Computerworld.pl
Konferencje
Okiem Prezesa
Tematy
Agile
Aplikacje Biznesowe
Bezpieczeństwo
Big Data
Cloud Computing
DataCenter
GDPR/RODO
SDN
Sieci
Smart City
Praca w IT
Przemysł 4.0
Digital Leaders
Badanie AudIT
Biblioteka IT
Prenumerata
Strefy tematyczne
Alcatel-Lucent Enterprise – rozwiązania IT dla rozwoju biznesu
Check Point Cyberbezpieczeństwo w 2020
Cisco Webex
Commvault - Zintegrowane rozwiązania do backupu danych
Fortinet Bezpieczna praca zdalna
Fortinet Cyberbezpieczeństwo
Google Cloud
HPE GreenLake
HPE Infrastruktura
IBM Security University 2020
IBM Data and AI Virtual Forum Poland
IFS Applications
SAP Analityka Big Data
SUSE Innowacje Open Source dla biznesu
VMware SD-WAN by VeloCloud
×
Szukaj
Konferencje
Wiadomości
CIO Executive
Podcasty
Okiem Prezesa
Wywiady
Badanie AudIT
Biblioteka IT
Praca w IT
Tematy
Agile
Aplikacje Biznesowe
Bezpieczeństwo
Big Data
Cloud Computing
DataCenter
GDPR/RODO
SDN
Sieci
Smart City
Praca w IT
Przemysł 4.0
Digital Leaders
Strefy tematyczne
Alcatel-Lucent Enterprise – rozwiązania IT dla rozwoju biznesu
Check Point Cyberbezpieczeństwo w 2020
Cisco Webex
Commvault - Zintegrowane rozwiązania do backupu danych
Fortinet Bezpieczna praca zdalna
Fortinet Cyberbezpieczeństwo
Google Cloud
HPE GreenLake
HPE Infrastruktura
IBM Security University 2020
IBM Data and AI Virtual Forum Poland
IFS Applications
SAP Analityka Big Data
SUSE Innowacje Open Source dla biznesu
Prenumerata
Archiwum
Download
Newslettery
Strona główna
Archiwum
Rocznik 1995
Wydanie 26-1995
Wydanie 26-1995, 26 czerwca 1995
prenumerata klasyczna
prenumerata elektroniczna
Wiadomości
Premiera IBM AS/400 z Power PC
W ubiegłym tygodniu odbyła się w Warszawie premiera nowej linii komputerów IBM AS/400 z procesorem Power PC - AS/400 Advanced Server (modele 40S, 50S i 53S) i AS/400 Advanced System. W tych ostatnich zależnie od mocy obliczeniowej, zastosowano jedno- lub wieloukładowe procesory Power PC oraz złącza światłowodowe typu Opti Connect, pozwalające na grupowanie do 32 systemów korzystających wspólnie z bazy danych.
Płyta 486 w AS/400
W związku z wprowadzeniem na rynek modeli AS/400 z procesormi RISC IBM zamierza wykorzystać używane obecnie karty we/wy z procesorem 486, pracujące w sprzęcie AS/400 jako serwery plików o ograniczonych możliwościach. Urządzenia zostały przerobione tak by mogły służyć jako serwery plików i aplikacji dla sieci LAN.
Możliwie bliżej klienta
Z Danielem Liu dyrektorem Acera na Europę Środkowowschodnią rozmawiał Olo Sawa
MS Office dla Windows 95
Microsoft zaprezentował niektóre nowe elementy pakietu Office 7.0 przeznaczonego dla Windows 95. Nowa wersja pakietu umożliwia łączenie plików pochodzących z różnych aplikacji w pojedynczy dokument oraz tworzenie i wysyłanie poczty elektronicznej z poziomu MS Word.
Graficzne przyspieszenie
Hewlett-Packard zaprezentował w Europie nowe szaty graficzne. Systemy wieloprocesorowe J-serii, oparte na procesorach PA-RISC 7200, oferują wydajność całkowitą zbliżoną do AlphaStation 250 4/266 Digitala i wydajność grafiki zbliżoną do stacji Extreme i Reality Silicon Graphics.
Nowości w rodzinie Seagate
Seagate Technology wprowadzi na rynek nową rodzinę dysków twardych Medalist oraz nowe modele z rodziny Barracuda.
