Computerworld.pl
Konferencje
Okiem Prezesa
Tematy
Agile
Aplikacje Biznesowe
Bezpieczeństwo
Big Data
Cloud Computing
DataCenter
GDPR/RODO
SDN
Sieci
Smart City
Praca w IT
Przemysł 4.0
Digital Leaders
Badanie AudIT
Biblioteka IT
Prenumerata
Strefy tematyczne
Akamai - Security
Alcatel-Lucent Enterprise – rozwiązania IT dla rozwoju biznesu
Check Point Cyberbezpieczeństwo w 2020
Cisco Webex
Commvault - Zintegrowane rozwiązania do backupu danych
Fortinet Bezpieczna praca zdalna
Fortinet Cyberbezpieczeństwo
Google Cloud
HPE GreenLake
HPE Infrastruktura
IBM Security University 2020
IBM Data and AI Virtual Forum Poland
IFS Applications
SAP Analityka Big Data
SUSE Innowacje Open Source dla biznesu
VMware SD-WAN by VeloCloud
×
Szukaj
Konferencje
Wiadomości
CIO Executive
Podcasty
Okiem Prezesa
Wywiady
Badanie AudIT
Biblioteka IT
Praca w IT
Tematy
Agile
Aplikacje Biznesowe
Bezpieczeństwo
Big Data
Cloud Computing
DataCenter
GDPR/RODO
SDN
Sieci
Smart City
Praca w IT
Przemysł 4.0
Digital Leaders
Strefy tematyczne
Alcatel-Lucent Enterprise – rozwiązania IT dla rozwoju biznesu
Check Point Cyberbezpieczeństwo w 2020
Cisco Webex
Commvault - Zintegrowane rozwiązania do backupu danych
Fortinet Bezpieczna praca zdalna
Fortinet Cyberbezpieczeństwo
Google Cloud
HPE GreenLake
HPE Infrastruktura
IBM Security University 2020
IBM Data and AI Virtual Forum Poland
IFS Applications
SAP Analityka Big Data
SUSE Innowacje Open Source dla biznesu
Prenumerata
Archiwum
Download
Newslettery
Strona główna
Archiwum
Rocznik 2003
Wydanie 17-2003
Wydanie 17-2003, 28 kwietnia 2003
prenumerata klasyczna
prenumerata elektroniczna
Wiadomości
Zmiana za zmianą
Z Ernstem Hoferem, dyrektorem generalnym Baana na Austrię i rynki Europy Środkowej i Wschodniej, w tym Polskę, rozmawia Adam Jadczak.
Baan - nowy Latający Holender
W sierpniu 2000 r. brytyjski Invensys przejął za ponad 700 mln USD Baana, borykającego się wówczas z kłopotami finansowymi i organizacyjnymi.
Po co nam olimpijczycy?
Sukces warszawskich studentów, którzy zdobyli Mistrzostwo Świata w Programowaniu Zespołowym, jest dobrą okazją do refleksji nad perspektywami, jakie mają młodzi, uzdolnieni informatycy polscy. Niestety, możliwości kariery w Polsce są dla nich bardzo ograniczone.
Wiosna wśród komputerów
Większość producentów PC odnotowała w pierwszym kwartale znaczący wzrost sprzedaży komputerów w Polsce.
Pierwszy wspólny rok
Nie można zaprzeczyć, że dzięki połączeniu nowe HP poprawiło wyniki. W ciągu ostatniego roku udało się również uniknąć wielu problemów związanych z łączeniem dwóch organizacji o tak różnych kulturach i strategiach działania. Jednak mimo to tej największej na rynku IT fuzji nie można jeszcze nazwać sukcesem.
W kieszeni bez kabli
Palm liczy, że wprowadzone przez niego nowe modele komputerów zainspirują klientów, którzy - jak wykazują badania rynku - kupują coraz mniej palmtopów. W roku 2002 światowa sprzedaż zmalała o prawie 10% w porównaniu z rokiem poprzednim.
Klienci coraz bardziej lubią outsourcing
Niemal równocześnie Procter & Gamble i Ericsson zdecydowały o przekazaniu w outsourcing opieki nad swoimi systemami informatycznymi. Beneficjentem tej śmiałej decyzji dwóch międzynarodowych korporacji jest HP.
Microsoft ułatwi dostęp do kodu Windows
Naciski ze strony amerykańskiego Departamentu Sprawiedliwości skłoniły Microsoft do zmiany zasad licencjonowania kodu Windows. Firma obniży m.in. ceny i uprości zasady licencjonowania kodu niezbędnego niezależnym producentom oprogramowania serwerowego do prawidłowej komunikacji ich produktów ze stacjami pracującymi pod kontrolą systemu Microsoftu.
Serwerowy przyczółek AMD
AMD wprowadza na rynek długo oczekiwany 32-/64-bitowy procesor dla serwerów - Opteron. Nowy układ, będący efektem co najmniej czterech lat pracy inżynierów AMD, debiutuje w okresie raczej trudnym dla nowych technologii, a także dla producenta, który ciągle nie może poradzić sobie z osiągnięciem zyskowności.
CRM dla farmaceutów
Polska firma Medical Data Management podpisała umowę o współpracy z Dendrite International.
