Facebook
Twitter
Linkedin
YouTube
Rozwiń
Konferencje
Biblioteka IT
Wiadomości
Tematy
Agile
Aplikacje Biznesowe
Bezpieczeństwo
Big Data
Cloud Computing
DataCenter
GDPR/RODO
SDN
Sieci
Smart City
Konferencje
Praca w IT
Praca w IT
Badanie AudIT
Archiwum
Prenumerata
E-Seminaria
Gorące tematy:
GDPR/RODO
Państwo 2.0
Aplikacje Biznesowe
Bezpieczeństwo
Big Data
Data Center
Agile
Strona główna
Archiwum
Rocznik 1995
Wydanie 17-1995
Wydanie 17-1995, 24 kwietnia 1995
prenumerata klasyczna
prenumerata elektroniczna
Wiadomości
SATAN w sieci
Od dawna oczekiwany przez użytkowników, sieciowy, "agresywny skaner" (attack scanner) - SATAN - został uruchomiony w kilkunastu publicznych centrach Internetu. Uruchomienie systemu spowodowało liczne protesty ekspertów od zabezpieczeń oraz producentów oprogramowania.
Telekomunikacja pomoże
Telekomunikacja Polska S.A. wsparła akcję Internet dla Szkół. Prezes Zarządu TP S.A. Jacek Gadomski, poinformował, że spółka zainstaluje bezpłatnie 18 łączy telefonicznych oraz na pewien czas zwolni przydzielone numery telefoniczne z opłaty abonamentowej oraz opłaty za 500 impulsów miesięcznie.
Nowy tryb certyfikacji
3 kwietnia 1995 roku Rada ds. Badań i Certyfikacji w Postanowieniu nr 10 opublikowała "Szczegółowy Tryb Certyfikacji Wyrobów", będący nową wykładnią przepisów dla wchodzącego w życie 1 maja 1995 r. obowiązku oznaczania wyrobów znakiem bezpieczeństwa "B".
K5 dopiero w 1996 roku
Advanced Micro Devices opóźniło przynajmniej o dwa miesiące wprowadzenie na rynek procesora klasy Pentium - K5. AMD zamierza wzbogacić rodzinę klonów DX4 - głównego rywala układu Pentium 75 MHz.
Impuls bankowy
W siedzibie domu maklerskiego Polskiego Banku Inwestycyjnego zaprezentowano elektroniczny przekaz pieniędzy za pośrednictwem systemu Impuls - modułu oprogramowania Bankier autorstwa CSBI. Bankier - to zintegrowany system bankowy, opracowany pod DBMS Progress 4GL i działający na wielu platformach sprzętowych.
Altkom Akademia
W Krakowie rozpoczął działalność nowoczesny ośrodek informatyczny
Optimus dla biznesu
Optimus wprowadzi na rynek serię komputerów przeznaczonych dla biznesu.
Urzędnicy trzymają PRO w szachu
Z Bogdanem Michalakiem, prezesem Stowarzyszenia Polski Rynek Oprogramowania PRO, rozmawiają Iwona D. Bartczak i Wojciech Raducha
Nowa wersja HP-UX
Hewlett-Packard zaprezentował najnowszą udoskonaloną wersję systemu operacyjnego HP-UX 10.0 dla stacji roboczych i serwerów. HP-UX 10.0 oferuje binarną zgodność z każdą nową wersją, skalowalność, wysoką wydajność, wszechstronność i łatwość użycia funkcji do zarządzania systemem, sieciową współpracę, bezpieczeństwo danych, a także zgodność ze standardami.
Inwazja koloru
Wśród zaprezentowanych na Infosystemie drukarek można było zauważyć więcej niż przed rokiem urządzeń drukujących w kolorze. W przeciwieństwie do kolorowych drukarek laserowych, których ceny utrzymują się na wysokim poziomie, z roku na rok tanieją kolorowe drukarki atramentowe. Ich oferta wzbogaciła się ostatnio o kilka nowych modeli. Obok klasycznych urządzeń "na biurko" producenci wprowadzają drukarki zminiaturyzowane, mniejsze od subnotebooków.
