Computerworld.pl
Konferencje
Okiem Prezesa
Tematy
Agile
Aplikacje Biznesowe
Bezpieczeństwo
Big Data
Cloud Computing
DataCenter
GDPR/RODO
SDN
Sieci
Smart City
Praca w IT
Przemysł 4.0
Digital Leaders
Badanie AudIT
Biblioteka IT
Prenumerata
Strefy tematyczne
Akamai - Security
Alcatel-Lucent Enterprise – rozwiązania IT dla rozwoju biznesu
Check Point Cyberbezpieczeństwo w 2020
Cisco Webex
Commvault - Zintegrowane rozwiązania do backupu danych
Fortinet Bezpieczna praca zdalna
Fortinet Cyberbezpieczeństwo
Google Cloud
HPE GreenLake
HPE Infrastruktura
IBM Security University 2020
IBM Data and AI Virtual Forum Poland
IFS Applications
SAP Analityka Big Data
SUSE Innowacje Open Source dla biznesu
VMware SD-WAN by VeloCloud
×
Szukaj
Konferencje
Wiadomości
CIO Executive
Podcasty
Okiem Prezesa
Wywiady
Badanie AudIT
Biblioteka IT
Praca w IT
Tematy
Agile
Aplikacje Biznesowe
Bezpieczeństwo
Big Data
Cloud Computing
DataCenter
GDPR/RODO
SDN
Sieci
Smart City
Praca w IT
Przemysł 4.0
Digital Leaders
Strefy tematyczne
Alcatel-Lucent Enterprise – rozwiązania IT dla rozwoju biznesu
Check Point Cyberbezpieczeństwo w 2020
Cisco Webex
Commvault - Zintegrowane rozwiązania do backupu danych
Fortinet Bezpieczna praca zdalna
Fortinet Cyberbezpieczeństwo
Google Cloud
HPE GreenLake
HPE Infrastruktura
IBM Security University 2020
IBM Data and AI Virtual Forum Poland
IFS Applications
SAP Analityka Big Data
SUSE Innowacje Open Source dla biznesu
Prenumerata
Archiwum
Download
Newslettery
Strona główna
Archiwum
Rocznik 1994
Wydanie 04-1994
Wydanie 04-1994, 24 stycznia 1994
prenumerata klasyczna
prenumerata elektroniczna
Administracja
Centralny Rejestr Skazanych na VAX-ie
Po blisko rocznych negocjacjach, pod koniec grudnia 1993 r. Digital Equipment Polska podpisał z Ministerstwem Sprawiedliwości kontrakt na dostarczenie systemu informatycznego, obługującego Centralny Rejestr Skazanych (CSR).
Komputerowe inwentaryzacje
Sprawne zarządzanie własnością komunalną setkami czy tysiącami budynków i lokali wymaga współpracy z dobrze zorganizowanym archiwum dokumentacji.
Pilotażowa komputeryzacja Służby Zdrowia
Pod koniec roku 1993 ICL Poland oraz Centrum Organizacji i Ekonomiki Ochrony Zdrowia w Warszawie, zawarły kontrakt na realizację pilotowego projektu komputeryzacji polskiej Służby Zdrowia.
Koniec GISowej wieży Babel?
Systemy GIS (Geographic Information System - pisaliśmy o nich szerzej w CW 41 z 92 r.) - zwane u nas Systemami Informacji o Terenie lub Systemami Informacji Przestrzennej - są dość kosztowne i zwykle bardzo różnią się między sobą. W Stanach Zjednoczonych czynione są obecnie spore wysiłki, aby zniwelować te różnice. W tym celu m.in. zaproponowano do stosowania nowy GISowski standard - taki, aby można było korzystać z danych wielu różnych systemów GIS, niezależnie od korzystanej przez nie architektury sprzętu czy oprogramowania.
