Computerworld.pl
Konferencje
Okiem Prezesa
Tematy
Agile
Aplikacje Biznesowe
Bezpieczeństwo
Big Data
Cloud Computing
DataCenter
GDPR/RODO
SDN
Sieci
Smart City
Praca w IT
Przemysł 4.0
Digital Leaders
Badanie AudIT
Biblioteka IT
Prenumerata
Strefy tematyczne
Akamai - Security
Alcatel-Lucent Enterprise – rozwiązania IT dla rozwoju biznesu
Check Point Cyberbezpieczeństwo w 2020
Cisco Webex
Commvault - Zintegrowane rozwiązania do backupu danych
Fortinet Bezpieczna praca zdalna
Fortinet Cyberbezpieczeństwo
Google Cloud
HPE GreenLake
HPE Infrastruktura
IBM Security University 2020
IBM Data and AI Virtual Forum Poland
IFS Applications
SAP Analityka Big Data
SUSE Innowacje Open Source dla biznesu
VMware SD-WAN by VeloCloud
×
Szukaj
Konferencje
Wiadomości
CIO Executive
Podcasty
Okiem Prezesa
Wywiady
Badanie AudIT
Biblioteka IT
Praca w IT
Tematy
Agile
Aplikacje Biznesowe
Bezpieczeństwo
Big Data
Cloud Computing
DataCenter
GDPR/RODO
SDN
Sieci
Smart City
Praca w IT
Przemysł 4.0
Digital Leaders
Strefy tematyczne
Alcatel-Lucent Enterprise – rozwiązania IT dla rozwoju biznesu
Check Point Cyberbezpieczeństwo w 2020
Cisco Webex
Commvault - Zintegrowane rozwiązania do backupu danych
Fortinet Bezpieczna praca zdalna
Fortinet Cyberbezpieczeństwo
Google Cloud
HPE GreenLake
HPE Infrastruktura
IBM Security University 2020
IBM Data and AI Virtual Forum Poland
IFS Applications
SAP Analityka Big Data
SUSE Innowacje Open Source dla biznesu
Prenumerata
Archiwum
Download
Newslettery
Strona główna
Archiwum
Rocznik 1995
Wydanie 05-1995
Wydanie 05-1995, 30 stycznia 1995
prenumerata klasyczna
prenumerata elektroniczna
Wiadomości
Popularne CD-ROM
Blisko 27 mln czytników CD-ROM sprzedano na świecie w 1994 r. Oznacza to 137% wzrost sprzedaży w porównaniu z rokiem 1993.
Czy Pentium może być za ciepło?
Amerykański periodyk "Computer Reseller News" ostrzega użytkowników sprzętu komputerowego z najnowszym procesorem Intela - Pentium, iż mogą mieć oni problemy z ich przegrzewaniem się, jeśliby np. posługiwali się niewłaściwymi układami odprowadzającymi ciepło.
Komputer sterowany robotem
Po raz pierwszy, podczas targów Komputer Expo'95, prezentowała swoją ofertę firma Wavefront, znany producent oprogramowania do tworzenia realistycznej grafiki i animacji trójwymiarowej. Zainteresowanie zwiedzających budził znajdujący się na stoisku ATM mały antropomorficzny robot połączony pękiem kabli ze stacją roboczą Silicon Graphics. W istocie rzeczy nie był to wcale żaden mechanizm sterowany komputerem, ale oryginalnie wyglądające urządzenie służące do wprowadzania danych o przemieszczeniu "ludzika" w przestrzeni trójwymiarowej. Robot miał ruchome zawiasy w miejscach, które odpowiadały ludzkim stawom (czyli wszystkie naturalne stopnie swobody). Za pomocą zainstalowanego oprogramowania Kinemation można było manualnie poruszać obrazami komiksowych postaci widocznych na ekranie komputera. Jak powiedział Bart Nel z Wavefront - "Oprogramowanie to jest wykorzystywane zarówno przy tworzeniu gier wideo, jak przemyśle reklamowym i filmowym. Naszymi klientami są między innymi tacy prod
Elementy sieciowe ODS
Amerykańska firma Optical Data Systems znana jest z dużych instalacji na potrzeby armii Stanów Zjednoczonych.