FTP łączy z Unixem i Internetem
FTP Software wprowadzi na rynek OnNet for Windows 2.0 - zestaw aplikacji oferujący dostęp do systemów unixowych i Internetu.
Oprogramowanie szkoleniowe Novella
Novell Education zaprezentował oprogramowanie szkoleniowe End User przeznaczone do nauczania obsługi aplikacji tejfirmy. System stworzono na bazie technologii modułowej. Zamiast nauczać używania pojedynczych aplikacji i ich funkcji, moduły koncentrują się na podstawowych, najczęściej stosowanych elementach w jakie wyposażony jest zestaw aplikacji Novella.
GSM nadchodzi
Przetarg mający wyłonić dwóch operatorów sieci telefonii komórkowej w systemie GSM już od dłuższego czasu spowodował duże zainteresowanie polskim rynkiem ze strony największych światowych dostawców tego systemu. Na ComNet '95 Warsaw swoje propozycje rozwiązań przedstawili AT&T, Ericsson, Motorola i Nokia.
Copland za rok
Podczas europejskiej konferencji Software Publishers Association David Nagel, wiceprezes działu badań Apple Computer zaprezentował Copland, nową wersję systemu operacyjnego dla Macintosha Copland, który ma pojawić się na rynku dopiero w połowie przyszłego roku.
Upgrade w URM
19 czerwca minister Marek Borowski szef Urzędu Rady Ministrów powołał Janusza Maszkiewicza na stanowisko dyrektora Biura Informatyki URM. W najbliższym czasie można spodziewać się przekształcenia Biura w Departament Informatyki.
Aplikacje dla Windows 95
Wraz ze zbliżającą się premierą Windows 95, odległą już tylko o dwa miesiące, rośnie liczba firm zamierzających dostarczać aplikacje przystosowane do wspłópracy z nowym systemem operacyjnym. Podczas Windows 95 Reviewers Workshop zaprezentowano ponad 50 aplikacji przystosowanych do pracy z nowym systemem operacyjnym.
Informatycy coraz młodsi
Ponad 200 osób przewinęło się przez VII Górską Szkołę Polskiego Towarzystwa Informatycznego zoganizowaną tradycyjnie w Szczyrku (19-23 czerwca br.).
Nowy podsystem I/O Intela
Intel zapowiedział wprowadzenie nowego, inteligentnego podsystemu wejścia/wyjścia. Układ ma zminimalizować problemy związane z ''wąskimi gardłami'' systemów I/O w serwerach PC.
Windows 95 dla notebooków
Microsoft wprowadził do swojego nowego systemu operacyjnego wiele funkcji mających ułatwić życie użytkownikom komputerów przenośnych.
ComNet Warsaw '95
W dniach 20-22 czerwca w warszawskim Pałacu Kultury i Nauki odbyła się Pierwsza Międzynarodowa Konferencja i Wystawa Techniki Telekomunikacyjnej i Sieciowej ComNet Warsaw '95, zorganizowana przez IDG WorldExpo Corporation.
Błękitna moc
IBM ogłosił 19 czerwca br., że wprowadza do swojej oferty nowe komputery wyposażone w procesory PowerPC. Nowe produkty przedstawiły trzy oddziały koncernu zajmujące się produkcją minikomputerów - IBM AS/400 Group (AS/400 z PowerPC), serwerów (stacje RS/6000 i serwer C20 z PowerPC 604) oraz komputerów osobistych - IBM Power Personal Division.
Zarządzanie
Usprawnienia bez końca
Reengineering jest usprawnieniem procesów informacyjnych, w już istniejącym w danej organizacji systemie informacyjnym.
Reengineering w IBM
IBM Credit zajmuje się pomocą finansową klientom, którzy zdecydowali się kupić w IBM sprzęt, oprogramowanie lub usługi komputerowe.
Odpowiedź na kryzys
Business Reengineering w krajach zachodnich jest odpowiedzią na kryzys, który przeżywa informatyka.
Dlaczego nie?
Praktyka reorganizacji przedsiębiorstw metodą reengineeringu opisaną przez Hammera i Champy ma zaledwie kilka lat - podręcznik tych autorów ukazał się w 1993 roku - a już wiadomo w większości przypadków wdrożenie zmian się nie udaje, a jeśli już nawet tak, to jest to proces ogromnie bolesny, trudny i konfliktogenny.