SEZAMIE otwórz się
Zakład Elektronicznej Techniki Obliczeniowej w Koszalinie (Koszalin, ul. 4-go Marca 38, tel. 42 54 31 do 36, fax 42 65 31) we współpracy z firmą Bull Polska opracowuje Kompleksowy System Obsługi Urzędów Gmin SEZAM w wersji Unix.
biznes, rynek, gospodarka
Sieć ZETO o abolicji na oprogramowanie
W Computererld 47/124, w artykule "P4P" (str. 10), opublikowano kolejną niewybredną wypowiedź p. Romana Dolczewskiego, atakującą sieć ośrodków obliczeniowych ZETO za ich stosunek do abolicji na software. Pan R. Dolczewski posługuje się tu różnymi sugestiami, domysłami, pomówieniami i niezbyt ścisłymi informacjami. Wypowiedź taka świadczy o braku odpowiedzialności ze strony jej Autora. Przecież wystarczyło zwrócić się do Rady Dyrektorów ZETO, żeby zasięgnąć bardziej precyzyjnych informacji u źródła i dopiero na ich podstawie wypowiadać się publicznie.
Problemy z półkownikami
Przemysł komputerowy traci każdego roku miliony dolarów w wyniku nadmiernych zapasów. Oto kilka sposobów, w jakie zachodnie firmy usiłują rozwiązać ten problem.
EPILOG - odsłona druga i ostatnia
Raport Specjalny - 160 największych firm komputerowych w Polsce w pierwszym półroczu 1993 r.
Directory X.500 nie tylko skorowidzem
Delegaci zebrani na konferencji EEMA (European Electronic Messaging Association) w Maastricht (Holandia) uznali, że system katalogów stosowany przez pocztę elektroniczną, zawiera zasoby informacji przekraczające doraźne potrzeby w tej dziedzinie i powinien stać się samodzielnym elementem zewnętrznym.
Startuje kolejny ranking firm
Pod lupą ComputerWorld
Giełda pracy, Metodyka badania rynku
Badanie rynku, tak specyficznego jak rynek komputerowy lub rynek pracy, nie jest ani łatwe, ani tanie. Przekonali się o tym ci wszyscy, którzy bez fachowej wiedzy próbowali dokonać tego na własną rękę lub zlecili takie badania wyspecjalizowanej firmie.
Multimedia w natarciu
Liczba nowych rowiązań jak i wszechobecność multimediów na tegorocznych targach Comdex Fall pozwala wróżyć burzliwy rozwój, jaki czeka tę bez wątpienia ekscytującą sferę zastosowania komputerów.
Cennik
Święty spokój
Wbrew naszym oczekiwaniom, początek roku zapowiada się w miarę spokojnie. Obecnie na rynku komputerowym zapanował chwilowy marazm, zaś wprowadzona niedawno zmiana taryfy celnej, nie przyniesie w zasadzie żadnych drastycznych posunięć. (Za jej sprawą utrzymana została zarówno zerowa stawka celna na sprzęt, zaopatrzony w świadectwo pochodzenia EUR-1, jak też 22% cło w przypadku sprzętu sprowadzanego z pozostałych krajów).
Systemy tablic dyskowych RAID
Podsystemy dyskowe RAID (Redundant Array of Independent Disks) można polecić tym użytkownikom systemów komputerowych, którzy chcą szybkiego przetwarzania danych jak i tym, którzy drżą o zabezpieczenie swoich danych przed skutkami groźnych awarii.
Informatyka bankowa
Sposób na niezależność
Bawarskie kasy oszczędnościowe tworzą własne systemy zarządzania Eurocard
Praca po katastrofie
Dlaczego należy mieć plan awaryjny?
Komputer na biurku
"Firma" nowoczesny system obsługi przedsiębiorstw handlowych
Tworzenie oprogramowania wspomagającego zarządzanie przedsiębiorstwem stało się naszą narodową specjalnością. Nic w tym dziwnego , skoro zmieniające się nieustannie przepisy stale wymuszają na polskich programistach wymyślanie coraz to nowych, z dnia na dzien elastyczniejszych "łamańców". Dzisiejszy gość naszego kącika - system "Firma" płockiego przedsiębiorstwa Wektra Comp jest tego najlepszym przykładem. Poniżej przedstawiamy krótki opis właściwości tego programu.
