Computerworld.pl
Konferencje
Okiem Prezesa
Tematy
Agile
Aplikacje Biznesowe
Bezpieczeństwo
Big Data
Cloud Computing
DataCenter
GDPR/RODO
SDN
Sieci
Smart City
Praca w IT
Przemysł 4.0
Digital Leaders
Badanie AudIT
Biblioteka IT
Prenumerata
Strefy tematyczne
Akamai - Security
Alcatel-Lucent Enterprise – rozwiązania IT dla rozwoju biznesu
Check Point Cyberbezpieczeństwo w 2020
Cisco Webex
Commvault - Zintegrowane rozwiązania do backupu danych
Fortinet Bezpieczna praca zdalna
Fortinet Cyberbezpieczeństwo
Google Cloud
HPE GreenLake
HPE Infrastruktura
IBM Security University 2020
IBM Data and AI Virtual Forum Poland
IFS Applications
SAP Analityka Big Data
SUSE Innowacje Open Source dla biznesu
VMware SD-WAN by VeloCloud
×
Szukaj
Konferencje
Wiadomości
CIO Executive
Podcasty
Okiem Prezesa
Wywiady
Badanie AudIT
Biblioteka IT
Praca w IT
Tematy
Agile
Aplikacje Biznesowe
Bezpieczeństwo
Big Data
Cloud Computing
DataCenter
GDPR/RODO
SDN
Sieci
Smart City
Praca w IT
Przemysł 4.0
Digital Leaders
Strefy tematyczne
Alcatel-Lucent Enterprise – rozwiązania IT dla rozwoju biznesu
Check Point Cyberbezpieczeństwo w 2020
Cisco Webex
Commvault - Zintegrowane rozwiązania do backupu danych
Fortinet Bezpieczna praca zdalna
Fortinet Cyberbezpieczeństwo
Google Cloud
HPE GreenLake
HPE Infrastruktura
IBM Security University 2020
IBM Data and AI Virtual Forum Poland
IFS Applications
SAP Analityka Big Data
SUSE Innowacje Open Source dla biznesu
Prenumerata
Archiwum
Download
Newslettery
Strona główna
Archiwum
Rocznik 1995
Wydanie 01-1995
Wydanie 01-1995, 2 stycznia 1995
prenumerata klasyczna
prenumerata elektroniczna
Komputer na biurku
Drukarka NEC Silentwriter SuperScript 660
Wyścig trwa. Producenci komputerowych peryferiów starają się dostarczać coraz tańszych, wydajniejszych i bardziej niezawodnych urządzeń, zaś firmy dealerskie nie szczędzą wysiłków, by przekonać nas o atrakcyjności swojej oferty. Jednym z wytwórców, który od lat stara się trzymać tych zasad, jest NEC - firma tradycyjnie już szturmująca nasze serca spokojnym, acz przemyślanym wzornictwem i przyjaznością wyrobów. Ostatnio na naszym rynku pojawiła się nowa drukarka laserowa tego producenta - model Silentwriter SuperScript 660 - o rozdzielczości 600x600 dpi i obniżonym poziomie hałasu.
Komputery i kariery
Multimedia to też nowe miejsca pracy
Jak dotychczas większość z nas korzysta głównie z przekazu informacji w formie tekstowej. Jesteśmy do niej przyzwyczajeni i nie bardzo jeszcze potrafimy korzystać z nowych form przekazu.
Jak uczyć młodzież informatyki?
Zarówno na IX Konferencji "Informatyka w szkole" w 1993 r., jak i jubileuszowej X w 1944 r., które odbyły się w Toruniu, referaty i wystąpienia odnosiły się do informatyki jako przedmiotu nauczania -głównie w szkołach średnich. Wszystkie przedstawione tam tezy można jednak sprowadzić do dwóch głównych.
Narzędzia i systemy
Kulisy połączenia Powersoft z Sybase
Zapowiedziana fuzja Sybase Inc. i Powersoft Corp. zaskoczyła środowisko producentów oprogramowania. Obie firmy twierdzą, że połączenie drugiego co do obrotów producenta serwerowych baz danych z liderem w dziedzinie narzędzi pracujących w środowisku Windows ma głęboki sens.
