Computerworld.pl
Konferencje
Okiem Prezesa
Tematy
Agile
Aplikacje Biznesowe
Bezpieczeństwo
Big Data
Cloud Computing
DataCenter
GDPR/RODO
SDN
Sieci
Smart City
Praca w IT
Przemysł 4.0
Digital Leaders
Badanie AudIT
Biblioteka IT
Prenumerata
Strefy tematyczne
Alcatel-Lucent Enterprise – rozwiązania IT dla rozwoju biznesu
Check Point Cyberbezpieczeństwo w 2020
Cisco Webex
Commvault - Zintegrowane rozwiązania do backupu danych
Fortinet Bezpieczna praca zdalna
Fortinet Cyberbezpieczeństwo
Google Cloud
HPE GreenLake
HPE Infrastruktura
IBM Security University 2020
IBM Data and AI Virtual Forum Poland
IFS Applications
SAP Analityka Big Data
SUSE Innowacje Open Source dla biznesu
VMware SD-WAN by VeloCloud
×
Szukaj
Konferencje
Wiadomości
CIO Executive
Podcasty
Okiem Prezesa
Wywiady
Badanie AudIT
Biblioteka IT
Praca w IT
Tematy
Agile
Aplikacje Biznesowe
Bezpieczeństwo
Big Data
Cloud Computing
DataCenter
GDPR/RODO
SDN
Sieci
Smart City
Praca w IT
Przemysł 4.0
Digital Leaders
Strefy tematyczne
Alcatel-Lucent Enterprise – rozwiązania IT dla rozwoju biznesu
Check Point Cyberbezpieczeństwo w 2020
Cisco Webex
Commvault - Zintegrowane rozwiązania do backupu danych
Fortinet Bezpieczna praca zdalna
Fortinet Cyberbezpieczeństwo
Google Cloud
HPE GreenLake
HPE Infrastruktura
IBM Security University 2020
IBM Data and AI Virtual Forum Poland
IFS Applications
SAP Analityka Big Data
SUSE Innowacje Open Source dla biznesu
Prenumerata
Archiwum
Download
Newslettery
Strona główna
Archiwum
Rocznik 1994
Wydanie 09-1994
Wydanie 09-1994, 28 lutego 1994
prenumerata klasyczna
prenumerata elektroniczna
Administracja
Komputerowy USC
Pośród programów, które pozwalają na komputeryzację pracy Urzędu miasta czy gminy, moduł wspomagający pracę Urząd Stanu Cywilnego wymaga homologacji Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Zezwolenia na dopuszczenie takiego oprogramowania na terenie kraju, wydaje Departament Społeczno-Administracyjny MSW.
Gdański System Informacji Terenowej
Dzięki inicjatywie gdańskich władz miejskich, przy współpracy z Urzędem Wojewódzkim, powstał projekt Systemu Informacji Terenowej miasta Gdańsk. Głównym celem Systemu jest umożliwienie sprawnego administrowania i zarządzania całą przestrzenią miejską. W przypadku dużych miast komputeryzacja jest jedyną drogą, która może prowadzić do tego celu.
Oferta ICL Poland dla administracji
Na styczniowych targach Komputer Expo '94 w Warszawie ICL Poland (Warszawa, tel. 635 65 54, 635 65 62) przedstawiła ciekawą ofertę dla urzędów administracji samorządowej i rządowej. Jest to propozycja, która swym zakresem budzić może spore zainteresowanie wśród potencjalnych nabywców.
biznes, rynek, gospodarka
"Leksykon" w markowych komputerach
ComputerLand postanowił wyposażyć 5 tys. komputerów, przeznaczonych do sprzedaży w krajach WNP, w najpopularniejszy rosyjski edytor tekstów - Leksykon. Jego producentem jest moskiewska firma Mikroinform. Biorąc pod uwagę popularność Leksykona i ogromną ilość pirackich kopii tego programu, Mikroinform wystąpiła do wielu firm komputerowych z propozycją wyposażania oferowanego sprzętu we wspomniany edytor. Umowa podpisana z ComputerLand przewiduje instalowanie edytora na komputerach Compaq, Hewlett-Packard, IBM, MBL. Posiadający 17 filii w poszczególnych republikach Wspólnoty Niepodległych Państw, ComputerLand zainteresował się Leksykonem również z racji jego wielojęzykowych wersji: ukraińskiej, uzbeckiej, jakuckiej.
