Computerworld.pl
Konferencje
Okiem Prezesa
Tematy
Agile
Aplikacje Biznesowe
Bezpieczeństwo
Big Data
Cloud Computing
DataCenter
GDPR/RODO
SDN
Sieci
Smart City
Praca w IT
Przemysł 4.0
Digital Leaders
Badanie AudIT
Biblioteka IT
Prenumerata
Strefy tematyczne
Akamai - Security
Alcatel-Lucent Enterprise – rozwiązania IT dla rozwoju biznesu
Check Point Cyberbezpieczeństwo w 2020
Cisco Webex
Commvault - Zintegrowane rozwiązania do backupu danych
Fortinet Bezpieczna praca zdalna
Fortinet Cyberbezpieczeństwo
Google Cloud
HPE GreenLake
HPE Infrastruktura
IBM Security University 2020
IBM Data and AI Virtual Forum Poland
IFS Applications
SAP Analityka Big Data
SUSE Innowacje Open Source dla biznesu
VMware SD-WAN by VeloCloud
×
Szukaj
Konferencje
Wiadomości
CIO Executive
Podcasty
Okiem Prezesa
Wywiady
Badanie AudIT
Biblioteka IT
Praca w IT
Tematy
Agile
Aplikacje Biznesowe
Bezpieczeństwo
Big Data
Cloud Computing
DataCenter
GDPR/RODO
SDN
Sieci
Smart City
Praca w IT
Przemysł 4.0
Digital Leaders
Strefy tematyczne
Alcatel-Lucent Enterprise – rozwiązania IT dla rozwoju biznesu
Check Point Cyberbezpieczeństwo w 2020
Cisco Webex
Commvault - Zintegrowane rozwiązania do backupu danych
Fortinet Bezpieczna praca zdalna
Fortinet Cyberbezpieczeństwo
Google Cloud
HPE GreenLake
HPE Infrastruktura
IBM Security University 2020
IBM Data and AI Virtual Forum Poland
IFS Applications
SAP Analityka Big Data
SUSE Innowacje Open Source dla biznesu
Prenumerata
Archiwum
Download
Newslettery
Strona główna
Archiwum
Rocznik 1995
Wydanie 34-1995
Wydanie 34-1995, 18 września 1995
prenumerata klasyczna
prenumerata elektroniczna
Wiadomości
NewEra w drodze
Informix, producent systemów zarządzania bazami danych Informix OnLine, zaprezentował w Warszawie - w ramach wschodnioeuropejskiego Informix NewEra Roadshow - nową wersję swego pakietu do opracowania aplikacji NewEra 2.0. Z prezentacją NewEra połączono pokazy innych produktów umożliwiających przygotowanie pełnego środowiska programistycznego do pracy w grupie.
Targi obronności
Systemy informowania, ostrzegania i nadzoru granic, systemy łączności oraz przesyłania danych, symulatory i trenażery oraz komputerowe wspomaganie procesów projektowania i produkcji stanowiły główne obszary, w których zaprezentowano technikę komputerową na III Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego w Kielcach.
Serwery z Optimusa
Optimus S.A. wprowadził do swojej oferty nowe modele serwerów klasy Xpress.
Komputerowy telefon bez komputera
Vox Technologies Inc. wprowadzi na rynek urządzenie TeleVox, służące do przechowywania nazw i odpowiadających im numerów telefonów oraz automatycznego łączenia rozmów. Informacje mogą być wprowadzane za pomocą klawiatury, dołączonego komputera, głosowo lub automatycznie podczas połączenia.
Świat sieci
''Następne kilka lat bedzie przełomowe dla rozwoju międzynarodowej sieci. Użytkownicy odczują to na własnej skórze'' - powiedział nowy wiceprezes i jednocześnie dyrektor novellowskich laboratoriów Sheldon Laube.
Zabawny komputerek PC
"Komputer PC to doprawdy zabawna maszyna: kosztuje niezwykle dużo, do jej rocznego utrzymania dokłada się rocznie 4-5 tys. USD, a może zaledwie administrować drukarka czy skanerem dzięki niezwykle pamięciożernym aplikacjom" - stwierdził Larry Ellison, prezes Oracle, wywołując na paryskim spotkaniu IT Forum prawdziwą burzę.
