Computerworld.pl
Konferencje
Okiem Prezesa
Tematy
Agile
Aplikacje Biznesowe
Bezpieczeństwo
Big Data
Cloud Computing
DataCenter
GDPR/RODO
SDN
Sieci
Smart City
Praca w IT
Przemysł 4.0
Digital Leaders
Badanie AudIT
Biblioteka IT
Prenumerata
Strefy tematyczne
Akamai - Security
Alcatel-Lucent Enterprise – rozwiązania IT dla rozwoju biznesu
Check Point Cyberbezpieczeństwo w 2020
Cisco Webex
Commvault - Zintegrowane rozwiązania do backupu danych
Fortinet Bezpieczna praca zdalna
Fortinet Cyberbezpieczeństwo
Google Cloud
HPE GreenLake
HPE Infrastruktura
IBM Security University 2020
IBM Data and AI Virtual Forum Poland
IFS Applications
SAP Analityka Big Data
SUSE Innowacje Open Source dla biznesu
VMware SD-WAN by VeloCloud
×
Szukaj
Konferencje
Wiadomości
CIO Executive
Podcasty
Okiem Prezesa
Wywiady
Badanie AudIT
Biblioteka IT
Praca w IT
Tematy
Agile
Aplikacje Biznesowe
Bezpieczeństwo
Big Data
Cloud Computing
DataCenter
GDPR/RODO
SDN
Sieci
Smart City
Praca w IT
Przemysł 4.0
Digital Leaders
Strefy tematyczne
Alcatel-Lucent Enterprise – rozwiązania IT dla rozwoju biznesu
Check Point Cyberbezpieczeństwo w 2020
Cisco Webex
Commvault - Zintegrowane rozwiązania do backupu danych
Fortinet Bezpieczna praca zdalna
Fortinet Cyberbezpieczeństwo
Google Cloud
HPE GreenLake
HPE Infrastruktura
IBM Security University 2020
IBM Data and AI Virtual Forum Poland
IFS Applications
SAP Analityka Big Data
SUSE Innowacje Open Source dla biznesu
Prenumerata
Archiwum
Download
Newslettery
Strona główna
Archiwum
Rocznik 2002
Wydanie 35-2002
Wydanie 35-2002, 30 września 2002
prenumerata klasyczna
prenumerata elektroniczna
Wiadomości
Smak integracji
Wyniki firm integracyjnych w pierwszych trzech kwartałach 2002 r. nie zadowalają zapewne optymistów, spełniają jednak oczekiwania realistów. O sytuacji rynku integracyjnego w tym roku nie da się bowiem mówić bez odwołania do spowolnienia, jakiego doznał on w roku ubiegłym.
Sprawa Romana K.
Nawet najuczciwszy przedsiębiorca staje się bezsilny wobec arogancji władzy. Ta najpierw stanowi wadliwe prawo sprzeczne z Konstytucją RP, następnie oskarża wszystkich po kolei o popełnienie przestępstw podatkowych.
Czas zastanowienia
31 sierpnia br., po zaledwie dwóch miesiącach pracy, rezygnację złożył Grzegorz Jałowiec, prezes zarządu Teta SA. Jego miejsce zajął Zygmunt Grajkowski z Enterprise Investors, funduszu będącego większościowym akcjonariuszem spółki.
Sun Francisco
Technologie zaprezentowane na konferencji SunNetwork to przede wszystkim SunONE, nowe rozwiązania sprzętowe i architektura N1.
JD Edwards: czas na zmiany
JD Edwards, choć zalicza się do światowej czołówki producentów ERP, nie zdołał dotąd zawojować polskiego rynku.
Adwokat przejętych
Don Top rozpoczął pracę w firmie Informix jako konsultant telefonicznej pomocy technicznej, a skończył jako wiceprezes. Po przejęciu firmy przez IBM nadal kieruje laboratorium programistycznym Informixa. Od dwóch miesięcy piastuje dość nietypowe stanowisko w dziale baz danych IBM - rzecznik klientów Informixa. Pod koniec września Don Top przyjechał z kilkudniową wizytą do Polski, by spotkać się z klientami i użytkownikami technologii Informix.
Bezpieczny przedstawiciel
Check Point Software Technologies otwiera przedstawicielstwo w Polsce.
Lider czwartej dziesiątki
Hongkong i Chiny przodują w implementacji technologii informatycznych i telekomunikacyjnych - wynika z raportu Internet for a Mobile Generation przygotowanego przez organizację ITU (International Telecommunication Union).