Soft-tronik dystrybutorem firmy Specialix
Soft-tronik Berlin i Specialix International podpisały porozumienie zgodnie z którym Soft-tronik został dystrybutorem produktów firmy Specialix w Europie Centralnej i Wschodniej, tzn. na obszarze Czech, Słowacji, Litwy, Ukrainy, Łotwy, Rumunii, Polski, Bułgarii i WNP.
Robotron Business Systems
Utworzonej jesienią 1992 r. firmie Robotron Business Systems GmbH, Lipsk powiodło się. Powstałe z byłego Robotrona, zatrudniającego blisko 3 tys. pracowników przedsiębiorstwo, w kwietniu zostało ub.r. w pełni sprywatyzowane. Zamieszanie wokół firmy trwało jednak do końca lata i kosztowało ją okrągłe 2,5 mln DM.
Kontrakty PROKOMu
PROKOM podpisał kontrakt na instalację i wdrożenie Zintegrowanego Systemu Zarządzania w KGHM Polska Miedź S.A. Umowa obejmuje instalację i wdrożenie do końca 1994 r. Zintegrowanych Systemów Zarządzania PROKOM, dostawę baz danych Informix oraz narzędzi CASE firmy Westmount Technology. Całość ma być realizowana jako sieć WAN na platformie RISC HP9000. Do obsługi aplikacji przewidziano serwery Hewlett-Packard G50 i G40, a dla użytku programistów dwie jednostki G30. System zostanie zabezpieczony przed awarią przez implementację HPSwitchOver/UX, który po wykryciu awarii systemu automatycznie przełącza procesor podstawowy na zapasowy.
Rynek serwerów w 1994 roku
Analitycy rynku komputerowego przewidują, że I kw. 1994 r. będzie gorącym okresem dla producentów serwerów. Będą się oni starali stawić czoła serwerowi ProLiant firmy Compaq Computer Corp., który wprowadził nową jakość. Cena, łatwość obsługi i możliwości jakie oferuje, uczyniły go jednym z najlepszych serwerów na rynku.
Sanacja Digital Europe w stylu IBM retro
Na początku stycznia, Digital oznajmił o mianowaniu w miejsce RichardaPaulsena-Vincenzo Damianiego (lat 53; w listopadzie 1993 odszedł ze stanowiska szefa marketingu IBM Europe, ogółem spędził w tej firmie 29 lat) na prezydenta Digital Europe. Damiani podlegać będzie Edwardowi Lucente - wiceprezydentowi Digitala ds. sprzedaży i marketingu ogólnoświatowego, innemu byłemu IBM-owcowi na szczycie Digitala.
Programy dla firmy
Kolejny cennikowy odcinek jest kontynuacją zeszłotygodniowej prezentacji oprogramowania dla firmy. Tak jak i w poprzednim cenniku, większość materiałów, na podstawie których opracowaliśmy bieżące zestawienie, pochodzi ze styczniowych targów Komputer Expo '94.
Wydawnictwo Lupus rozdało nagrody za rok '93
W styczniu dwutygodnik PCkurier rozdał nagrody i wyróżnienia dla polskich produktów informatycznych. W kategorii oprogramowania użytkowego tytuł Produkt Roku otrzymał QR-Text dla Windows, produkt warszawskiej firmy Malkom. Jest to bezsprzecznie najlepszy i najbogatszy we wszelakie opcje i dostępne możliwości obróbki zbiorów polski edytor tekstu. Ponadto wyróżniono: kolejny edytor Słowo (w wersji 2.0), wrocławskiej firmy El-Pro; program CDN - program należący do grupy DTP, z InfoService oraz arkusz kalkulacyjny, pracujący pod MS Windows, GS Calc, firmy Glob-Soft z Sobótki.
