Computerworld.pl
Konferencje
Okiem Prezesa
Tematy
Agile
Aplikacje Biznesowe
Bezpieczeństwo
Big Data
Cloud Computing
DataCenter
GDPR/RODO
SDN
Sieci
Smart City
Praca w IT
Przemysł 4.0
Digital Leaders
Badanie AudIT
Biblioteka IT
Prenumerata
Strefy tematyczne
Akamai - Security
Alcatel-Lucent Enterprise – rozwiązania IT dla rozwoju biznesu
Check Point Cyberbezpieczeństwo w 2020
Cisco Webex
Commvault - Zintegrowane rozwiązania do backupu danych
Fortinet Bezpieczna praca zdalna
Fortinet Cyberbezpieczeństwo
Google Cloud
HPE GreenLake
HPE Infrastruktura
IBM Security University 2020
IBM Data and AI Virtual Forum Poland
IFS Applications
SAP Analityka Big Data
SUSE Innowacje Open Source dla biznesu
VMware SD-WAN by VeloCloud
×
Szukaj
Konferencje
Wiadomości
CIO Executive
Podcasty
Okiem Prezesa
Wywiady
Badanie AudIT
Biblioteka IT
Praca w IT
Tematy
Agile
Aplikacje Biznesowe
Bezpieczeństwo
Big Data
Cloud Computing
DataCenter
GDPR/RODO
SDN
Sieci
Smart City
Praca w IT
Przemysł 4.0
Digital Leaders
Strefy tematyczne
Alcatel-Lucent Enterprise – rozwiązania IT dla rozwoju biznesu
Check Point Cyberbezpieczeństwo w 2020
Cisco Webex
Commvault - Zintegrowane rozwiązania do backupu danych
Fortinet Bezpieczna praca zdalna
Fortinet Cyberbezpieczeństwo
Google Cloud
HPE GreenLake
HPE Infrastruktura
IBM Security University 2020
IBM Data and AI Virtual Forum Poland
IFS Applications
SAP Analityka Big Data
SUSE Innowacje Open Source dla biznesu
Prenumerata
Archiwum
Download
Newslettery
Strona główna
Archiwum
Rocznik 1994
Wydanie 02-1994
Wydanie 02-1994, 10 stycznia 1994
prenumerata klasyczna
prenumerata elektroniczna
Administracja
Zastosowanie ARC/INFO w pilotowym wdrożeniu SIT
Na przykładzie województwa łódzkiego
Umowy generalne - rozwój koncepcji
W Biurze ds. Informatyki URM (BI URM) poinformowano nas o nowych koncepcjach rozwoju umów generalnych. O dotychczas zawartych umowach pisaliśmy szerzej w CW 45/122.
biznes, rynek, gospodarka
Menedżerowie na start
W Polsce łatwo jest zostać menedżerem. Trudniej natomiast być nim przez długi czas, osiągając coraz wyższe cele i nie zadręczając przy okazji siebie oraz otoczenia. Takim jest Jednominutowy menedżer Kennetha Blanchaarda i Spencera Johnsona.
Oprogramowanie dla firmy, urzędu
Największym zainteresowaniem wśród publikowanych w rubryce Cennik materiałów - jak sądzić można z liczby nadsyłanych do Redakcji ComputerWorld kart i ofert katalogowych - cieszy się cykl ''Oprogramowanie dla firmy, urzędu''. Producenci takiego oprogramowania wychodzą chyba z założenia, że publikowanie tych informacji dobrze służy promocji ich produktów. Publikowane, kolejne zestawienie z tej serii, składa się z materiałów w całości nadesłanych pod adresem Redakcji - za co ich nadawcom pięknie dziękujemy.
Dlaczego pewne firmy w Polsce rosną szybciej od innych?
Na tytułowe pytanie próbował już odpowiadać p.Tomasz Chlebowski w ostatnim rankingu '160 firm ComputerWorld' (Raport specjalny, listopad 1993). Istnieje z pewnością wiele czynników wpływających na rozwój firmy i w konsekwencji sukces rynkowy finansowy. Jednym z istotniejszych jest dostęp do kapitału. Jak wykazał Tomasz Chlebowski we wspomnianym artykule o tym samym jak powyższy tytule, istnieje korelacja między formą własności i dynamiką wzrostu obrotów firmy.
