Computerworld.pl
Konferencje
Okiem Prezesa
Tematy
Agile
Aplikacje Biznesowe
Bezpieczeństwo
Big Data
Cloud Computing
DataCenter
GDPR/RODO
SDN
Sieci
Smart City
Praca w IT
Przemysł 4.0
Digital Leaders
Badanie AudIT
Biblioteka IT
Prenumerata
Strefy tematyczne
Alcatel-Lucent Enterprise – rozwiązania IT dla rozwoju biznesu
Check Point Cyberbezpieczeństwo w 2020
Cisco Webex
Commvault - Zintegrowane rozwiązania do backupu danych
Fortinet Bezpieczna praca zdalna
Fortinet Cyberbezpieczeństwo
Google Cloud
HPE GreenLake
HPE Infrastruktura
IBM Security University 2020
IBM Data and AI Virtual Forum Poland
IFS Applications
SAP Analityka Big Data
SUSE Innowacje Open Source dla biznesu
VMware SD-WAN by VeloCloud
×
Szukaj
Konferencje
Wiadomości
CIO Executive
Podcasty
Okiem Prezesa
Wywiady
Badanie AudIT
Biblioteka IT
Praca w IT
Tematy
Agile
Aplikacje Biznesowe
Bezpieczeństwo
Big Data
Cloud Computing
DataCenter
GDPR/RODO
SDN
Sieci
Smart City
Praca w IT
Przemysł 4.0
Digital Leaders
Strefy tematyczne
Alcatel-Lucent Enterprise – rozwiązania IT dla rozwoju biznesu
Check Point Cyberbezpieczeństwo w 2020
Cisco Webex
Commvault - Zintegrowane rozwiązania do backupu danych
Fortinet Bezpieczna praca zdalna
Fortinet Cyberbezpieczeństwo
Google Cloud
HPE GreenLake
HPE Infrastruktura
IBM Security University 2020
IBM Data and AI Virtual Forum Poland
IFS Applications
SAP Analityka Big Data
SUSE Innowacje Open Source dla biznesu
Prenumerata
Archiwum
Download
Newslettery
Strona główna
Archiwum
Rocznik 2003
Wydanie 12-2003
Wydanie 12-2003, 24 marca 2003
prenumerata klasyczna
prenumerata elektroniczna
Wiadomości
Nowe produkty na CeBIT 2003
Intel zaprezentował w Hanowerze platformę Centrino i wchodzące w jej skład procesory nowej generacji Pentium M z zegarami 1,3 GHz, 1,4 GHz, 1,5 GHz i 1,6 GHz.
IDC: najszybciej rośnie w Polsce rynek oprogramowania
Według wstępnych wyników podanych przez IDC Poland cały polski rynek IT wzrósł w 2002 r. o 8%, tj. do 3,1 mld USD (2,87 mld USD rok wcześniej).
Tylko trzy pary
Do drugiego etapu przetargu w PKO BP zakwalifikowano Softbank z Accenture, FNS z UNI-LAB Investments i Temenos z IBM.
Skuteczność w cenie
Sposób traktowania przez polskich polityków problematyki społeczeństwa informacyjnego i informatyzacji kraju przypomina zabawę w kotka i myszkę. Jeżeli się to nie zmieni, trudno będzie myśleć o możliwościach realizacji strategicznych programów w tej dziedzinie.
Biuro po krakowsku
Nowe wersje CDN Optima i CDN XL zostały ściśle zintegrowane z pakietem Office 2003.
Nowy system w IBS Polska
IBS Polska wprowadza na rynek oprogramowanie wspomagające zarządzanie projektami - PPS Collaborate - szwedzkiej firmy PPS.
Po pracę do IBM Polska
Jeszcze w tym roku w IBM Polska znajdzie zatrudnienie ponad 100 osób. W ciągu najbliższych czterech lat firma zamierza zwiększyć obroty i podwoić liczbę pracowników.
Bezpieczeństwo a technologie IT
W najbliższą środę rozpoczyna się konferencja ''Bezpieczeństwo powszechne wyzwaniem dla technologii teleinformatycznych''.
Peregrine: wracamy na prostą
Firma Peregrine Systems, borykająca się od maja 2002 r. z poważnymi kłopotami finansowymi, zaprezentowała plany rozwoju swoich produktów.
Yuma w Wielkiej Brytanii
Przedsiębiorstwo Informatyczne Yuma z Wrocławia zostało partnerem SAP Wielka Brytania.
PZU wybrało Prokom i IBM
Dwa konsorcja - Prokom Software z Computer Science Corporation i IBM Polska z TIA - zostaną zaproszone do udziału w przetargu na informatyzację Grupy PZU.
TDC sprzeda spółki w Polsce
Według nieoficjalnych informacji TDC Internet sprzeda GTS Polska (dawniej Internet Partners) wszystkie swoje polskie spółki internetowe. Transakcja ma się zakończyć w najbliższych tygodniach.
Zagrożeń mało, ale będą nowe
Z okazji seminarium ''Zagrożenia internetowe jutra - analiza teraźniejszości i prognoza trendów'' do Polski przyjechał Vincent Gullotto, wiceprezes ds. badań i rozwoju w Antywirusowej Grupie Szybkiego Reagowania (AVERT) działającej w ramach Network Associates.
Technologie
Konwergencja nad dyskami
Sieci SAN oparte na IP już w przyszłym roku będą stanowić realną alternatywę dla rozwiązań Fibre Channel.
