Computerworld.pl
Konferencje
Okiem Prezesa
Tematy
Agile
Aplikacje Biznesowe
Bezpieczeństwo
Big Data
Cloud Computing
DataCenter
GDPR/RODO
SDN
Sieci
Smart City
Praca w IT
Przemysł 4.0
Digital Leaders
Badanie AudIT
Biblioteka IT
Prenumerata
Strefy tematyczne
Alcatel-Lucent Enterprise – rozwiązania IT dla rozwoju biznesu
Check Point Cyberbezpieczeństwo w 2020
Cisco Webex
Commvault - Zintegrowane rozwiązania do backupu danych
Fortinet Bezpieczna praca zdalna
Fortinet Cyberbezpieczeństwo
Google Cloud
HPE GreenLake
HPE Infrastruktura
IBM Security University 2020
IBM Data and AI Virtual Forum Poland
IFS Applications
SAP Analityka Big Data
SUSE Innowacje Open Source dla biznesu
VMware SD-WAN by VeloCloud
×
Szukaj
Konferencje
Wiadomości
CIO Executive
Tech Trends
Okiem Prezesa
Wywiady
Badanie AudIT
Biblioteka IT
Praca w IT
Tematy
Agile
Aplikacje Biznesowe
Bezpieczeństwo
Big Data
Cloud Computing
DataCenter
GDPR/RODO
SDN
Sieci
Smart City
Praca w IT
Przemysł 4.0
Digital Leaders
Strefy tematyczne
Alcatel-Lucent Enterprise – rozwiązania IT dla rozwoju biznesu
Check Point Cyberbezpieczeństwo w 2020
Cisco Webex
Commvault - Zintegrowane rozwiązania do backupu danych
Fortinet Bezpieczna praca zdalna
Fortinet Cyberbezpieczeństwo
Google Cloud
HPE GreenLake
HPE Infrastruktura
IBM Security University 2020
IBM Data and AI Virtual Forum Poland
IFS Applications
SAP Analityka Big Data
SUSE Innowacje Open Source dla biznesu
Prenumerata
Archiwum
Download
Newslettery
Strona główna
Archiwum
Rocznik 1995
Wydanie 48-1995
Wydanie 48-1995, 25 grudnia 1995
prenumerata klasyczna
prenumerata elektroniczna
Wiadomości
SMP i Pentium Pro
Procesor Pentium Pro Intela, którego architekturę m.in. zoptymalizowano pod kątem wykorzystania w systemach wieloprocesorowych, może przyczynić się do popularyzacji technologii SMP (symetryczna wieloprocesorowość). Przyczynia się do tego również wzrastająca popularność systemu Windows NT w wersji SMP.
Konkurencja dla Office 95
Lotus Development rozpoczął sprzedaż pakietu SmartSuite 96 przeznaczonych dla Windows 95. Wersja polska pakietu spodziewana jest w styczniu przyszłego roku.
Pod lupą prawnika
Internet Explorer, przeglądarka WWW Microsoftu nie pozwala uruchomić innych przeglądarek internetowych - taka jest konkluzja niezależnych ekspertów w ramach prowadzonego przez amerykański Departament Sprawiedliwości. Z wnioskiem o wyjaśnienie tej sprawy zwrócili się konkurenci Microsoftu.
Metamorfozy internetowego cennika
Opłaty za korzystanie z Internetu w Polsce w I kw. przyszłego roku wzrosną co najwyżej czerokrotnie. Taką modyfikację nowego cennika zaproponował profesor Tomasz Hofmokl, dyrektor NASK-u. Cennik będzie obowiązywał od początku 1996 r. wg zasad przedstawionych abonentom pod koniec listopada br. - taryfikowany będzie ruch, ale naliczone rachunki nie będą wyższe od czterokrotnej wartości obecnych opłat za wykorzystywane pasmo.
Serwer Web Intela
Intel zamierza włączyć się do rywalizacji na rynku serwerów internetowych zdominowanym przez unixowe systemy RISC.