Planów nie brakuje
Janusz Maszkiewicz, dyrektor Departamentu Informatyki Urzędu Rady Ministrów, przedstawił swoją koncepcję działania departamentu oraz podziału zadań między Departament a Radę Koordynacyjną ds. Teleinformatyki.
Centrum otwarte i nagrodzone
W minionym tygodniu odbyła się uroczystość oficjalnego otwarcia Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego (ICM). Centrum mieści się w Instytucie Biochemii i Biofizyki PAN. Ośrodek powstał głównie z funduszy KBN.
SmartSuite z komputerami IBM
Jednym z pierwszych efektów połączenia IBM z Lotus Development ma być decyzja dotycząca wyposażania wszystkich sprzedawanych modeli komputerów osobistych IBM w zestaw aplikacji Lotus SmartSuite.
Los Angeles, rok 2000
Policjantka obsługująca elektronicznego tłumacza wielkości ludzkiej dłoni, strażacy z miniaturowymi urządzeniami pomiarowymi, szerokoekranowe mapy w centrum dowodzenia akcją ratowniczą - tak według przedstawicieli Hewlett-Packarda będzie wyglądać akcja ratownicza po trzęsieniu ziemi w Los Angeles roku 2000.
Nie wierzę politykom
''Informatyka jest zbyt istotną rzeczą, by pozostawić ją w rękach polityków'' - stwierdził Carlo Di Benedetti, prezes koncernu Olivetti. W swoim paryskim przemówieniu skupił się on jednak na zagrożeniach wynikających z nagłego, niekontrolowanego rozwoju społeczeństwa informacyjnego. Jednocześnie podkreślił jaką rolę mogą pełnić szefowie dużych korporacji we właściwym wdrożeniu nowych technologii.
NetWare na wielu procesorach
Na wystawie NetWorld+InterOp w Atlancie firma Novell zaprezentuje nowy, rewolucyjny dodatek do systemu sieciowego NetWare. NetWare 4 Symmetric Multiprocessing (SMP), bo tak nazwano produkt, to dodatkowy moduł dla systemu NetWare 4.1 umożliwiający pełne wykorzystanie możliwości najnowocześniejszych, wieloprocesorowych serwerów.
Dyktat użytkownika
Wyraźną przestrogę przed dominującą rolą amerykańskiego kapitału na rynku europejskim wygłosił na paryskiej konferencji Gerhard Schulmeyer, prezes największej firmy komputerowej na Starym Kontynencie Siemens Nixdorf. W momencie, gdy tegoroczne IT Forum zdominowane było problematyką związaną z rozwojem komputerów osobistych, głos Gerharda Schulmeyera był jednym z nielicznych poruszających kwestię zastosowania infostrady w przemyśle.
Rzeczywistość P-Centryczna
Tłum dziennikarzy i nieustające błyski reporterskich fleszy towarzyszyły przyjazdowi na paryską konferencję Billa Gatesa, prezesa Microsoftu. Organizatorzy zadbali o to, by jego wystąpienie nastąpiło w chwilę po prezentacji głównego adwersarza Redmond - Larry Ellisona, prezesa koncernu Oracle.
Mówiący notatnik
Business Memo, produkcji Univex Co., to cyfrowy notes służący do zapisu informacji słownych. Urządzenie oparto na rozwiązaniach stworzonych przez polskich konstruktorów i chronionych polskimi patentami. Sprzęt zbudowany jest przy użyciu podzespołów renomowanych producentów.
Zarządzanie
Ciśnienie z przyszłości
Na co dzień nie uświadamiamy sobie, że już za 5 lat rozpocznie się rok dwutysięczny.
Szef zaprzyjaźniony z techniką
Michael Porter z Harvard Business School przewiduje ogromne zmiany, które już u progu następnego tysiąclecia nastąpią w różnych dziedzinach biznesu oraz w sposobie robienia interesów.