Skok na centrum danych
Zapowiadana reorganizacja w Microsofcie zwiastuje zmiany na rynku systemów do zarządzania infrastrukturą informatyczną.
Strażnicy systemów informatycznych
Strategia ochrony polegająca wyłącznie na instalacji łat i szczepionek jest już niewystarczająca, aby zapewnić bezpieczeństwo firmowym systemom.
Robak błyskawica
Istnieje realne zagrożenie, że wkrótce pojawi się nowa generacja wirusów typu Flash Worm mogących w 15 minut sparaliżować cały Internet.
Lekarstwo na poprawki
Rosnąca złożoność systemów informatycznych wymusza stosowanie narzędzi do automatycznego wyszukiwania luk w zabezpieczeniach.
Zaniedbane pakiety
Transmisja danych w sieciach GSM tanieje, problemem wciąż pozostaje jednak jakość połączeń.
Wyciskanie oszczędności
Kompresja całego ruchu sieciowego może pomóc w zarządzaniu pasmem w sieci WAN i obniżyć koszty transmisji danych.
Telefon specjalnej troski
Zastosowanie telefonii IP umożliwia uzyskanie dużych oszczędności, ale wymaga bardziej zaawansowanych rozwiązań technologicznych i wyższych standardów bezpieczeństwa.
Zarządzanie
Billing bez tabula rasa
Netii udało się zakończyć migrację do nowej aplikacji billingowej. Niejako przy okazji, po raz pierwszy w Polsce na tak dużą skalę, wdrożono nowy system obsługi klientów oparty na CRM.
Telefonia w Biskupinie
Zacząłem te felietony od reminiscencji znad Wigier. Kiedy się ma niebo gwiaździste nad sobą i Plus GSM ze sobą, to nie sposób oprzeć się pokusie fantazjowania, co nas czeka, jeśli nie w tym roku, to w następnych latach.
Konteksty
Na kłopoty agenty
Do zaawansowanej analizy danych wykorzystuje się osiągnięcia teorii złożoności.
Internet po arabsku
Co jakiś czas odżywają dyskusje, czy Internet będzie miał charakter uniwersalny czy też powstaną różne jego regionalne, kulturowe i narodowościowe odmiany. Ciekawych spostrzeżeń mogą dostarczyć obserwacje na temat sposobów wykorzystania Internetu w krajach islamskich.
Punkt widzenia
Nagroda Krzywej Gęby
Kiedy firma Apple wprowadzała na rynek model Macintosh, testowano go przed weneckimi lustrami. Człowiek może okłamać, wypełniając ankietę, ale - o ile nie był specjalnie szkolony - nie jest w stanie opanować swojej mimiki. Dlatego bacznie obserwowano twarze ludzi pracujących z ''makówką'' - kiedy krzywili się podczas wykonywania jakiejś operacji, konstruktorzy interfejsu graficznego wiedzieli, że w tym miejscu trzeba zmienić dialog z użytkownikiem.
Ofelio, do klasztoru
Tak się jakoś złożyło, że w mojej bliższej i dalszej rodzinie nikt w ciągu ponad stu lat nie wstąpił do klasztoru. Wprawdzie syn, kiedy miał bodajże trzy lub cztery lata, bardzo chciał być zakonnicą, ale była to raczej dziecięca fascynacja kostiumem oraz nakryciem głowy niż powołanie. Sam z dzieciństwa zapamiętałem moment przekroczenia progu zakonu ojców dominikanów w Lublinie, głównie dlatego że kobiety towarzyszące nam, mężczyznom zostały zatrzymane przy furcie. Natomiast samo wnętrze klasztoru urzekło mnie prostotą. Myślę, że rozumiem cesarza Franciszka Józefa II, który rządząc olbrzymim imperium spał na polowym łóżku w skąpo umeblowanym pokoiku.
Powrót z urlopu a rebours
Potencjalnych czytelników niniejszego tekstu chciałbym z góry ostrzec, że jego lektura wymaga znajomości mojego felietonu sprzed tygodnia. A to dlatego że postanowiłem powtórzyć go tu, tyle tylko że w wersji a rebours. Zobaczmy więc.
Zasada ograniczonego zaufania
Oprogramowanie jest tworzone przez ludzi, stąd też zawiera w sobie niedoskonałości wynikające z błędów popełnionych przez twórców. Aczkolwiek proces testowania produktu pozwala na wyłapanie większości istotniejszych uchybień, to tak naprawdę nigdy nie możemy dać gwarancji stuprocentowej niezawodności. Każdy z nas, będąc czy to użytkownikiem czy programistą, wie z doświadczenia, że oprogramowanie nawet po latach używania może w pewnych sytuacjach zareagować nieprawidłowo na dynamicznie zmieniające się parametry pracy.
Temat tygodnia
CeBIT w cieniu wojny
Na największych targach branży IT wszyscy niecierpliwie wyczekują na ożywienie gospodarcze. To zaś zależy od tego, ile potrwa wojna z Irakiem i czy rzeczywiście będzie krótka i skuteczna, tak jak zapewniają Amerykanie. Zapowiedź George'a Busha szybkiego rozpoczęcia wojny wywołała wręcz euforię na amerykańskich giełdach, a za nimi i na światowych.
Reklama zamknie się za 15 sekund. Przejdź do serwisu »