"Gorąca linia" PRO
Od otwarcia biura Agencji Praw Autorskich Stowarzyszenia Polski Rynek Oprogramowania (PRO) w Warszawie i uruchomienia ''gorącej linii'' dla tych, którzy chcieliby zgłosić przypadki łamania praw autorskich nie otrzymano żadnego sygnału merytorycznego. Roman Dolczewski, prezes Stowarzyszenia PRO, twierdzi, że zmieni się to 1 stycznia 1996 r., kiedy będą ustalone szczegóły postępowania z doniesieniami o piractwie. Prowadzący Agencję PRO Andrzej Królikowski zaznacza, że wszystko przygotowane jest na przyjęcie pierwszego zgłoszenia, jednak od pół roku agencja czeka na nie daremnie.
Obniżka Notes
Lotus Development Corp. zapowiedział obniżenie cen oprogramowania klienckiego Lotus Notes. Nowe ceny zaczną obowiązywać wraz z wprowadzeniem na rynek najnowszej wersji Lotus Notes - oznaczonej numerem 4.0, której premiera zapowiedziana jest na styczeń przyszłego roku. Obniżono także ceny upgrade'u pakietu NotesSuite.
Taniej w zespołach
Lotus Development zapowiedział obniżenie cen oprogramowania klienckiego Lotus Notes
Zarządzanie
Gry w ukryciu
W Polsce wielu ludzi załamuje ręce nad fatalnym bilansem udanych i nieudanych reorganizacji w przedsiębiorstwach i instytucjach. Tymczasem skromny odsetek satysfakcjonujących reorganizacji jest światową normą.
1995: Technologie, produkty, wydarzenia
Ważne drobiazgi przy komputerze
Komputery PC zawdzięczają swój spektakularny rozwój i upowszechnienie m.in. otwartości konstrukcji oraz możliwościom rozbudowy przez instalację różnych dodatkowych elementów zwiększających lub poprawiających funkcjonalność. Jednak nawet najwięksi i najbardziej znani producenci komputerów często wykorzystują do ich budowy podzespoły, urządzenia i elementy wytwarzane przez inne firmy, które oferują produkty lepsze, tańsze lub nowocześniejsze.
Nowości z dyskietek
W dziedzinie oprogramowania największy wpływ na rynek miała w 1995 roku oczywiście premiera Microsoft Windows 95.
Komputery osobiste rocznik 95
Firmy produkujące komputery osobiste wprowadzają każdego roku na rynek po kilkanaście nowych modeli, a podstawowym czynnikiem wpływającym na cykl innowacji jest pojawianie się nowych wersji procesorów. Nie oznacza to, że typ jednostki centralnej jest jedynym czynnikiem - ważne są też takie czynniki jak architektura czy wyposażenie dodatkowe.
Internetowe wspominki
Internet nie spowalnia swojego rozwoju. Wraz z nim rośnie liczba komercyjnych aplikacji, zdolnych do łączenia się z siecią, a większość liczących się firm programistycznych nie może sobie pozwolić na ignorowanie zastosowań Internetu.
W stronę standardów
Niewątpliwie najbardziej spektakularnym wydarzeniem upływającego roku w dziedzinie systemów operacyjnych było pojawienie się Windows 95. Z punktu widzenia informatyka profesjonalnego nie było to jednak wydarzenie najważniejsze. Ważniejsze są udane próby standaryzacji i stały rozwój Unixa - systemu operacyjnego stanowiącego podstawę prawie wszystkich poważnych rozwiązań informatycznych.
Skracać cykl produkcyjny
Rynek narzędzi do opracowania aplikacji odznacza się wyjątkową zmiennością. Jeszcze dwa lata temu duże aplikacje uruchamiało się wyłącznie w środowisku znakowym (na terminalach znakowych lub ich emulatorach na PC), podstawowe narzędzia korzystały z języków 4GL o dużych możliwościach i łatwości włączenia procedur obliczeniowych w językach 3GL, zaś opracowanie interfejsu użytkowego aplikacji ograniczało się jedynie do określenia uproszczonej formuły zgodnej z wymaganiami ergonomii pracy.
Przyjemniejsze drukowanie
Rok 1995 to pożegnanie z drukarkami uderzeniowymi jako sprzętem powszechnego użytku i przejęcie ich roli przez drukarki atramentowe.
Zmuszanie do pracy w zespole
Rok 1995 stanowił bez wątpienia duży krok naprzód w historii dziedziny określanej mianem pracy grupowej (GroupWare). Choć nie zmieniły się w znaczący sposób proporcje udziałów w rynku poszczególnych pakietów służących wymianie informacji i usprawnianiu obiegu dokumentów, to zauważalne stały się pewne tendencje, które mogą mieć znaczący wpływ na to, jak wyglądać będzie ten rynek w przyszłości.