Cennik
Programy DOS dla niewielkiej firmy (cz. 1)
Zmiana systemu ekonomicznego i przechodzenie w kierunku gospodarki rynkowej spowodowała narastającą potrzebę komputerowego zarządzania firmą czy przedsiębiorstwem. Po politycznych i gospodarczych zmianach przełomu lat 80/90 na rynku pojawiły się, jak grzyby po deszczu, rozmaite informatyczne programy wspomagające pracę magazynów, ułatwiające rachunkowość przedsiębiorstw, hurtowni, ewidencjonujące dochody, wydatki, zakupy, analizujące bieżącą sytuację firmy.
Internet
Znowu te ogonki
Kiedyś, jeszcze na początku komputeryzacji w Polsce, teksty pozbawione polskich liter nikogo nie dziwiły. Wkrótce jednak programy zaczęły operować czystą polszczyzną. Dzisiaj, kiedy gwałtownie rozwija się w naszym kraju Internet, powróciły stare problemy z ogonkami.
Co siedzi w polskiej sieci
Coraz częściej w naszym Internecie pojawiają się kopie zasobów rozproszonych gdzieś po świecie. To bardzo pozytywne zjawisko, bo zawsze lepiej, jak coś można znaleźć bliżej. Co najważniejsze dzięki temu spada (czy też może raczej nie wzrasta) obciążenie łącz prowadzących z Polski do świata.
Komputer na biurku
Notebook Notestar NS-7600
Notestar NS-7600 to maszyna na tyle tania, by mógł ją zaakceptować przeciętny użytkownik, a zarazem dość szybka, by efektywnie pracować na niej pod MS-Windows.
Polskie prawo na CD-ROM
Krakowska firma Lex Media oferuje program, który współpracując z tekstową bazą zawierającą informacje o ustawach, kodeksach, orzecznictwie sądów i bibliografi, potrafi w inteligentny sposób pomóc w wertowaniu treści tych dokumentów. Ten ciekawy produkt może być wykorzystywany przez sądy, kancelarie adwokackie, urzędy skarbowe, przedsiębiorstwa lub biura.
Narzędzia i systemy
System ekspertowy czy eksperci?
Powszechne stosowanie systemów zarządzania bazami danych obsługujących ogromne zasoby informacji w firmie odsunęło nieco na dalszy plan inteligentne systemy prowadzące dogłębną analizę tych danych.
Okolice
Procesory jutra
W laboratoriach fizyków, chemików i biochemików powstają projekty, które pod koniec obecnej dekady doprowadzą do powstania procesora o mocy obliczeniowej 1000 razy większej niż jego przodek z początków lat 80.
Praca grupowa
Czy "workflow" znaczy to samo co "groupware"? cz. I
''Rozpoczęta praca zmierza ku nieuchronnemu końcowi niezależnie od miejsca, stosowanej aplikacji czy nieobecnych pracowników''.
Prezentacja produktu
Ochrona danych pod systemem Win95
System Windows 95 nie jest niestety produktem, który chroni dane w skuteczny sposób. Każdemu więc użytkownikowi zainteresowanemu takim systemem operacyjnym, który dawałby stuprocentową gwarancję ochrony danych, wypadałoby polecić jakiś inny 32-bitowy system operacyjny. Trzeba jednak powiedzieć, że Win95 chroni zasoby informatyczne nieco lepiej niż Windows 3.1.
Wirusy i Windows 95
Wiele aplikacji antywirusowych starszej generacji nie będzie można niestety uruchamiać pod systemem Windows 95. Czy znaczy to, że wirusy DOS-owskie będą mogły infekować system Windows 95? Niestety tak, chociaż ich zachowanie będzie się nieco różnić.
Praca w trybie wielozadaniowym z 32-bitowymi aplikacjami
Głównym powodem słabego sprawowania się systemu Windows 95 w trybie pracy wielozadaniowej był fakt, że w testach brało udział tak wiele aplikacji systemów DOS i Windows 3.1. Sam Microsoft przyznaje, że Windows 95 pracuje w tym trybie na tyle efektywnie, na ile mu na to pozwalają aplikacje 16-bitowe. Nasze testowanie potwierdziło tę tezę w stu procentach. Przy okazji zauważyliśmy, że problemy z pracą w trybie wielozadaniowym ma wiele DOS-owskich aplikacji komunikacyjnych.
Win95 - przechodzić czy nie przechodzić?