Członkowstwo ułatwia karierę
Firma Accountemps, będąca największym w świecie serwisem wyszukiwania kadr dla księgowości, finansów i systemów informatycznych, przeprowadziła ankietę wśród szefów 150 firm należących do 1-ego tysiąca największych firm USA. Było w niej m.in. pytanie: Który z poniżej wymienionych rodzajów aktywności jest Twoim zdaniem, najbardziej skutecznym sposobem w przyspieszeniu kariery zawodowej?
Ile komputerów ma Uncle Sam?
Jak podaje informator Federal Computer Market Guide w swojej pierwszej edycji z końca ub.r. agencje rządu amerykańskiego używają do przetwarzania danych i telekomunikacji ponad 29 tys. komputerów mainframe i minikomputerów, pochodzących od 110 producentów i integratorów systemów.
Giełda pracy
Nowy kodeks pracy
Taniej, ale czy na pewno lepiej?
Wojna cenowa toczona przez producentów oprogramowania spowodowała znaczny spadek cen w ciągu roku 1993 i objęła również wytwórców narzędzi programistycznych.
Cennik
Skąd ten spokój?
Ostatnio w naszym cenniku pozornie nic ciekawego się nie dzieje - ceny PC od kilku tygodni stoją niemal w miejscu, zaś oferowane coraz powszechniej przez różnych dostawców konfiguracje (głównie z procesorami 486) w zasadzie przestały się czymkolwiek od siebie różnić. Czy jednak nie jest to aby kolejna cisza przed burzą? Zastanówmy się bowiem przez chwilę, co nas może czekać. Spokojny dotychczas kurs dolara od kilku dni znów nieco zwyżkuje, co z kolei, zwiastować powinno zbliżające się nieuchronnie, choć może nie aż tak dotkliwe jak niegdyś, podwyżki cen sprzętu. Na razie, nie widać jeszcze żadnych negatywnych zjawisk, co prawdopodobnie zawdzięczamy pojawianiu się w sprzedaży sporej liczby tanich konfiguracji z procesorami 486DX (myślę tu głównie o komputerach typu DX-2), ale licho nie śpi.
Informatyka bankowa
Dla graczy warszawskiej giełdy
Rekin
Komputer na biurku
Program dla architektów
Programy przeznaczone do projektowania architektonicznego są zwykle albo bardzo drogie, albo mają dość wygórowane wymagania sprzętowe: stacje robocze Silicon Graphics czy Macintoshe. Te zaś, które "zadowalają się" zwykłym sprzętem PC są z reguły "dodatkami budowlanymi" do innych programów CAD. Prezentujemy polski program, który powstał z myślą o potrzebach rodzimych architektów, najczęściej nie dysponujących ani wyszukanym sprzętem komputerowym, ani też wyraźnym nadmiarem gotówki. Aplikacja ta nazywa się ArchiDraw i zgodnie z twierdzeniem jej twórców, z powodzeniem umożliwia sporządzanie porządnej dokumentacji, czego zwykle brak jest w zachodnich rozwiązaniach.
Drukarka na każdą pogodę
Odkąd naszymi PC-tami zawładnęło środowisko MS Windows, a działające pod jego kontrolą aplikacje stały się łudząco podobne do małych systemów DTP, urządzenia o wysokiej jakości druku powinny gościć na naszych biurkach częściej niż kiedykolwiek dotąd. Nie ma się zresztą czemu dziwić, skoro na przestrzeni kilku ostatnich lat najbardziej wartościowe konstrukcje staniały do tego stopnia, że właściwie każdy z nas może sobie pozwolić na ich zakup, a wymagania stawiane estetyce korespondencji niepomiernie wzrosły.
Narzędzia i systemy
Oracle Media Server
Firma Oracle wprowadziła na rynek nową wersję bazy danych Oracle7, wzbogaconą o właściwości multimedialne. Oracle Media Server to system relacyjny pozwalający na przechowywanie oraz szybkie przetwarzanie i przesyłanie informacji multimedialnych, do których zaliczyć można: obrazy, zdjęcia, dźwięk wysokiej jakości, filmy, animacje, itp.
Okolice informatyki
Co na to giełda?
Nowe prawo autorskie wywołało wiele burzliwych dyskusji wśród ludzi interesujących się komputerami. Co na ten temat sądzą uczestnicy warszawskiej giełdy komputerowej zlokalizowanej przy ulicy Grzybowskiej?
