Computerworld.pl
Konferencje
Okiem Prezesa
Tematy
Agile
Aplikacje Biznesowe
Bezpieczeństwo
Big Data
Cloud Computing
DataCenter
GDPR/RODO
SDN
Sieci
Smart City
Praca w IT
Przemysł 4.0
Digital Leaders
Badanie AudIT
Biblioteka IT
Prenumerata
Strefy tematyczne
Akamai - Security
Alcatel-Lucent Enterprise – rozwiązania IT dla rozwoju biznesu
Check Point Cyberbezpieczeństwo w 2020
Cisco Webex
Commvault - Zintegrowane rozwiązania do backupu danych
Fortinet Bezpieczna praca zdalna
Fortinet Cyberbezpieczeństwo
Google Cloud
HPE GreenLake
HPE Infrastruktura
IBM Security University 2020
IBM Data and AI Virtual Forum Poland
IFS Applications
SAP Analityka Big Data
SUSE Innowacje Open Source dla biznesu
VMware SD-WAN by VeloCloud
×
Szukaj
Konferencje
Wiadomości
CIO Executive
Podcasty
Okiem Prezesa
Wywiady
Badanie AudIT
Biblioteka IT
Praca w IT
Tematy
Agile
Aplikacje Biznesowe
Bezpieczeństwo
Big Data
Cloud Computing
DataCenter
GDPR/RODO
SDN
Sieci
Smart City
Praca w IT
Przemysł 4.0
Digital Leaders
Strefy tematyczne
Alcatel-Lucent Enterprise – rozwiązania IT dla rozwoju biznesu
Check Point Cyberbezpieczeństwo w 2020
Cisco Webex
Commvault - Zintegrowane rozwiązania do backupu danych
Fortinet Bezpieczna praca zdalna
Fortinet Cyberbezpieczeństwo
Google Cloud
HPE GreenLake
HPE Infrastruktura
IBM Security University 2020
IBM Data and AI Virtual Forum Poland
IFS Applications
SAP Analityka Big Data
SUSE Innowacje Open Source dla biznesu
Prenumerata
Archiwum
Download
Newslettery
Strona główna
Archiwum
Rocznik 2003
Wydanie 31-2003
Wydanie 31-2003, 1 września 2003
prenumerata klasyczna
prenumerata elektroniczna
Wiadomości
Urodzony sprzedawca
Z Dariuszem Fabiszewskim, nowym dyrektorem generalnym IBM Polska, rozmawia Krzysztof Frydrychowicz.
Początki e-rządu
Rejestracja przedsiębiorców przez Internet stałaby się normą, gdyby wreszcie doszło do integracji rejestrów państwowych i ustanowienia numeru PESEL, jako jedynego identyfikatora osób fizycznych i prawnych.
Bez obawy przed kontrolą
Audyt oprogramowania to pierwszy krok do wdrożenia w firmie procedur związanych z zarządzaniem licencjami i zasobami IT.
Największy polski superkomputer
W gdańskim TASK powstanie superkomputer o mocy obliczeniowej sięgającej 1 Tflopa.
Cel: rynek masowy
HP zapowiedział premierę 158 nowych produktów przeznaczonych dla klientów indywidualnych.
Zamieszanie wokół IACS
Wiesław Paluszyński zrezygnował ze stanowiska zastępcy prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa odpowiedzialnego za wprowadzanie Zintegrowanego Systemu Zarządzania i Kontroli (IACS). Historia budowy system IACS w Polsce mogłaby się stać kanwą powieści sensacyjnej. Za każdym razem, gdy pojawia się nowy minister rolnictwa i wyznaczony przez niego prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR), jak kurek na wietrze zmienia się koncepcja tworzenia IACS, a także osoba odpowiedzialna za ten projekt.
Kodeks bardziej komputerowy
Rada Ministrów przyjęła projekt zmian w kodeksie karnym i kodeksie postępowania karnego, który dotyczy w dużej mierze obszaru informatyki. Zmiany te wynikają z konieczności dostosowania się do prawodawstwa UE. W szczególności obejmuje to implementację na gruncie prawa polskiego Konwencji o cyberprzestępczości, podpisanej przez Polskę pod koniec 2001 r.
Koniec Optimus Enterprise
Zarząd Optimus Enterprise złożył 19 sierpnia br. wniosek o upadłość. ''Firma nie jest w stanie wywiązać się z zobowiązań wobec wierzycieli'' - głosi oficjalny komunikat. Optimus Enterprise powstał w 2001 r. w wyniku połączenia pionu integracji Optimusa (odpowiadał za projekty w policji i NATO) i TCH Systems. Nowosądecki producent odkupił tę spółkę od Tomasza Chlebowski za - jak widać obecnie - znacznie wygórowaną cenę 7,5 mln zł.