Słoń z kapelusza
Prawdopodobnie będziemy musieli zmienić nasze wyobrażenia o sprzęcie przenośnym. Eurocom 8200T jest jednym z nielicznych przedstawicieli nowej generacji notebooków na naszym rynku.
książki
Niebo w gębie
Tym gastronomicznym tytułem mogę skwitować odczucia po przeczytaniu książki Rolanda Wacławka Windows od kuchni.
Narzędzia, systemy, sieci, bazy danych
Jądro jest tylko jedno (cz. 1)
Czasy reżimu komunistycznego minęły. Wydawałoby się, że nikt już nie musi stać w kolejkach, dzielić wszystkiego między towarzyszy. Nikomu nie odbiera się jego własności aby przekazać ją innej, podobno bardziej potrzebującej osobie. Czyżby?!
SQL Server dla MIPS R4X00 i Digital Alpha AXP
Podstawowe produkty z rodziny systemów do zarządzania rozproszonymi bazami danych: Microsoft SQL Server, programowalny gateway Open Data Services, zestaw dla programistów SQL Server Programmer's Toolkit, narzędzia do wizualnego administrowania bazą, są już dostępne dla platform sprzętowych Digital Alpha AXP i MIPS RISC R4X00, pracujących pod kontrolą systemu operacyjnego Windows NT.
Cray już w Polsce
Polska jako pierwszy kraj w środkowej i wschodniej Europie będzie mieć najnowocześniejsze modele słynnych superkomputerów Craya. Dwa pierwsze już dostarczono i w najbliższym czasie powinny być zainstalowane oraz uruchomione.
Okolice informatyki
Człowiek czy komputer?
Doroczne zawody w dziedzinie sztucznej inteligencji o nagrodę im. dr. Hugh O. Loebnera
Jaka przyszłość PC?
Gdy w latach 70. pierwsze komputery osobiste wyszły z garaży ich twórców, nikt nie dawał im wielkich szans, jeśli chodzi o przyszłość rynkową. Niepodzielnie panowały duże komputery z ogromną liczbą terminali, firmowe systemy operacyjne i aplikacje pisane na indywidualne zamówienie.
OKI - w Europie po japońsku
Organizacja produkcji sprzętu komputerowego nie jest rzeczą łatwą. Przy dobieraniu metod i warunków pracy należy zwrócić uwagę na wiele parametrów; silna konkurencja na rynku powoduje zaś, że każdy, nawet najbardziej niepozorny drobiazg może okazać się elementem decydującym o tym, czy dany produkt odniesie sukces czy pozostanie w cieniu innych, lepszych.
Więcej światła! Zastosowanie laserów w medycynie
Światło może czynić cuda, trzeba go tylko umieć dpowiednio użyć. Prawdę tę znali ludzie od zarania swego istnienia, mimo iż odkrywanie praw rządzących światłem następowało bardzo powoli. Dopiero w XX w. dokonał się istotny przełom w zastosowaniu różnych źródeł energii świetlnej. Wcześniej ludzie nie potrafili kontrolować ich siły, więc bali się eksperymentować z groźnym żywiołem. Być może dlatego i dziś do laserów podchodzi się bardzo nieufnie, chociaż krąg zastosowań cudu XX w. (jak często nazywa się lasery) bardzo się w ostatnich latach poszerzył.
Cały ten chaos
Podobnie jak inne osiągnięcia geometrii, fraktale mogą zmienić sposób, w jaki plastycy i muzycy przedstawiają świat.
Rozmowa CW
Trzydzieści lat ICL w Polsce
Polskie korzenie International Computers Ltd nie liczą sobie dopiero roku, dwóch czy trzech, jak to jest w przypadku innych przedstawicielstw zagranicznych branży komputerowej. Wraz z minionym rokiem upłynęło 30 lat od momentu rozpoczęcia nieprzerwanej działalności oddziału ICL w naszym kraju. Z tej okazji red. Zbigniew Boniecki przeprowadził rozmowę z prezesem ICL Poland Sp. z o.o. I dyrektorem generalnym ICL Poland, Janem Juliuszem Klukiem, który pełni tę funkcję od 14 lat.