Microsoftu wszędzie pełno
Microsoft Corp. podpisał umowę z jednym z największych producentów gier telewizyjnych - Sega Enterprises Ltd. Firma ma przygotować system operacyjny do najnowszego produktu firmy Sega - systemu gier Saturn. Ma on pozwolić m.in. Na bardzo szybkie przetwarzanie danych multimedialnych.
Telekomunikacja i sieci
ATM rokuje lepiej niż ISDN, FDDI lub OSI
Amerykańscy weterani do spraw sieci, którzy żyli dotąd w obawie, że faworyzowana przez nich technologia ATM (Asynchronous Transfer Mode) zejdzie na podobne manowce co ISDN (Integrated-Services Data Network), FDDI (Fiber Distributed Data Interface) czy OSI (Open System Interconnection), mogą odetchnąć. Jest wprost przeciwnie; coraz więcej użytkowników w USA traktuje tę procedurę transmisji (przeznaczoną dla szybkich sieci pakietowych i dystrybucji informacji) z zainteresowaniem, przekraczającym znacznie to, jakie należy się zwykłej nowince technicznej.
Nowość - przełączniki w sieci Ethernet zwiększają jej przepustowość
Sieci LAN, pracujące w technologii Ethernet, to obecnie najliczniej występujące sieci nie tylko w Polsce, ale i w skali ogólnoświatowej. Szacuje się, że w świecie, do końca 1993r., zainstalowano ok. 24 mnl stacji sieciowych Ethernet.
Standardy czy prawa autorskie
Na europejskim rynku telekomunikacyjnym, toczy się spór między firmami zainteresowanymi standaryzacją a takimi, które chcą chronić swoje opracowania za pomocą praw autorskich. W opinii analityków rynku, jeśli nie zostanie przyznane pierwszeństwo standaryzacji, to kontynent jako całość, może w efekcie wiele stracić w rywalizacji w dziedzinie technologii telekomunikacyjnych.
DS Standard ułatwia migrację do systemu NetWare 4.01
Firma Novell Inc. zamierza skorzystać z usług niezależnego producenta oprogramowania, żeby choć w części ułatwić użytkownikom proces konfigurowania i wdrażania do pracy systemu NetWare 4.01.
Vademecum CW
Trójgłowy Kerberos
Kerberos, znany u nas również jako Cerber, był w mitologii greckiej trójgłowym psem, który pilnował wejścia do ogrodów świata podziemnego. Dzisiaj jest to system zabezpieczenia danych, opracowany w MIT (Massachussets Institute of Technology) w ramach tzw. projektu Athena. Określa on prawa dostępu do zasobów sieci minikomputerowej, studentom, wykładowcom i naukowcom zatrudnionym w MIT. Oparte na koncepcji Kerberos oprogramowanie staje się obecnie coraz popularniejsze - firma Open Computing Security Group oferuje oprogramowanie typu Kerberos dla komputerów unixowych, Macintosha i PC. IBM i Open Software Foundation (OSF) zamierzają je wcielić do swych systemów unixowych. Jest to oprogramowanie identyfikujące użytkownika (authentication software) i może być dodane do istniejących już systemów zabezpieczeń.
Glossarium (97)
W przedsiębiorstwach
Downsizing - minimalizowanie
Każdy kto chociaż raz w życiu zetknął się z problemem celnego przetłumaczenia na język polski nowego słowa lub określenia, które pojawiło się w innym języku, wie, że często takie próby kończą się zaniechaniem przekładu i prostym włączeniem słownej nowinki do polskiego słownictwa. Najlepszym przykładem takiego postępowania jest słowo "komputer". Zwłaszcza język angielski sprawia nam wiele trudności, ponieważ proces powstawania nowych słów jest dla tego języka niezwykle dynamiczny. W ciągu ostatnich dwóch lat niemal równocześnie z intensywnym używaniem określenia "klient/serwer", pojawiło się słowo "downsizing".
Wydarzenia
Logoarchiv w USA
Logoarchiv - pakiet do zarządzania dokumentacją techniczną firm, opracowany przez katowicki Logotec Engineering, został sprzedany do USA. W okresie ostatniego półtora roku sprzedano już kilkaset licencji tego pakietu w Niemczech, Holandii, Belgii, Anglii oraz Włoszech.