Dobra rada zawsze w cenie
Ogórkowe kancelarie
Dawno już żaden temat dotyczący branży teleinformatycznej nie zainteresował w takim stopniu mass mediów, jak kwestia możliwości kontroli korespondencji elektronicznej przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Jedynie sezonem ogórkowym można by tłumaczyć nagłe wypłynięcie tematu, o którym w Computerworld pisaliśmy w marcu br. Chodziło o ukazanie się rozporządzenia do art. 40 ustawy Prawo telekomunikacyjne ''w sprawie wykonywania przez operatorów zadań na rzecz obronności, bezpieczeństwa państwa oraz bezpieczeństwa i porządku publicznego''.
PKO BP z Alnovą
Bank PKO BP zawarł umowę z konsorcjum firm Accenture, Alnova i Softbank na dostawę zintegrowanego systemu informatycznego. Jej wartość wynosi 114 mln USD (443 mln zł). Kwota ta obejmuje koszt zakupu licencji, prac nad dostosowaniem systemu Alnova do potrzeb banku oraz wdrożenie i szkolenia. Nie wiadomo jaka będzie cena zakupu sprzętu i modernizacji infrastruktury IT.
Technologie
Spam: anatomia przestępstwa
Oprogramowanie do tworzenia i wysyłki korespondencji masowej jest znacznie prostsze niż systemy służące do ochrony internautów przed spamem. Walkę Dawida z Goliatem wygrywa ten pierwszy.
Integracja: Dobry kierunek, zły sposób
Rozmowa z prof. Marco Iansiti z Harvard Business School.
Pęd ku Serial ATA
Rezultaty osiągane w niezależnych testach przez napędy Serial ATA (SATA) zachęcają do wykorzystania tego typu urządzeń w niektórych zastosowaniach korporacyjnych.
Taniej drukować i kopiować
Dobra organizacja systemów biurowych może przynieść istotne oszczędności. Zanim to jednak nastąpi, trzeba sporo zainwestować w narzędzia do analizy i optymalizacji systemu.
Na bramce na serwerze 6 pogromców wirusów
Zapory ogniowe, jakkolwiek dobre jako pierwsza linia ochrony, zazwyczaj nie potrafią rozpoznać wrogiego kodu. To sprawia, że skanowanie przychodzącej z zewnątrz korespondencji stało się obowiązkiem każdego administratora.
Zarządzanie
Energia procesów
Wdrożenie systemu zintegrowanego mySAP.com stanowi zwieńczenie pierwszego etapu procesu restrukturyzacji Zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin. W odróżnieniu od większości projektów implementacji tego systemu zostało ono przeprowadzone procesowo.
Konteksty
Walka trwa
Z Józefem Halbersztadtem, ekspertem patentowym z Urzędu Patentowego RP, rozmawia Przemysław Gamdzyk.
Nie ulegajmy panice
Z Markiem Łazewskim, rzecznikiem patentowym z kancelarii patentowej Sławomira Łazewska i Syn, rozmawia Przemysław Gamdzyk.
Cobol jeszcze żywy
Choć o Cobolu niewiele w Polsce słychać, nie znaczy to jednak, że ten język programowania nie jest u nas nadal wykorzystywany.
Punkt widzenia
Do pięciu, sześciu (a już co najwyżej - do siedmiu) odlicz...
Druga Wojna Północna - bardziej u nas znana jako "Potop szwedzki" - a także powódź i zaraza z początku XVIII wieku zredukowały niemal do połowy liczbę mieszkańców ówczesnego Poznania i w równej mierze wyludniły otaczające to miasto wioski. W tej sytuacji władze miejskie zaczęły zachęcać do osadnictwa mieszkańców państw niemieckich, oferując im korzystne warunki i pomoc.
Komentując komentarze
Warto byłoby kiedyś stworzyć katalog zabobonów komputerowych. Moim zdaniem najczęściej pokutującym i stale powtarzanym przesądem z dziedziny inżynierii oprogramowania jest to, żeby w kodzie umieszczać wiele komentarzy. ''Linijka kodu, linijka komentarza'' - takie rady można usłyszeć od osób, które uważane są za doświadczonych informatyków.
Święci w ZUSie
Udało mi się! Udało się, choć już straciłem nadzieję, bo wiem jak działa biurokracja. Wolno i nieskutecznie. Tym razem jednak wynik mnie zadowala.
Na styku technologii
Muszę przyznać, że jestem wielce zadowolony z obecnej technologii informatycznej. Nie jako informatyk, ale jako użytkownik korzystający z gotowego oprogramowania, stwierdzam, że podoba mi się to, na czym pracuję. Nie mam także uwag do szybkości sprzętu i oprogramowania oraz do wygody, jaką mi zaoferowano przy używaniu komputerów. Jeśli proces ulepszania będzie postępował nadal w takim tempie, to nie wyobrażam sobie, co też powiem, będąc w wieku emerytalnym.
Temat tygodnia
Wszystko na sprzedaż
Przed nowym dyrektorem generalnym stoi zadanie wyniesienia IBM Polska na taką pozycję, jaką firma zajmuje na innych rynkach. Od 1994 r. HP wyprzedza IBM w rankingu największych firm informatycznych w Polsce.
Reklama zamknie się za 15 sekund. Przejdź do serwisu »