Computerworld.pl
Konferencje
Okiem Prezesa
Tematy
Agile
Aplikacje Biznesowe
Bezpieczeństwo
Big Data
Cloud Computing
DataCenter
GDPR/RODO
SDN
Sieci
Smart City
Praca w IT
Przemysł 4.0
Digital Leaders
Badanie AudIT
Biblioteka IT
Prenumerata
Strefy tematyczne
Akamai - Security
Alcatel-Lucent Enterprise – rozwiązania IT dla rozwoju biznesu
Check Point Cyberbezpieczeństwo w 2020
Cisco Webex
Commvault - Zintegrowane rozwiązania do backupu danych
Fortinet Bezpieczna praca zdalna
Fortinet Cyberbezpieczeństwo
Google Cloud
HPE GreenLake
HPE Infrastruktura
IBM Security University 2020
IBM Data and AI Virtual Forum Poland
IFS Applications
SAP Analityka Big Data
SUSE Innowacje Open Source dla biznesu
VMware SD-WAN by VeloCloud
×
Szukaj
Konferencje
Wiadomości
CIO Executive
Podcasty
Okiem Prezesa
Wywiady
Badanie AudIT
Biblioteka IT
Praca w IT
Tematy
Agile
Aplikacje Biznesowe
Bezpieczeństwo
Big Data
Cloud Computing
DataCenter
GDPR/RODO
SDN
Sieci
Smart City
Praca w IT
Przemysł 4.0
Digital Leaders
Strefy tematyczne
Alcatel-Lucent Enterprise – rozwiązania IT dla rozwoju biznesu
Check Point Cyberbezpieczeństwo w 2020
Cisco Webex
Commvault - Zintegrowane rozwiązania do backupu danych
Fortinet Bezpieczna praca zdalna
Fortinet Cyberbezpieczeństwo
Google Cloud
HPE GreenLake
HPE Infrastruktura
IBM Security University 2020
IBM Data and AI Virtual Forum Poland
IFS Applications
SAP Analityka Big Data
SUSE Innowacje Open Source dla biznesu
Prenumerata
Archiwum
Download
Newslettery
Strona główna
Archiwum
Rocznik 1995
Wydanie 11-1995
Wydanie 11-1995, 13 marca 1995
prenumerata klasyczna
prenumerata elektroniczna
Wiadomości
Szef Unisys Corp. w Polsce
'Celem naszej działalności jest rozwijanie rynku zarządzania informacją' - powiedział prezes i dyrektor generalny Unisys Corp. James A. Unruh podczas wizyty w Warszawie.
Komputery, umysły i serca ludzi
Ze Stevem DeWindtem, dyrektorem Computer 2000, rozmawia Olo Sawa
Big Blue nad Wisłą
Nowa strategia IBM Polska
Nowe Vectry HP
Hewlett-Packard wprowadził na rynek nowe modele komputerów osobistych serii Vectra. Nowe produkty HP pojawią się na polskim rynku do końca miesiąca.
CGK komputeryzuje polskie cła
Przetarg na komputeryzację administracji celnej wygrała w grudniu 1994 r niemiecka firma CGK. W ostatnich dniach lutego br. prezes Głównego Urzędu Ceł na mocy upoważnienia Rady Ministrów RP podpisał umowę z przedstawicielami CGK na realizację całego przedsięwzięcia.
Oracle w multimediach i Internecie
Oracle wprowadził na rynek najnowsze narzędzie do tworzenia interakcyjnych aplikacji multimedialnych - Oracle Media Objects. Nowe oprogramowanie może być wykorzystywane do budowy aplikacji współpracujących zarówno z CD- ROM jak i z telewizją interakcyjną. System oferuje możliwość korzystania z obrazu wideo, dźwięku, animacji i tekstu.
Zasilacze z Finlandii
Fiskars Power Systems zwraca coraz większą uwagę na rynki wschodnie.
Nowe struktury
10 lutego Marek Car złożył rezygnację ze stanowiska Pełnomocnika Premiera ds. Informatyki. Ustępując powiedział Computerworld, że istnienie tego stanowiska oraz całego Biura Informatyki URM straciło sens jeszcze w listopadzie ub.r., kiedy powołano Radę Koordynacyjną ds. Informatyki. Nieoficjalnie wiadomo było o narastającym konflikcie między Markiem Carem a dyrektorem Biura Informatyki Andrzejem Florczykiem. Podobno Car zrezygnował, ponieważ nie chciał dłużej współpracować z Florczykiem, a nie udało mu się doprowadzić do jego dymisji.
Nowa seria Power Maców
Apple Computer zapowiedzał wprowadzenie na rynek 31 maja nowej rodziny komputerów wyposażonych w procesor PowerPC 604 oraz architekturę PCI.
