzieję na obniżenie kosztów funkcjonowania informatyki. Po wykonaniu pierwszego kroku ku centralizacji okazuje się zwykle, że kolejne mogą przynieść jeszcze większe korzyści.
Kelner z wirtualnym przedziałkiem
VMware ESX Server 2.0 umożliwia uruchamianie wielu aplikacji Windows/Linux na jednym serwerze x86.
Niepokój na bramce
Dzielenie się danymi z partnerami to nie przejaw filantropii, lecz sposób na biznes. Możliwość kontroli tego, kto i w jakim zakresie ma wgląd w firmowe dane, to w gospodarce opartej na informacji - dosłownie - być albo nie być. Niestety, przynajmniej na razie, aby być, trzeba się też bać.
Historie zapowiedzianych ataków
Ostatnie ataki wirusów wykazały, że system publikowania łat do Windows jest nieefektywny.
Awans do pierwszej ligi
Symantec znalazł się w czołówce firm oferujących korporacyjne systemy bezpieczeństwa.
Strażnicy spokojnego snu
Coraz pokaźniejszą część rynku bezpieczeństwa informatycznego stanowią usługi. Obecnie nie chodzi już tylko o doradztwo czy audyt wdrożonych rozwiązań. Wiele korporacji decyduje się na powierzenie stałego monitoringu infrastruktury firmom zewnętrznym. W ofercie Symanteca takie usługi są dostępne od 2002 r., po przejęciu firmy Riptech. Symantec rozpoczął budowę sieci jednostek świadczących usługi outsourcingu w zakresie bezpieczeństwa. Firma dysponuje obecnie sześcioma ośrodkami SOC (Security Operation Center) w USA, Japonii, Wlk. Brytanii, Niemczech i Holandii.
Zarządzanie
Co komu wolno czyli granice swobody
W Wlk. Brytanii Komisarz ds. Informacji (odpowiednik polskiego Głównego Inspektora Ochrony Danych Osobowych) przedstawił właśnie projekt zaleceń dla pracodawców, poświęcony sprawie obserwacji działań i zachowań pracowników. Projekt ten, nie mający dotąd odpowiednika na świecie, wzbudził bardzo szerokie zainteresowanie.
Konteksty
Proszę nie obrażać mojej inteligencji
Kiedy słucham monologów wygłaszanych przez specjalistów ds. klientów strategicznych z kolejnych firm informatycznych, myślę sobie: ludzie, gdzie się podziały wasze wiedza i kreatywność, kto wam przekazał jedynie słuszny model marketingowca? Ja nie odróżniam, z której firmy jesteście!
Prawo do ochrony i dostępu
Zdaniem bibliotekarzy nadmierna ochrona praw autorskich dokumentów elektronicznych może przyczyniać się do pogłębiania różnic społecznych w dostępie do informacji.
W pogoni za technologią
W Polsce przybywa prawników zajmujących się rozwiązaniami prawnymi dotyczącymi informatyki. W tej dziedzinie gros regulacji prawnych dotyczy wirtualnych form aktywności firm i instytucji, stąd zwykło się już mówić o prawie internetowym (choć tak naprawdę dotyczy ono działalności elektronicznej w sieciach teleinformatycznych).
Punkt widzenia
Gwiazdy nad New York City
Jest w nas jakiś sentyment, który nie pozwala pozbywać się starych, często już w ogóle nieprzydatnych przedmiotów, tylko dlatego że kojarzą się one nam ze szczególnymi momentami lub okresami z przeszłości. W trakcie tegorocznych letnich porządków w mieszkaniu dotarłem do pokaźnej szuflady, gdzie Córka przechowuje swe skarby techniczne, z których wiele pamięta jeszcze jej wczesne dzieciństwo.
Opornik
Chylę czoło przed karierą serii wydawniczej "dla opornych". Posługując się prostym językiem, analogiami i prostą, przejrzystą grafiką, dokończyły robotę informatyków. Sprawiły, że nowoczesna technologia spełniła rzeczywiście swoje zadanie - a więc pomogła milionom zwykłych ludzi załatwiać swoje, codzienne sprawy za pomocą komputera.
Migotanie w przedsionku
Pół roku temu pisałem o korzystaniu z cudzych stacji 802.11b ( http://www.apple.com.pl/kuba/archiwum/356.html ) i był to tekst pełen radości z faktu, że ktoś podzielił się za darmo dostępem do Internetu. Teraz spotkałem się z sytuacją, gdy dokładnie takie same działanie spowodowało kłopoty. A więc jak to jest z tą radością? Zacznę od faktów, bo te są w miarę oczywiste.
Cyfrowy pomost
Technika komunikacji cyfrowej na usługach życia codziennego oferuje ludziom dosyć dobrze ustabilizowaną platformę, pozwalając na wygodne funkcjonowanie w świecie, w którym ciągle istnieją granice geograficzne, polityczne i kulturowe. Dwadzieścia lat temu nie do pomyślenia było, aby spoza granic własnego kraju sięgać do swego wirtualnego portfela złożonego na koncie w banku. Przeszkody były wówczas nie tylko natury ekonomiczno-politycznej, ale także technicznej.
Temat tygodnia
Sprzedaż z rewolwerem w dłoni
Nie jest sztuką sprzedać, sztuką jest sprzedawać regularnie. Na naszych oczach odbywa się przebudowa modelu relacji przedsiębiorstwa z klientem według powyższego stwierdzenia. Kiedyś próbowano po prostu sprzedawać, potem - pozyskać klienta, teraz firmy starają się go utrzymać i jeszcze dobrze na tym zarobić. Sposób na to jest jeden - zgromadzić wiedzę o nim i wykorzystać ją w celu oferowania mu produktów, których oczekuje. To wyzwanie dla nowej klasy systemów informatycznych, stojących o stopień wyżej od systemów CRM.
Listy
Bezrobotnym zaświeci SYRIUSZ
Z zainteresowaniem przeczytałem artykuł ''Bezrobotnym zaświeci SYRIUSZ'' (Computerworld 30/2003) dotyczący systemów dla urzędów pracy i ośrodków pomocy społecznej: PULS i POMOST oraz planowanego systemu SYRIUSZ, który ma je zastąpić. Temat jest mi szczególnie bliski, gdyż z racji swego zawodu śledzę postępy w realizacji projektu ALSO niemal od samego początku. (...) W artykule zauważyłem kilka nieścisłości i niedopowiedzeń, które w niekorzystnym świetle przedstawiają firmę Progress Software. Można odnieść wrażenie, że przyczyną trudności i kłopotów użytkowników jest zastosowanie narzędzi Progress, które są przestarzałe i drogie, zaś ich użycie hamuje rozwój aplikacji.
Reklama zamknie się za 15 sekund. Przejdź do serwisu »