Z ATARI na Macintosha
Polscy użytkownicy ATARI i AMIGI być może niedługo będą mieli okazję "przesiąść się" na Macintoshe.
Jabłka pod strzechy
Firma SAD IMC Apple Poland zapowiedziała ekspansję Apple na polskim rynku. Taka deklaracja nie może oznaczać nic więcej, jak chęć zwiększenia udziału Macintoshy na rynku komputerów osobistych. Wszak imperatyw "marketshare" stał się główną siłą napędową informatycznego rynku.
Nowy adapter OSA
IBM poinformował o wyprodukowaniu nowego adaptera systemów otwartych (Open System Adapter) ułatwiającego łączenie procesorów IBM System/390 z sieciami komputerów osobistych, serwerów i urządzeń sieciowych. OSA pozwala dołączyć bezpośrednio do serwera aż 80 lokalnych sieci Token Ring lub Ethernet. Dzięki niemu użytkownicy FDDI będą mogli dołączyć 32 sieci lokalne. Łącząc sieci lokalne z dużymi komputerami urządzenie umożliwi obniżenie kosztów obliczeń.
Multimedia IBM w Europie
Nowo utworzony europejski oddział multimedialny IBM (European Electronic Publishing Unit) będzie zajmował się lokalizacją, publikowaniem i dystrybucją tytułów na płytach CD-ROM.
Dla profesjonalistów
Obserwacja kolejnych edycji targów komputerowych w Polsce, odbywających się średnio co 3 miesiące, skłania do optymizmu. Coraz więcej prezentacji dla informatyków zawodowych, coraz mniej dla tzw. szerokiej publiczności. Takie tendencje są szczególnie widoczne na targach Komputer Expo '95. Nie jest to zasługa organizatora, wystawców ani publiczności. W naszym kraju nareszcie wyszliśmy z pionierskiego okresu informatyzacji naszej gospodarki, a wchodzimy w normalność. I to właśnie widać na targach.
Izrael bliżej Europy
Wspólnota Europejska zamierza, najprawdopodobniej do kwietnia tego roku, podpisać z Izraelem umowę dotyczącą udziału tego kraju w programach badawczo-rozwojowych finansowanych przez Wspólnotę. Będzie to pierwsze, precedensowe porozumienie tego typu zawarte między WE i państwem nie będącym jej członkiem.
Drukarki z wystawy
Firmy Afix i Unox zaprezentowały nowe modele drukarek Epsona - DLQ-3000 (kolorowa drukarka 24-igłowa o rozdzielczości 360 dpi i prędkości druku 444 zn./s) oraz drukarkę laserową formatu A3 o nazwie EPL 9000.
Pasmo na żądanie
Izraelska firma RAD proponuje tzw. odwrócony multiplekser, pozwalający na wykorzystanie kilku dzierżawionych linii telefonicznych o niskiej przepustowości w celu stworzenia jednej linii do przesyłania danych o większej przepustowości.
InfoSTAR '94
Pierwszego dnia targów Komputer Expo ogłoszono wyniki konkursu InfoSTAR.
Windows na kilku monitorach
Dystrybutor produktów Elsa GmbH, kart graficznych Winner i monitorów do zastosowań profesjonalnych - firma Servodata zaprezentowała na targach m.in. oprogramowanie MULTIman umożliwiające wyświetlanie obrazu podzielonego na wiele monitorów.
