Computerworld.pl
Konferencje
Okiem Prezesa
Tematy
Agile
Aplikacje Biznesowe
Bezpieczeństwo
Big Data
Cloud Computing
DataCenter
GDPR/RODO
SDN
Sieci
Smart City
Praca w IT
Przemysł 4.0
Digital Leaders
Badanie AudIT
Biblioteka IT
Prenumerata
Strefy tematyczne
Alcatel-Lucent Enterprise – rozwiązania IT dla rozwoju biznesu
Check Point Cyberbezpieczeństwo w 2020
Cisco Webex
Commvault - Zintegrowane rozwiązania do backupu danych
Fortinet Bezpieczna praca zdalna
Fortinet Cyberbezpieczeństwo
Google Cloud
HPE GreenLake
HPE Infrastruktura
IBM Security University 2020
IBM Data and AI Virtual Forum Poland
IFS Applications
SAP Analityka Big Data
SUSE Innowacje Open Source dla biznesu
VMware SD-WAN by VeloCloud
×
Szukaj
Konferencje
Wiadomości
CIO Executive
Podcasty
Okiem Prezesa
Wywiady
Badanie AudIT
Biblioteka IT
Praca w IT
Tematy
Agile
Aplikacje Biznesowe
Bezpieczeństwo
Big Data
Cloud Computing
DataCenter
GDPR/RODO
SDN
Sieci
Smart City
Praca w IT
Przemysł 4.0
Digital Leaders
Strefy tematyczne
Alcatel-Lucent Enterprise – rozwiązania IT dla rozwoju biznesu
Check Point Cyberbezpieczeństwo w 2020
Cisco Webex
Commvault - Zintegrowane rozwiązania do backupu danych
Fortinet Bezpieczna praca zdalna
Fortinet Cyberbezpieczeństwo
Google Cloud
HPE GreenLake
HPE Infrastruktura
IBM Security University 2020
IBM Data and AI Virtual Forum Poland
IFS Applications
SAP Analityka Big Data
SUSE Innowacje Open Source dla biznesu
Prenumerata
Archiwum
Download
Newslettery
Strona główna
Archiwum
Rocznik 1995
Wydanie 28-1995
Wydanie 28-1995, 10 lipca 1995
prenumerata klasyczna
prenumerata elektroniczna
Wiadomości
W stronę przemysłu
Z Romanem Dolczewskim, prezesem CSBI S.A., rozmawia Iwona D. Bartczak
Quattro Pro 5,5 dla DOS
Novell wprowadza na rynek najnowszą wersję arkusza kalkulacyjnego Quattro Pro 5,5 dla DOS. W ciągu 3 miesięcy Novell Polska uruchomił własny Hot Line.
Magic dla Windows
Magic Software Enterprises wprowadzi na rynek w lipcu br. Magic 6.0, wersję dla Windows swego narzędzia do szybkiego tworzenia aplikacji (rapid aplication programming - RAD).
Udostępnić dane
Zarządzanie zasobami pamięciowymi w sieci istniało od tak dawna, jak długo istnieje sieć. Nie jest ono tak efektywne jak realizują je duże komputery, ale idee tam wypracowane znajdują swe odzwierciedlenie w produktach sieciowych. Nadal jednak nie ma dobrego zintegrowanego systemu zarządzania wszystkimi zasobami pamięciowymi sieci lokalnej - produkty zajmują się poszczególnymi zagadnieniami.
Data General w obozie Intela
Data General zdecydował się zrezygnować z używania mikroprocesorów 88XXX Motoroli na rzecz układów produkowanych przez Intela.
Czy instalacja Windows 95 będzie łatwa?
Microsoft Corp. ugruntował w milionach użytkowników oczekujących na Windows 95 przekonanie, że instalacja tego systemu wyposażonego przecież w technologię "włącz i używaj" (Plug-and-Play) będzie prosta i bez problemów.
