Facebook
Twitter
Linkedin
YouTube
Rozwiń
Konferencje
Biblioteka IT
Wiadomości
Tematy
Agile
Aplikacje Biznesowe
Bezpieczeństwo
Big Data
Cloud Computing
DataCenter
GDPR/RODO
SDN
Sieci
Smart City
Konferencje
Praca w IT
Praca w IT
AudIT
Archiwum
Prenumerata
E-Seminaria
Gorące tematy:
GDPR/RODO
Państwo 2.0
Aplikacje Biznesowe
Bezpieczeństwo
Big Data
Data Center
Agile
Strona główna
Archiwum
Rocznik 1995
Wydanie 27-1995
Wydanie 27-1995, 3 lipca 1995
prenumerata klasyczna
prenumerata elektroniczna
Wiadomości
Silicon Graphics współpracuje z Hollywood
Dolinę Krzemową zaintrygowała ostatnio wiadomość o nawiązaniu bliskiej współpracy przez dwie firmy: Silicon Graphics Inc. (potentat w dziedzinie produkcji graficznych stacji roboczych) i Dreams Works SKG (zaspokajanie potrzeb przemysłu filmowego w dziedzinie efektów multimedialnych).
Między Brukselą a Cannes
Przyjęciem ''Białej Karty'' wejścia 10 krajów Europy Środkowowschodniej zakończył się szczyt przywódców krajów europejskich w Cannes.
Amerykańskie premiery IBM
IBM zaprezentował nowe komputery osobiste, notebooki, stacje robocze i serwery wyposażone w procesory PowerPC.
PC EXPO
Targi PC Expo były największym w USA spotkaniem producentów sprzętu i oprogramowania z użytkownikami końcowymi oraz programistami.
Windows 95 dalej od NT
Microsoft potwierdził, że oczekiwania użytkowników dotyczące Windows 95 mogą być zbyt duże.
Bankowość elektroniczna w badaniach TCA
Bankowość elektroniczna pozwala na zaoszczędzenie kosztów tworzenia nowych oddziałów banku. Według dostawców, jej wdrożenie może trwać od 2 tygodni do pół roku. Realizacja bankowości elektronicznej przebiega najszybciej w bankach o dobrze rozwiniętej infrastrukturze elektroniki. Takie wnioski postawiono podczas prezentacji wyników sondażu nt. bankowości elektronicznej w Polsce przeprowadzonego przez firmę konsultingową Terence Chapman Associates.
Globalyst z płytą Intela
AT&T Global Information Solutions (GIS) wprowadza na rynek nowe serwery z rodziny produktów Globalyst wyposażone w najnowocześniejsze płyty główne Intela. Rodzina Globalyst składa się z różnego rodzaju sprzętu, od komputerów jednoprocesorowych po systemy SMP.
Komplet z Intergraphu
Intergraph zaprezentował nową filozofię tworzenia oprogramowania CAD/CAM/CAE i GIS (Systemy Informacji Przestrzennej) o nazwie Jupiter. Jest to zespół narzędzi i programów typu "lego", pozwalający na samodzielne tworzenie aplikacji technicznych z wykorzystaniem gotowych elementów. Jupiter pracuje w środowisku Windows NT i w przyszłości Windows 95. Podstawą technologii Jupiter jest środowisko Windows, a szczególnie mechanizm COM (Compound Object Model) i OLE. Wykorzystanie COM pozwala na użycie małych elementów kontrolowanych przez system operacyjny, natomiast mechanizmy OLE pozwalają na komunikowanie się aplikacji różnych producentów. Jak dotychczas nie określono ceny Jupitera. Na rynku będzie on dostępny pod koniec br.
Europa w Polsce, czy Polska w Europie
27-29 czerwca br. odbyła się w Warszawie piąta edycja międzynarodowej konferencji i wystawy EuroInfo.
Ochrona przed przepięciami
American Power Conversion (APC) oferuje ProtectNet - nową rodzinę urządzeń do ochrony sieci LAN, komputerów PC oraz innego sprzętu elektronicznego przed uszkodzeniami, które mogą być wywołane przez przepięcia elektryczne pojawiające się na liniach służących do transmisji danych.
Pomoc techniczna w Internecie
Wiedeńska spółka Elbatex, dystrybutor podzespołów elektronicznych i sprzętu komputerowego w Polsce, zaoferował swoim klientom pomoc techniczną w Internecie.