EuroInfo'95
Wystawcy na EuroInfo '95
Wystawcy na EuroInfo '95
Program EuroInfo '95
Uroczyste otwarcie EuroInfo '95 przez Premiera RP
Pełnomocnik na straży budżetu
Z Elżbietą Chojna-Duch podsekretarzem stanu w Ministerstwie Finansów rozmawia Olo Sawa
Komputer na biurku
3D DDI kontra NSP
Microsoft i Intel toczą zaciekłą walkę o opanowanie rynku aplikacji multimedialnych.
Drukarka termiczna PrimeraPro
Jedną z ciekawszych drukarek dostępnych na polskim rynku jest termiczna drukarka PrimeraPro, produkt firmy Fargo Electronics Inc. Oferuje ona dwie techniki druku: termiczne przenoszenie woskowego tuszu na papier (Wax Thermal Transfer) lub metodę sublimacyjną (Dye-Sublimation).
Oprogramowanie OCR - nowe technologie
Oprogramowanie typu OCR (Optical Character Recognition) rozpoznające znaki alfanumeryczne na podstawie analizy treści pliku graficznego (zawierającego elektroniczny obraz dokumentu powstały np. na skutek faksowania) jest coraz bardziej popularne w wielu zastosowaniach związanych z komputerowym zarządzaniem dokumentami. Właśnie wykorzystanie możliwości oprogramowania OCR i zamiana elektronicznego obrazu dokumentu na wiele znaków ASCII w pełni pozwala na wykorzystanie możliwości skomputeryzowania archiwum, stosowanie technik filtrujących informację, przeszukiwanie treści zasobów bazy tekstowej oraz stosowanie technik hipertekstowych itp.
Komputery i kariery
Rynek pracy dorywczej wita specjalistów IS
Czy jesteś doświadczonym niezależnym specjalistą od systemów informatycznych, który musiał odejść z pracy o wiele wcześniej niż planował? Czy idea zarabiania 125 USD na godzinę za samodzielną i odpowiedzialną pracę nad strategicznymi projektami IS przemawia do ciebie?
Narzędzia i systemy
Acrobat Capture
Problemu przetworzenia tych stosów dokumentów na postać elektroniczną nie są w stanie rozwiązać współczesne systemy optycznego rozpoznawania znaków (OCR), ze względu na niewielką dokładność odczytywania tekstów, ani techniki kompleksowego przetwarzania dokumentów (imaging), wymagające przechowywania na dyskach ogromnych plików graficznych zeskanowanych dokumentów.
Standard SSA wkracza do komputerów PC
IBM w połowie br. zamierza wprowadzić na rynek nowy typ interfejsów do współpracy z urządzeniami zewnętrznymi standardu SSA (Serial Storage Architecture). Zachęci to być może producentów systemów komputerowych do instalowania tych adapterów w swoich wyrobach.
Duża baza w pamięci
Współczesne aplikacje z dziedziny baz danych, ktorych znaczenie stale rośnie w skutecznym konkurowaniu firm na rynku, są coraz bardziej ograniczone wydajnością nawet największych dostępnych platform sprzętowych. W miarę jak rozszerzają się bazy danych a użytkownicy wymagają coraz mniejszego czasu dostępu, rosną wymagania sprzętowe i systemu zarządzania bazami danych.
Nowa wersja SCO Unixa
Santa Cruz Operation (SCO) wprowadził na rynek upgrade do systemu operacyjnego Unix dla serwerów z procesorami Intela - OpenServer 5.0. SCO przoduje na rynku systemów zgodnych z Unixem dla tych procesorów.
Okolice
Europejskie badania opinii publicznej o komputerach
Europejskie badania, przeprowadzone przez Microsoft i Gallupa ujawniają poglądy, zachowania oraz odczucia zwykłych ludzi związane z komputerami. Z podsumowania wynika, że w pracy i w domu, komputery PC zdobywają serca oraz umysły Europejczyków.