Trzeci numer Macworlda
Do punktów sprzedaży trafił już trzeci numer Macworlda.
PowerPC 604e z Windows
Na początku przyszłego roku IBM zamierza wyprodukować zmodyfikowany układ PowerPC 604e, który zapewni użytkownikom systemów z procesorem RISC lepszą obsługę środowisk DOS i Windows.
Fuzja konkurentów
Poprzez fuzję kapitałową katowickiej spółki Koma i wrocławskiego Technimexu powstał ogólnopolski holding Koma-Technimex. Holding będzie zajmować się usprawnianiem procesów zarządzania w przedsiębiorstwach poprzez wdrażanie technologii informatycznych.
Microsoft Network z EDI
Microsoft, dzięki współpracy z GE Information Services (GEIS), zamierza dołączyć usługi elektronicznej wymiany informacji (Electronic Data Interchange - EDI) do własnego serwisu on-line MS Network (MSN). GEIS umożliwi przesyłanie komunikatów o strukturze EDI przez MSN oraz podłączy 30 tys. użytkowników do swego serwisu EDI Express.
Nowości Softdesk
Softdesk będzie sprzedawać w Polsce swoje nowe oprogramowanie menedżera systemu - CORE oraz pakiet narzędziowy - Productivity Tools razem, pod wspólną nazwą ''Asystent użytkownika AutoCAD-a'' - ProCORE. Asystent zawierać będzie menedżera systemu, menedżera symboli, menedżera warstw, generator zestawień, własny system filtrów OSNAP oraz system do obsługi połączonych z rysunkiem baz danych. ProCORE dostarczany jest jednocześnie dla wszystkich wersji AutoCAD-a.
Optimus zawarł umowę z AT&T
AT&T Network Systems i Optimus S.A. podpisały 4 lipca br. umowę, dzięki której Optimus został autoryzowanym sprzedawcą wewnątrzbudynkowego okablowania strukturalnego AT&T Systimax SCS. Zawartą umowę obie strony określają jako początek długofalowej współpracy, mogącej w przyszłości objąć także inne produkty AT&T, np. bezprzewodowe sieci Lan - WaveLAN, światłowód do biurka Lightworks, urządzenia aktywne Lan - SystiLAN. Zdaniem przedstawicieli Optimusa zawarta umowa prawdopodobnie pozwoli na ponadplanowe zwiększenie zysków, stanowi także kolejny krok w kierunku dostarczenia klientom w Polsce kompleksowych technologii informatycznych.
Wiemy, które części do siebie pasują
Z Tomaszem Sielickim, prezesem ComputerLand Poland S.A. rozmawia Olo Sawa.
Turniej systemów operacyjnych
Podczas Wiosennego Forum Stowarzyszenia Systemów Otwartych w Łańsku (23-25 czerwca br.) odbył się ''Turniej Systemów Operacyjnych Unix''.
Między młotem a Windows 95
Wraz ze zbliżającą się premierą Windows 95, sprzedawcy sprzętu komputerowego znaleźli się w trudnej sytuacji. Z jednej strony Microsoft naciska ich aby instalowali nowy system operacyjny w jak największej liczbie sprzedawanych komputerów, z drugiej duże firmy oraz masowi nabywcy zdają się być ostrożni i jeszcze przez jakiś czas będą najprawdopodobniej żądać sprzętu ze sprawdzonymi systemami Windows 3.1 lub Windows for Workgroups.
Reorganizacja Autodesku
5 grup rynkowych, działających w 5 regionach, będzie liczył od czerwca europejski oddział firmy Autodesk. Od 1 sierpnia Polska podlegać będzie monachijskiej centrali na kraje Europy Środkowej i Wschodniej. Do tej pory otwarta w ub.r. filia w Polsce stanowiła część zespołu Europack.
Nowe produkty dla MicroStation
Bentley Systems zaprezentował w Pradze nowe produkty poszerzające możliwości MicroStation, oprogramowania typu CAD/CAM.
