Computerworld.pl
Konferencje
Okiem Prezesa
Tematy
Agile
Aplikacje Biznesowe
Bezpieczeństwo
Big Data
Cloud Computing
DataCenter
GDPR/RODO
SDN
Sieci
Smart City
Praca w IT
Przemysł 4.0
Digital Leaders
Badanie AudIT
Biblioteka IT
Prenumerata
Strefy tematyczne
Alcatel-Lucent Enterprise – rozwiązania IT dla rozwoju biznesu
Check Point Cyberbezpieczeństwo w 2020
Cisco Webex
Commvault - Zintegrowane rozwiązania do backupu danych
Fortinet Bezpieczna praca zdalna
Fortinet Cyberbezpieczeństwo
Google Cloud
HPE GreenLake
HPE Infrastruktura
IBM Security University 2020
IBM Data and AI Virtual Forum Poland
IFS Applications
SAP Analityka Big Data
SUSE Innowacje Open Source dla biznesu
VMware SD-WAN by VeloCloud
×
Szukaj
Konferencje
Wiadomości
CIO Executive
Tech Trends
Okiem Prezesa
Wywiady
Badanie AudIT
Biblioteka IT
Praca w IT
Tematy
Agile
Aplikacje Biznesowe
Bezpieczeństwo
Big Data
Cloud Computing
DataCenter
GDPR/RODO
SDN
Sieci
Smart City
Praca w IT
Przemysł 4.0
Digital Leaders
Strefy tematyczne
Alcatel-Lucent Enterprise – rozwiązania IT dla rozwoju biznesu
Check Point Cyberbezpieczeństwo w 2020
Cisco Webex
Commvault - Zintegrowane rozwiązania do backupu danych
Fortinet Bezpieczna praca zdalna
Fortinet Cyberbezpieczeństwo
Google Cloud
HPE GreenLake
HPE Infrastruktura
IBM Security University 2020
IBM Data and AI Virtual Forum Poland
IFS Applications
SAP Analityka Big Data
SUSE Innowacje Open Source dla biznesu
Prenumerata
Archiwum
Download
Newslettery
Strona główna
Archiwum
Rocznik 2002
Wydanie 34-2002
Wydanie 34-2002, 23 września 2002
prenumerata klasyczna
prenumerata elektroniczna
Wiadomości
Operatorzy bez sieci
Rynek telefonii komórkowej czekają ogromne zmiany. Ich źródłem będzie ekspansja tzw. wirtualnych operatorów. Czy zaczną oni działać również w Polsce?
Prokombank
Prokom Software przejmie kontrolny pakiet akcji Softbanku. Podpisał również umowę z Alltelem, producentem systemów bankowych.
Comp - na troje babka wróżyła
Zanim akcje Comp SA będą notowane na giełdzie, w grupie kapitałowej zajdą zmiany organizacyjne.
Na swoim
Z Adamem Góralem, dyrektorem generalnym Comp Rzeszów SA, rozmawia Krzysztof Frydrychowicz.
Narzędzia jak luksusowe auta
BSC Polska, reprezentująca Borlanda na naszym rynku, osiągnęła najlepsze rezultaty w sprzedaży narzędzi programistycznych w regionie Europy Środkowej. Wyrazem popularności Borlanda w Polsce jest również najwyższa frek-wencja w porównaniu z innymi krajami na konferencjach przeznaczonych dla programistów. Z krótką wizytą przyjechał do Warszawy Nigel Brown, wiceprezes Borlanda, odpowiedzialny za rynek europejski.
Przedstawicielstwo na zlecenie
CompFort Meridian został dystrybutorem oprogramowania do zarządzania infrastrukturą IT produkowanego przez BMC Software. CompFort będzie odpowiadał nie tylko za sprzedaż, ale również działania marketingowe i pozyskanie partnerów. To pierwszy przypadek w Europie, że BMC powierzył taki zakres obowiązków niezależnej firmie.
Kto pierwszy, ten lepszy
Nie tylko Larry Ellison lubi publicznie wyzywać rywali na pojedynek. Śladem założyciela Oracle'a idą szefowie BEA Systems, którzy wyzwali IBM na pojedynek w tworzeniu usług Web. IBM i BEA konkurują o przodownictwo na rynku serwerów aplikacyjnych.
Dekada Telbanku
BPT Telbank obchodzi dziesięciolecie istnienia. Spółka akcyjna NBP, banków komercyjnych i Związku Banków Polskich została utworzona z myślą o obsłudze telekomunikacyjnej sektora finansowego. Niedawno bank CAIB oszacował wartość firmy na 100 mln USD.
Pamięć konkurenta
Mark Lewis został wiceprezesem i jednocześnie dyrektorem odpowiedzialnym za technologie w EMC Corporation.
Sieci i igrzyska
Trwają polskie eliminacje największego na świecie turnieju gier komputerowych World Cyber Games (WCG) 2002. Tegoroczna edycja obejmuje 53 kraje. W Polsce eliminacje są rozgrywane przez Internet.
Długa lista życzeń Ministerstwa Finansów
Informatyzacja resortu finansów pochłonęła od początku lat 90. ponad 500 mln zł. Z analizy bieżących potrzeb wynika, że na kolejne projekty należałoby wydać drugie tyle. Ministerstwo, a dokładnie departament odpowiedzialny za informatyzację opubli- kował raport będący omówieniem dotychczasowych dokonań i potrzeb do 2006 r.