Sprzętowa realizacja OpenGL
Intergraph, znany z produkcji wysokowydajnych personalnych stacji roboczych TD z procesorem Pentium (lub podwójnym Pentium), zaprezentował nowe karty graficzne GLZ i GLI do Windows NT 3.5 realizującą sprzętowo operacje biblioteki graficznej OpenGL.
Borland pod kreską
Firma Borland International, o sytuacji której pisaliśmy szeroko przed tygodniem, ogłosiła raport informujący o stratach w wysokości 22,9 mln USD w III kw. 1994 r. Dwa lata temu ten sam kwartał przyniósł firmie 2,9 mln USD strat.
Telekomunikacja na targach
W ofercie telekomunikacyjnej na Komputer Expo uwagę zwracały następujące propozycje:
Nowości Oracle'a dla komputerów PC
Oracle planuje zaprezentować w przyszłym tygodniu nową serię baz danych i narzędzi przeznaczonych dla komputerów PC. Zestaw nazwany Workgroup/2000 ma stanowić konkurencję dla tanich produktów Microsoftu. Nowa strategia firmy oferuje nie tylko nowe produkty lecz także niższe ceny. Oracle zdecydował się także na nawiązanie bliższych kontaktów z resellerami i niezależnymi sprzedawcami oprogramowania.
Multimedialny miesięcznik
Firma SoftDesign zaprezentowała na Komputer Expo jedyny, jak do tej pory, na świecie miesięcznik multimedialny (na CD-ROM) amerykańskiej firmy Medio.
Ach ci użytkownicy!
Na szczęście dla nas większość użytkowników omija z daleka dział informatyki firmy. Wiedzą przecież jakie przeżywamy trudności. Brak etatów, brak dysków o dostatecznej pojemności, brak infrastruktury sieciowej, a nasze zaległości w opracowaniu aplikacji narastają szybciej niż inflacja.
Obniżka w Intelu
Intel obniżył średnio o 32% ceny procesorów. Największe obniżki dotyczą linii procesorów 486DX, DX2 i SX2. Nieco mniej spadły ceny 486SX, IntelDX4 i Pentium. Przedstawiciele firmy zapowiadają, że obniżka cen tych ostatnich będzie miała miejsce na początku lutego tego roku. Zmiany te są wynikiem - jak twierdzi Intel - sukcesu finansowego koncernu w IV kwartale ub.r.
Kłopoty po trzęsieniu ziemi
Wielu japońskich producentów sprzętu komputerowego ucierpiało po katastrofie w Kobe i Kansai. Według opinii specjalistów trzęsienie ziemi najbardziej odbije się na rynku wyświetlaczy ciekłokrystalicznych.
Kto obroni programistów
Business Software Alliance, organizacja skupiająca największych zagranicznych producentów oprogramowania wywiera wpływ na ministra kultury, aby ten nie przyznał zezwolenia na zbiorowe zarządzanie prawami autorskimi do programów komputerowych Stowarzyszeniu Polski Rynek Oprogramowania PRO. PRO liczy 80 członków, z których większość to najwięksi polscy producenci oprogramowania.
Zarządzanie
Kapitalizm bez granic
Upowszechnianie się systemu rynkowego na wszystkich kontynentach oraz globalna rewolucja informatyczna to dwa procesy cywilizacyjne, które utworzą kapitalizm XXI wieku. Zarządzanie przedsiębiorcze, bezwzględny dyktat konsumenta, nowa zamożna klasa średnia oraz wyzwania edukacyjne to główne cechy gospodarki w przyszłym wieku.
Komputer na biurku
Micrografx Designer 4.02 PL
Pakiet Designer jest profesjonalnym programem do opracowywania grafiki, przeznaczonym do zastosowań DTP oraz tworzenia dokumentacji technicznej lub prostych projektów.
