Computerworld.pl
Konferencje
Okiem Prezesa
Tematy
Agile
Aplikacje Biznesowe
Bezpieczeństwo
Big Data
Cloud Computing
DataCenter
GDPR/RODO
SDN
Sieci
Smart City
Praca w IT
Przemysł 4.0
Digital Leaders
Badanie AudIT
Biblioteka IT
Prenumerata
Strefy tematyczne
Alcatel-Lucent Enterprise – rozwiązania IT dla rozwoju biznesu
Check Point Cyberbezpieczeństwo w 2020
Cisco Webex
Commvault - Zintegrowane rozwiązania do backupu danych
Fortinet Bezpieczna praca zdalna
Fortinet Cyberbezpieczeństwo
Google Cloud
HPE GreenLake
HPE Infrastruktura
IBM Security University 2020
IBM Data and AI Virtual Forum Poland
IFS Applications
SAP Analityka Big Data
SUSE Innowacje Open Source dla biznesu
VMware SD-WAN by VeloCloud
×
Szukaj
Konferencje
Wiadomości
CIO Executive
Tech Trends
Okiem Prezesa
Wywiady
Badanie AudIT
Biblioteka IT
Praca w IT
Tematy
Agile
Aplikacje Biznesowe
Bezpieczeństwo
Big Data
Cloud Computing
DataCenter
GDPR/RODO
SDN
Sieci
Smart City
Praca w IT
Przemysł 4.0
Digital Leaders
Strefy tematyczne
Alcatel-Lucent Enterprise – rozwiązania IT dla rozwoju biznesu
Check Point Cyberbezpieczeństwo w 2020
Cisco Webex
Commvault - Zintegrowane rozwiązania do backupu danych
Fortinet Bezpieczna praca zdalna
Fortinet Cyberbezpieczeństwo
Google Cloud
HPE GreenLake
HPE Infrastruktura
IBM Security University 2020
IBM Data and AI Virtual Forum Poland
IFS Applications
SAP Analityka Big Data
SUSE Innowacje Open Source dla biznesu
Prenumerata
Archiwum
Download
Newslettery
Strona główna
Archiwum
Rocznik 1995
Wydanie 35-1995
Wydanie 35-1995, 25 września 1995
prenumerata klasyczna
prenumerata elektroniczna
Wiadomości
Czy warto kupić OverDrive?
Intel Corp. rozszerzył ofertę układów Pentium OverDrive dla systemów z procesorami 486 oraz przedstawił plany wprowadzania do sprzedaży układów do upgrade'u obecnie produkowanych systemów z procesorami Pentium.
Warszawa połączona
Trójstronna wideokonferencja była największą atrakcją podczas otwarcia WARMANa - warszawskiej komputerowej sieci metropolitarnej. 22 września br. połączyły się ze sobą Politechnika Warszawska, Urząd Rady Ministrów i Komitet Badań Naukowych.
Turbolaser w Polsce
Digital zaprezentował 21 września w Warszawie AlphaServer 8400 5/300. W trakcie prezentacji na AlphaServerze uruchomiono oprogramowanie firmy Oracle umożliwiające przetwarzanie baz danych w środowisku 64-bitowym. Stało się to możliwe dzięki zastosowaniu opcji Oracle Very Large Memory bazy danych Oracle7, która wykorzystuje potencjał 64-bitowej architektury Alpha, Digital Unix oraz 14 GB pamięci operacyjnej. Na tej platformie uruchomiono oprogramowanie służące do dostarczania informacji produkcji SAS Institute. W prezentacji brała także udział firma Informix przedstawiając 64-bitowe rozszerzenie dynamicznie skalowalnej architektury (Dynamic Scalable Architecture - DSA) dla środowisk przetwarzania transakcyjnego w czasie rzeczywistym i systemów podejmowania decyzji.
Macintoshe z nowymi procesorami
Apple Computer IMC Poland SAD przedstawił nowe modele komputerów, które w ciągu najbliższych tygodni trafią do sprzedaży.
Jest polski OS/2
IBM Polska przekazał do produkcji ostateczną, zlokalizowaną wersję systemu operacyjnego OS/2 Warp z kodem Windows Win OS/2.