Ku lepszemu oprogramowaniu
8 maja br. w Warszawie odbędzie się zebranie założycielskie Polskiej Organizacji Testerów Oprogramowania Komputerowego POTOK ( http://www.amberteam.pl/potok/ ).
Narzędzia dla technologii .Net
Borland Software zamierza w połowie tego roku wprowadzić na rynek pakiet narzędzi programistycznych dla Microsoft .Net - C#Builder.
Technologie
Raz, dwa, dwa tysiące trzy
Długo oczekiwana premiera systemu Microsoft Windows Server 2003 w końcu stała się faktem. Czy w kontekście zmniejszonych wydatków na informatykę nowy system znajdzie nabywców? Patrząc na imponującą listę nowych funkcji i zapowiedzi tych, które mają pojawić się do końca br., można przypuszczać, że tak.
Porządek w bibliotece
Ciągły przyrost danych i konieczność natychmiastowej ich archiwizacji przyspieszyły decyzję PTC Era o rozbudowie systemu wykonywania kopii zapasowych. Firma konsekwentnie tworzy go z wykorzystaniem urządzeń taśmowych ADIC.
Małe serwery dla małej firmy
Najprostsze modele serwerów do obsługi niewielkiej sieci kosztują mniej więcej tyle co średniej klasy komputer osobisty.
Nowe radio w przedpokoju
Sieci Wi-Fi to dopiero początek radiowej rewolucji. W poczekalni czekają już kolejne przełomowe technologie: Ultrawideband, WiMAX i ZigBee. Gdy świat emocjonuje się kolejnymi urządzeniami do bezprzewodowej transmisji danych w standardzie Wi-Fi opartym na specyfikacjach IEEE 802.11a/b/g, w zaciszu laboratoriów powstają nowe rozwiązania radiowe.
Zarządzanie
Fabryczny skład danych
Systemy PDM/PLM umożliwiają przedsiębiorstwom produkcyjnym spójne zarządzanie dokumentacją i danymi o produktach.
Rozmyty klient
Zachodnia prasa informatyczna nieco spuściła z tonu, pisząc o systemach CRM. Częściej podaje się odsetek nieudanych implementacji, procent nigdy nie wykorzystanych licencji i informacje o zmianach w oprogramowaniu, które mają zachęcić do nowych wdrożeń, niż opisuje się udane projekty.
Konteksty
Współczesność oświecona
Postęp w dziedzinie technologii informacyjnych jest uznawany za główną siłę napędową rozwoju współczesnej cywilizacji. Sama idea postępu jest tymczasem dziełem myślicieli oświeceniowych. Czy ich przemyślenia mogą nam pomóc w lepszym zrozumieniu zachodzących dzisiaj przemian?
Sieć dobra na wszystko
W wizjach rozwoju społeczeństwa z technologiami informacyjnymi w tle pewne kwestie są kluczowe - to pytanie o dominujący światopogląd (w tym postrzeganie technologii), system polityczny (w tym model demokracji), system ekonomiczny (w tym modele organizacyjne przedsiębiorstw), zarządzanie środowiskiem, systemy edukacyjne, relacje między płciami, formy kulturowe itp., itd.
Punkt widzenia
Mac(anie) przeszłości
Wygląda na to, że w ostatnim okresie ciągle mam ochotę polemizować z kolegą z łamów, panem Piotrem Kowalskim. Na szczęście, pan Piotr jest wyrozumiały i na moje listy odpowiada z pogodą ducha, jakiej tylko pozazdrościć. Tym razem postanowiłem przenieść naszą wymianę myśli na łamy, bo myślę, że jej temat może być ciekawy dla szerszego grona Czytelników. Chodzi mianowicie o używanie starych komputerów i starych systemów operacyjnych. Pan Piotr jest pecetowcem i napisał o DOS-ie ( http://www.computerworld.pl/artykuly/31397.html ).
Prawo globalne?
Jeden z kanonów prawa stanowi, że ścigać można tylko za czyn zakazany prawem obowiązującym w miejscu i czasie popełnienia. Oznacza to, że nie można np. karać za wczorajsze działanie, skoro jest ono zakazane dopiero od dziś.
Kareta pięciu asów
Kiedy już wyrosłem z męczenia mrówek zamkniętych w pudełku z pleksi, sprawiłem sobie pierwszą wirtualną zabawkę.
Młodość, czyli skrzydła i powodzenie
Od czasu do czasu zaglądam na listę dyskusyjną o pracy i nie znajduję tam niczego krzepiącego. Rynek pracy jest trudny już od dawna i nie wykazuje tendencji do zmian na lepsze. Jak zwykle w przypadku tematyki zatrudnienia zainteresowania moje koncentruję na informatyce, bo tak mi jakoś po drodze. Generalnie stwierdzić należy, że popularnością cieszą się twórcy witryn internetowych, natomiast programiści oraz administratorzy różnej maści wloką się w ogonie zapotrzebowania.
Temat tygodnia
Deklaracje do wypełnienia
Dzięki programowi offsetowemu, związanemu z zakupem 48 samolotów wielozadaniowych F-16, powstaną m.in. system łączności radiowej Tetra, Rejestr Usług Medycznych oraz ogólnopolski system powiadamiania ratunkowego i zarządzania kryzysowego C2. W programie brak jednak spektakularnych transferów nowych technologii.
Reklama zamknie się za 15 sekund. Przejdź do serwisu »