Miliard ludzi w sieci
Wielu specjalistów zastanawia się, w jakim stopniu pozycja firmy Novell na rynkach światowych jest zasługą jej doskonałych produktów, a w jakim znakomicie zorganizowanej struktury sprzedaży i marketingu.
Autoryzacja Informixa
Prawie 170 osób z ponad 100 firm uczestniczyło w konferencji autoryzacji Informixa, zorganizowanej przez firmę w dniach 28-29 czerwca br. Katalog ich produktów opartych na bazie Informix liczy 108 pozycji.
Telekomunikacyjne plany
Podczas ubiegłotygodniowej konferencji towarzyszącej wystawie EuroInfo `95 Jarosław Kępkowicz, zastępca dyrektora Centrum Systemów Teleinformatycznych TP S.A., przedstawił plany rozwojowe Telekomunikacji Polskiej S.A. Intensywnie mają być rozbudowywane szkieletowe połączenia światłowodowe o ogromnej przepustowości. Według Jarosława Kępkowicza umożliwią one uruchomienie nowych usług z telewizją interakcyjną włącznie.
Graficzne stacje robocze HP
Rodzina stacji roboczych ''J'' Hewlett-Packarda oferuje podwójną wydajność grafiki.
Turniej systemów operacyjnych
W trakcie Wiosennego Forum Stowarzyszenia Rozwoju Systemów Otwartych w Łańsku (23-25 czerwca br.) odbył się ''Turniej systemów operacyjnych Unix''.
Zarządzanie
Organizacja na wesoło
Obserwacja funkcjonowania przedsiębiorstw, biur i urzędów dostarczyła niektórym teoretykom organizacji i zarządzania, ludziom nie pozbawionym poczucia humoru, okazji do sformułowania tzw. satyrycznej teorii organizacji i wielu różnych "praw" dotyczących zarządzania i życia organizacji.
Firma ponad właścicielem
Właściciele i personel przedsiębiorstwa pracuje przede wszystkim na to, aby firma trwała, a dopiero w drugiej kolejności po, aby przynosiła im zyski i satysfakcję.
Nie jesteśmy tylko uczniami
ComputerLand Poland jest jednym z ponad 100 ComputerLandów reprezentantów amerykańskiej korporacji ComputerLand/Vanstra funkcjonujących na świecie na zasadzie frachisingu. Od macierzystego ComputerLandu (ponad 600 placówek w różnych państwach) przejęliśmy wiedzę i wiele doświadczeń: franchising jest przecież formą transferu know-how. Ale dzisiaj po trzech latach nie jesteśmy już tylko uczniami w rodzinie Computerlandu, lecz sami dzielimy się doświadczeniami z kolegami w Danii czy Niemczech. Wiem, że oni z nich korzystają.
Nie ma uniwersalnej recepty
Nie ma żadnej gotowej uniwersalnej recepty na to, jak rozwijać firmę, jak rozbudowywać jej strukturę, jak tworzyć oddziały. W zasadzie każda metoda jest dobra i żadne tempo nie budzi zastrzeżeń pod warunkiem, że firma jest w stanie kontrolować swoje koszty. Zachowanie płynności finansowej to pierwszy warunek, który musi spełniać przedsiębiorstwo, aby jego wzrost nie skończył się kompromitującą i kosztowną zapaścią.
Internet
Pracownik Internautą?
Nie bez powodu Internet staje się dla ludzi biznesu coraz bardziej atrakcyjnym medium przekazu informacji. CSBI, drugi co do wielkości polski wytwórca oprogramowania, zamierza udostępnić Internet dla większości swoich pracowników.
Biznes w Internecie
Czasy się zmieniają, a Internet staje się znakiem współczesnej cywilizacji. Pobudza koniunkturę i rozwój sieci komputerowych. Firmy używające dotychczas sieci lokalnych, masowo "zapisują się" do Internetu. Ich celem jest nie tylko współpraca z innymi przedsiębiorstwami - ale także bezpośredni kontakt z klientem.
Komputer na biurku
Vectra XM3
Hewlett-Packard wprowadził na rynek nową linię komputerów Vectra XM3 z procesorami Pentium 75, 90, 120 lub 133 MHz. Są one wyposażone w zintegrowane na płycie głównej 32-bitowe karty sieciowe Ethernet PCI oraz oprogramowanie automatycznie konfigurujące komputer do pracy w wybranym przez użytkownika systemie sieciowym. Modele z procesorem Pentium 133 MHz będą dostępne jesienią tego roku.