Okolice
Czy telefony komórkowe są bezpieczne dla zdrowia?
W ciągu ostatnich kilku lat opinię publiczną w USA alarmują doniesienia prasowe o procesach sądowych wytoczonych przez użytkowników telefonów komórkowych. Pewien Amerykanin z Florydy pozwał producenta telefonów NEC twierdząc, że używanie telefonu komórkowego przez jego żonę było przyczyną wystąpienia u niej raka mózgu. Podobny pozew, w stosunku do Motoroli Inc., wniósł pracownik techniczny tej firmy.
Zachodni wiatr kapitału i technologii
V coroczne East-West High-Tech Forum, które odbyło się w Bratysławie 5 października ub. r., zgromadziło 200 reprezentantów wszystkich sektorów przemysłu informatycznego z Europy Środkowej i Wschodniej. Byli więc sprzedawcy detaliczni, dystrybutorzy, specjaliści do spraw integracji systemów oraz programiści. Celem forum było ułatwienie firmom informatycznym, działającym na tym terenie oraz w obrębie Wspólnoty Niepodległych Państw (WNP), nawiązania kontaktów z firmami zachodnimi. Forum zorganizowała EDventure Holdings Inc. z Nowego Jorku, którą kieruje p. Esther Dyson.
Prognozy '95
W świecie procesorów
Największe nadzieje w dziedzinie komputerów osobistych, chyba należy wiązać z opracowaniem nowej, elastycznej platformy sprzętowej, zawierającej procesory PowerPC, (umożliwiającej wykorzystywanie istniejących już standardów magistral danych i sprzętu peryferyjnego). Ułatwi to z pewnością producentom komputerów zachowanie zgodności przy dość dowolnym wykorzystywaniu podzespołów, pochodzących od producentów "trzecich".
Rynek informatyczny oczami szefów firm komputerowych
Przełom roku jest dobrym momentem do dokonywania wszelkiego rodzaju podsumowań, statystyk i ocen. Mając to na uwadze redakcja CW postanowiła dowiedzieć się, jak oceniają działalność swoich firm prezesi największych firm komputerowych obecnych na naszym rynku. Postawione pytania brzmiały następująco:
Rok 1995, dobry rok?
Czego mogą się spodziewać potencjalni nabywcy lub aktualni użytkownicy komputerów osobistych w roku 1995. Na pewno wielokrotnie zostaną zaskoczeni "sensacyjnymi" doniesieniami o nowych produktach i rewelacyjnych obniżkach cen, które przyciągać będą uwagę potencjalnych klientów i zmuszać konkurencję do podobnych kroków.
Windows 95 i Microsoft Office przebojem roku
Microsoft można lubić lub nie. Można zachwycać się jego znakomitymi programami użytkowymi lub krytykować jego politykę w zakresie rozwoju systemów operacyjnych; nie ulega jednak wątpliwości, że Microsoft pozostanie największą firmą dyktującą standardy oprogramowania co najmniej przez najbliższe 10 lat. W 1995 r. zaś wprowadzi na rynek (prawdopodobnie w kwietniu) nowy system operacyjny Windows 95.
Jaki będzie rynek zastosowań technik informatycznych
Lektura wszelkich prognoz rozwoju informatyki publikowanych w dalszej lub bliższej przeszłości skutecznie zniechęca do ferowania wyroków o tym, co będzie za rok, dwa lata i więcej. Z drugiej strony wiedza ta jest niezbędna do planowania rozwoju zarówno poszczególnych sektorów życia publicznego, jak i rozwoju całego kraju. Zaryzykujmy więc...
Witaj Jutrzenko swobody?
Zaczynający się rok 1995 może się stać dla telekomunikacji czasem przełomu.
Co nowego?
Zeszły rok był wyjątkowo owocny w nowości w zakresie systemów zarządzania bazami danych dla komputerów PC.