Wróżenie noworoczne
Na listopadowym Comdexie IBM zaprezentował trzy nowe rodzaje komputerów osobistych wyposażonych w 32-bitowy, RISCowy mikroprocesor PowerPC.
SuperMemo Na Dzikim Zachodzie
Okazuje się, że mamy w kraju firmę software'ową, której dorobkiem interesują się Amerykanie. Jak nas poinformowano od października br. w dziale Buyers Mart miesięcznika Byte ukazują się ogłoszenia reklamujące program SuperMemo, zaś w grudniowym numerze tego czasopisma w dziale What is New - International Software periodyk ten zamieścił notatkę- recenzję zatytułowaną ''Speed Learning Software''.
Cennik
Owczy serek
Ostatni tydzień roku 1993 przyniósł nieco mniejszy od oczekiwanego wzrost popytu na komputery osobiste, zaś ich ceny nieznacznie (o ok. 2%) poszły w górę. Pocieszające, że ten wzrost był tak niewielki. Spróbujemy się jednak zastanowić, co przyniesie nam w tej kwestii najbliższy okres, bowiem, zgodnie z prawem Parkinsona, w nadchodzącym roku, zapewne postaramy się nabyć jeszcze więcej komputerów, niż w latach ubiegłych. Niestety, czekają nas kolejne zmiany i to na gorsze.
Informatyka bankowa
Nie uczymy narzędzi, lecz logiki działania
Rozmowa z dr inż. Barbarą Łukasik-Makowską z Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu.
Komputer na biurku
Sieciowa aspiryna (Norton AntiVirus for NetWare)
Wkroczyliśmy na dobre w erę sieci komputerowych. Rosną nam zatem w biurach różne LAN-y (Local Area Network) oraz WAN-y (Wide Area Networks), za pomocą których łatwiej nam używać wspólnych plików, programów i zasobów dyskowych, łatwiej też i ekonomiczniej wykorzystywać posiadane urządzenia. Niestety, istnieje również ciemniejsza strona tej kwestii.
Dłuuuga mysz
Rodzina komputerowych gryzoni jest całkiem pokaźna, producenci urządzeń sterujących ruchem kursora na ekranie komputerowych monitorów prześcigają się we wdrażaniu coraz to nowych pomysłów spełniających wymogi ergonomii, estetyki i użyteczności. Dzisiaj chcemy zaprezentować nowy gatunek myszy.
Śmierć desktopom
Nie bez kozery pod takim hasłem rozpoczęła się akcja promocyjna notebooków produkowanych przez kanadyjskią firmę EuroPak International (tel. 0 01 613 7222799, fax. 0 01 613 7222767). Najnowsze dziecko tej firmy, Eurocom 8200, śmiało może konkurować, pod względem mocy obliczeniowej, z niejednym silnym desktopem.
książki
Kawa na ławę - WordPerfect
WordPerfect uchodzi za jeden z najlepszych i jednocześnie za jeden z najtrudniejszych do opanowania edytorów tekstowych. To co odstraszało większość użytkowników, to pusty ekran ukazujący się na ekranie monitora po uruchomieniu programu zmuszający do włożenia sporej pracy w zaznajomienie się z nim przed bezpośrednim rozpoczęciem jakiejkolwiek pracy. Jednakże WP jest dość popularnym, szczególnie w administracji państwowej, edytorem w naszym kraju, to też wielu użytkowników przeżywało katusze będąc zmuszonych do jego użytkowania.
Narzędzia, systemy, sieci, bazy danych
Informix i przetwarzanie klient/serwer
Przetwarzanie klient/serwer stało się synonimem nowoczesnego systemu komputerowego zarządzania bazami danych. Umożliwia ono wykorzystanie mocy obliczeniowych większej liczby serwerów, na których rozdzielona będzie baza danych i sięganie do niej z unixowych stacji roboczych lub z komputerów PC, wyposażonych w odpowiedni protokół komunikacyjny.
Systemy Informix
Firma rozważająca zakup kompletnego środowiska do opracowania aplikacji musi rozważyć wiele elementów. Narzędzia do opracowania aplikacji powinny zapewniać dogodne, efektywne środowisko pracy programisty oraz dobrze współpracować z potężnym systemem zarządzania bazami danych (motorem baz danych) i monitorem transakcji.