Dwie uwagi
Kiedy dyskutowaliśmy w redakcji na temat materiałów podsumowujących mijający rok, pojawił się pewien problem.
Rok budowania sieci
Jednym z najważniejszych wydarzeń światowego rynku sieciowego w 1995 r. była sprzedaż oprogramowania UnixWare firmy Novell dla Santa Cruz Operations i związane z tym konsekwencje.
Notebooki
Ubiegłoroczne przewidywania dotyczące rynku komputerów przenośnych w znacznej mierze się sprawdziły. Ceny notebooków o porównywalnych parametrach spadały, choć znacznie bardziej istotną tendencją był wzrost wydajności i wyposażenia nowych modeli, które coraz szybciej doganiają pod względem cech użytkowych komputery stacjonarne.
Wszystko do pracy grupowej
Rok 1995 można uznać za wielki sukces systemów i narzędzi do pracy grupowej. Jeżeli nawet termin ten jest różnie rozumiany, to celem jest zarówno dostarczanie małym i średnim organizacjom serwerów baz danych, jak i lepsze wspieranie pracy zespołowej programistów w trakcie opracowania aplikacji.
Procesorowa wyliczanka na Nowy Rok
W mijającym roku dokonała się cicha rewolucja - na początku roku wykonywano procesory przy użyciu technologii 0,5 mikrometra, a już na jesieni pokazały się pierwsze układy zbudowane w technologii 0,35 mikrometra (jest to oznaczenie rozdzielczości, z jaką wykonywane są maski fotolitograficzne służące do wbudowywania elementów w półprzewodnik). Dodatkowo koniec roku mija pod znakiem wszechobecności układów wyposażonych w Pentium, rosnącej popularności układów konkurencyjnych (np. NexGen 586) oraz premiery następcy tronu - procesora Pentium Pro.
Tylko przez równoległe komputery
Jak pokazują badania prowadzone przy okazji spotkań użytkowników poszczególnych systemów zarządzania bazami danych, średni rozmiar bazy w 1994 r. wynosił 2 GB i rósł w tempie ok. 30% rocznie. Można obliczyć, że przy tym tempie wzrostu w 2000 r. wyniesie on 5 GB. Oczywiście bazy największe już obecnie mają rozmiar liczony w TB (terabajt równa się 1000 GB).
Internet
Śmierć polskiego Internetu - czyli zbiorowa, oczyszczająca zabawa pt. "szukamy frajera"
Ostatnio w prasie pojawiło się sporo jadowitych artykułów dotyczących cennika NASK. Mieliśmy również okazję usłyszeć zdanie na jego temat z trybuny sejmowej. Dziękujemy za cenne uwagi!
Komputer na biurku
Dla grafików i wymagających
Stacja graficzna TD-30 firmy Intergraph nie jest to z pewnością komputer, który znajdzie się na biurkach zapaleńców informatyki. Urządzenie jest przeznaczone dla osób profesjonalnie tworzących grafikę lub projektujących przy wykorzystaniu komputera. Dzięki wyposażeniu TD-30 w kartę sieciową użytkownik dostaje w pełni multimedialny komputer przystosowany od razu do pracy w sieci.
EXCEL - łagodne przejście?
Niektórzy użytkownicy wykorzystują arkusze kalkulacyjne tylko do prostych zestawień, stosując co najwyżej funkcje sumujące, ale wielu wykorzystuje bogaty zestaw funkcji niezbędnych do bardziej zaawansowanych prac.
Komputery i kariery
INFORMATYCZNY OLIMP
I tak dzielnie dotarliśmy do końca roku. Napracowaliśmy się w naszych firmach do granic możliwości, daliśmy z siebie (prawie) wszystko, zarobiliśmy na godziwe (mam nadzieję) życie. Teraz przyszedł czas na refleksję - pora zastanowić się, co będziemy robili w roku następnym. Czy zostawimy wszystko tak, jak było, czy też może zdecydujemy się na życiową przygodę i spróbujemy polepszyć naszą pozycję zawodową i materialną.