Cyfrowe przetwarzanie sygnałów
Dział półprzewodników firmy Motorola GmbH organizuje, w dniach 21-24 marca br., jednodniowe seminaria dotyczące przetwarzania sygnałów. W czasie całodziennych spotkań oprócz układów scalonych tej firmy służących do przetwarzania sygnałów, prezentowane będą także środowiska narzędziowe Motoroli oraz firm: Electronic Tools, Spectron i Loughborough Sound Images. Ponadto klienci Motoroli, tacy jak Alcatel SEL, Becker Autoradio, LASIC, Rohde & Schwarz oraz Philips zaprezentują aplikacje z następujących dziedzin: przetwarzanie dźwięku, elektronika przemysłowa i telekomunikacja. Motorola zaprasza wszystkich zainteresowanych do udziału w seminariach:
Przedstawicielstwo Informixa w Polsce
Informix jest drugą (po Oraclu) z wielkich firm produkujących systemy zarządzania bazami danych, która otworzyła swoje przedstawicielstwo w Polsce.
600 tys. szefów i ich doradców odwiedza CeBIT
Liczba gości tego głównego światowego przeglądu najnowszych technik informatycznych stale rośnie. W 1989 r. przekroczyła pół mln, a od dwóch lat w dniach CeBIT-u populacja miasta i jego okolic podwaja się. W 1993 r. targi odwiedziło 660 tys. gości (rok wcześniej - 648 tys.), w tym 102 tys. (91,500) z zagranicy.
Microsoft dla Uniwersytetu Wrocławskiego
14 lutego 1994 r. Uniwersytet Wrocławski oraz firma Microsoft Sp. z o.o. zawarły umowę o wyposażeniu uczelni w oprogramowanie Microsoft.
IBM kurczy się dalej
Firmie IBM jako całości udało się dotrzymać obietnicy swego szefa: za 4 kw. 1993 osiągnęła 382 mln USD zysku, chociaż wynoszące 8,9 mld USD koszty restrukturyzacji dają firmie ujemny wynik ok. 8 mld za cały finansowy rok 1993. Obroty za 4 kw. (kończący się 31.XII.1993) osiągnęły sumę 19,4 mld USD, czyli spadły o 1% w porównaniu z ub. r., natomiast całkowite roczne obroty wyniosły 62,7 mld (2,8% spadek w porównaniu z 1992).
Optimus zmierza na giełdę
Nowosądecki Optimus, który w ostatnim rankingu CW wyłonił się jako niekwestionowanie największa i najprężniejsza polska firma komputerowa, znów potwierdza swój prymat. Jako pierwsza firma informatyczna w naszym kraju podjęła kroki, w celu wejścia ze swymi akcjami na warszawską giełdę. Prezes holdingu Roman Kluska w rozmowie z CW przyznał, że już w grudniu firma zgłosiła swój prospekt emisyjny w Komisji Papierów Wartościowych.
Fińskie zasilacze w natarciu
Już po raz trzeci Warszawa gościła przedstawicieli czołowych firm fińskich w Dniach Biznesu Fińskiego, które odbyły się w Warszawie w dniach 8-10 lutego br. Wśród nich prezentowała swoje wyroby firma Fiskars Power Systems (FPS) - producent systemów zasilania UPS.
Nagrody za najlepsze prace magisterskie
Rozstrzygnięto jubileuszowy X Ogólnopolski Konkurs PTI (Polskie Towarzystwo Informatyczne) na najlepsze prace magisterskie z informatyki, organizowany przez Oddział Dolnośląski Towarzystwa.
Listy
Kontynuacja sprawy defBanku
15 stycznia br. przeczytałem kolejny artykuł z cyklu Informatyka Bankowa pt. "Kto rozstrzygnie zagadkę" (CW nr 3/127 z 17 stycznia) i chciałbym ustosunkować się do zaprezentowanych "faktów". Wiele informacji ewidentnie nie odpowiada prawdzie. Treść artykułu bardzo odbiega od stanu faktycznego.
Reklama zamknie się za 15 sekund. Przejdź do serwisu »