Wydanie 28-1994,
25 lipca 1994
Cenniki
Wakacje, wakacje...
Za oknem taki upał, że może bardziej stosownym byłoby zamieszczanie na łamach CW tabeli z ofertą biur turystycznych, a na dokładkę w naszym cenniku już od dłuższego czasu nie widać większych zmian. Ledwo odczuwalny wzrost cen PC spowodowany jest bowiem jedynie stałym, choć ostatnio też bardzo nieznacznym, wzrostem kursu dolara, a poza tym dotyczy tylko najszybszych konfiguracji, gdyż komputery z procesorem 386 czy 486SX dalej tanieją i to w coraz bardziej odczuwalny sposób. Opisany zastój cen na rynku jest oczywiście tylko pozorny - tempo zmian w tej dziedzinie bynajmniej bowiem nie osłabło. Niestety, nasza tabela jest tak skonstruowana, że nie nadąża z uwzględnianiem pojawiających się w sprzedaży nowości i nie ma w niej miejsca na obserwowaną ostatnio rozmaitość. Weźmy choćby przykład z ostatniego okresu - jeszcze nie stracił uroku nowości komputer z procesorem Pentium, a już w sprzedaży pojawiła się konfiguracja z procesorem 486DX4. Jedyne co mogę obiecać, to fakt iż wciąż pracujemy
giełda pracy
Komputer na biurku
Narzędzia i systemy
Okolice
Sieci i telekomunikacja
Wydarzenia
ComputerLand Poland bez ograniczonej odpowiedzialności
Zaproszenie udziałowców finansowych i wejście na giełdę zapowiedział prezes zarządu ComputerLand Poland Tomasz Sielicki po przekształceniu firmy, zajmującej się instalacją i obsługą kompletnych systemów informatycznych, w spółkę akcyjną. Nowymi partnerami finansowymi ComputerLand są od 6 lipca: Polsko-Amerykański Fundusz Przedsiębiorczości oraz Polski Prywatny Fundusz Kapitałowy I i II, które zostały ustanowione wspólnie z Europejskim Bankiem Odbudowy i Rozwoju, bankiem Creditanstalt Bankverein oraz instytucjonalnymi prywatnymi inwestorami z USA, w tym funduszami emerytalnymi General Motors i General Electric. Dysponują one kapitałem 341 mln dolarów a zarządza nimi spółka Enterprise Investors. Łącznie Fundusze zainwestowały w ComputerLand Poland 4,1 mln USD. PAFP posiada 12,73% udziałów, PPFK I - 14,33%, a PPFK II - 14,14%.
Zastosowania
Listy
Nie lekceważę studenta
Autor dopisku "Od redakcji" (ady), zamieszczonego po moim liście (Kształcimy nie tylko teoretycznie, CW nr 23, 1994), zawierającym uwagi do artykułu Pana Tomasza Nideckiego (Teoretycznie wszystko gra..., CW nr 11, 1994) posunął się zbyt daleko pisząc, że "objawiłem apriorycznie lekceważący stosunek do "studenta"" - taka opinia o nauczycielu, a uczę od ponad 25 lat, nie może być rozpowszechniana bez uzasadnienia, gdyż inaczej jest pomówieniem.
Konferencja w Pułtusku
W dniach 20-22 czerwca 1994 r. w Domu Polonii w Pułtusku odbyła się międzynarodowa Konferencja "Information Technology in Parliaments" organizowana przez Kancelarię Senatu RP. W konferencji brali udział szefowie służb informatycznych parlamentów: Albanii, Białorusi, Bułgarii, Czech, Estonii, Finlandii, Hiszpanii, Litwy, Łotwy, Macedonii, Niemiec, Polski, Rosji, Rumunii, Słowacji, Stanów Zjednoczonych, Szwecji, Ukrainy, Węgier, W. Brytanii, Włoch a także Parlamentu Europejskiego (w sumie ok. 50 osób). Konferencja była w znacznej części finansowana przez Kongres USA (w ramach tzw. Grupy Roboczej Kongresmena Frosta) i Parlament Europejski (Dyrektoriat Generalny IV). Sponsorami były także firmy: Computer Associates, Rodan System, Microsoft, Verity, Hewlett-Packard i Oracle, prezentujące przy okazji swoje produkty.