Multimedialny Invar
Na naszym rynku pojawia się ciekawa seria komputerów PC firmy Inwar S.A. Są to modele multimedialne wyposażone w karty dźwiękowe, napędy CD-ROM i głośniki. Komputery są przeznaczone dla użytkowników z tzw. rynku SOHO, a więc odbiorców indywidualnych oraz kręgu szeroko rozumianego small-businessu. Jednym z modeli nowej rodziny jest Invar Multimedia 486DX-2/66.
Kariery myślenia przestrzennego
Znakomita większość współczesnych zastosowań technologii komputerowych wiąże się z obsługa rozmaitych baz danych. Wieleinformacji, przechowywanych w pamięci masowej mniejszych lub większych serwerów jest bezpośrednio powiązana z konkretną lokalizacją przestrzenną.
Komputery i kariery
Zostać konsultantem
Od trzech lat działa w Poznaniu wyższa uczelnia "Francusko-Polska Wyższa Szkoła Nowych Technik Informatyczno-Komunikacyjnych EFP". Jedną z bardzo ważnych rzeczy, która odróżnia szkołę EFP od innych szkół wyższych jest czynne zainteresowanie władz uczelni przyszłością jej absolwentów.
Narzędzia i systemy
Skalowalne serwery Unisys
Unisys opracował rodzinę serwerów, które wiele zalet komputerów o masowym przetwarzaniu równoległym (Massively Parallel Processing - MPP) przenoszą do sieci unixowych. Nowe serwery zawierają 8 lub 16 procesorów, z których każdy ma własną pamięć i własne szyny we/wy - co jest typowym rozwiązaniem dla komputerów typu MPP.
PC z mainframem w jednym stali domu
IBM ma dobrą wiadomość dla wszystkich użytkowników komputerów mainframe typu S/370, 438x, 309x i podobnych. Zamiast zamieniać go na nowszy komputer - mogą kupić PC Server 500 System 390 zawierający procesor S/390.
Analiza kodu aplikacji
Wielokrotne wykorzystanie i analiza kodu aplikacji jest równie ważna w dużych przedsięwzięciach informatycznych, jak zarządzanie wieloma wersjami aplikacji czy zarządzanie zasobami w sieci. Ponieważ jednak jest to dużo trudniejszy problem, to do tej pory nie było narzędzi do wykonywania tej skomplikowanej pracy.
Replikacja w bazach Microsoft
Microsoft zamierza wykorzystać technikę replikacji w celu dania użytkownikom większej kontroli nad ogromnymi zasobami danych, zgromadzonych w komputerach typu PC, połączonych w sieci lokalne.
Okolice
Znaki towarowe - nowy problem Internetu
Amerykańscy prawnicy alarmują, że firmy przygotowujące się do podłączenia do Internetu mogą być wplątane w sieć procesów dotyczących naruszania praw do znaków towarowych i firmowych, używanych w internetowych adresach oraz na stronach informacyjnych World Wide Web.
Praca grupowa
Papierowa wojna
Według specjalistów, aplikacje zarządzające obiegiem złożonych dokumentów stają się dominującym oprogramowaniem dla przedsiębiorstw. Zapewniają nie tylko dostęp do dokumentów, ale także ich archiwizację oraz śledzenie obiegu i wykorzystania.
Punkt widzenia
Jedna z wielkich perspektyw
Czy możemy przeskakiwać etapy rozwoju? Już przeskakujemy. Oto przykład. W grudniu 1989 r. prosiłem amerykańskich kolegów o możliwie szybkie przygotowanie poradnika dla dziennikarzy naszego świata.
Nasz nowy dział
Internet. Na słowo to, wyczulone są dziś uszy wielu ludzi. Budziono emocje i wielką ciekawość. Internet to trochę osobny świat i zupełnie odrębna kultura. Bez wątpienia fenomen naszych czasów.