Macintoshe w JTT
Zgodnie z naszymi przewidywaniami sprzed miesiąca polski przedstawiciel Apple Computer, firma SAD podpisała 2 marca br. list intencyjny z JTT, jednym z największych sprzedawców komputerów osobistych w Polsce. Przedmiotem porozumienia jest dystrybucja oprogramowania oraz podstawowych modeli komputerów Apple Macintosh, przeznaczonych na tzw. rynek SOHO (użytkowników domowych i małych przedsiębiorstw).
Obniżki cen sprzętu
Compaq zamierza wyposażyć komputery z rodzin ProLinea i Deskpro w procesory klasy Pentium produkowane przez AMD. Nowe produkty pojawią się na rynku w III kw. br. Ceny nowego sprzętu z procesorami 75 MHz, 90 MHz i 100 MHz mają wynosić powyżej 2 tys. USD.
Klucz do dobrobytu
Wiele lat temu modne było hasło "Informatyka kluczem do dobrobytu". W owych czasach było to hasło zdecydowanie na wyrost; myślę że nawet obecnie ten klucz jest nie dopasowany, a czasem informatyka wręcz przeszkadza w zdążaniu do tego wymarzonego państwa powszechnego dobrobytu. Informatyzujemy się wszędzie. Wydajemy ogromne pieniądze z kasy publicznej nie sprawdzając, czy zakupione systemy są wogóle wykorzystywane. Każda firma ma już komputery i nawet jeśli są one wykorzystywane jedynie do gier, to szef firmy może dumnie powiedzieć, że zainstalował system informatyczny.
Nadchodzi P7
Nowy procesor pojawi się na rynku w 1997 roku.
Kolejny superkomputer
Na Politechnice Warszawskiej odbyło się uroczyste uruchomienie komputera CRAY Superserver 6400.
Nowa strategia IBM
Adso, ComputerLand, Idom i TRAX uzyskały w 1994 r. najlepsze wyniki w sprzedaży sprzętu klasy midrange. IBM Polska przyznał wyróżniającym się partnerom specjalne nagrody.
Zarządzanie
Ekspert z krzemu
Ostatnia część przeglądu współczesnych systemów komputerowych wspomagających zarządzanie dotyczy systemów ekspertowych. Czy ekspert zbudowany z krzemu potrafi zastąpić człowieka z krwi i kości?
Czy to dla Polaków?
Na świecie dopiero od połowy lat 80. systemy eksperckie były szerzej stosowanie w firmach. Wcześniej korzystała z nich nauka i medycyna. W przedsiębiorstwach przemysłowych używano ich przede wszystkim do badania, rozwoju i kształtowania produktu, wyboru wariantów rozwiązań konstrukcyjnych. Drugi ważny obszar zastosowań to produkcja, a trzeci to zbyt. Zauważalny staje się udział tych systemów w zarządzaniu,zwłaszcza w podejmowaniu decyzji.
Komputer na biurku
Nowe techniki dla pamięci błyskowych Intela
Intel jest największym na świecie producentem pamięci błyskowych. Pamięci wykonane tą techniką mają krótki czas dostępu typowy dla układów pamięci konwencjonalnej oraz zdolność magazynowania danych taką, jaką ma dysk twardy.
Wolno, ale pewnie
Obecnie w komputerach dominują magnetyczne pamięci masowe. Jednak dyski magnetooptyczne mają szansę stać się tym, czym kilka lat temu dyskietka 3,5" - uniwersalnym nośnikiem o dużej pojemności. Czasy dostępu i transmisji zapewniane przez napędy magnetooptyczne (MO) są obecnie znacznie lepsze od tych, które mają czytniki CD-ROM. Wraz z postępem technologii rośnie też pojemność dyskietek MO. Obecnie, Fujitsu oferuje napędy MO 3,5" o pojemności 230 MB.
Optimus z Pentium
Od pewnego czasu na naszym rynku dostępna jest nowa, wyposażona w procesory Pentium, seria szybkich komputerów Optimusa. Modele wydają się być interesujące - zostały opatrzone godłem "Teraz Polska" i choć charakteryzują się umiarkowaną ceną, sprawiają wrażenie, że są przeznaczone dla wysoce wymagających użytkowników.
Komputery i kariery
Pierwsze wrażenie
Najważniejsze jest pierwsze wrażenie, bo nie da się go poprawić (z lekcji szkolenia menedżerów).
Pracownicy po trzydziestce też mogą się przydać...
Kierownictwo firmy Microsoft dochodzi do wniosku, że młody wiek, inteligencja i entuzjazm pracowników to trochę za mało, aby sprostać nowym wyzwaniom.