Narzędzia i systemy
Standaryzacja słownika danych
Repozytorium danych o danych jest to miejsce, w którym zgromadzone są wszystkie informacje o danych: gdzie się znajdują, co oznaczają, jak się do nich dostać itp. Łączy ono wiele rozrzuconych systemów dostępu do danych w jeden spójny system i umożliwia dostęp do nich. Prawie każdy element hurtowni danych (i na dobrą sprawę także dużych systemów zarządzania bazami danych) korzysta z repozytorium.
Hurtownia danych - pomoc czy koszmar?
''Data warehouse'' (hurtownia danych lub zbiorcza baza danych) jest to pomysł niesłychanie prosty a więc też bardzo pociągający dla wielu informatyków i ich szefów, przekonanych że za pomocą zbiorczej bazy danych rozwiążą większość swoich problemów informacyjnych.
Okolice
Poskramianie złośnicy (E-mailowej)
W ubiegłym roku ok. 776 mld E-mailowych przekazów obiegło świat. Jak przewiduje Electronic Messaging Association z Arlington, rok bieżący zamknie się bilansem 1 biliona wiadomości. Szacuje się, że przeciętna firma wyda w tym roku na pocztę elektroniczną 483 USD w przeliczeniu na jednego pracownika.
Praca grupowa
Platforma systemowa dla Notes
Obsługa przetwarzania baz danych w systemie Lotus Notes może się opierać na architekturze klient/serwer. Oznacza to, że przetwarzanie danych odbywa się zarówno na stacji roboczej użytkownika, jak i na serwerze. Istnieje jednak możliwość obsługi baz tylko w trybie lokalnym na stanowisku nie podłączonym do serwera. Jest to korzystne szczególnie dla tych użytkowników, którzy stosują komputery przenośne i tylko okresowo korzystają z usług sieciowych.
Zmiana planów Microsoftu
W miarę jak zbliża się premiera serwera Exchange, Microsoft próbuje "prostować" swoje wcześniejsze zapowiedzi. Początkowo mówiło się, że Exchange będzie produktem bezpośrednio konkurującym z systemem Notes firmy Lotus Development. Przedstawiciele Microsoftu przyznali się jednak do błędu w ocenie możliwości Exchange i obecnie forsują stanowisko, iż będzie on tylko jednym z elementów całej rodziny produktów groupware, która już wkrótce przyczyni się do znacznego zmniejszenia sprzedaży Notes.
Serwer pocztowy Netscape
Netscape Communications, produkująca dotąd oprogramowanie dla sieci World Wide Web, wprowadziła na rynek swój nowy produkt - serwer poczty elektronicznej dla Windows NT, Solarisa i Sun OS-a.
OpenDoc kontra OLE
Jesienny Comdex w Las Vegas miał być miejscem inauguracyjnej ekspozycji kompletnego zestawu części składowych oraz produktów wspierających nowy standard technologii obiektowej promowanej przez IBM i Apple o nazwie OpenDoc. Wygląda jednak na to, że architektura ta traci szanse przełamania hegemonii pierwowzoru tego typu rozwiązania znanego jako OLE (Object Linking and Embedding - tzn. osadzania i łączenia obiektów), rozwijanego już od kilku lat przez Microsoft i udostępnianego projektantom aplikacji pracujących pod systemem operacyjnym Windows.
Punkt widzenia
Świąteczne gadanie
Siedzę ja sobie z rodziną przy stole wigilijnym, śledzika w cebulce - palce lizać - trzecią już porcję dobieram, a tu nagle z kąta coś cicho pojękuje. Córka szumu narobiła, że znowu myszy mrozem przynaglone na drugie piętro wlazły i pod kaloryferem futerka sobie grzeją. Wytłumaczyłem, że z myszy to w naszym domu tylko takie z ogonkiem od przodu, czyli komputerowe, znaleźć można.
Wyjść poza monopol
Czy nie przesadziłem w poprzednim felietonie ze swoją podejrzliwością wobec pomysłów zablokowania opłatami rozwoju Internetu w Polsce? Czy nie przesadziłem z tymi podtekstami politycznymi?
Rok 1995: Firmy, konkurencja, pieniądze
Faworyt Pentium
Kiedy intel ogłosił, że w mijającym roku wyprodukował więcej układów P5 niż 486, było już wiadomo, co będzie najlepiej sprzedającym się procesorem nadchodzącego 1996 roku.