Więcej RAM do wykorzystania
Ostatnio pojawiła się na naszym rynku kolejna wersja znanego menedżera pamięci QEMM firmy Quarterdeck, która jest oznaczona numerem 7.5. Sądzę, iż wszyscy, którym nie odpowiadają parametry standardowych sterowników (HIMEM.SYS i EMM386.EXE) oraz programu do optymalizacji wykorzystania pamięci (MEMMAKER) zawartych w systemie DOS, powinni się z nim bliżej zapoznać.
Symfonia dla firm
Altkom Matrix z Warszawy opracował i oferuje pakiet Symfonia dla Windows - system informatyczny, który ma za zadanie wspomaganie zarządzania małej lub średniej wielkości firmami, o dowolnym profilu działania. Program jest produktem całkowicie polskim.
Komputery i kariery
Nowe techniki, nowi ludzie?
Trzy praktyczne sposoby przestawiania programistów na pracę w architekturze klient/serwer:
Narzędzia i systemy
Nowe biblioteki matematyczne
Dakota Scientific Software oferuje nowy produkt DSSLIB - bibliotkę matematyczną pozwalającą na zwiększenie szybkości pracy aplikacji naukowych i inżynierskich.
Nowe techniki pisania aplikacji
Zorientowane obiektowo, zintegrowane narzędzia do projektowania systemów informatycznych już niedługo w zasadniczy sposób zmienią technikę pisania aplikacji użytkowych.
Powrót mainframe'a
Jedno z głównych marzeń rewolucji klient/serwer było następujące: przenieść aplikacje z dużego komputera na PC w celu zmniejszenia zależności od niego. Dość szybko okazało się, że była to iluzja. Współczesne systemy klient/serwer nie mają dostatecznej mocy obliczeniowej, aby przejąć całkowicie obciążenie mainframe'a.
Exchange Development Kit
Notes 4.0 firmy Lotus doczeka się wkrótce groźnego rywala, którym będzie pakiet Exchange firmy Microsof (wymiana informacji, poczta elektroniczna i praca w grupach). Microsoft zamierza w przyszłości ściśle zintegrować ten pakiet ze swoim najnowszym systemem operacyjnym Windows 95.
Okolice
Co Bill widzi przez okno
Podczas targów Comdex 94 w Las Vegas, prezes i dyrektor Microsoft Corp., Bill Gates między przemowami, premierami nowych produktów i zawieraniem umów znalazł chwilę czasu by porozmawiać o przemyśle komputerowym z dziennikarzami Computerworlda Stuartem J. Johnsonem i Williamem Brandelem.
Jubileusz Wydawnictwa Naukowo-Technicznego
Wydawnictwo Naukowo-Techniczne, jako jedno z nielicznych polskich wydawnictw na coraz bardziej konkurencyjnym rynku wydawniczym, może pochwalić się 45-letnią działalnością, choć są oczywiście jeszcze starsze.
Punkt widzenia
Piraci klaszczą
Spór między Business Software Aliance (BSA) a Stowarzyszeniem Polski Rynek Oprogramowania (PRO) może napawać optymizmem. Wynika z niego ni mniej ni więcej, że polski rynek oprogramowania wart jest walki. Nie ulega najmniejszej wątpliwości, że w tym wypadku chodzi o pieniądze. Szkoda tylko, że piractwo w Polsce rozwija się w najlepsze, a organizacje utrzymujące, że chcą mu przeciwdziałać, miast rzeczywiście to czynić, walczą między sobą. Innymi słowy zajmują się dbałością o swoje interesy, a nie o interesy swych klientów. Mogą więc piraci podskakiwać do góry, kibicując swym prześladowcom. Taką to oto mamy zabawną sytuację.
"Ciąg na bramkę"
Potrzeba sukcesu, będąca siłą napędową większości przedsiębiorstw i menedżerów, tylko w niewielkim stopniu zależy od szerokości geograficznej, pod którą działają ci ludzie.
Po co inwestować w wyższe uczelnie?