Informix OnLine 6.0
Nowa wersja Informix OnLine 6.0 ma kilka dodatkowych możliwości polepszających jej parametry użytkowe i ułatwiających eksploatację. Podstawowe zwiększenie wydajności bazy jest związane z tzw. równoległym zapytaniem (Parallel Data Query - PDQ).
Informix i język polski
Naszych Czytelników interesuje zapewne najbardziej jak systemy zarządzania bazy danych Informix radzą sobie z językiem polskim.
Narzędzia Informixa
Opracowanie aplikacji, korzystających z danych przechowywanych w systemie zarządzania bazami danych, nie jest łatwą sprawą. Tylko dobry zestaw narzędzi i wygodne środowisko pracy programisty gwarantują odpowiednią wydajność pracy.
Informix Bezpieczny
Wiele systemów zarządzania bazami danych zapewnia ochronę przyzwoleniową do bazy (discretionary access control), polegającą na tym, że użytkownik dostaje lub nie dostaje prawa dostępu do bazy, bez żadnych stopni pośrednich.
Prezentacje baz danych
Informatyka profesjonalna to systemy zarządzania bazami, potem zaś długo, długo nic. Bazy są bowiem podstawą dla większości aplikacji do zarządzania informacją, przetwarzania danych o działalności np. firmy: inwentaryzacja zasobów, produkcja, finanse, itp. Dopiero na znacznie dalszym planie pojawiają się inne programy ułatwiające pracę w biurze.
Informix SE
Informix SE to wysokowydajny unixowy serwer baz danych, przeznaczony do obsługi średnich i dużych baz danych, z minimalną ingerencją administratora systemu. Umożliwia on efektywne zarządzania bazami danych w oddziałach i ośrodkach, które mają za małą liczbę pracowników, aby opłacało się zatrudniać na stałe administratora systemu, jednocześnie zaś wymagają systemu o dobrych właściwościach funkcjonalnych.
Informix OnLine 5.01
Informix OnLine jest to wysokowydajny unixowy serwer baz danych przeznaczony do obsługi dużych zbiorów danych, przetwarzania transakcyjnego i wykonywania skomplikowanych zapytań (typowych dla systemów informowania kierownictwa). Jego cechy zapewniają wysoką dostępność danych i ich integralność.
Telekomunikacja
Wplatanie w PLODETTE
Żyjemy w epoce coraz częstszego stosowania skrótów przy porozumiewaniu się między sobą. Ponieważ jednak niektóre z owych skrótów coraz bardziej wpływają na nasze działania, warto wiedzieć, co się za nimi kryje. Symbolem nowego podejścia do problemów wymiany informacji jest skrót EDI, który powinien być rozumiany nie tylko jako skrót językowy, ale i bardziej ogólnie, jako uproszczenie i skrócenie operacji handlowych, finansowych, wymiany danych, itp.
Vademecum CW
Gra muzyka
Dziś przedstawiamy jeden z nielicznych programów, który praktycznie pozbawiony jest jakichkolwiek wad - Cubase LITE.
Glossarium (90)
Windows NT (6)
W przedsiębiorstwach
Normy DIN, ANSI, ISO na srebrzystych krążkach
Firma Art.-Jar (Warszawa, ul. Kurpiowska 12, tel./fax 614 27 00) oferuje zbiór stosowanych w różnych krajach przemysłowych, zapisanych na dyskach CD-ROM.
Opis systemu finansowo-księgowego
Wiele przedsiębiorstw poddaje komputeryzacji swoje działy księgowości. Jest to zazwyczaj działanie przemyślane i dobrze zaplanowane. Niektóre młodsze zakłady popełniają w tej dziedzinie wiele błędów spowodowanych m.in. brakiem dobrze sformułowanych kryteriów oceny instalowanego systemu finansowo-księgowego. Warszawska spółka Hogart opracowała niedawno zbiór szczegółowych zaleceń dotyczących cech funkcjonowania systemu FK. Polecamy wszystkim przedsiębiorstwom tę xxxxxx, zarówno do oceny decyzji przyszłych, jak i decyzji już podjętych.