Dzieci bez granic
''Pomagamy tym, którzy chcą pracować nad swoim rozwojem'' - tak definiuje istotę działalności Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci jego dyrektor Ryszard Rakowski. Od 12 lat Fundusz zajmuje się dziećmi, które - zdaniem R. Rakowskiego - ''chcą rozwiązywać problemy, a nie tylko zwiększać zasób wiedzy''. W tym celu organizowane są seminaria i obozy naukowe. Młodym twórcom stwarza się możliwości rozwoju w wybranych przez nich dziedzinach.
Opracowanie aplikacji
Dziesięć rad obiektowych
Masz poważne kłopoty przy projektowaniu zorientowanego obiektowo systemu informatycznego. Oto dziesięć rad, które pozwolą Ci przezwyciężyć wszystkie trudności.
Narzędzia obiektowe
Jeśli myślą Państwo, że przejście od systemów informatycznych budowanych przy użyciu oprogramowania strukturalnego do systemów opartych na relacyjnych bazach danych było krokiem w złym kierunku, proszę to przemyśleć jeszcze raz. Wielu programistów ma co prawda pewne kłopoty z opanowaniem nowej techniki programowania, jednak krok po kroku jest ona wprowadzana w życie.
Key ObjectView buduje system bankowy U.S.A.
Tak popularne ostatnio graficzne interfejsy użytkownika (GUI) nie ułatwiają wcale pracy programistom. Są oni bowiem zmuszani do zmiany swoich starych przyzwyczajeń i uczenia się zasad programowania towarzyszących tej technice od nowa. Programowanie przy użyciu interfejsów GUI nie jest tak prostą sprawą, jak w przypadku stosowania języków C czy Cobol. Aplikacje GUI są sterowane zdarzeniami. I to użytkownik kontroluje zdarzenia, a nie programista.
Narzędzia wizualne
Pracujące pod systemem Windows narzędzia do tworzenia aplikacji otwierają przed programistami nowe perspektywy, oferując im rozwiązania do pracy w grupach roboczych.
Narzędzia wizualne bez obiektów
Technologia obiektowa jest w niebezpieczeństwie. Jeśli nie zachowamy należytej ostrożności, zaprzepaścimy szansę rozwoju jednej z najbardziej zaawansowanych technik programowania od czasu wynalezienia bibliotek podprogramów.
First National Bank of Chicago używa Delphi
Grupa licząca 13 programistów pracujących w First Bank of Chicago buduje aplikacje przy użyciu narzędzia o nazwie Delphi. Jest to zorientowany wizualnie produkt, napisany przez firmę Borland International Inc. Programiści twierdzą zgodnie, że Delphi pozwala znacznie skracać cykle budowania aplikacji i sprawuje się dużo lepiej, niż inne produkty tego typu dostępne obecnie na rynku.
Praca grupowa
Nowa wersja LANDesk zgodna ze standardem DMI
Niedawno wprowadzona na rynek nowa wersja popularnego pakietu Intela służącego do zarządzania sieciami komputerów osobistych - LANDesk Management Suite 2.0 jest zgodna z przemysłowym standardem DMI - Desktop Management Interface.
Systemy rozpowszechniania komunikatów
Kompatybilność różnych systemów służących dystrybucji komunikatów w sieciach będzie głównym tematem konferencji EMA (Electronic Messaging Association) w Nowym Orleanie.
Eclipse = GroupWise dla środowiska klient/serwer
Novell planuje wprowadzić na rynek wersję GroupWise dla środowiska klient/serwer w I kw. przyszłego roku. Znany pod roboczą nazwą Eclipse, będzie oferowany jako GroupWise XTD. Jeśli Novellowi uda się dotrzymać terminu, może to być poważny cios dla Exchange Server Microsofta.
Punkt widzenia
Point Of Stop
Na początku wieku sklepikarz nie miał komputera i szybkich sieci. Jednakże w owym czasie dysponował lepszymi środkami zarządzania swą firmą, niż mają je współczesne duże domy towarowe czy nowoczesne sklepy. Ze swojego strategicznego punktu za kontuarem nie tylko śledził stan zapasów, ale także mógł szybko reagować na zmiany cen wprowadzone przez konkurenta za rogiem. Co zaś ważniejsze, szybko reagował na potrzeby klientów, oferując im to, czego naprawdę potrzebowali.
Panie, panowie...
"Elementarz komputerowy dla Pań" - tej treści ogłoszenie przeczytałem w Gazecie Wyborczej. Czyżby panie były aż tak pojętne w kontaktach z komputerem, że uczestniczący w kursie razem z nimi panowie nie są w stanie nadążyć z przyswajaniem sobie nowej wiedzy, pomyślałem.
