Konferencje
Biblioteka IT
Wiadomości
Tematy
Agile
Aplikacje Biznesowe
Bezpieczeństwo
Big Data
Cloud Computing
DataCenter
GDPR/RODO
SDN
Sieci
Smart City
Konferencje
Praca w IT
Przemysł 4.0
Digital Leaders
Praca w IT
Badanie AudIT
Archiwum
Prenumerata
Strefy tematyczne
Cisco Firepower
Cisco NGFW
HPE Infrastruktura
IFS Applications
SAP Analityka Big Data
E-Seminaria
Gorące tematy:
Nowy numer
Przemysl 4.0
Computerworld TOP200
Państwo 2.0
Aplikacje Biznesowe
Bezpieczeństwo
Big Data
Data Center
Agile
Strona główna
Archiwum
Rocznik 1994
Wydanie 17-1994
Wydanie 17-1994, 25 kwietnia 1994
prenumerata klasyczna
prenumerata elektroniczna
Cennik
Przenośne pamięci masowe - dyski optyczne
Przechowywanie danych jest nieodłącznym procesem działania każdego komputera. W czasach, gdy na Ziemi królowały potężne mainframe'y pamięć składała się przeważnie z droższej pamięci operacyjnej RAM i mniej kosztownych pamięci masowych, zwykle taśmowych. Przez wiele lat stan ten, szczególnie w części, która dotyczy pamięci masowej uległ zasadniczej zmianie. Pojawiły się nowe rodzaje tej pamięci - różniące się między sobą ceną, właściwościami użytkowymi i co za tym idzie, obszarami zastosowania.
Wróżenie z fusów
Zgodnie z relacjami tych, co na międzynarodowych targach CeBit byli i wino w stoiskach w Hanowerze pili, pokazano w akcji nowe procesory Intela - Pentium 90 i 100 MHz. Na ich promocję przeznaczono bardzo okrągłą sumę dolarów, więc zapewne jeszcze przed końcem tego roku część dotychczasowych posiadaczy starych wersji PC zostanie na tyle poruszona skutecznością zabiegów reklamowych Intela, że będąc urzeczona jego wspaniałymi możliwościami bez większego namysłu zakupi ten najnowszy produkt. Czas jednak pokaże czy komputery z tym procesorem (a jest on prawie dwa razy szybszy od 486 DX2/66 MHz) wygrają na rynku z inną, wystawioną na tych samych targach nowością -komputerem z procesorem Power PC.
giełda pracy
Informatyczne studia podyplomowe
Polska Akademia Nauk, Politechnika Śląska w Gliwicach i Digital Equipment Polska od kilku już lat wspólnie organizują Studium Podyplomowe z dziedziny sieci komputerowych i systemów mikrokumputerowych. Jest to wynik ogromnego zainteresowania tą tematyką wśród studentów wydziałów informatycznych i elektronicznych ostatnich lat studiów wielu uczelni: politechnik, uniwersytetów, wyższych szkół ekonomicznych i pedagogicznych, a także osób z wykształceniem wyższym, zajmujących się zastosowaniem i projektowaniem systemów komputerowych.
Komputer na biurku
Miękki klucz
Dzisiejszym gościem naszego kącika jest system firmy Microcosm służący do zabezpieczania programów przed nielegalnym kopiowaniem, choć nie tylko. Długo zastanawiałem się, czy w ogóle taki temat powinien zagościć w "Komputerze na biurku", wychodząc z założenia, że należy bezwzględnie tępić wszelkie niewygody na jakie narażają nas producenci oprogramowania, a ponieważ rozwiązanie to wykorzystywane jest coraz chętniej w naszym kraju, sądzę, że nie tylko warto, lecz nawet trzeba się z nim bliżej zapoznać.
Karta dźwiękowa Genius Sound Maker 16
Tryptyk multimedialny (cz. III)
Drukarka IBM Lexmark LP4037 5E
Wyścig trwa. Producenci komputerowych peryferiów starają się dostarczać coraz tańszych, wydajniejszych i rzadziej ulegających awariom urządzeń, zaś firmy dealerskie nie szczędzą wysiłków, by przekonać nas do atrakcyjności swojej oferty. Jednym z ciekawszych przykładów ekonomicznego, a zarazem nowoczesnego pod względem zastosowanych rozwiązań urządzenia jest dzisiejszy gość naszego kącika - stanowiąca nowość na naszym rynku drukarka laserowa IBM Lexmark model LP4037 5E.
książki
Co w OLE 2.0 piszczy?