Narzędzia i systemy
Informatyka w firmie LOT
Informatyka w LOT przechodziła różne koleje, jak samo przedsiębiorstwo i sama informatyka. W tak dużej firmie, przy dużej liczbie obsługiwanych pasażerów (w 1993 roku LOT przewiózł około 1,4 mln osób), bez dobrego systemu informatycznego nie jest możliwa efektywna praca.
SNA Server i SQL Server
Microsoft wspólnie z ComputerLand zaprezentowały w dniu 21 lutego br. swym klientom i partnerom handlowym dalsze elementy składowe systemu usług tzw. zaplecza (BackOffice) - SNA Server i SQL Server dla Windows NT. W ubiegłym roku Microsoft prezentował już system operacyjny Windows NT 3.5 i pakiet programów do zarządzania sieciami System Management Server (SMS).
Cały czas w górę
W połowie br. firma SCO (Santa Cruz Operation, Inc.) zamierza wprowadzić na rynek nową wersję systemu operacyjnego SCO Unix, która do tej pory znana była zaledwie nielicznym pod roboczą nazwą Everest. Prawdopodobnie w czerwcu 1995 dowiemy się jak SCO nazwie swój nowy produkt. W porównaniu ze swymi poprzednikami system Everest opiera się o zmienione zasadniczo jądro, zawiera nowy system plików oraz oferuje wiele, wcześniej nie znanych możliwości.
Okolice
Atramentowa drukarka w domu
Współczesne mieszkania są coraz częściej wyposażone w komputery, drukarki i faksy, tak jak i w odbiorniki TV, magnetowidy oraz telefony. W 1993 r. mniej więcej w co trzecim amerykańskim domu znajdował się komputer biurkowy, mówi raport LINK Resources, nowojorskiej firmy zajmującej się badaniami rynku. Liczba ta może się podwoić do 1997 r., gdyż zapotrzebowanie na domowy sprzęt komputerowy stale rośnie.
Sztuka w komputerze czy komputer w sztuce?
Nowe technologie i nowe media zawsze inspirowały artystów. Komputer jako jedno z ważniejszych urządzeń końca XX w. także stał się dla nich prawdziwym wyzwaniem.
Punkt widzenia
Przyszłość nie dla maluczkich
Polacy mają niejednoznaczny stosunek do kapitału zachodniego i zagranicznych partnerów. Z jednej strony obawiamy się władzy obcych, wynikającej z posiadanych przez nich bogactw. Z drugiej, wielkość zagranicznych inwestycji uważamy za miarę atrakcyjności gospodarki.
"Łańcuszek szczęścia, czyli każdy dłużnik ma wierzyciela"
Jestem gotów założyć się, że zdecydowana większość czytelników Computerworlda w Polsce dobrze pamięta niejednego niesumiennego dłużnika, który nie chciał płacić. Myślę też, że jednocześnie mało kto przyznałby się publicznie, że sam ma długi, tzn. że nie płaci należnych faktur. Przypomina to nieco sytuację z dziewczętami, które w różnych badaniach dwukrotnie rzadziej przyznają się do rozpoczęcia pożycia przedmałżeńskiego niż ich rówieśnicy.
Komputer miał pokonać kapitalizm
Pojęcie "Drugiej Rewolucji Przemysłowej" wprowadził do obiegu Norbert Wiener, publikując swoje popularyzatorskie dziełko "Cybernetyka a społeczeństwo". Było to w roku 1950. Symbol przeszłości stanowiła dla Wienera... lampa elektronowa.
Sieci i telekomunikacja
Jak zapewnić poufność danych w Internecie?
O rosnącej popularności sieci Internet świadczy chociażby liczba i treść artykułów zamieszczanych w prasie. Wydaje się, że już niedługo żadna firma nie będzie mogła obejść się bez dostępnych przez tę sieć bezcennych, rozrzuconych po całym świecie informacji. Łatwość dostępu, jaką zapewnia Internet, stoi jednak w sprzeczności z poufnością informacji. Każdą firmę czeka zatem niebagatelne zadanie ustalenia polityki i zasad dotyczących bezpieczeństwa i kontroli dostępu do danych, tak z zewnątrz, jak i w obrębie sieci lokalnej.
Karty AccessPro sprzęgają sieci LAN
Cisco Systems wprowadziła na rynek dwie karty linii AccessPro wyposażone w łącze ISDN, które po zainstalowaniu ich w komputerze PC pełnią rolę routera sprzęgającego odległe sieci LAN.