Komputer w prochowcu
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej jest jedną z pierwszych instytucji, w których zaczęto w naszym kraju wykorzystywać komputery. W tym roku Instytut obchodzi 75-lecie swojej działalności. O historii, stanie obecnym i planach informatyzacji tej, jakże ważnej dla normalnego funkcjonowania gospodarki narodowej, służby rozmawiamy z Jerzym Czechowiczem - kierownikiem Ośrodka Baz Danych IM i GW.
Telekomunikacja
Homologacja? Po co to komu?
W dobie coraz powszechniejszej unifikacji urządzeń technicznych wydawałoby się, że konieczność uzyskania homologacji na produkt znanej, światowej marki, jest jedynie biurokratycznym wymysłem. A jednak sprzedawcy urządzeń telekomunikacyjnych prezentują na poczesnych miejscach kopie świadectw homologacyjnych wydanych przez Ministerstwo Łączności. W znakomitej większości badania homologacyjne w tej dziedzinie przeprowadza Instytut Łączności w Warszawie - Miedzeszynie. Po co się tu jednak robi homologację?
Vademecum CW
Dell wznawia produkcję notebooków
Dell Computer Corp. zamierza podjąć na nowo produkcję komputerów typu notebook. W III kw. br. pojawi się na rynku pierwszy notebook, zaprojektowany w całości przez firmę Dell. Jednak jeszcze wcześniej, bo już w I kw., Dell wprowadzi na rynek nowy model notebook'a zaprojektowany przez firmę AST Research Inc.
255 producentów promuje standard PCI
Podczas jesiennych targów Comdex w Las Vegas oznajmiono, że powstała grupa producentów zainteresowanych promowaniem standardu szyny łączącej procesor i urządzenia peryferyjne - PCI SIG (Peripheral Component Interconnect Special Interest Group).
Akcelelator grafiki
Kaleida Labs Inc. oferuje producentom sprzętu komputerowego i elektronicznego nowy układ scalony do obsługi grafiki.
Wyłącz i idź, czyli o pępowinie i czarnej skrzynce
Pracujący w drodze będą mogli już wkrótce połączyć się z siecią swojego biura z każdego lotniska, hotelu, samolotu lub własnego mieszkania twierdzi Ray Ozzie - prezes Iris Association, firmy rozwijającej oprogramowanie Notes na zamówienie Lotusa.
Recepta debis Systemhaus na 4-cyfrową datę
Miliony aplikacji przy obsłudze daty przewiduje tylko 2 pozycje dla numeru roku, przyjmując domyślnie wiek XX. A tymczasem, już za 6 lat znajdziemy się na przełomie wieków i funkcje tych aplikacji zależne od daty zaczną błędnie działać.
Faks via Binary File Transfer
Opracowany przez ICFCA (International Computer Facsimile Association) standard BFT (Binary File Transfer) przedstawiono na Computer Facsimile Conference. Dzięki BFT, użytkownicy faksów będą mogli przesyłać cały dokument tekstowy, a nie jego bitmapowy obraz. Oznacza to, że urządzenia typu OCR (Optical Character Recognition) staną się zbędne przy przetwarzaniu na PC dokumentów z faksu.
Glossarium (92), Systemy Operacyjne (2)
Zarządzanie pamięcią operacyjną alokacja - czynność przypisywania numerów komórek pamięci odpowiednim danym.
RISC bez ryzyka
Pojawienie się Windows NT wywołało spore ożywienie wśród producentów procesorów. Upowszechnienie się tego systemu zwiększy z pewnością zapotrzebowanie na wysokowydajne komputery osobiste i serwery, co wymagać będzie nowych, szybkich procesorów. Ryzyko produkcji, poza Intelem i Motorolą podjęły także DEC, MIPS oraz IDT wespół z Toshiba America. Wyścig zaowocował trzema nowymi RISCami.