Za darmo
Konkurencja nawet na polskim rynku informatycznym jest tak ostra, że gdy potrzebowałem dowiedzieć się o ceny pewnych produktów sprzętowych, rzecznik prasowy poważnej firmy przekonywał mnie, że naprawdę nie warto podawać cen, bo one zależą nie od tego, ile faktycznie kosztuje wyprodukowanie sprzętu (plus sensowna marża), ale raczej od tego, czy najpoważniejszy konkurent wystartuje w przetargu.
System 3000 dystrybutorem Digitala
Digital Equipment Corporation i System 3000 podpisały umowę dystrybucyjną. Na jej mocy, System 3000 wprowadzi do swej oferty komputery PC Digitala.
Oferta aplikacji użytkowych
Najliczniejszą grupę oprogramowania stanowiły programy dla małych i średnich firm. Jedną z nowszych wersji oprogramowania dla tego sektora jest program Handel Pro (wzbogacony wersją pakietu Handel) produkcji HARPO, integrujący w jednej bazie danych wszystkie typowe rodzaje operacji wykonywanych w małych firmach. Podobną ofertę (większą i wielomodułową) przedstawiał MacroSoft (podczas Infosystemu oficjalnie zainaugurowano pracę oddziału poznańskiego). Oferta Macrosoftu prawdopodobnie latem zostanie rozszerzona o aplikacje dla Windows.
Wszystko dla sieci
Znaczenie rozwiązań sieciowych i telekomunikacyjnych rośnie z każdym rokiem. Dowodem tego był ostatni CeBIT '95, i Infosystem '95. Zwiększenie powierzchni zajmowanej przez firmy teleinformatyczne, włączenie do imprez targowych konferencji i wystawy Polman '95 oraz oferty rozwiązań sieciowych w co drugim stoisku, to tylko niektóre oznaki niebywałego wzrostu zainteresowania tzw. teleinformatyką.
Informatyczna reforma w URM
13 kwietnia premier Józef Oleksy odwołał Marka Cara ze stanowiska dyrektora generalnego w Urzędzie Rady Ministrów.
Czy wygra Windows 95?
Nowy raport Dataquest, firmy zajmującej się analizą rynku, zapowiada, że Windows 95 podbije rynek systemów operacyjnych, po rezygnacji IBM z rozwijania OS/2 dla platformy komputerów biurkowych, a programiści przedkładają Windows nad Macintosha Apple'a.
Zarządzanie
Jak nas widzą inni?
Zagraniczni inwestorzy przyglądają sią przede wszystkim sytuacji finansowej firmy oraz jej strukturze zarządzania.
Rosnąć wstrzemięźliwie
Mnożenie szczebli zarządzania jest poważnym problemem dla każdego przedsiębiorstwa bez względu na to, jak jest ono zorganizowane.
Organizacja z zasadami
W Polsce panuje pogląd, że rodzime prywatne firmy - w odróżnieniu od państwowych czy zagranicznych - nie mają żadnej struktury organizacyjnej oraz, że wszystkim kieruje osobiście ich lider. Jest to pogląd niezupełnie słuszny.
klient/serwer
Komunikacja klient/serwer
Komunikacja między serwerem a klientem może odbywać się przez różne media i następować za pośrednictwem różnych protokółów. Równie dobrze może to być protokół sieci lokalnej LAN czy sieci rozległej WAN lub mechanizmy systemu operacyjnego: potoki etykietowane, przekazywanie komunikatów, skrzynki pocztowe, dzielona pamięć itd. Jednakże architektura aplikacji klient/serwer nie powinna być zależna od użytych metod komunikacji i rodzaju fizycznego medium, łączącego klienta i serwer.
Kłopoty z benchmarkami
Tradycyjne metody pomiaru wydajności systemu zarządzania bazami danych nie nadają się do środowiska klient/serwer.
Czy middleware oznacza zanik systemów baz danych?
