Konferencje
Biblioteka IT
Wiadomości
Tematy
Agile
Aplikacje Biznesowe
Bezpieczeństwo
Big Data
Cloud Computing
DataCenter
GDPR/RODO
SDN
Sieci
Smart City
Konferencje
Praca w IT
Przemysł 4.0
Digital Leaders
Praca w IT
Badanie AudIT
Archiwum
Prenumerata
Strefy tematyczne
Cisco Firepower
Cisco NGFW
HPE Infrastruktura
IFS Applications
SAP Analityka Big Data
E-Seminaria
Gorące tematy:
Nowy numer
Przemysl 4.0
Computerworld TOP200
Państwo 2.0
Aplikacje Biznesowe
Bezpieczeństwo
Big Data
Data Center
Agile
Strona główna
Archiwum
Rocznik 2003
Wydanie 5/2003
Wydanie 5/2003, 1 maja 2003
Wywiad miesiąca
Jaki będzie Windows Server 2003?
Z Jakubem Połciem, product managerem w polskim oddziale firmy Microsoft, rozmawia Anna Machol
Infrastruktura
Wszędzie Ethernet (cz. 3) - Przemysłowy Ethernet
Najpopularniejszy standard sieci komputerowych wkracza do hal produkcyjnych, gdzie przyjdzie mu konkurować ze stosowanymi już od dawna w automatyce technikami wymiany danych.
Szybki dostęp po polsku
Okazało się, że dostęp do wielu usług z wykorzystaniem jednej technologii sieciowej jest dokładnie tym, czego oczekują użytkownicy. Na świecie szerokopasmowy dostęp do Internetu staje się więc standardem. Dzięki nowym technologiom, takim jak ADSL, powoli odchodzą w zapomnienie tradycyjne modemy i problemy z przepływnością na poziomie kilkudziesięciu kb/s. Czy tak jest również w Polsce? Cóż, chyba nie do końca... Warto zatem dokonać syntezy tego, co naprawdę oferuje indywidualnym odbiorcom polski rynek szerokopasmowego dostępu do Internetu i jak wygląda zainteresowanie tą ofertą.
Pierwsza w Polsce sieć METRO
12 marca 2003 r. Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej (MPEC) we Wrocławiu uruchomiło pierwszą w Polsce o takich możliwościach szybką metropolitalną sieć ethernetową, która ma zapewnić mieszkańcom tani i powszechny dostęp do Internetu oraz innych usług w technologii Ethernet 10/100 Mb/s.
Systemy i narzędzia
MSP - czego potrzebują, a co mogą dostać?
Według analityków Gartner Research, na świecie małe i średnie firmy wydają ponad 5 proc. rocznych przychodów na technologie informatyczne. Pomimo zwolnienia tempa wydatków w innych dziedzinach nadal inwestują w rozwiązania IT. W Polsce są ponad 3 mln MSP wpisane do rejestru REGON. Jednak bardzo wiele polskich małych firm (do 50 pracowników) nie jest w ogóle skomputeryzowanych, nie ma też dostępu do Internetu. Jak dogodzić tak dużej liczbie firm o bardzo zróżnicowanych potrzebach?
Testy i porównania
a jak alternatywa
Jeśli chcemy zbudować bezprzewodową sieć pracującą z większą niż dotychczas szybkością, możemy skorzystać z urządzeń zgodnych ze standardem 802.11a lub 802.11g (zob. str. 52). Najważniejsi producenci urządzeń oferują już punkty dostępowe pracujące zarówno w standardzie 802.11a, jak i w najpopularniejszym dotychczas 802.11b.
11g - czy już czas?
Kilku producentów bezprzewodowych sieci zdecydowało się na wyprzedzenie konkurencji i jeszcze przed oficjalnym wprowadzeniem standardu 802.11g oferuje urządzenia na nim oparte. Czy warto już dziś w nie zainwestować?
Zarządzanie i bezpieczeństwo
Desktopy pod specjalnym nadzorem
W ciągu ostatnich dwóch lat zaszły spore zmiany w funkcjonalności narzędzi do zarządzania desktopami. Dostawcy oprogramowania starają się ułatwić administrowanie komputerami stacjonarnymi, laptopami oraz urządzeniami przenośnymi, działającymi często w technice bezprzewodowej. Coraz większą uwagę poświęca się zagadnieniom bezpieczeństwa.
Nowe technologie
Standard 802.3af przesyła dane i zasila przez okablowanie UTP
Opracowany przez IEEE standard 802.3af pozwala zasilać urządzenia sieciowe przez okablowanie Ethernet, co znakomicie ułatwia instalowanie telefonów IP i punktów dostępu WLAN (sieci bezprzewodowe) oraz zmniejsza koszty związane z wdrażaniem tego typu rozwiązań. Standard ma być zaakceptowany w ostatecznym kształcie w czerwcu tego roku.
Protokół SSL: tajny sposób transmisji danych w Internecie
Protokół SSL (Secure Sockets Layer) stał się standardem de facto bezpiecznej komunikacji użytkownika z serwerem WWW w Internecie. Obecnie jest wbudowywany do każdej przeglądarki.
Telekomunikacja
Specjalizowane aplikacje komórkowe
Powiększa się oferta zaawansowanych usług komórkowych. Operatorzy proponują transmisje GPRS, wiadomości MMS, przekaz wideo, odtwarzanie plików dźwiękowych MP3, aplikacje Javy oraz dostęp do Internetu przez WAP. Coraz większe zainteresowanie w sieciach krajowych wzbudzają aplikacje oparte na lokalizacji abonenta mobilnego.
Świat w sieci
Pięć i pół minuty
Mamy oto do czynienia z miniaturyzacją nie tylko sprzętu informatycznego, ale również miniaturyzacją, może dokładniej: kondensacją sposobu publicznej prezentacji nowości technologicznych w dziedzinie informatyki. Na razie w środowisku amerykańskim. Rokrocznie odbywa się tam niezwykle prestiżowa impreza nosząca nazwę Demo. Uczestniczą w niej od trzynastu już lat firmy starające się wprowadzić na rynek swoje nowe, jeszcze nieznane pomysły i produkty, mogące ukierunkować dalszy rozwój branży, która w ostatnich latach spektakularnie zawiodła wielkie nadzieje inwestorów.
Reklama zamknie się za 15 sekund. Przejdź do serwisu »