Wydana przez Microsoft Press książka Kraiga Brockschmidta "Inside OLE 2.0" cieszy się niesłabnącym powodzeniem. Od czasu pierwszej prezentacji, w listopadzie ub.r., miała już dwa wznowienia, a przygotowywane jest trzecie. Jest to obecnie jedną z najlepiej sprzedających się w krajach anglojęzycznych książek komputerowych.
Gdy jeden nie wystarcza
Większość książek informatycznych oferowanych przez takie oficyny jak, Wydawnictwa Naukowo-Techniczne czy PWN to przeważnie pozycje nie nadające się do lektury przez zwykłego "szarego" człowieka. Na rynku rzadko pojawiają się pozycje łączące cechy książki naukowej z popularnym przekazem treści, jaką wzięłaby do ręki osoba trochę tylko znająca się na komputerach. Wyjątkiem (potwierdzającym regułę) jest książka "Komputery równoległe" autorstwa Stanisława Kozielskiego i Zdzisława Szczerbińskiego, wydana przez WNT. Oferuje ona zarówno teoretyczne, jak i nieco "gawędziarskie" podejście do tej tematyki, nie zniechęcając czytelnika nadmiarem poważnie brzmiących terminów; jednocześnie osoby zainteresowane bardziej naukowymi aspektami tej dziedziny informatyki z pewnością znajdą tu coś dla siebie.
Narzędzia i systemy
Systemy SMP - za i przeciw
Istnieje kilka podklas systemów SMP, wyodrębnionych na podstawie rozwiązań sprzętowych, mocy obliczeniowej i oprogramowania (szczególnie systemów operacyjnych). Produkty zaliczane do każdej z tych podklas mają pewne cechy charakterystyczne, które powodują, że do pewnych zastosowań nadają się lepiej, zaś do innych gorzej. Prezentowane poniżej zestawienie opracowane na podstawie badań specjalistów z USA (z renomowanych firm konsultanckich jak Gartner Group, IDC) ma na celu przedstawić w skrócie pięć podstawowych podklas systemów SMP, wraz z ich wadami i zaletami.
Systemy ściśle sprzężone
Komputery wieloprocesorowe o architekturze ściśle sprzężonej są zdecydowanie najpopularniejszym obecnie rozwiązaniem na rynku maszyn wieloprocesorowych. Ich zalety to prosta budowa i łatwość migracji oprogramowania, wadą jest jednak szybki spadek efektywności przy większej liczbie procesorów. Dlatego też większość serwerów ściśle sprzężonych stanowią maszyny kilkuprocesorowe, maksymalnie dochodzące do ok. 32 jednostek (chyba że w konstrukcji zastosowano kilka równoległych magistrali lub krosownicę).
Okolice
Uciążliwość i szkodliwość
Wprowadzanie do szkół informatyki i przedmiotów związanych z obsługą sprzętu komputerowego przyjęto z wielkim entuzjazmem. Jednak niepokojące doniesienia o szkodliwym działaniu komputerów na osoby je obsługujące wzbudzają obawy przed rzeczywistym zagrożeniem, szczególnie dominuje tu troska o zdrowie młodzieży i nauczycieli informatyki.
Multimedia (8)
Telewizja, wideo, formaty obrazów
Multimedia? Nie - multigry!
Komputer osobisty, zwłaszcza wyposażony w szybki procesor - Pentium lub PowerPC - jest świetnym narzędziem do tworzenia aplikacji, zawierających wyrafinowaną grafikę, dźwięk, animacje i zdjęcia. Czy jednak ułatwia to w jakikolwiek sposób wykorzystanie tegoż komputera do prowadzenia działalności gospodarczej, obsługi gospodarki finansowej, księgowości czy bazy danych klientów? Wątpię. W początkach ery multimedialnego wykorzystania komputera osobistego (ledwo kilka lat temu) przedstawiano nam jego potencjalne możliwości w biznesie jako niesłychane ułatwienie działalności. Apologeci takiego używania komputera pokazywali, że dźwięk z komputera bardzo wzbogaci wiele niemych do tej pory aplikacji, a komputerowe animacje to jest właśnie to, czego od komputera oczekuje każdy biznesmen. Multimedia miały stworzyć zupełnie nową jakość.
Notebook - reductio ad absurdum
Różnorodność produkowanych obecnie notebooków przekroczyła wszelkie moje wyobrażenia o fantazji konstruktorów. Małe i bardzo małe, z wbudowaną myszą na klawiaturze i z myszą w formie maleńkiej kulki obok lub na dole klawiatury, z wyświetlaczem aktywnym lub pasywnym, kolorowym lub mono, z procesorem 486SX, 486DX, Pentium, PowerPC itd.