Systemy zarządzania relacyjnymi bazami danych zdominowały rynek baz danych. I nie wynika to bynajmniej z ich zdecydowanej przewagi w szybkości, komforcie obsługi czy większej funkcjonalności w stosunku do innych systemów. Powszechna jest opinia, że produkcyjny, wysoko wydajny system przetwarzania transakcji znacznie łatwiej można zrealizować za pomocą baz plikowych (np. ISAM) niż relacyjnych.
Motor postępu
Kolejna rewolucja przemysłowa odbywa się na naszych oczach: przejście od produkcji masowej do masowego dostosowywania produktów do potrzeb konkretnego użytkownika. Nie istnieje już nic takiego jak średni czy statystyczny nabywca. Każdy ma inne potrzeby i coraz więcej producentów stara się dopasować swą ofertę produktów i usług do tych właśnie potrzeb. Ta powszechna tendencja wymaga szybkiego projektowania, zindywidualizowanego wytwarzania oraz dostaw produktów dla konkretnego użytkownika z minimalnym opóźnieniem i za rozsądną cenę.
Dwie generacje narzędzi
Typowy scenariusz opracowywania aplikacji klient/serwer składa się z przygotowania projektu pilotażowego, obejmującego niewielką część potrzebnych aplikacji i na tej podstawie podjęcie decyzji, jak postępować dalej.
Gupta SQLWindows 5.0
SQLWindows 5.0 jest produktem przeznaczonym do tworzenia podstawowej, użytkowej części aplikacji klient/serwer. SQLWindows 5.0 stanowi istotne ulepszenie poprzednich wersji tego produktu w trzech obszarach: łatwości użycia, rozwinięcia możliwości opracowania złożonych aplikacji i polepszenia integracji z innymi produktami. Istnieją trzy wersje produktu: SQLWindows 5.0 Solo (99 USD), SQLWindows 5.0 Network Edition (995 USD) i SQLWindows 5.0 Enterprise Edition (2995 USD). Do każdego z nich jest dołączony motor bazy danych Gupta SQLBase; w wersji Solo jego możliwości są ograniczone do obsługi bazy o pojemności do 5 MB.
Koncepcja aplikacji klient/serwer
Klient/serwer jest to taki model budowania systemów informatycznych, który pozwala na rozproszenie aplikacji, danych i usług na różne komputery połączone w sieci. Aby go zrealizować, w sieci muszą istnieć procesy zgłaszające żądania (klienci) i procesy obsługujące je (serwery). Procesy klientów i serwerów mogą działać na różnych komputerach. Zasadniczą sprawą dla zrozumienia idei konstruowania systemów klient/serwer jest możliwość wydzielenia funkcji, wykonujących określone usługi dla potrzeb klientów (lub innych serwerów).
Wizja przetwarzania rozproszonego
Przemysł informatyczny znajduje się w stadium wielkich przemian. Natura problemów, które przed nami stoją, nie pozwala na ich rozwiązanie za pomocą narzędzi, jakie mamy do dyspozycji. Nie można ich też rozwiązać korzystając z naszej obecnej wiedzy. Następuje wielka zmiana modelu przetwarzania.
Strategie migracji
Wiele firm ma stare aplikacje na dużych komputerach (mainframe) i opracowanie sposobu możliwie bezbolesnego przejścia na nowe aplikacje klient/serwer ma dla nich zasadnicze znaczenie.
Esperant 2.1
Większość użytkowników komputerów opanowała na tyle posługiwanie się arkuszem obliczeniowym, że może łatwo nauczyć się pisania prostych zapytań SQL do bazy danych. Niestety, gdy próbuje się wyjść nieco poza najprostsze możliwości tego języka, SQL okazuje się dużo bardziej skomplikowany niż wynika to z jego prostej składni i niewielkiej liczby komend. Jedną z metod obejścia tego problemu jest wykorzystanie programu Esperant do Windows firmy Software AG, producenta baz danych na duże komputery i systemy unixowe.