Zarządzanie
Rozrost a rozwój
Rozrost i rozwój to nie to samo. Rozrost nie jest konieczny do rozwoju, i na odwrót. (...) Mimo to, większość menedżerów uważa, że rozwój oraz rozrost to jedno i to samo. Większość wysiłków skierowanych jakoby na rozwój spółki w rzeczywistości kieruje się na jej rozrost.
Organizacja dla zysku
Każdy przedsiębiorca musi odpowiedzieć sobie na pytanie: czy buduje firmę dla zrealizowania swoich celów i aspiracji, czy też rozwija ją, ponieważ jej wzrost jest celem samym w sobie, celem nadrzędnym wobec jego własnych celów. Celem, któremu on służy, a nie który służy jemu.
Internet
Internet za pieniądze
Liczba użytkowników światowej sieci Internet lawinowo rośnie. Również w Polsce poza środowiskami akademickimi, które poprzez NASK już od dawna korzystają z Internetu, coraz więcej instytucji, przedsiębiorstw, firm i osób może pochwalić się internetowym adresem.
Coś dla nowicjuszy
Netscape, producent najpopularniejszej przeglądarki World Wide Weba, stara się ze swoją ofertą zwrócić w stronę nowych użytkowników Internetu.
Komputer na biurku
Czy NSP opanuje rynek multimediów?
Minęły już cztery miesiące od momentu, gdy Intel zaprezentował technologię NSP (Native Signal Processing).
Nowoczesność i elegancja
Notebook HiNote Ultra firmy Digital Equipment jest jednym z nielicznych urządzeń nowej generacji na naszym rynku sprzętu przenośnego. Ma on umiarkowaną cenę, wysoką wydajność, duże możliwości rozbudowy konfiguracji oraz stosunkowo długi czas pracy bez zewnętrznego zasilania dzięki zastosowaniu nowoczesnych akumulatorów litowo-jonowych.
Native Audio dla programistów
Intel Corp. zapowiedział wprowadzenie na rynek zestawu narzędzi Native Audio Software Developers Kit przeznaczonego do opracowywania aplikacji stosujących funkcje obróbki dźwięku zgodne z promowaną przez Intela technologią NSP (Native Signal Processing).
Travan integruje stacje QIC z komputerem PC
Być może już wkrótce dostęp do plików zapisanych na taśmie magnetycznej będzie równie prostym zadaniem, jak uruchomienie programu rezydującego na dysku twardym. A wszystko to za sprawą technologii Travan, której twórcą jest 3M i współpracujące z nią firmy.
Nowe modele drukarek Phaser
Tektronix Inc. wprowadził na rynek dwa nowe modele drukarek kolorowych - laserową Phaser 540 Plus oraz termotransferową Phaser 240. Oba urządzenia mogą pracować w niejednorodnych środowiskach sieciowych i są standardowo wyposażone w Adobe PostScript Level 2.
Nowe interfejsy dysków twardych
Trzy typy interfejsów sprzęgających dyski twarde z komputerami stopniowo stają się wiodącymi standardami - każdy w swoim obszarze zastosowań. Są to interfejsy: FAST ATA-2, Ultra SCSI-3 oraz FC-AL.
Komputery i kariery
Drzewo kompetencji
Działania na niwie personalnej zawsze były uważane trochę za dar lub talent dany tylko niektórym ludziom. I oni właśnie potrafili dobrze dobrać specjalistów do pracy, zatrudniali tylko właściwe osoby, maksymalnie wykorzystywali możliwości i talenty wszystkich członków zespołu.
Narzędzia i systemy
Równoległe bazy danych
Im większa baza danych, tym większe trudności ma system zarządzania bazami danych i tym większe wymagania sprzętowe dla obsługującego ją komputera.