Rada Koordynycyjna obraduje
Podczas pierwszego posiedzenia nowo powołanej Rady Koordynacyjnej ds. Teleinformatyki jej przewodniczący, Janusz Maszkiewicz, przedstawił krótką charakterystykę polskiego rynku informatycznego, udziału administracji państwowej w strukturze zamówień oraz omówił cele i zadania Rady.
Software AG i hurtownie danych
Software AG, największy europejski producent systemów zarządzania bazami danych, zorganizował wspólnie z tygodnikiem Datamation światowy tour prezentacji swej oferty produktów, usług i narzędzi do opracowania, uaktualniania i utrzymywania hurtowni danych (data warehouse).
Pentium bez kontroli
Użytkownicy coraz powszechniej stosowanych procesorów Pentium zostali pozbawieni standardowej w starszych układach 486 funkcji zabezpieczeń - kontroli parzystości.
Światowa premiera 4D dla Windows
Równolegle z pokazami we Francji i USA w Warszawie odbyła się światowa premiera wersji pakietu do tworzenia baz danych, 4th Dimension (4D) for Windows francuskiej firmy ACI.
Poligrafia i DTP
Wimal International zorganizował wystawę DTP & PrePress EXPO. Zaprezentowano m.in. nową wersję Adobe PageMaker 6.0, skanery i naświetlarki Optronics, naświetlarki i drukarki firmy LaserMaster, skanery Umax, oprogramowanie Binuscan.
Optimus za otwartymi drzwiami
Kilkanaście tysięcy osób odwiedziło ekspozycję holdingu Optimus i jego partnerów w warszawskim kinie Capitol podczas Dni Otwartych nowosądeckiej spółki w dniach 16-17 września br.
Compaq instaluje OS/2
IBM ogłosił dostępność OS/2 Warp, zestawu protokołów komunikacyjnych IBM TCP/IP 2.0 oraz serwera aplikacyjnego LAN Server 4.0 w systemie SmartStart 2.3 firmy Compaq.
Plany Novella
Podczas Unix Expo, odbywającego się w Nowym Jorku, Novell zamierza przedstawić nowe rozwiązania, których celem jest zadanie ciosu rosnącej popularności MS Windows NT Servera.
Nowa generacja osobistych asystentów
Po roku względnego zastoju na rynku osobistych asystentów cyfrowych (personal digital assistants - PDA) pojawi się wiele nowych urządzeń oraz systemów operacyjnych.
BPH wybrał Digital
Około 30 mln USD wart jest kontrakt zawarty między europejskim oddziałem Digital Equipment Corp. a krakowskim Bankiem Przemysłowo-Handlowym. Amerykańska spółka zobowiązała się w ciągu trzech lat dostarczyć system informatyczny do centrali i ponad 100 oddziałów banku.
Biurowy niezbędnik
Novell przygotowuje pakiet zintegrowany PerfectWorks dla Windows 95. Program przeznaczony jest dla użytku domowego i dla małych firm. Rynkowa wersja pakietu ukaże się pod koniec roku.
Optimus w szkołach
Przynajmniej 10 mln nowych złotych wart jest kontrakt Ministerstwa Edukacji Narodowej ze spółką Optimus S.A. na dostawę i instalację w szkołach publicznych 3186 komputerów. Szacowana wartość kontraktu będzie prawdziwa wtedy, gdy Ministerstwo wybierze maksymalną konfigurację komputerów Optimus 486DX266.
Budzenie rynku
Nowo powstały holding Koma-Technimex połączył atuty każdej z trzech wchodzących w jego skład spółek: Koma S.A., Koma Nord sp. z o.o. i Technimex.
Zarządzanie
Ostrzeganie na czas
Monitorowanie polega na jak najszybszym powiadomieniu kierownictwa o możliwych zagrożeniach i zmuszeniu go do interwencji zanim nastąpią straty.