IBM VisualAge
Jest to pakiet programów wykorzystujących techniki obiektowe do opracowania aplikacji typu klient/serwer w środowisku graficznym. Pakiet zawiera narzędzia do budowania aplikacji, interfejs do relacyjnych baz danych (Oracle, Sybase, DB2, in.), obszerną bibliotekę części w postaci pliku DLL, z których ''składa się'' aplikację i buduje graficzny interfejs użytkownika oraz wykonuje złożone operacje pre- i postprocessingu na danych z bazy lub wprowadzanych do niej.
Komputer na biurku
NSP - nowy standard płyt głównych
Intel Corp. zamierza podjąć produkcję płyt głównych dla komputerów PC wyposażonych w wiele opcji, które być może staną się z czasem nowymi, akceptowanymi przez cały przemysł komputerowy, standardami. Pierwszym rozwiązaniem, które Intel zaprezentował już w marcu br. na targach Windows Hardware Engineering Conference (WinHEC) jest NSP (Native Signal Processing).
Czarny motyl
Gdy w połowie 1992 .r na rynku pojawił się pierwszy model notebooka IBM ThinkPad 350, świat oszalał. Niemal od razu okrzyknięto go "Produktem Roku" przyznając mu ponad 70 prestiżowych nagród. Fakt ten prawdopodobnie przesądził też losy jego następcy - modelu ThinkPad 750C, który NASA wysłała na testy w kosmos. Najnowszy ThinkPad 701C znany też jako Butterfly (motyl) wydaje się być kontynuatorem tych tradycji. Jest jeszcze lżejszy, mniejszy i bardziej "bajerancki" od swoich utytułowanych poprzedników.
Visual FoxPro
Podczas targów CeBIT Microsoft przedstawił Visual FoxPro 3.0 for Windows. Jest to kolejna wersja systemu służącego do administrowania i projektowania systemów zarządzania relacyjnymi bazami danych (SZBD), przeznaczona dla użytkownika indywidualnego.
Komputery i kariery
Projektanta zatrudnię
Anons o treści jak w tytule nie zwróciłby naszej uwagi, gdyby nie przypomnienie procedury płacenia rachunku w punkcie serwisowym, pełniącym rolę oddziału intensywnej opieki technicznej nad naszym samochodem.
Narzędzia i systemy
Personalne bazy danych SQL
Ostatnio wiele mówi się o personalnych bazach danych SQL. Zresztą może i nie bez powodu, jako że skończyły się pionierskie czasy, gdy wiele ''poważnych'' aplikacji dało się opracować za pomocą Clippera, zaś język SQL był na tyle egzotyczny, że uważało się go za domenę jedynie tych, którzy korzystają z mainframe'a.
Okolice
Srebrna ewolucja i rewolucja
Napędy dysków optycznych CD-ROM wraz z rozwojem szeroko reklamowanych technologii multimedialnych stają się integralną częścią systemów komputerowych. Widać to nie tylko na łamach czasopism komputerowych. Podczas CeBIT '95, po wejściu na tereny targowe, szczególnie do pawilonów poświęconych multimediom, można było sobie uzmysłowić, jak wszechobecne stały się dyski optyczne typu CD.
Punkt widzenia
JEŚLI NIE WY, TO KTO?
Nie dotarło do mnie na razie ani jedno słowo czyjejkolwiek reakcji na sugestię utworzenia własnej instytucji depozytowo-kredytowej dla branży komputerowej. Nie wiem, innymi słowy czy jest w ogóle po co pisać, czy branża nie musi przejść twardej, żelaznej lekcji współpracy dopiero poprzez straty i błędy, przy gorzkim smaku, jakim będzie zaprawiona lektura tekstów obserwujących ją młodych dziennikarzy.
Profesjonalny profesjonalista
Czy zauważyli Państwo jaką wielką karierę w dziedzinie reklamy zrobiło słowo "profesjonalny"? Wszystko, ale dosłownie wszystko co jest trochę droższe i bardziej skomplikowane chrzci się dodatkową nazwą "professional" lub "pro". Nawet Stowarzyszenie Polski Rynek Oprogramowania też jest PRO. Miłe łamy Computerworlda w tej masie grzechu niczym specjalnie się nie wyróżniają, choć gruby tytuł dodatku o systemach DTP zawierał, a jakże, modne słówko.