Informix skalowalny
Wiele firm penetruje intensywnie rynek aplikacji klient/serwer. Jedną z nich jest Informix (Menlo Park, Kalifornia). Dziennikarka NetWork World Barbara Cole, rozmawiała ze Stevenem Sommerem, wiceprezesem ds. marketingu Informixa o planach firmy.
Praca grupowa
NotesSuite Lotusa
Kombinacja SmartSuite z Notes zaspokaja potrzeby dużych biur, lecz jej wadą jest zła współpraca z innymi aplikacjami.
Wady i zalety pakietów biurowych
Zapotrzebowanie na pamięć i koszty upgradów są największymi problemami użytkowników.
Punkt widzenia
Co zrobimy z naszym krajem
W chwili, kiedy piszę ten felieton, za wcześnie oczekiwać jakiejkolwiek reakcji na poprzedni. Ale - pozostanę przy swoim. Ludzie informatyki, zarówno ci od sprzętu i nim zafascynowani, jak ci od zastosowań, mogą odegrać ogromną rolę w przyspieszeniu postępów naszego kraju. Jeżeli zechcą zastanowić się wspólnie nad swoimi naprawdę nieograniczonymi możliwościami.
Czekamy na dowody
Piractwo komputerowe jest poważnym problemem. Każdy poważny problem wymaga poważnego potraktowania. Tak też z pewnością starają się podchodzić do prolemu piractwa zainteresowane firmy.
Uaktualnianie SUM-a
Być anarchistą w naszym kraju nie jest rzeczą łatwą. Ale być praworządnym Europejczykiem jest jeszcze trudniej!
Nasz mały jubileusz
Tym razem to nie ranking. Poproszony przez Wojtka Raduchę - obecnego naczelnego - o jubileuszowych kilka słów z okazji tego DWUSETNEGO już numeru Computerworld natychmiast skojarzył mi się taki tytuł do takiego tekstu.
Rynek
Krewni i znajomi AutoCAD-a
AutoCAD jest jednym z bardziej popularnych pakietów oprogramowania do wspomagania prac projektowych. Jest produktem firmy Autodesk Inc., założonej w kwietniu 1982 r. Po dziewięciu miesiącach od tej chwili, już w styczniu 1983 r. powstał pakiet AutoCAD wersja 1.1 dla komputerów PC.
Sieci
NetWare Connect 2 - zdalny dostęp do sieci
Novell wprowadza na rynek NetWare Connect 2 - program zdalnego dostępu do sieci komputerowych w przedsiębiorstwach. Program ten wyposażono w ulepszone względem poprzedniej wersji funkcje bezpieczeństwa, uproszczono sposób obsługi i dodano możliwość skalowania sieci. NetWare Connect 2 umożliwia skoncentrowanie wszystkich usług komunikacyjnych na jednej maszynie, a więc połączenia zdalnej poczty, łączności i faksu.
Telekomunikacja nadal niedoinwestowana
Telekomunikacja w krajach Europy Wschodniej jest nadal niedoinwestowana, a powodem tego jest brak stabilności politycznej i biurokratyczne ograniczenia - spuścizna po epoce komunizmu.
Microsoft Mail w standardzie X.400 i X.500
Firma Microsoft zakupiła, od angielskiej firmy software'owej Boldon James, licencję technologii komunikacyjnej w celu udostępnienia użytkownikom Microsoft Mail i Exchange możliwości przesyłania elektronicznych wiadomości w standardzie X.400 oraz usług katalogowych w standardzie X.500.
Zastosowania
Zabezpieczenia systemów kart płatniczych
Nadspodziewanie szybko wzrastająca liczba będących w obiegu kart (w USA od chwili wprowadzenia do dnia dzisiejszego liczba kart w obiegu wzrosła 300-krotnie, a transakcji 30-krotnie) doprowadziła do pojawienia się problemów z transmisją i przetwarzaniem danych.
Reklama zamknie się za 15 sekund. Przejdź do serwisu »