Jedno okno na świat
Na pytanie, czy 1 stycznia 1996 r. obudzimy się w świecie aplikacji Microsoftu, polscy menedżerowie odpowiadają twierdząco, zaznaczając jednocześnie, że tak naprawdę moment ten przyszedł conajmniej rok wcześniej.
Ciągle NetWare
W tym roku na polskim rynku sieciowych systemów operacyjnych zaczęły rysować się tendencje, które panują obecnie na całym świecie. Kończy się już bewzględna hegemonia systemu NetWare firmy Novell i choć nadal jego sprzedaż znacznie przewyższa wyniki osiągane przez innych producentów, to jednak wzrosły już udziały rynkowe różnych odmian systemu operacyjnego Unix, a także Windows NT.
Informatyczny Stary Kontynent
Według badań przeprowadzonych przez Instytut Gallupa i Microsoft, w mijającym roku co dzieisąty mieszkaniec Francji, Niemiec i W. Brytanii zamierzał kupić komputer PC. Mieszkańcy tych krajów częściej deklarowali chęć zakupu PC niż na przykład szerokokineskopowego telewizora czy magnetowidu.
Przymiarka do Zachodu
Polski rynek komputerów PC w 1995r., oceniany na 300 tys. szt., z każdym miesiącem zdobywa status członka międzynarodowej społeczności.
Rynek drukarek w Polsce
Rynek drukarek w Polsce zaczyna się coraz bardziej upodabniać do rynku światowego. Dowodem tego - po raz pierwszy w historii - jest spadek sprzedaży drukarek igłowych na rzecz atramentowych i laserowych, przy jednoczesnym spowolnieniu tempa sprzedaży drukarek ogółem (w 1994 r. - wzrost o 50%, w 1995 r. - o 25%).
Tani, drogi serwer
''W Polsce kupuje się tanie stacje robocze i drogie serwery'' - mówi Zbigniew Pióro dyrektor sprzedaży w Hewlett-Packard. ''Polacy oszczędzają na wszystkim, także na serwerach'' - oponuje Piotr Kuźnicki dyrektor Computer 2000.
Rynek
NexGen w Polsce
NexGen opracowuje modele procesorów o architekturze intelowskiej. Najnowsze produkty firmy to odpowiedniki Pentium - Nx586 100, 120 i 133 MHz, które od niedawna dostępne są również w Polsce. Proces reorganizacji po połączeniu z AMD ma być zakończony dopiero w I kw. 1996 r.
Coraz więcej firm do kupienia
Rok 1995 zaowocował dużą liczbą transakcji polegających na wykupywaniu lub łączeniu się firm związanych z przemysłem informatycznym. Niektóre z tych transakcji odbiły się dużym echem, ponieważ dotyczyły znanych i dużych firm, takich jak Lotus czy WordPerfect. Inne, o mniejszej skali, nie były tak szeroko komentowane. Ocenia się jednak, że całkowita ich liczba przekroczyła w 1995 roku 1000, co oznacza duży wzrost w porównaniu do 1994 r., gdy takich transakcji zawarto 760.
Sieci
SystemView na OS/2
IBM dodał do rodziny produktów zarządzających SystemView, nową wersję pracującą pod systemem operacyjnym OS/2. Jak zapewniają przedstawiciele IBM-a wersja współpracująca z systemem Windows NT wprowadzona będzie na rynek w przyszłym roku.
UltraComputing - totalna integracja
UltraComputing to oferowana przez Suna nowa architektura systemów komputerowych, której podstawowym elementem jest 64-bitowy procesor UltraSPARC.
Dźwięk i obraz w sieciach ATM
Fore Systems, PictureTel, Sprint oraz ADC Kentrox połączyły swe siły w celu stworzenia szybkiej sieci multimedialnej w standardzie ATM, która służyć będzie przede wszystkim prowadzeniu wideokonferencji.
Huby firmy BayStack
Bay Networks oferuje nową linię hybrydowych produktów sieciowych, które ułatwią zarządzanie sieciami komputerowymi i pozwolą odległym użytkownikom w prosty sposób łączyć się z sieciami kampusowymi.
Serwer WWW Della
Firma Dell dołączyła do nielicznej grupy producentów sprzętu komputerowego oferujących serwery dedykowane dla sieci World Wide Web. Nowym produktem przeznaczonym do tego typu zastosowań jest PowerEdge Web Server.
Reklama zamknie się za 15 sekund. Przejdź do serwisu »