W wielu krajach świata przemysł informatyczny dawno zauważył, że uniwersytety stwarzają unikatową szansę rzetelnego przetestowania produktów oraz ich skutecznej promocji. Najlepszym historycznym przykładem jest system operacyjny Unix. Nim stał się produktem komercyjnym, przez kilka lat udostępniano go bezpłatnie wybranym amerykańskim uczelniom. Między innymi dzięki takiej promocji, w Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley, powstała wyspecjalizowana jednostka zajmująca się rozwojem Unixa. Wszystkie wersje tego systemu z rozszerzeniem "BSD" pochodzą właśnie stamtąd.
Sieci i telekomunikacja
Każdy sobie biling skrobie
Systemy bilingowe w telekomunikacji stały się ostatnio modnym tematem doniesień prasowych. Nie ma w tym nic dziwnego, jako że istniejące dotychczas systemy rozliczania rozmów i załatwiania reklamacji są pracochłonne i niedoskonałe. Rozmawiając o systemach bilingowych zazwyczaj myślimy jednak tylko o jednym jego elemencie, preprocessingu. System bilingowy zaś powinien być zintegrowany i obejmować znacznie szerszą gamę zagadnień.
NetWare 4.02 - produkt niezbyt dojrzały
Jeśli zamierzasz skorzystać z nowej wersji produktu Novella, to przygotuj się na kłopoty.
CrossCom i technologia ATM
Firma CrossCom zamierza uruchomić w tym roku produkcję interfejsów i modułów, które pozwolą użytkownikom sieci LAN korzystać z usług świadczonych przez sieci ATM. Wszystkie produkty będą instalowane w standardowych routerach produkowanych przez tę firmę (XL 10, XL 20 i XL 80).
Zastosowania
Informatyczny porządek na granicach
Przetarg na komputeryzację polskiej administracji celnej wygrała firma mało znana na rynku polskim - Computer Gesellschaft Konstanz, własność koncernu informatycznego Siemens Nixdorf Informationssysteme A.G. Z Juergenem Micelli, dyrektorem ds. eksportu CGK, rozmawia Andrzej Dyżewski.
Szczecin w obrazkach
Zapewne większość uczestników legionowskiego spotkania, poświęconego Systemom Informacji Przestrzennej, zachowała w pamięci brawurową prezentację systemu informacji o Szczecinie, jaką można było podziwiać w drugim dniu obrad. Prezentacji dokonał szef wydziału informatyki urzędu miejskiego ze Szczecina mgr inż. Grzegorz Fiuk. Jego wystąpienie, wygłoszone z profesjonalną swadą i poparte ogromną liczbą wyświetlonych komputerowych slajdów było dla reportera z Computerworld niemożliwe do zapisu - Wydawca zaopatrzył nas wyłącznie w małe, podręczne dyktafony a w tej prezentacji przydałaby się raczej kamera wideo.
Kontrakt Rodan-System
Pod koniec roku 1994 firma Rodan-System podpisała z Creditansalt Financial Advisers S.A. kontrakt na dostawę kompletnego systemu do obsługi Polskiego Funduszu Powierniczego.
Listy
Na własnych błędach (cd.)
Nowy Rok 1995 skłania do złożenia serdeczności dla Pana i zespołu CW za naprawdę dobrą robotę. Jesteście w tej chwili jedynym profesjonalnym pismem zajmującym się sprawami informatyki polskiej na tle tendencji światowych.
Sprostowanie
'W związku z nieprawdziwymi faktami opublikowanymi w Raporcie Specjalnym dotyczącym baz danych w grudniu 1994 r. informujemy, że współpraca firmy RODAN SYSTEM z firmą Computer Associates, znaną na świecie z bardzo wysokiej jakości produktów oprogramowania i związanych z nimi usług, układa się znakomicie a twierdzenie, że CA lekceważy swoich klientów i partnerów oraz nie realizuje zamówień jest całkowitą nieprawdą.
Reklama zamknie się za 15 sekund. Przejdź do serwisu »