Computerworld.pl
Konferencje
Okiem Prezesa
Tematy
Agile
Aplikacje Biznesowe
Bezpieczeństwo
Big Data
Cloud Computing
DataCenter
GDPR/RODO
SDN
Sieci
Smart City
Praca w IT
Przemysł 4.0
Digital Leaders
Badanie AudIT
Biblioteka IT
Prenumerata
Strefy tematyczne
Alcatel-Lucent Enterprise – rozwiązania IT dla rozwoju biznesu
Check Point Cyberbezpieczeństwo w 2020
Cisco Webex
Commvault - Zintegrowane rozwiązania do backupu danych
Fortinet Bezpieczna praca zdalna
Fortinet Cyberbezpieczeństwo
Google Cloud
HPE GreenLake
HPE Infrastruktura
IBM Security University 2020
IBM Data and AI Virtual Forum Poland
IFS Applications
SAP Analityka Big Data
SUSE Innowacje Open Source dla biznesu
VMware SD-WAN by VeloCloud
×
Szukaj
Konferencje
Wiadomości
CIO Executive
Podcasty
Okiem Prezesa
Wywiady
Badanie AudIT
Biblioteka IT
Praca w IT
Tematy
Agile
Aplikacje Biznesowe
Bezpieczeństwo
Big Data
Cloud Computing
DataCenter
GDPR/RODO
SDN
Sieci
Smart City
Praca w IT
Przemysł 4.0
Digital Leaders
Strefy tematyczne
Alcatel-Lucent Enterprise – rozwiązania IT dla rozwoju biznesu
Check Point Cyberbezpieczeństwo w 2020
Cisco Webex
Commvault - Zintegrowane rozwiązania do backupu danych
Fortinet Bezpieczna praca zdalna
Fortinet Cyberbezpieczeństwo
Google Cloud
HPE GreenLake
HPE Infrastruktura
IBM Security University 2020
IBM Data and AI Virtual Forum Poland
IFS Applications
SAP Analityka Big Data
SUSE Innowacje Open Source dla biznesu
Prenumerata
Archiwum
Download
Newslettery
Strona główna
Archiwum
Rocznik 1994
Wydanie 03-1994
Wydanie 03-1994, 17 stycznia 1994
prenumerata klasyczna
prenumerata elektroniczna
Administracja
Standardy i prywatność
Administracja prezydenta Clintona przygotowuje plan reformy Służby Zdrowia Stanów Zjednoczonych. Ma on, zgodnie z żądaniami lekarzy, przyspieszyć automatyzację tej dziedziny życia. Nakłada to na urzędy federalne konieczność opracowania standardów zapisu i przekazu informacji oraz metod zapewnienia prywatności danych.
Notes a medycyna
Firma Synetics, nosząca status VAR (Value Added Reseller) firmy Lotus, zainstalowała z powodzeniem pakiet Lotus Notes w HCFA (Health Care Financing Administration - Zarząd Budżetem Opieki Zdrowotnej). HCFA jest częścią Ministerstwa Zdrowia i Świadczeń Socjalnych USA i odpowiada za zbieranie danych i płatności z całego kraju.
Informatyzacja Służby Zdrowia
Do Centrum Organizacji i Ekonomiki Ochrony Zdrowia w Warszawie przekazano budżetowe środki finansowe na zakup sprzętu i oprogramowania dla wybranych Zakładów Opieki Zdrowotnej na terenie Polski. Stało się to w następstwie opracowanego przez Ministerstwo Zdrowia programu informatyzacji Służby Zdrowia.
biznes, rynek, gospodarka
Giełda pracy, Skok na zawodowy top
Takim hasłem reklamuje się warszawska firma doradztwa personalnego Take it, która pośredniczy w procesie zatrudniania specjalistów różnych kategorii w renomowanych instytucjach w Polsce i krajach zachodnich.
Dlaczego pewne firmy rozwijają się szybciej od innych?
Na podstawie wyników ogólnych w 1992 r. i pierwszym półroczu 1993 r.