Sąd Ostateczny dla LAN-ów
Popularna gra dostępna poprzez sieć Internet okazuje się wprost zgubna dla sieci lokalnych. Doom (Sąd Ostateczny) to program wielodostępny (umożliwia jednoczesną grę wielu osobom), który korzysta z sieci w celu przesyłania informacji. Intensywność przesyłania danych może poważnie spowolnić pracę praktycznie każdej sieci lokalnej, w niektórych przypadkach doprowadzając nawet do jej blokady.
Sieć i telekomunikacja
Na przykład - AT&T
Gdy patrzymy na krajową telekomunikację, opóźnienia w jej rozwoju, nękające wszystkich awarie, a przede wszystkim czas oczekiwania na założenie telefonu, tylko z trudem możemy sobie wyobrazić telekomunikację jako obszar szybkiego postępu technicznego i dynamicznie rozwijający się rynek, przynoszący duże zyski.
Wydarzenia
Połączenie firm Adobe i Aldus
Aldus Corp. i Adobe Systems Inc. w kwietniu br. podjęły ostateczną decyzję o połączeniu obu firm przez wymianę pakietów akcji.
Play Box '94
W dniach 15-17 kwietnia br. w katowickim Spodku odbyły się pierwsze Ogólnokrajowe Targi Kaset Video, Audio, Płyt CD, Gier Komputerowych i TV Play Box '94 - zorganizowane przez Fullmax Corp. z Warszawy. Na blisko 50 wystawców z całej Polski ok. 10 prezentowało produkty związane z komputerami. Były to w większości gry na wszystkie typy komputerów, z ośmiobitowymi Atari włącznie. Poza grami (najliczniej reprezentowanymi w stoisku warszawskiej firmy IPS) przedstawione były programy edukacyjne rodzimych wytwórców (m.in. Laboratorium Komputerowe Avalon z Rzeszowa, Mirage Software z Warszawy, Atar System z Domanic, Atares z Chorzowa), z których znaczna część przeznaczona była na dwa typy komputerów (np. Amigę lub Atari ST i IBM PC). Z tematyką targów najściślej były związane programy do obsługi wypożyczalni wideo.
Aktywizacja uczonych
Podczas tegorocznych targów Infosystem '94 (17-20 maja w Poznaniu) pod patronatem Polskiego Towarzystwa Informatycznego odbędzie się Akademickie Forum Informatyki. Jego celem jest przede wszystkim prezentacja wyników badań i prac prowadzonych w polskich ośrodkach naukowych, a także integracja twórców, producentów, dystrybutorów oraz użytkowników informatyki. Jednocześnie Forum ma być przygotowaniem do Kongresu Informatyki Polskiej, który planowany jest na koniec roku.
Archicad na PowerPC
Apple zaprezentowała pierwszy komputer Power Macintosh z procesorem typu RISC - PowerPC (14 marca w Nowym Jorku).
Andersen Consulting otwiera oficjalne biuro
W Warszawie w trzecią rocznicę działalności w Polsce, (13 kwietnia) Andersen Consulting uroczyście zainaugurował pracę swojego biura. Podczas spotkania inauguracyjnego szef polskiego biura AC Dennis Austin podsumował trzyletnią działalność AC. Na spotkaniu głos zabrał dyrektor europejskiego oddziału AC (Menaging Partner) Vernon Ellis oraz minister płacy i polityki socjalnej Leszek Miller.
Robert Frankenberg nowym szefem Novella
Po ustąpieniu Raya Noordy'ego długo trwały poszukiwania nowego szefa Novella. Ostatecznie zdecydowano się zatrudnić Roberta J. Frankenberga, obecnego wiceprezesa Hewlett-Packarda, dyrektora grupy Personal Information Products Group. Zostanie on prezydentem i dyrektorem generalnym firmy Novell. Jednocześnie ulegnie rozwiązaniu Biuro Prezesa Novell, pełniące od pewnego czasu rolę kolegialnego szefa Novella.
Konferencje autoryzacyjne Mountain, Newport i DaVinci
Konferencja autoryzacyjna Mountain Network Systems Solutions organizowana przez dystrybutora Mountain w Polsce PHZ POLCOM, odbyła się w Warszawie w końcu marca. Wzięło w niej udział 40 firm dealerskich, które otrzymają tytuł Autoryzowanego Integratora Mountain.