Cennik
Oprogramowanie pod DOS dla niewielkiej firmy (cz. 2)
Dzięki poważnym zaletom, jakie niesie za sobą zastosowanie technik informatycznych do obsługi finansów w firmach powstała całkiem oddzielna część rynku oprogramowania - tzw. accounting software. Bieżącą rubrykę "Cennik" poświęcamy (już kolejny raz z rzędu) krajowym produktom oferowanym na tym rynku. W poprzednich numerach CW omawialiśmy oprogramowanie pracujące w środowisku Windows (CW nr 32) oraz kilka programów pracujących pod kontrolą systemu DOS (CW nr 33) wspomagających pracę małej i średniej firmy.
Internet
Bezpieczeństwo w pajęczynie
Podłączenie się do Internetu może okazać się przedsięwzięciem ryzykownym, zaś korzystanie z pajęczyny WWW może to ryzyko jeszcze zwiększyć. Przeglądarki serwerów WWW są narzędziami bardzo prostymi i ich powszechne użycie niesie w sobie potencjalne zagrożenie bezpieczeństwa danych.
Komputer na biurku
Jeden komputer - dwa środowiska pracy
Ponieważ Microsoft nie oferuje użytkownikom systemu Windows 95 opcji "dual booting" (podwójne inicjowanie systemów operacyjnych Windows 3.1 lub Windows 95 - na jednym komputerze), prezentujemy sposób na wykonanie tej operacji w trybie "zrób to sam".
Multimedialne Presario
Compaq po raz pierwszy przedstawił produkty przeznaczone specjalnie na rynek europejski na tydzień przed premierą wersji amerykańskich. Komputery linii Presario 7100 są już dostępne w sprzedaży, natomiast linie 5500 i 9500 mają się znaleźć w europejskich sklepach na początku października br.
Rewelacje CD-ROM-owe
Sensację na odbywających się na przełomie sierpnia i września targach elektroniki użytkowej (Funkausstellung 95) w Berlinie wzbudziły pokazy nowych płyt kompaktowych zawierających 5 GB informacji. Dzięki tak znacznej pojemności można na jednej płycie zmieścić dwa pełnometrażowe filmy w kilku wersjach językowych ze ścieżką dźwiękową o doskonałej jakości.
Komputery i kariery
Nowy zawód - internetyk
Informatyk Polski, to specjalista, który - prawdę mówiąc - nie bardzo wiadomo czym się zajmuje. Najczęściej jest to tzw. informatyk zakładowy, do którego obowiązków należy zajmowanie się tym wszystkim w firmie, co jest związane z komputerami - od rozwiązywania problemów typu "drukarka nie drukuje, bo skończył się papier", aż do instalowania sieci Novell.
Narzędzia i systemy
NetWare 4.1 Contra NT Server 3.5
Novell i Microsoft kontrolują 75% światowego rynku sieciowych systemów operacyjnych. Novell uznawany jest za niekwestionowanego lidera. Ostatnio pojawił się jego nowy produkt - NetWare 4.1. Jednak Microsoft nie rezygnuje o czym świadczy ostatnia wersja Windows NT Server.
Okolice
Czy istnieje informatyczna moralność?
Nasi amerykańscy koledzy przeprowadzili pośród 255 amerykańskich informatyków ankietę na temat spraw związanych z etyką zawodową. Wyniki raportu można uznać za zaskakujące. Oto niektóre z poruszanych tam, jakże czasem swojsko brzmiących tematów.
Praca grupowa
Obieg dokumentów
Tydzień temu wyjaśniłem, co należy rozumieć pod pojęciem groupware. Dzisiaj nieco więcej szczegółów o możliwych reprezentacjach workflow.
Prezentacja produktu
Windows 95
Administratorzy systemów informatycznych stoją przed dylematem: przechodzić na Win95 czy czekać na NT?
Aplikacje dla systemu Win95
Pojawienie się na rynku systemu Win95 dopinguje wiele firm do przyspieszenia prac nad 32-bitowymi aplikacjami. Sporo programów jest już dostępnych, ale prawdziwej lawiny aplikacji dla Win95 można się spodziewać dopiero pod koniec 1995 r.