Felieton 13 czyli KAWKA
Niedawno zaproszono mnie do TVP na kolaudacyjny pokaz filmu o Internecie, w którym to filmie miałem przyjemność powiedzieć dwa zdania o tym, jak to wygodnie jest wysyłać felietony do redakcji Computerworld poprzez E-mail.
Złośliwości z konstruktywną pointą
Proszę wybaczyć, że nie spełnię zapowiedzi sprzed tygodnia i wtrącę inny temat. Ale nie uboczny. Temat ''po drodze'' do jednej z Wielkich Perspektyw, którą chciałem przedstawić w związku z kartą kredytową.
Rynek
Przyszłość Amigi i Commodore
Nowo powstała spółka Escom-Amiga Technologie GmbH, do której należą zebrane prawa wartości niematerialnej, technologii, znaku towarowego oraz patentów Commodore i Amiga, oczekuje osiągnięcia w br. obrotów rzędu 100 mln DEM.
Czy dyskietki 120 MB zdobędą rynek?
Pod koniec br. użytkownicy komputerów będą mogli nabyć nowego typu napędy dyskietek i dyskietki o 80-krotnie większej pojemności niż dostępne dotychczas. Nowa technologia pozwalająca na tak duże zwiększenie pojemności zapisu (120 MB) została opracowana przez Matsushita Electric Industrial Co. Ltd. we współpracy z Compaq Computer Corp. i 3M Data Storage Products (CW 21 z 22 maja br.).
Oprogramowanie dla administracji
Opisane w dzisiejszym zestawieniu cenowym systemy wspomagające pracę administracji publicznej prezentowano m.in. na kwietniowych targach Infosystem '95 w Poznaniu.
CA przejmuje Legent
Computer Associates International (CA) oraz Legent Corporation weszły w ostatnią fazę negocjacji dotyczących zakupu przez CA akcji Legenta. W myśl porozumienia filia CA nabędzie pakiet akcji Legenta płacąc po 47,95 USD za akcję. General Atlantic, główny udziałowiec firmy Legent, mający ok. 10% akcji zapowiedział poparcie transakcji.
Sieci
Czekając na WARMAN-a
Dwa węzły uruchomione, lada dzień będą działały dwa następne. Czy oznacza to, że Warszawa ma już swoją sieć miejską?
Przełączniki 3Com zapewniają połączenie z siecią bazową
3Com wprowadza na rynek nową rodzinę przełączników LinkSwitch służących do tworzenia sieci łączących końcowych użytkowników z sieciami bazowymi. Rodzina składa się z trzech przełączników: LinkSwitch 1000 (współpracującego z bazową siecią Fast Ethernet), LinkSwitch 2200 (FDDI) i LinkSwitch 3000 - do współpracy z innymi przełącznikami.
Komórkowcy wszystkich krajów łączcie się!
Klienci systemów telefonii komórkowej potrzebują przedsięwzięć chroniących ich interesy. Jest to konkluzja raportu, jaki ośrodek badań rynkowych Ovum przygotował na zamówienie europejskich organizacji konsumenckich. Ośrodek rekomenduje również wiele przedsięwzięć mających na celu poprawę jakości obsługi.
Zastosowania
Unigraphics na Żeraniu
Na dorocznych targach CAD/CAM '95 w Warszawie kolejną, dziesiątą wersję systemu CAD/CAM/CAE Unigraphics zaprezentowała Firma ZETO Rodan.
Użytkownik wyrasta z Novella
W warszawskich wodociągach, wprowadzając nowy unixowy ALPHA serwer, udało się przyspieszyć pracę systemu komputerowego ponad 12-krotnie.
Listy
Szanowny Panie Redaktorze!
Mamy niewidomą córkę. Staramy się jej pomóc i przystosować ją do możliwie samodzielnego życia w świecie widzących. W trakcie naszych starań, napotkaliśmy na dziwne wydarzenia, które mogą być przestrogą dla tych niewidomych, którzy zbyt wielkie nadzieje pokładają w rzetelności różnych firm, świadczących im usługi (odpłatne).
Reklama zamknie się za 15 sekund. Przejdź do serwisu »