Dataproducts na polskim rynku
Ubiegły rok był wyjątkowo pomyślny dla Dataproducts -producenta drukarek do intensywnej eksploatacji. Firma zanotowała wzrost obrotów (w przeliczeniu dolarowym) o 70% do sumy netto 24 mld zł. W roku 1993 w naszym kraju sprzedano 102 drukarki ciężkie (matrycowo-liniowe i wieloliniowe modele z rodzin LM i LX) oraz ponad 200 drukarek o średniej obciążalności, w tym serwery laserowe formatu A3 z rodziny LZR-15xx/20xx.
Compaq Tennis Open
Okazję do spotkania znanego tenisisty i wpływowego biznesmena Wojciecha Fibaka z dziennikarzami stanowiła inauguracja kampanii informacyjnej dotyczącej największej w tym roku imprezy tenisowej w Polsce o nazwie Compaq Tennis Open '94. Czyli zawodowy turniej tenisowy, który odbędzie się w Poznaniu w dniach 25 - 31 lipca br.
Faksowanie via RadioMail
Firma RadioMail udostępnia usługę, dzięki której subskrybenci, prowadzonej przez nią sieci typu poczta elektroniczna (o nazwie RadioMail), mogą wysyłać komunikaty z komputerów przenośnych (w tym będących w ruchu) do aparatów faksowych.
Forum firm teleinformatycznych
VII OFFI (Ogólnopolskie Forum Firm Informatycznych) odbędzie się 28-30 kwietnia br. w hotelu Kasprowy w Zakopanem.
IBM swata integratora
Zintegrowany system wspomagający zarządzanie przedsiębiorstwem o nazwie Movex, autorstwa szwedzkiej firmy Movex Company jest przeznaczony do pracy na platformie IBM AS/400. Wyszukaniem Szwedom partnera do rozpowszechniania tego programu w naszym kraju zajęła się filia IBM w Polsce. Wybrany został warszawski Vimex.
Urochomienie Craya w Warszawie.
Jeden z pierwszych polskich superkomputerów Cray, warszawski Y-MP EL 98, rusza 25 kwietnia. W rzeczywistości, Cray w Centrum Banacha działa już prawie od miesiąca (od 1 kwietnia). Do 31 maja eksploatacja systemu będzie miała charakter próbny; na czas ten zostały już przydzielone granty obliczeniowe (na razie nieodpłatnie).
Standard Intela dla systemów wieloprocesorowych
Nie póżniej niż w czerwcu Intel ma zaproponować standard PC + MP 1.1 dotyczący rozwiązań sprzętowych i programowych dla systemów wieloprocesorowych, popierany przez innych producentów, m.in. przez Hewlett-Packarda i Advanced Logic Research.
Klienci czekają na spadek cen
Mimo że coraz więcej producentów zaczyna oferować systemy komputerowe z procesorem Pentium, minie jeszcze trochę czasu, zanim procesor ten znajdzie powszechne uznanie.
Optymizm prezesa
Spotkanie dziennikarzy z prezesem Optimusa Romanem Kluską w restauracji Parkowej w dniu 12 kwietnia br. upłynęło w przyjaznej i serdecznej atmosferze.
Zarządzanie dokumentami - nowa wersja HyperDoc
Program HyperDoc firmy InterDesign Tessel Systems umożliwia komputerową obsługę i gospodarowanie dokumentami - zwłaszcza wtedy, gdy są to dokumenty różnych rodzajów (pisma, korespondencja, arkusze kalkulacyjne, rysunki CAD), na dodatek powiązane między sobą.
SGGW w sieciach
Dzięki staraniom Centrum Informatycznego oraz Katedry Ekonometrii i Informatyki SGGW odbyło się dn. 12 kwietnia br. seminarium, poświęcone tematyce sieciowej w powiązaniu z działalnością uczelni. SGGW, podobnie jak większość warszawskich wyższych uczelni, ma swoje wydziały na terenie wielu dzielnic stolicy (obiekty na Rakowieckiej, Ursynowie, Grochowie), przez co jest żywotnie zainteresowana budową sieci lokalnych połączonych w jedną sieć rozległą.
Imagis z nowym "image"
Warszawska firma Imagis (tel. 633 65 31 w. 122, 132), dystrybutor oprogramowania MapInfo Corp., uroczyście otworzyła swoją nową siedzibę, przy ul. Elbląskiej 15/17.
OpenStep - fuzja NextStep i Solarisa
Integracja unixowego systemu operacyjnego Solaris z obiektowo zorientowanym Środowiskiem NextStep była jednym z tematów konferencji, jaką zorganizował w połowie bieżącego miesiąca w Paryżu Sun Microsystems Inc.