Przystosowanie aplikacji 16-bitowych
Modyfikowanie aplikacji może być stosunkowo prostą sprawą lub całkiem skomplikowanym zadaniem. Ten drugi przypadek ma miejsce wtedy, gdy nie dysponujemy kodem źródłowym programu.
Win95 - na pełne plug-and-play przyjdzie jeszcze poczekać
Wraz z wejściem na rynek systemu Win95 coraz więcej użytkowników zacznie się na pewno bliżej interesować opcją plug-and-play (zainstaluj i używaj). Nie ma się czemu dziwić, bowiem jak twierdzą osoby testujące ten system, oferuje on w tym względzie wiele nowych rozwiązań.
Punkt widzenia
Redakcja w sieci
Od czasu, kiedy każda i każdy z nas ma swój internetowy adres, w redakcji zrobił się pewien ruch.
Sieć dla duszy
Widzę, że również w Polsce niesamowitą karierę robi "reengineering". Jest to dopiero etap zapoznawania się z tą koncepcją, jej przymiarek do sytuacji naszych przedsiębiorstw. Etap odkrywania, że przecież to tak doskonale pasuje do naszej przebudowy gospodarczej, do konstruowania wszystkiego od nowa: instytucji gospodarczych, przedsiębiorstw, organizacji.
Kto liczy nasze pieniądze
Przygotowuję właśnie do druku kolejną wielką książkę ''Ojca zarządzania'', Petera Druckera, ''Zarządzanie w czasach burzliwych''. I zastanawiam się, jak też to ekonomiści potrafili się przez tyle lat uchronić przed takimi lekturami. I przed wnioskami z tychże.
Rynek
UltraSPARC ratunkiem dla Suna
Przez trzy ostatnie lata użytkownicy stacji roboczych Sun Microsystems obserwowali jak wydajność ich sprzętu malała w porównaniu do urządzeń Hewlett-Packarda, Digitala i innych firm. Tymczasem sprzedaż stacji roboczych Suna w ub.r. wzrosła o ok. 20% dzięki wprowadzaniu większej liczby aplikacji dla środowisk SunOS i Solaris. Obecnie firma ma ponad milion komputerów zainstalowanych na całym świecie.
Sieci
Nowsza wersja OnNet
Firma FTP Software wprowadziła na rynek nową wersję programu OnNet oznaczoną numerem 2.0. Pakiet ten przeznaczony jest dla systemu Windows i zawiera rozwiązania integrujące 32-bitową technologię TCP/IP z całą gamą aplikacji działającym w środowisku Windows, łącznie z Interdrive95, wydajnym NFS-klientem współpracującym z Windows 95.
Administrowanie tablicami połączeń
Kable są zmorą każdego administratora sieci. Receptą na jego kłopoty jest nowy rodzaj tablicy połączeń Smart 16/32 wraz z systemem monitorowania PatchView, oba produkty izraelskiej firmy RIT.
Zastosowania
Supermarkety w sieci
Billa jest znanym koncernem austriackim, który w Europie zarządza sieciami sklepów Billa, Libra, Mondo, Bipa. W Polsce zbudował cztery sklepy - dwa w Warszawie i po jedenym w Bielsku-Białej i w Katowicach. Wyposażone są one w jednolity system informatyczny.
Listy
Internet w liceum ogólnokształcącym w Olecku
10 kwietnia 1995 r. uzyskaliśmy podłączenie do sieci Internet dla Szkół. Od tego czasu rozpoczęliśmy akcję zbierania funduszy na rozwój. Przygotowaliśmy materiały reklamowe i osobiście zwróciliśmy się do ponad 50 przedsiębiorstw, instytucji, organizacji społecznych w województwie suwalskim, burmistrza Olecka oraz kuratorium Oświaty i Wychowania w Suwałkach. Dzięki pomocy i życzliwości dyrektora szkoły mgr. Waldemara Wasilewskiego i innych osób z Olecka możliwe było uzyskanie pierwszych połączeń. Otrzymaliśmy takie wsparcie, które pozwoliło nam na prowadzenie działalności. Od Fundacji ''Internet dla Szkół'' otrzymaliśmy modem.
Reklama zamknie się za 15 sekund. Przejdź do serwisu »