Wydarzenia
Nie będzie Soft-tronika
Targi Komputer Expo postanowił opuścić Soft-tronik, jeden z tradycyjnie największych wystawców. Bez wątpienia ten brak będzie dość widoczny, bowiem stoisko tej firmy było jednym z bardziej ciekawych i eksponowanych, ściągając co roku uwagę zwiedzających.
Święty Mikołaj skomputeryzowany
Święty Mikołaj bardzo przeprasza naszych Czytelników, najmłodszych i starszych, wszystkich którzy w niego wierzą i oczekują na podarunki, że z powodu świątecznego nawału pracy nie powiadomił wcześniej Redakcji o skomputeryzowaniu przyjmowania zamówień przez jego przedstawicielstwo w Stanach Zjednoczonych - firmę North Pole Inc.
Kontrakt w Krakowie, Ciupagą, ciupagą!
Chyba jednak Krakowiacy będą musieli pożyczyć od górali ciupagi do rozwiązania sporu o komputeryzację magistratu.
Kto gwiazdorem informatyki?
Jeszcze w styczniu br. mają być ogłoszone wyniki II edycji konkursu Info-Star '93. Przypominamy, że w ramach tego konkursu jury nadaje tytuł Człowieka Roku informatyki w trzech kategoriach: zastosowaniu informatyki, biznesie i popularyzacji. W skład jury wchodzą następujące osoby:
Szybciej i oszczędniej
Microsoft reagując na krytykę użytkowników przygotowuje Windows NT 1.1. Nowa wersja systemu ma działać szybciej i przy tej samej konfiguracji sprzętowo-programowej zużywać o 4 MB mniej pamięci. Jeżeli więc ktoś korzystając z wersji 1.0 wykorzystywał 16 MB, teraz wystarczy mu 12 MB.
Dary, dary, dary...
Co jakiś czas firmy związane z technikami komputerowymi przekazują różne dary na rzecz sektora budżetowego.
Microsoft dla dzieci
Microsoft zamierza zdobyć najmłodszych klientów dostarczając im dwa pierwsze programy z nowej serii Microsoft Kids, przeznaczonej dla dzieci od 8 do 15 lat.
I Olimpiada informatyczna
''3 stycznia 1994 r. rozpoczęła się Olimpiada Informatyczna dla uczniów szkół średnich, która jest olimpiadą przedmiotową zgodnie z zarządzeniem nr 28 Ministra Edukacji Narodowej z 14 września 1992 r.'' poinformował redakcję Tadeusz Kuran - kierownik organizacyjny Olimpiady.
Notes nie tylko dla wybranych
Podczas konferencji Lotusphere w Orlando firma Lotus Development Corp. podjęła próbę zmiany sposobu widzenia i oceny środowiska Notes przez szerokie grono użytkowników. Starano się przekonać uczestników, że Notes nie jest produktem dla wybranych i wtajemniczonych. Ogłoszono nawiązanie współpracy z głównymi producentami narzędzi do tworzenia aplikacji, takimi jak: Information Builders Inc., Informix Software Inc., Powersoft Corp., Ingres Products Division of the Ask Group Inc. i Revelation Technologies Inc. Rozmowy z Oracle Corp. są w toku.
Prawo autorskie na finiszu! Naprawdę
Wszystko wskazuje na to, że nowe prawo autorskie z artykułami dotyczącymi ochrony programów komputerowych, zostanie przyjęte (6 lub 7 stycznia) przez Sejm i skierowane do Senatu, a następnie do Belwederu. Tak więc jeszcze w pierwszym kwartale br. ustawa może wejść w życie.
Nowy szef WordPerfecta
W firmie WordPerfect następuje zmiana warty.
Młodzi architekci lubią nadgryzione jabłka
Na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej pokazywano komputery Macintosh i oprogramowanie dla architektów. Imprezie towarzyszył wykład, wygłoszony przez niestrudzonego popularyzatora ArchiCAD-a, architekta Witolda Szymanika. Poza wykładem, można było osobiście sprawdzić działanie programu. Firma SAD udostępniła publiczności 14 komputerów, na których zainstalowano nie tylko ArchiCAD-a ale także programy DTP, Works i Excel. W jednej z sal urządzono dodatkowo pokaz działania oprogramowania multimedialnego.
Reklama zamknie się za 15 sekund. Przejdź do serwisu »