Rok litości dla programistów.
Na początku roku chęć odgadywania przyszłości - której uległa również redakcja Computerworlda - nie jest czymś specjalnie oryginalnym. Koło PTI w Szczecinie zatroszczyło się o przyszłość jeszcze na początku czerwca. W Świnoujściu, na seminarium poświęconym narzędziom CASE i językom 4GL zorganizowało ono dyskusję pod hasłem "Programista 2000", której uczestnicy zastanawiali się, jak będzie wyglądała praca w tym zawodzie na początku przyszłego tysiąclecia, czyli za pięć lat. Część dyskutantów była zdania, że upowszechnienie nowoczesnych narzędzi usprawniających projektowanie systemów i tworzenie aplikacji spowoduje, że zapotrzebowanie na umiejętność programowania znacznie spadnie. Najbardziej radykalni uczestnicy obrad nakreślili nawet portret "kodysty Maliniaka" - nisko wykwalifikowanego specjalisty, który na zlecenie analityków i projektantów wyposażonych w CASE-y będzie modyfikować fragmenty kodu utworzonego przez generatory aplikacji.
Punkt widzenia
Jak zapewnić wszystkim ochronę prywatności?
Możliwość używania komputerów do osobistych celów wiąże się z poczuciem odpowiedzialności.
Dlaczego w erze komputerów mamy wciąż tak mało czasu?
Powinniśmy skoncentrować się na działaniach oszczędzających czas i energię, a nie marnotrawić ich.
Na własnych błędach
"Mądry Polak po szkodzie", "Uczyć się na własnych błędach" - tak w potocznym rozumieniu działają nasze instytucje i organizacje. Czy nie lepiej byłoby, aby firmy, urzędnicy i osoby odpowiedzialne za wydawanie naszych (podatników) pieniędzy działały raczej niezgodnie z tymi powiedzeniami?
Sieci i telekomunikacja
Zdalne zarządzanie sieciami komputerowymi
Rozbudowa sieci komputerowych jest nieunikniona wszędzie tam, gdzie szybki i niezawodny dostęp do informacji decyduje o konkurencyjności firmy w oczach jej klientów. Dlatego też coraz więcej firm realizuje lub przymierza się do łączenia swych odległych oddziałów regionalnych z centralą, tworząc rozległe sieci komputerowe (WAN).
Wydarzenia
Nowa wersja AutoCAD-a
Po 2 latach prac rozwojowych, firma Autodesk Inc.- największy na świecie producent oprogramowania przeznaczonego do wspomagania prac projektowych i animacji, wprowadziła na rynek najnowszą, 13 wersję systemu AutoCAD.
PRO/MIS w moskiewskich bankach
Zlokalizowaną wersję Zintegrowanego Systemu Zarządzania - PRO/MIS, autorstwa firmy Computer Systems for Business International S.A., zakupiły dwa moskiewskie banki: Russo Bank i Inkara Bank.
Obywatel pod lupą
Podkomisja Praw i Obowiazków Obywateli Komisji Konstytucyjnej Zgromadzenia Narodowego przyjęła w grudniu projekt fragmentu przyszłej konstytucji RP zawierający ustalenia dotyczące tak ważnych zagadnień jak poufność danych osobistych.
Panasonic i multimedia
Prezentacja najnowszych notebooków Panasonica została zorganizowana przez firmę Via Computer Poland w warszawskim hotelu Mercure.
Seminarium w Legionowie
Szkoła Komputerowa Multitrade organizuje w styczniu kolejne seminarium w Centrum Szkolenia Policji w Legionowie. To dwudniowe seminarium odbędzie się w terminie 10-11 stycznia br.
Cyfronex - transakcja roku
Cyfronex S.C. w grudniu 1994 r. zrealizował, przy współudziale brytyjskiej firmy Africagraph, kontrakt o wartości 972 mln zł.