Zastosowania
IBM komputeryzuje podatki w USA
Na początku marca br. IBM Federal Systems Co. wygrał 15-letni kontrakt o wartości ok. 1,3 mld USD na wykonanie systemu typu DPS (Dokument Processing System) przetwarzającego dokumenty podatkowe.
GIS puka do drzwi
Konferencja poświęcona praktycznemu wykorzystaniu Systemów Informacji Geograficznej odbyła się w Warszawie pod koniec marca br. Cyklowi kilkunastu seminariów towarzyszyła skromna wystawa sprzętu i oprogramowania SIT (System Informacji Terenowej). Imprezę przygotowała dobrze znana w środowisku GIS-owców firma Neokart, reprezentująca na rynku polskim firmy ESRI (Environmental System Research Institute - program ArcInfo i in.), ERDAS (oprogramowanie do obróbki i przetwarzania informacji z satelitarnych zdjęć ziemi) oraz ASPLAN VIAK (program Gemini, przeznaczony do rozwiązywania zadań geodezyjnych).
Śledzenie - zadanie dla komputera
Rozwój informatyki przemysłowej odbywa się w dwóch zasadniczych kierunkach: Computer Aided Management (CAM), co oznacza komputerowe wspomaganie zarządzania produkcją oraz Computer Integrated Manufacturing (CIM), co oznacza wytwarzanie zintegrowane komputerowo. Drugi kierunek wymaga bardziej wyrafinowanych, a przez to znacznie kosztowniejszych, środków technicznych. Pozostańmy więc przy CAM.
Potrzebujemy dobrze zintegrowanych baz danych
Z dyrektorem Biura Informatyki Komendy Głównej Policji Zbigniewem Chwalińskim rozmawia Andrzej Dyżewski
Wizyta w Credit Mutuel
Credit Mutuel jest piątą co do wielkości instytucją bankową we Francji. W 1993 r. bank ten obsługiwał 553,8 mln kont i 10,225 mln rachunków, przeprowadzając na nich ok. 1,5 mld transakcji. Dla sprawnej obsługi takiej liczby operacji bank został wyposażony w cały arsenał nowoczesnych urządzeń informatycznych. Praca w banku jest koordynowana przez kilkanaście dużych komputerów mainframe zlokalizowanych w 6 centrach. Ponadto CM jest obsługiwany przez kilkaset komputerów średniej wielkości, 5670 terminali i ponad 7800 komputerów osobistych.
Listy
Jeszcze BlueBridge i Techmex
W związku z zamieszczeniem artykułu w Pańskim tygodniku z dnia 14.03.94 r. pt. "BlueBridge przeprasza Techmex", informujemy, że sprawa ma szerszy kontekst.
W UW w Krakowie jest Apus
W tygodniku ComputerWorld nr 10/134 z dnia 7 marca 1994 roku został zamieszczony artykuł pt. "Wzór dla kadr" autorstwa pana Włodzimierza Nowickiego, informujący o dokonaniach Krakowskiego Przedsiębiorstwa Innowacyjno-Wdrożeniowego Fortech na polu komputeryzacji urzędów administracji państwowej. Znalazła się tam informacja o tym, że firma Fortech "rozpoczęła prace wdrożeniowe" Systemu Jednolitej Ewidencji Kadrowej w Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie. Informacja ta została przyjęta przez nas z dużym zdziwieniem, jako że firma nasza od kilku lat prowadzi ścisłą współpracę z Krakowskim Urzędem Wojewódzkim, która to współpraca zaowocowała powstaniem szeregu systemów komputerowych. Pośród tych systemów znajduje się również system kadrowo-płacowy. Pierwsza wersja tego systemu została zainstalowana w Urzędzie przed trzema laty. Od tej chwili system ulegał licznym modyfikacjom, co doprowadziło do powstania nowej, w pełni sparametryzowanej wersji systemu. Krakowski Urząd Wojewódzki posługuje się t
Szkolimy nie najlepiej, ale jednak kształcimy
Nie mogę sobie odmówić przyjemności skomentowania artykułu red. Tomasza Nideckiego na temat polskich wydziałów informatycznych (CW 11 "Teoretycznie wszysko gra..."). Jestem absolwentem i wieloletnim pracownikiem Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki (MIM) Uniwersytetu Warszawskiego. Miałem wiele uwag krytycznych do poprzedniego programu naszych studiów informatycznych, m.in. za jego zbytnie przeteoretyzowanie. Ale obecny program jest już inny, znacznie lepszy. Być może można go jeszcze poprawić (kursów metodologii CASE rzeczywiście nam brakuje), ale na pewno nie wg sugestii red. Nideckiego.
Reklama zamknie się za 15 sekund. Przejdź do serwisu »