Cennik
"Skokami naprzód"
Ceny PC nadal utrzymują się na w miarę stałym poziomie. Miło mi jednak donieść, że z wolna nadchodzi nowe. W firmowych cennikach zmieniają się bowiem nie tyle ceny, co konfiguracje oferowanego sprzętu, które oscylują w kierunkustricte windowsowym. Tak więc coraz częściej nie jest w nich uwzględniany komputer 386SX, a 486DX stracił bezpowrotnie urok nowości. Można zatem przyjąć, że ten silniejszy procesor, podobnie jak to ma miejsce na całym niemal świecie, stał się również i na naszym rynkuniekwestionowanym standardem.
Informatyka bankowa
Kto rozstrzygnie zagadkę
Cała historia zaczęła się nie tak dawno, bo w początku kwietnia 1989 r. Kilku pracowników przedsiębiorstwa wielobranżowego Dolmet w Ząbkach przy ul. Klamrowej 14 będącego własnością Marka Dolińskiego, postanowiło spróbować swoich sił w tworzeniu oprogramowania dla banków. Ponieważ nie była to firma bogata, a na pewno niezbyt skora do strategicznego inwestowania, postanowiono oprogramowanie budować najoszczędniej.
Narzędzia, systemy, sieci, bazy danych
NextStep i Sun kontra Microsoft
Dotychczasowi konkurenci na rynku systemów operacyjnych Sun Microsystems i Next Computer zawarły porozumienie, którego celem jest przeciwstawienie się produktom takich firm jak Microsoft, IBM i Apple - poprzez opracowanie obiektowo zorientowanego systemu operacyjnego.
Fantastic LANtastic
Przy okazji autoryzacji polskich resellerów, firma Artisoft przeprowadziła w Warszawie w końcu listopada br. wszechstronną prezentację sieciowego systemu operacyjnego LANtastic. W imprezie uczestniczyło ponad 60 resellerów z całej Polski, z których większość zapoznała się z tym systemem juz wcześniej. Dla wszystkich jednak wysłuchanie prelekcji przedstawiciela ARTISOFT EUROPE, Philipa Hammela było pouczającą lekcją nowoczesnej strategii marketingowej
Okolice informatyki
W Las Vegas żar nie wygasł
W światowej siedzibie hazardu - Las Vegas, pod koniec roku odbywają się jedne z największych światowych targów komputerowych, Comdex. Nowości przedstawiane na targach przez czołowe firmy komputerowe systematycznie omawiamy w CW. Poza nimi ważna jest też ogólna atmosfera towarzysząca wystawie.
Telekomunikacja
Włącz telefon, śpij spokojnie
Tylko dzwoniący zapłaci
Vademecum CW
Mapy na miarę Świata
Globus, jak wielka skórka pomarańczy, która nie może być płaska bez rozerwania na końcach, nie da się przekształcić w płaszczyznę bez zniekształceń. Obecnie, dzięki technikom komputerowym, zniekształcenia te będzie można znacznie zminimalizować.
Romans komputera z telewizorem
Gdy użytkownik nacieszy się swoim komputerem PC zaczyna zastanawiać się, czy nie można by go w jakiś sposób połączyć z telewizorem (większy ekran), z magnetowidem (upamiętnienie swoich działań na komputerze), czy też kamerą wideo (zapis obrazu w postaci pliku i wydrukowanie go na drukarce). Niezbędny sprzęt można niedrogo kupić od tajwańskiej firmy PE-VON, mającej swoje przedstawicielstwo w Polsce od niespełna roku.
Glossarium (91), Systemy Operacyjne (1)
FIFO (First In First Out) strategia >>szeregowania zadań. Zadania obsługiwane są w kolejności zgłaszania do modułu obsługi; w systemach wieloprocesowych część zadań z >>kolejki obsługiwana jest współbieżnie.
Komputerowy telefon, fax i modem w jednym
Telefon komputerowy poznańskiej firmy ComPol doczekał się unowocześnionej wersji dostępnej pod nazwą ComTel+. Wystarczy dokupić nową wersję oprogramowania, aby kartę pełniącą do tej pory funkcje inteligentnego telefonu, wykorzystywać jako fax i modem.
Wydarzenia
12 mld ECU na badania
Szefowie 12 państw należących do Unii Europejskiej uzgodnili podczas grudniowego szczytu w Brukseli wydatkowanie w latach 1994-1998 sumy 12 mld ECU (tj. 14,4 mld USD) na program badań w dziedzinie rozwoju nowoczesnych technologii. Z sumy tej 28,2% przypadnie na technologie informatyczne i telekomunikacyjne.