Rezultaty przeprowadzonych przez nas testów wydają się sugerować: lepiej jest najpierw zainwestować w sprzęt i poczekać na większą podaż 32-bitowych aplikacji, i dopiero wtedy pomyśleć o przejściu na system Win95.
Zalety i wady systemu Windows 95
Te rozwiązania mogą się podobać
Krótka charakterystyka systemu Windows 95
World Wide Web: http://www.microsoft.com
Punkt widzenia
Wizje z portfela
Kłamstwa zwykle odnoszą się do pieniędzy i kobiet. Najczęściej słyszane przeze mnie kłamstwa to: "Nie mam pieniędzy" i "Miałem tę kobietę". Człowiek posługujący się kłamstwem chce osiągnąć określony cel, określoną korzyść.
40 lat minęło
Chciałabym podziękować Redakcji za artykuł opublikowany w nr. 31 Computerworld z 28 sierpnia br. pt. "Przydatność do pracy w sile wieku". Sama pół roku temu zostałam zwolniona z pracy, po 7 latach pracy na stanowisku głównego informatyka przedsiębiorstwa. Całe swoje życie prywatne podporządkowałam obowiązkom zawodowym i nie mogłam pojąć dlaczego to właśnie mnie spotkało. Nigdy nie przyszło mi na myśl, że firma zechce się mnie pozbyć. Na początku winę przypisywałam sobie - może za mało pracowałam, za często brałam zwolnienia na opiekę nad dzieckiem, nie byłam tak bardzo dyspozycyjna jak moi koledzy. Później przyszła refleksja, a nawet złość. Uświadomiłam sobie, że przyczyną zwolnienia było to, że jestem kobietą.
"List nie wysłany"
Serdecznie gratuluję przekroczenia planu sprzedaży w I półr. br. Mam nadzieję, że i II półr. będzie dla Pańskiej firmy równie łaskawe. Podwojenie obrotów firmy w porównaniu z rokiem ubiegłym jest w tej sytuacji całkowicie realne. Plan wejścia Waszej firmy na giełdę, o którym niedawno pisały gazety, jest także zupełnie zrozumiały.
Gdybyż spróbowali na piechotę...
Napisawszy, jak w moim rozumieniu wygląda szansa postępu w sprawach komputeryzacji systemu podatkowego, trafiłem na wypowiedź jednego z informatyków ministerstwa finansów. Jego zdaniem, trudno o większą wydolność systemu podatkowego bez pełnej cyfrowej łączności między Centralnym Rejestrem Podatników a każdym urzędem skarbowym.
Rynek
Powolny wymiar sprawiedliwości
"Nie mieliśmy od tamtej pory ani jednej reklamacji" - stwierdził Stanisław Winiarski, prezes Soft-tronik którego firma w maju br. była posądzana o sprzedaż nielegalnych pakietów Netware.
Sieci
WAN na łączach komutowanych
Jak zwiększyłaby się produktywność firmy, gdyby każda jej filia była jednakowo uprawniona do korzystania z dostępu do sieci publicznych?
Wydarzenia
"O przyszłości oprogramowania"
Gwałtowny rozwój Internetu zdominował tematykę większości wystąpień na konferencji ''The Future of the Software,'' współorganizowanej przez Uniwersytet w Newcastle i ICL.
Zastosowania
Elektroniczny urok Pepperoni
Średni czas oczekiwania na pizzę w restauracjach Pizza Hut wynosi 20 minut. Niewiele dłużej trwa usuwanie awarii systemu komputerowego zainstalowanego w jednej z 52 jadłodalni Pepsico Poland na terenie Polski. Kiedy jednak nad apetytem i dobrym samopoczuciem gości czuwa w każdym KFC, Taco Bell czy Pizza Hut przynajmniej 3 kelnerów, o sprawność restauracyjnych komputerów troszczy się w całej Polsce 3 informatyków.
Listy
Microsoft wyjaśnia
W związku z artykułem red. Olo Sawy z nr. 32 Computerworld z 4 września br. pt. "Polskie Win95 tanio sprzedam" prosimy o sprostowanie niektórych błędnych informacji dotyczących produktów Microsoft, które znalazły się w ww. artykule.
Reklama zamknie się za 15 sekund. Przejdź do serwisu »