Pierwsze sprawozdanie
Akcja Internet dla Szkół (IdS), której celem jest udostępnienie sieci Internet dla szkół ponadpodstawowych w całej Polsce, wkracza w okres konkretnej realizacji tego projektu. Piszę te słowa jeszcze przed 9 marca 1995 r., kiedy to pierwsze szkoły uzyskają stały dostęp do Internetu. Pierwsze, jeszcze próbne lekcje potwierdziły, że nauczanie wspomagane informacjami z baz danych, list dyskusyjnych oraz poczty elektronicznej Internetu wręcz rewolucyjnie uatrakcyjnia i wzbogaca proces przekazywania wiedzy. Należy sądzić, że nie jest to tylko początkowa fascynacja młodzieży nowym sposobem przekazu.
Moduły NLM w roli routerów
Novell poszerzył swoją ofertę o kolejną wersję pakietu MultiProtocol Router (MPR 3.0), który pełni w środowisku sieci komputerowych rolę programowego routera. Nowy router składa się z czterech modułów NLM dla NetWare 3.x lub 4.x, które zostały skonstruowane z myślą o łączeniu odległych sieci LAN z sieciami bazowymi.
Nie szukajmy dziury w ATM
Publikowany obok artykuł o przesyłaniu głosu i danych za pomocą ATM wskazuje na zaniepokojenie użytkowników, że tryb ten nie spełnia pokładanym w nim nadziei. Być może powinniśmy się zająć raczej rzeczywistymi problemami sieci, odkładając na później rozważania nad niewątpliwie pięknymi perspektywami (dalekiej) przyszłości.
NMS i LANDesk Management System w jednym pakiecie
ManageWise 1.0 to, opracowany przez Novella i Intela pakiet, który integrując kilka ich programów w jednym produkcie ułatwi zadanie zarządzania sieciami komputerowymi pracującymi pod systemem NetWare.
Backup w sieci LAN - wciąż te same problemy
Jak rozwiązać problemy z zarządzaniem siecią, instalacją nowo zakupionego koncentratora, strategią przełączania ATM czy routingiem w naszej firmie? A co ze strategią tworzenia backupów?
Po nowemu będzie gorzej?
Po wielu miesiącach konsultacji do Sejmu wpłynęła wreszcie długo oczekiwana nowelizacja Ustawy o Łączności. Do projektu nowelizacji ustosunkowała się ostatnio Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji. Izba przedstawiła swoje uwagi, które są nader krytyczne w stosunku do proponowanych rozwiązań.
Koncentratory sieci Ethernet
Asante Technologies poszerza swoją ofertę o dwa nowe koncentratory sieci Ethernet, wyposażone w 6 i 24 porty.
Czy ATM da głos?
Wizja zintegrowania transmisji dźwięku, danych i wizji za pomocą technologii ATM znika jak piękny sen utracony o poranku.
Zastosowania
Kowalski! Znowu się spóźniłeś...
W dużym zakładzie pracy prawdziwe korzyści przynosi dopiero kompleksowa i całościowa informatyzacja. Dlatego w nowoczesnych rozwiązaniach nie można pominąć zagadnień dotyczących nadzoru nad czasem pracy oraz kontroli dostępu do poszczególnych obiektów zakładu.
Systemy Informacji Przestrzennej dla wszystkich (tytuł)
Systemy Informacji Przestrzennej (SIT, zwane często z anglosaska systemami GIS - Geographic Information Systems) są już tradycyjnie używane przez administracje rządowe w wielu krajach. O wadze jaką i u nas przykłada się do tej technologii może świadczyć dołączenie problematyki GIS do dziewięciu zagadnień, jakie próbuje zestandaryzować Rada Koordynacyjna ds. Teleinformatyki, powołana przez Premiera RP pod koniec ub.r. (patrz CW nr 6 z br.).
Listy
Komentarz do komentarza...
Pan Wojciech Gryciuk w swoim komentarzu pt. "Encyklopedie na CD-ROM" poruszył parę własnych spraw dotyczących kosztów zakupu różnego rodzaju encyklopedii (Computerworld 9/181).
"Ustawa o zmianie Ustawy o łączności"
W dobie niebywałego rozwoju środków komunikacji międzyludzkiej na świecie i w czasie gdy Rada UE ukierunkowuje ten rozwój jednoznacznie, koncentrując się na demonopolizacji i prywatyzacji, polskie Ministerstwo Łączności wnosi pod obrady Sejmu projekt 'Ustawy o zmianie Ustawy o łączności'. W świetle wyżej wymienionego światowego trendu Ustawa o łączności powinna się sama rozwiązać ustalając jedynie metodę transformacji z systemu obecnego na kompletnie wolnokonkurencyjny.
Reklama zamknie się za 15 sekund. Przejdź do serwisu »