Convex 3800 w Krakowie
Akademickie Centrum Komputerowe Cyfronet-Kraków wzbogaciło się ostatnio o trzeci duży komputer. Do Convexów C-120 i C- 3220 dołączył superkomputer Convex C-3800.
Zmiany na rynku PC
Dataquest Inc. ogłosiła wstępne wyniki badania rynku komputerów osobistych w 1993 r. W roku tym IBM zwiększył swój udział w rynku z ubiegłorocznych 13,1% do 13,6%, sprzedając komputery PC za ponad 9 mld USD (w porównaniu do 7,4 mld w 1992 r.). Wynik ten oznacza zatrzymanie spadku udziału tej firmy w światowym rynku, jaki utrzymywał się przez ostatnie 3 lata z rzędu (od 17,9% w 1989 r.).
Największy kontrakt prywatyzacyjny w Europie Wschodniej
Ameritech Corp. i Deutsche Bundespost Telekom po utworzeniu spółki MagyarCom wzięły udział w przetargu na prywatyzację węgierskiej państwowej firmy telekomunikacyjnej Matav.
Cairo i Chicago w Anaheim
Na konferencji Win32 Professional Developers Conference, która odbyła się w połowie grudnia w Anaheim w Kalifornii, Microsoft zademonstrował możliwości Cairo, 32-bitowego zorientowanego obiektowo systemu operacyjnego, nowej wersji Windows NT, a także system Chicago (Windows 4.0). Wprowadzenie Cairo na rynek jest planowane na pierwszą połowę 1995 r.
Prawie milion dolarów w Lublinie!
Lubelskie uczelnie wyższe otrzymały już 951 tys. USD od fundacji Williama Mellona. Zgodnie z życzeniem ofiarodawcy, pieniądze przeznaczono na komputeryzację bibliotek Akademii Rolniczej, KUL, Politechniki Lubelskiej i UMCS.
OS/2 SMP
Prawdopodobnie w marcu 1994 r., IBM wprowadzi na rynek wersję OS/2, przeznaczoną dla komputerów wieloprocesorowych z przetwarzaniem symetrycznym (SMP). Wersja o nazwie OS/2 2.1 SMP jest funkcjonalnie równoważna z obecną wersją OS/2 2.1 i tak samo zawiera wsparcie dla Windows, - różni się jedynie możliwością wykorzystania komputerów SMP.
Poltax na optimusach i intelach
Nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło - tak może powiedzieć nowosądecki Optimus, który pod koniec grudnia podpisał kontrakt z Ministerstwem Finansów na dostarczenie temu ministerstwu oraz 350 izbom skarbowym i urzędom podatkowym w całym kraju 700 komputerów osobistych Optimus z procesorami Intel 486DX.
Sejm przyjął ustawę !
7 stycznia, na pierwszym posiedzeniu w 1994 r., Sejm uchwalił ustawę o prawie autorskim i prawach pokrewnych, która obejmuje również ochronę programów komputerowych. Ustawa, za którą głosowało 408 z 410 obecnych na sali posłów (jeden sprzeciw i jedno wstrzymanie się od głosu) obecnych na sali posłów, przeszła tym razem przez tryby sejmowe w rekordowym czasie dwóch miesięcy.
Zapisy na PowerPC
Użytkownicy PC pragnący kupić nowe komputery IBM z procesorem PowerPC muszą oczekiwać na ten zakup aż 13 tygodni. Jak twierdzą dystrybutorzy RS/6000 model 250, zamówienia składane obecnie będą realizowane w kwietniu, chociaż niektórzy z największych resellerów IBM obiecują dostawy w ciągu miesiąca.
Sieć komputerowa w SGGW
Sieć komputerowa w 22 budynkach SGGW przy ul.Nowoursynowskiej została oficjalnie oddana do użytku w dniu 14 grudnia.
Targi Komputer Expo'94, Już niedługo
Targi Komputer Expo bez wątpienia przebyły burzliwy rozwój w ciągu swych dziewięciu już edycji. Gdy odbyły się po raz pierwszy w 1986 r. w hotelu 'Victoria' była to impreza zgoła kameralna (wszystkie stoiska zajęły raptem 600 m2).
Reklama zamknie się za 15 sekund. Przejdź do serwisu »