Łódź centralna
Ster-Projekt zbuduje za 16,4 mln euro (ok. 67 mln zł) centrum przetwarzania danych dla TP SA.
Rozwody Della
3Com i Cisco zerwały umowy partnerskie z Dell Computer. Powód? Dell z partnera liderów rynku sieciowego przeistoczył się w ich rywala.
Firmy wyższe
Katowicka 2Si SA jest kolejną firmą branży IT, która nawiązała współpracę z wyższą uczelnią przy organizacji studiów.
Powrót SCO
"Nasza strategia nadal koncentruje się wokół Linuxa. Niemniej zmieniając nazwę, chcemy odwołać się do dorobku i filozofii działania SCO" - mówi Witold Żukowski, szef polskiego oddziału firmy SCO Group, do niedawna działającej pod nazwą Caldera International.
Remedium na upadłość
BMC Software dąży do przejęcia za 350 mln USD bankrutującej firmy Remedy, producenta oprogramowania do zarządzania usługami. Remedy należy do Peregrine Software, która również ogłosiła bankructwo.
Więcej Neostrady
TP SA zapowiada, że co tydzień będzie przyłączać 2 tys. klientów chętnych do wykupienia usługi Neostrada, szerokopasmowego dostępu do Internetu. Tak będzie jednak dopiero pod koniec roku. Od uruchomienia Neostrady na początku lipca br. do TP SA trafiło blisko 8 tys. wniosków. Zrealizowanych została niespełna połowa.
Technologie
Tamy na SANnie
Jednym z celów wdrożenia technologii SAN jest osiągnięcie wysokiej wydajności dostępu do danych. Jednak mnogość elementów znajdujących się na trasie od serwera do dysku twardego rodzi niebezpieczeństwo powstawania wąskich gardeł.
Most między platformami
Orbix E2A Enterprise Edition to serwer aplikacyjny, który zawiera mechanizmy pozwalające na współpracę światów CORBA, J2EE i .Net.
Kolorowe zdjęcia w biurze
Nowe modele urządzeń HP mają promować kolorowy druk fotograficzny w zastosowaniach biznesowych.
Oprogramowanie to priorytet
Rozmowa z Markiem Lewisem, wiceprezesem i dyrektorem odpowiedzialnym za technologie w EMC Corporation (wcześniej szefem działu pamięci masowych w Compaqu i Digitalu).
Zarządzanie
Myśliwi i ich zwierzyna
Analizując plany biznesowe wielu przedsięwzięć internetowych, widać, że zasadnicza część ich wpływów ma pochodzić z reklamy. Czy po krachu dotcomów możliwe jest istnienie przedsięwzięcia opartego wyłącznie na wpływach z reklamy?
Konteksty
Nasze życie z maszynami
Beznamiętna i wyrafinowana technologia komputerowa zrodziła różnorodne emocje i intelektualne wizje. Zadziwiające zjawisko, prawda? Chcę zmierzyć się z jego opisem i podjąć próbę odpowiedzi na pytanie o jego sens, przyczyny i skutki.
Niezbędny podpis
Ci, którzy wskazują na błędy w obowiązującej Ustawie o podpisie elektronicznym, często przyjmują błędne założenia, traktując je jako pewniki. Na ich podstawie stawiają wnioski, iż podpis elektroniczny w przyjętym i obowiązującym kształcie wymaga poprawek.
Zanotowane nad Wigrami
Żeby nad Wigrami być online w sieci komórkowej, trzeba wejść na drzewo. A wtedy rodzi się refleksja: po co to wszystko, po cholerę człowiek się tyle męczył, żeby się teraz cofać w ewolucji, w dodatku z inteligentnym narzędziem w ręku. Nie czekając na komputer, który będzie sam spisywał z głowy, sam spisuję.
Czwarty wymiar pamięci
Utrzymanie wykładniczego tempa rozwoju technologii informatycznych wymaga przełamywania barier fizycznych. Taką właśnie granicę stwarza gęstość upakowania elementów w układach scalonych. Bez wątpienia zostanie ona po raz kolejny pokonana. Pozostaje tylko pytanie, w jaki sposób?
Globalizacja w mikroskali
Z prof. Władysławem Szymańskim, kierownikiem Katedry Analizy Rynków i Konkurencji w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie, autorem książki Globalizacja - wyzwania i zagrożenia, rozmawia Andrzej Gontarz.