3,05% + VAT
Mój sąsiad z tej kolumny Pan Stefan Bratkowski nawoływał (chyba już przestał?) do powołania wspólnych form organizacyjnych firm branży komputerowej, mających na celu sprawniejsze i tańsze finansowanie się branży. Idea takiej spółdzielni oszczędnościowo-rozliczeniowej chyba nie ma żadnych szans na rynku, który wymaga coraz wiekszej specjalizacji. Narzekamy oczywiscie na banki, lecz jednocześnie uznajemy, że one robią to (od nas) lepiej. Konkurencyjny rynek sprawia, że niemożliwe jest znalezienie wspólnoty interesów wszystkich firm komputerowych. Nie powstała dotąd żadna - i chyba nie powstanie - organizacja wyrażająca interesy całego środowiska. Inna sprawa czy branża potrzebuje takiego cechu i co on miałby zrobić?
Rynek
Mapa na komputerze
W bieżącym zestawieniu cenowym prezentujemy przykłady produktów dla SIT (Systemy Informacji o Terenie) kierowanych na krajowy użytek, przy czym umieszczone tu dane przygotowano na podstawie materiałów pochodzących z tegorocznych wystaw komputerowych.
Europa czyha na Microsoft
Do Brukseli przylecą najprawdopodobniej przedstawiciele amerykańskiego Departamentu Sprawiedliwości USA, by poinformować Komisję Europejską o toczącym się w USA postępowaniu przeciwko firmie Microsoft. Departament oficjalnie bada zgodność z prawem włączenia do systemu Windows 95 narzędzia sieciowego MSN. Nie zmieni tego najprawdopodobniej ani rosnące poparcie dla MSN w Europie, ani wygrana przez Microsoft w połowie czerwca ciągnącego się od roku procesu wokół porozumienia antytrustowego ze wspomnianym Departamentem Sprawiedliwości.
Ciężka dola lidera
Sun Microsystems nadal pozostaje liderem na rynku stacji roboczych, jednak jego udział w rynku tych urządzeń nieznacznie spada na rzecz innych firm - donosi raport Dataquest.
Quantum na czele
Wzrost produkcji napędów dyskowych w 1994 roku
Sieci
Masz kłopoty z WAN? Spróbuj spoofing'u.
Protokoły sieciowe lubią rozmawiać. Stale wysyłają pakiety tam i z powrotem, wypełnione różnego rodzaju informacją. Tylko część z nich zawiera dane przekazane przez użytkownika. Większość użytkowników nie jest świadoma tego, że znaczna część ruchu w sieci LAN poświęcona jest funkcjom związanym z zarządzaniem protokołami.
Nowy konkurent na rynku koncentratorów
UB Networks wprowadził na rynek nowy typ superkoncentratora przełączającego GeoLAN/500. Umożliwia on obsługę tradycyjnych LAN, a także sprzętu pracującego w technologii ATM. W ten sposób UB Networks wkroczył do ekskluzywnego klubu, którego członkami są: Bay Networks, Cabletron Systems, 3Com, Chipcom i Cisco.
Cisco upraszcza administrację zdalnego Token-Ring
Cisco Systems wprowadził na rynek kombinowany router/hub, który upraszcza administrowanie zdalnymi punktami sieci Token Ring.
Ethernet Workgroup Switch
CrossComm zaprezentował Ethernet Workgroup Switch (EWS) moduł przełączający o wysokiej wydajności przeznaczony dla rodziny routerów produkowanych przez firmę. Urządzenie stanowi pierwszy wynik planu ClearPath. ClearPath zakłada migrację systemów internetowych sieci LAN o dzielonych mediach (shared-media) do przełączalnych infrastruktur zawierających technologie takie jak ATM.
Zastosowania
Komputerowe zarządzanie uzbrojeniem terenu
Obok zastosowań GIS (Geographic Information Systems) wykorzystywanych przede wszystkim przez urzędy administracji publicznej do ewidencji działek, gruntów czy też do zarządzania planami przestrzennego zagospodarowania coraz większym zainteresowaniem cieszą się w Polsce systemy informacji przestrzennej skojarzone z ewidencją uzbrojenia terenu czy funkcjonowaniem służb publicznych. Na rynku krajowym pojawiło się wiele produktów, skierowanych na ten obszar zastosowań.
Listy
Fałszywy krok
Pan Kuba Tatarkiewicz, którego felietony czytam z przyjemnością, wpadł na przewrotny pomysł i ogłosił w nr. 26 CW z 26 czerwca, konkurs dla hackerów nazwany wdzięcznie KAWKA.
Wizja prof. Turskiego prawdziwa?
Ze zdumieniem przeczytałem w CW 25 relację z wystąpienia prof. Turskiego na temat kondycji informatyki polskiej i rynku komputerowego.