Komputerowy znak zapytania
Nie wypada dziś nie mieć komputera. Czasami odnoszę wrażenie, że przeświadczenie to w pierwszej kolejności decyduje o jego zakupie. Do niego - i to zarówno w przypadku firm, jak i nabywców indywidualnych - dobudowuje się prawdziwą i przekonywującą ideologię. Cudowne lekarstwo. Tymczasem w latach 80. amerykańskie firmy usługowe - takie jak np. banki i linie lotnicze - zakupiły sprzęt komputerowy wartości 750 mld USD. Dodać do tego trzeba także wcale nie tanie oprogramowanie.
Sieci i telekomunikacja
Modemy SVD: głos + dane = nowe zastosowania
Na CeBIT '95 pokazano nowy rodzaj modemów o nazwie SVD. Pozwalają one na jednoczesną transmisję głosu i strumienia danych poprzez linię telefoniczną. Otwiera to pole dla nowych zastosowań oraz przywołuje do życia dawno zapomniane idee. Standaryzacja stwarza nadzieję na poprawną współpracę modemu nowego typu z produktami różnych firm (już na Targach modemy SVD wystawiało wielu wytwórców).
Cisco modyfikuje routery z rodziny 7000
Cisco Systems zamierza wprowadzić na rynek w połowie 1995 r. trzy nowe routery typu "high end" z rodziny 7500, które będą zmodyfikowanymi wersjami routerów rodziny 7000. Routery 7500, 7510 i 7520 będą wyposażone w większą liczbę gniazd do instalowania kart rozszerzeń (odpowiednio 5, 7 i 13) oraz w nowy rodzaj interfejsów i w szybko pracującą, zmodyfikowaną jednostkę CPU. Dla porównania, router 7000 dysponuje pięcioma gniazdami rozszerzeń, a 7010 - siedmioma. Wszystkie interfejsy routerów z rodziny 7000 będzie można instalować w routerach z rodziny 7500 (i na odwrót).
Czy bezprzewodowe LAN rozetną sieciowy węzeł?
Jednym z przebojów CeBIT '95 były lokalne sieci bezprzewodowe. Ich wykorzystanie będzie miało niewątpliwie olbrzymi wpływ na sposób funkcjonowania wielu instytucji. Struktura organizacyjna większości firm oparta jest na wykwalifikowanych zespołach pracowników przydzielonych do różnych zadań. Przywiązanie danego zespołu do konkretnej lokalizacji w obrębie firmy znacznie wpływa na operatywność przedsiębiorstw. Bezprzewodowe sieci mogą być rozwiązaniem pozwalającym na uzyskanie większej efektywności pracy wielu instytucji.
Architektura ThunderLAN
Nowa architektura ThunderLAN, umożliwiająca dziesięciokrotny wzrost wydajności sieci lokalnych (z 10 Mb/s do 100 Mb/s), została zaprezentowana na CeBIT '95. Rozwiązanie, które może stać się przebojem sezonu, jest rezultatem kooperacji Texas Instruments z Compaq Computer.
Zastosowania
Karty płatnicze w Polsce
Pierwsze karty płatnicze, wystawione przez instytucje finansowe pojawiły się w USA w roku 1947. Początkowo były to karty Flatbush National Bank - o zasięgu lokalnym oraz Franklin National Bank - o zasięgu ponadstanowym.
Listy
Cyfrowe biblioteki
Coraz szybszy rozwój sieci Internet i używanie jej do przekazywania, manipulacji, wizualizacji i publikowania informacji, zwrócił na siebie uwagę wielu instytucji, a w szczególności bibliotek. Zapewnianie i ułatwianie dostępu do wszelkiego rodzaju wiadomości jest przecież ich zadaniem, a Internet wydaje się być narzędziem do tego stworzonym. W ostatnim czasie powstało wiele projektów mających na celu utworzenie cyfrowych bibliotek o globalnym zasięgu, które spełniałyby zadania przeznaczone dotychczas dla bibliotek tradycyjnych.
Reklama zamknie się za 15 sekund. Przejdź do serwisu »