Punkt widzenia
Artyści
Anglosasi mówią o nich con-artists, co jest skrótem od confabulation-artists i oznacza mistrzów blagi. Hmm. Byłoby dobrze i nie byłoby problemu, o którym zamierzam pisać, gdyby tylko o blagę w tym chodziło.
Jakby moment
Właśnie dzisiaj mija 25 lat mojej pracy zawodowej. Niezły wyrok, chciałoby się rzec - co prawda spędzony w różnych zakładach, ale zawsze za te same grzechy, czyli za informatyczne zainteresowania.
Wieczorne czuwanie
Było to w sierpniu. Zadzwonił do mnie znajomy i głosem wtajemniczonego, a więc lepszego człowieka, zapytał, czy wybieram się. Odpowiedziałem twierdząco, bo przecież czy może być lepsza okazja do zademonstrowania swoich przekonań i preferencji, powiedziałbym górnolotnie nawet wiary, niż wspólne czuwanie.
Ziarno prawdy
Już chyba powinniśmy przestać mówić o historii Internetu, gdyż każde następne powtórzenie tej opowieści powoduje jej dalsze ubarwienie. Jednocześnie ludzie, którzy historię tę tworzyli, powoli odchodzą na zasłużone (i nierzadko dostatnie) emerytury i chyba trzeba już mówić nie tyle o historii, ile o legendzie.
Raport Computerworld
Woda i ogień
W dużych firmach, a do takich należą również instytucje finansowe, często dochodzi do konfliktów między służbami określanymi jako biznesowe a jednostkami zajmującymi się obsługą informatyczną. Jednym ze stałych źródeł tych konfliktów jest problem strategii rozwoju.
Aplikacje w jednym węźle
Projekt budowy nowoczesnego call center w Fortis Bank Polska SA przyspieszył wdrożenie rozwiązania integrującego dane z różnych systemów IT banku.
Porządkowanie własnego podwórka
Po okresie inwestycji w systemy scentralizowane banki zajęły się porządkowaniem obsługi informatycznej gospodarki własnej. PKO BP postąpił odwrotnie, decydując się najpierw - ze względu na zbliżającą się prywatyzację - na wdrożenie systemu obsługi gospodarki własnej.
Królują nisze
Z Grzegorzem Kaletą, wiceprezesem IMPAQ, rozmawia Krzysztof Frydrychowicz.
Ewolucja kontaktów wirtualnych
Stabilizacja systemów informatycznych, a także rozszerzanie oferty produktowej banków korzystających z internetowych kanałów dostępu prowadzi do wzrostu znaczenia centrów obsługi klienta. Dotychczasowe telefoniczne centra (call center) są stopniowo zastępowane zintegrowanymi centrami obsługi (contact center).
Szanse i pułapki
Pisanie o outsourcingu IT powoli zaczyna przypominać pisanie o polskich autostradach. O planach ich rozbudowy mówi się od lat, ale efektów jakoś nie widać, a w każdym razie nie są one spektakularne.
Ilu klientów na jednego pracownika
Banki amerykańskie zaczynają inwestować w aplikacje, które wspomagają zarządzanie pracownikami oddziałów. Zdaniem Gartner Group, zwrot z inwestycji w tego typu rozwiązanie może nastąpić nawet już po trzech miesiącach.
Z odrobiną nadziei na przyszłość
Producenci oprogramowania dla domów maklerskich wiążą nadzieje na przyszłość z uruchomieniem nowego systemu w Krajowym Depozycie Papierów Wartościowych, a także ewentualną fuzją giełdy warszawskiej z innymi giełdami europejskimi.
Inwestycje w spokojny sen
Coraz więcej banków - zarówno małych, jak i dużych - powołuje do życia niezależne komórki, których wyłącznym zadaniem jest dbanie o sprawy bezpieczeństwa.
Rzeczywistość pozbawiona mitów
Czy hurtownie danych okazały się dzisiaj tylko kolejnym modnym i nośnym marketingowo hasłem, częściej używanym przez przedstawicieli branży IT niż wprowadzanym w życie? Z całą pewnością można stwierdzić, że wdrożone hurtownie danych różnią się od modeli, które prezentowali guru tej dziedziny pod koniec lat 90.
Reklama zamknie się za 15 sekund. Przejdź do serwisu »