Ministerstwo Pracy i Polityki Socjalnej wyjaśnia
W związku z artykułem ''ALSO - komputeryzacja urzędów pracy i opieki społecznej'' opublikowanym w nr. 14/186 Computerworld z dn. 3.04.95 r., przesyłam interpretację odnośnie uregulowań prawnych rządzących wydatkowaniem funduszy z pożyczki Banku Światowego, uzyskaną przez MPiPS u źródła, tj. w Urzędzie Zamówień Publicznych.
Najpopularniejsze
10 opcji bezpłatnego przechowywania danych w chmurze
Prawidłowa konfiguracja BIOS - jak to zrobić?
32 czy 64-bity? Wybieramy wersję Windows
6 wersji systemu Windows 10. Sprawdź, którą wybrać
USB 3.0 - czym się różni od poprzednika
System informatyczny ZUS po 20 latach czekają wielkie zmiany
Biblioteka IT
Pobierz
IFS Rozwiązania dla elastycznych przedsiębiorstw
Borykasz się z pojawieniem się na rynku nowych, konkurencyjnych firm? Rozszerzasz działalność na kolejne kraje i musisz zadbać o to, by Twój globalny łańcuch dostaw spełniał wymagania nowych przepisów? A może szukasz sposobu zdywersyfikowania działalności firmy i rozszerzenia jej np. o usługi serwisowe? Jedno jest pewne – Twoja firma musi działać w możliwie najbardziej elastyczny sposób, by móc wyjść naprzeciw codziennym wyzwaniom. System IFS Applications oferuje lepszy wgląd w działalność firmy dzięki dostępnemu w każdej chwili przeglądowi zachodzących w przedsiębiorstwie procesów. Co więcej, technologia IFS Applications umożliwia prawdziwą elastyczność operacyjną i wzrost wartości firmy.
IFS Zarządzanie serwisem
Rozwiązanie IFS Zarządzanie Serwisem zapewnia najlepsze wsparcie programowe usługodawcom serwisowym. Serwis w terenie, w warsztacie lub zakładzie, serwis elementów infrastruktury czy obiektów liniowych, w wyniku zgłoszenia klienta lub dla planowanych przeglądów – wielofunkcyjność rozwiązania IFS Zarządzanie Serwisem sprawia, że jest ono liderem w tej dziedzinie. Rozwiązanie firmy IFS zapewnia zaawansowaną obsługę cyklu eksploatacyjnego, dzięki niepotrzebne stają się programy trzecie, notatki czy papiery. Kompleksowe zarządzanie obsługą serwisową obejmuje automatyzację i usprawnienie procesów, zarządzanie budżetem oraz optymalizację wykorzystania zasobów przy równoczesnym spełnieniu wymagań klientów. Rozwiązanie jest proste w obsłudze i jednocześnie wszechstronne.
IFS - Zarządzanie produkcją
Dla producentów możliwość kontrolowania nakładów pracy i kosztów materiałowych jest od zawsze czynnikiem kluczowym i to się nie zmieni, tak samo jak potrzeba maksymalizacji przychodów. Równie ważne jest dla nich szybkie spełnianie potrzeb klientów. Nie wolno również bagatelizować zapasów magazynowych ani umiejętności kontrolowania nakładów pracy (work in process; WIP) w wybranych zakładach, jak również sposobu postępowania ze zróżnicowanymi rozmiarami serii. Działalność należy także prowadzić w sposób zrównoważony, dbając o zarządzanie produktami przez cały cykl życia. System IFS Applications przekształca wyzwania produkcyjne w możliwości i minimalizuje problemy powiązane z wykonywaniem codziennych działań. Niezależnie od przyjętego modelu (bądź modeli) produkcyjnego przyjazny użytkownikowi system IFS Applications zwiększa produktywność i pomaga w kontrolowaniu zysków. Dzięki doświadczeniu i współpracy z producentami działającymi na skalę globalną, wiemy, że kluczem do sukcesu jest umiejętność słuchania innych. Dlatego właśnie system IFS Applications nie został zaprojektowany tylko z myślą o obsłudze procesów produkcyjnych — nasz system został w dużej mierze zaprojektowany przez samych użytkowników!
×
Ta strona używa cookies.
Można zmienić ich ustawienia w przeglądarce. Dowiedz się więcej o naszej
Polityce ciasteczek
.
Reklama zamknie się za 15 sekund. Przejdź do serwisu »