W przedsiębiorstwach
Systemy rozliczania wody
W trakcie wdrażania systemów komputerowych w dużych firmach często powtarzają się te same problemy związane z ich wdrożeniem, mimo całkiem różnego charakteru komputeryzowanych przedsiębiorstw. Opis komputeryzacji przedsiębiorstw wodociągów i kanalizacji ujawnia najbardziej typowe kłopoty napotykane w realizacji takich przedsięwzięć.
GIS w energetyce
W lipcu 1993 r. grupa ekspertów warszawskiej firmy Inter- Design PZ zakończyła opracowywanie ekspertyzy dotyczącej zarządzania dokumentacją techniczną w Zakładzie Energetycznym Warszawa-Miasto (obecnie Stołeczny Zakład Energetyczny SA). Praca ta jest pierwszym etapem w planowanym długofalowym przedsięwzięciu realizowanym wspólnie przez Inter-Design i SZE. Ma ono na celu opracowanie efektywnego systemu informatycznego do tworzenia i zarządzania różnorodnymi dokumentami technicznymi związanymi z eksploatacją sieci energetycznej Warszawy.
Platinum for Windows
Amerykańska firma Platinum Software opracowała system zarządzania przedsiębiorstwem MIS Platinum. Jest on wykorzystywany przez 32 tys. użytkowników, w 52 krajach na całym świecie. Pojawiła się także wersja polska, gdyż od niedawna całkowicie spolonizowany pakiet MIS Platinum oferuje krakowska firma Qumak International (tel. 34 13 99).
Wydarzenia
Finaliści Golden Softies
CeBIT-owy konkurs o ''Złote programiki Europy'' (Golden Softies) organizowany jest już po raz trzeci przez niemiecką firmę marketingową ''1 & 1 EDV'' i Computerwoche, siostrzaną publikację naszego tygodnika.
ICL w polskim górnictwie
Rybnicka Spółka Węglowa podpisała z ICL Poland kontrakt na dostawę systemu informatycznego wspierającego zarządzanie zarówno na szczeblu kierownictwa spółki, jak też w siedmiu kopalniach węgla kamiennego, które wchodzą w jej skład.
Intel zapowiada duże obniżki cen
Komputer z Pentium w cenie 486
Software for Europe '94, Akrem i Solid Consult wśród finalistów
Wśród tegorocznych finalistów konkursu Software for Europe znaleźli się dwaj polscy producenci oprogramowania: łódzki Akrem i gdański Solid Consult.
Pierwszy rok działalności Microsoft w Polsce
Microsoft może pochwalić się sukcesami w swojej działalności w Polsce. Po pierwszym roku działania udało się doprowadzić do polonizacji najbardziej znaczących produktów, rozwinięcia działalności informacyjnej, otwarcia biura pomocy technicznej i podpisania umów handlowych OEM z największymi dostawcami sprzętu komputerowego w Polsce. Podpisanie umowy OEM z producentem kas fiskalnych Elzab z Zabrza zwiastuje nowe tendencje, widoczne w długofalowej strategii firmy. Microsoft wspiera także aktywnie polskie uczelnie, dostarczając bepłatnie oprogramowanie dla wielu ośrodków informatyki.
Zmiana wymagań Pentium
Intel rekomenduje producentom komputerów nowe warunki techniczne, które powinny być spełnione przy instalowaniu procesora Pentium 60 MHz.
Listy
W potrzasku korespondencji seryjnej
Pragnę wyrazić satysfakcję i podziękować za owocną współpracę w minionym 1993 roku.
List otwarty do Andrzeja Florczyka
Stanem polskiej informatyki interesuję się zawodowo i nie tylko. Z uwagą śledzę Pańskie wypowiedzi, te na konferencjach prasowych, a także cytowane w prasie.
Reklama zamknie się za 15 sekund. Przejdź do serwisu »