Kursy
Styczniowe i lutowe kursy ALTKOM
Telekomunikacja testuje programy Microsofta
Microsoft zgłosił w listopadzie 1994 r. chęć nawiązania współpracy z największymi firmami telekomunikacyjnymi. Ma ona polegać na tym, że Microsoft będzie przekazywał im robocze wersje rozwiązań z dziedziny technologii szerokopasmowej.
Informatyka Gospodarcza - szansa na rynku pracy
W Szkole Głównej Handlowej w grudniu odbyło się seminarium, na którym zaproszeni goście omawiali różne aspekty rynku pracy specjalistów technik komputerowych.
Borland rezygnuje z DOS
Prace nad rozwojem wersji dBase dla DOS i Unix oraz Paradox dla DOS zostały wstrzymane. Przedstawiciele Borlanda oświadczyli, że użytkownicy baz danych pracujących pod systemem DOS mogą liczyć na bezwarunkowe wsparcie, ale firma zamierza skoncentrować się na rozwoju nowych wersji dla systemu Windows 95.
Herbold nowym członkiem Biura Prezesa Microsoftu
Robert J. Herbold od 14 listopada jest nowym członkiem Biura Prezesa Microsoftu odpowiedzialnym za międzynarodowe interesy firmy m.in.: w dziedzinie finansów, produkcji, dystrybucji, logistyki, technologii informacji, kadr, nieruchomości a także prasy.
CSBI S.A. gotowa do denominacji
Do denominacji przygotowana jest firma Computer Systems for Business International S.A., która w tym celu odpowiednio przystosowała swoje systemy.
Nadchodzi Windows'95
Konferencja poświęcona właściwościom najnowszego systemu operacyjnego firmy Microsoft - Windows'95 odbyła się 20 grudnia ub.r. w warszawskim hotelu Bristol.
Czy bezproblemowo?
Denominacja, która weszła w życie od 1 stycznia 1995 r. zmusi nas wszystkich do nauczenia się szybkiego, bezbłędnego dzielenia przez 10 000.
Firmy informują
Firma Gulipin Computers podpisała umowę OEM (Original Equipment Manufacturer) z Microsoft Corporation. W myśl tej umowy wszystkie produkowane w kraju komputery Gulipin w wersji standardowej będą posiadały pakiety oprogramowania firmy Microsoft: DOS 6.22 oraz Windows for Workgroups 3.11.
Intel ogłosił nowe zasady wymiany Pentium
Wadliwe procesory Pentium będą wymieniane na żądanie użytkowników. Koszty tej operacji mają obciążyć dochody IV kw. 1995 r.
Windows 95 coraz bliżej Windows 96
Data wprowadzenia do sprzedaży systemu Windows 95 została ponownie przesunięta, tym razem na sierpień.
Koma dla energetyki
Seminarium poświęcone nowoczesnym technikom informatycznym w energetyce zorganizowała katowicka firma Koma S.A. Poświęcono je prezentacji specjalistycznego oprogramowania opracowanego z myślą o potrzebach rejonu energetycznego. Takim rozwiązaniem jest system SDR stworzony przez zespół informatyków firmy Koma przy współudziale specjalistów z energetyki. SDR działa już w 32 rejonach energetycznych zakładów w Gliwicach, Koszalinie, Lublinie i Opolu.
Zastosowania
Nowa wieża Babel
Wydzieloną częścią konferencji "Systemy Informacji Przestrzennej", która odbyła się w listopadzie ub. r. w Legionowie, był cykl prezentacji kilkunastu systemów tworzonych obecnie na terenie niemal całego kraju. Przedstawiano tam rozwiązania znacznie różniące się między sobą. Jeden z uczestników konferencji nazwał powstającą w kraju sytuację - "nową wieżą Babel". Oferujemy dziś Czytelnikom CW wycieczkę po realizowanych w Polsce systemach GIS.
Listy
Sieci komputerowe a modernizacja. Projekt badawczy
Rozległe sieci komputerowe, takie jak globalne sieci Internet czy EARN, zyskują status jednej z osobliwości polskiej kultury technicznej.
Reklama zamknie się za 15 sekund. Przejdź do serwisu »