UnitedLinux w cenie peceta
Pierwsza wersja UnitedLinux, dystrybucji Linuxa opracowywanej wspólnie przez cztery firmy - Caldera International, SuSE Linux, TurboLinux i Connectiva - będzie kosztować mniej niż tysiąc dolarów za serwer. Cena obejmuje utrzymanie, wsparcie i uaktualnienia.
Zdradziecki edytor
Popularny serwis Bugtraq podał informację o błędzie w edytorze tekstów Microsoft Word, który umożliwia skopiowanie dowolnego pliku.
Kłopoty Apacza
Robak internetowy (worm) o nazwie Slapper atakuje serwery linuxowe, na których jest uruchomione oprogramowanie Apache i usługa mod_ssl. Robak wykorzystuje znany administratorom problem związany z procesem uzgadniania (handshake) SSL.
P800 pod choinkę
W ostatniej chwili firma Sony Ericsson przesunęła termin wprowadzenia na rynek telefonu P800.
Porozmawiajmy o eksporcie
Z inicjatywy Mariusza Tomaki, prezesa zarządu firmy SET, przy Polskiej Izbie Informatyki i Telekomunikacji powstał Klub Eksporterów zrzeszający przedstawicieli firm zainteresowanych eksportem swoich produktów.
Sawan w Czechach
Sawan Grupa Softbank SA podpisał z Ceska Sporitelna Banka umowę na wdrożenie systemu Atmon.
Technologie
Migracja ostatniej szansy
Zapewniając ścieżkę bezpośredniej migracji z Windows NT Server 4.0 do .Net Server, Microsoft sugeruje użytkownikom: macie ostatnią szansę, by proces ten przeprowadzić w miarę bezboleśnie. Przekonanie klientów do migracji do usług katalogowych Active Directory jest dla Microsoftu zadaniem równie trudnym, jak niegdyś dla Novella zachęcenie użytkowników NetWare 3.x do korzystania z kolejnych wersji z NDS.
Więcej światła
Nowe procesory, osłabienie wsparcia dla pamięci Rambus oraz zapowiedzi znaczącego zmniejszenia kosztów rozwiązań dla sieci optycznych to najważniejsze nowości jesiennego Intel Developer Forum.
Bezpieczny w biurku i teczce
Choć trudno w 100% zabezpieczyć notebook i dane przed kradzieżą, to można ograniczyć ryzyko ich utraty. W systemach blokowania nieuprawnionego dostępu przodują IBM i Fujitsu.
Od listopada mks-vir 2003
Firma MKS przygotowuje nowe wersje oprogramowania antywiruso- wego. Program mks_vir 2003 ma się pojawić na rynku najpóźniej w listopadzie br.
Hybrydy na ratunek
Skuteczne zarządzanie komunikatorami internetowymi jest trudne. Pojawiają się już pierwsze narzędzia.
Nowy rok dla Nortona
Tym razem nowy AntiVirus i pozostałe aplikacje Symanteca zawierają istotne ulepszenia w porównaniu z wcześniejszymi wersjami.
Zarządzanie
Polisa jak ulał
Informatyka ma wciąż sporo do zaproponowania biznesowi ubezpieczeniowemu. Obecnie kierunek zmian wyznaczają firmy, takie jak Fiat Ubezpieczenia Majątkowe SA i Fiat Ubezpieczenia Życiowe SA, które opracowały nowatorskie systemy sprzedaży, rozwiązujące wiele "odwiecznych" problemów branży ubezpieczeniowej.
Podział na piątkę
Grupa Żywiec to sześć browarów - Żywiec, EB, Warka, Leżajsk, Braniewo i Cieszyn - oraz 14 spółek zajmujących się dystrybucją produktów; blisko 70 lokalizacji na terenie całej Polski i ponad dwa tysiące użytkowników systemów informatycznych. Obsługuje ich rozproszony geograficznie dział informatyki.
Konteksty
Podpis wieńczy dzieło
Podpis elektroniczny nie ułatwi kontaktów obywateli z urzędami, jeżeli jego wprowadzenie nie zostanie poprzedzone gruntowną informatyzacją administracji publicznej.
Po pierwsze: nie szkodzić
Zasadniczą wadą polskiej regulacji systemu podpisu elektronicznego jest zbyt duża rola państwa, które próbuje zastępować doświadczone i działające od wielu lat firmy.
Punkt widzenia
Zeznanie majątkowe
Szanowny Panie Ministrze Finansów! Właś-nie obejrzałem na stronach Ministerstwa Finansów informację o planowanych zmianach w ordynacji podatkowej (http://www.mofnet.gov.pl/abolicja/doc/abolicja.pdf).
Już was mamy...
Pewien znajomy, na kilka dni przed daleką wakacyjną eskapadą, postanowił upewnić się, czy w czasie tych wojaży może bez obaw polegać na swym wehikule. Pojazd był tzw. światowej marki, tuż po gwarancji. W trakcie przeglądu okazało się, że trzeba wymienić ważną część, której niewielkie pęknięcie mogło, w przypadku powiększenia się, uniemożliwić dalszą jazdę.
Dla chcącego...
Doskonała większość użytkowników komputerów osobistych przywykła eksploatować system operacyjny Windows w postaci takiej jak jest. Rzeczywiście w dużej mierze jest to wygoda, aczkolwiek nie zawsze do końca.
"Cukier krzepi"
Chcę na samym początku przeprosić pana Piotra Ciupińskiego. Nie uważam go za złodzieja, co mogłoby wynikać z nadinterpretacji felietonu Kopiowany copyright, CW 32/2002 z dnia 9 września br. Nie uważam, gdyż jak pan Piotr Ciupiński sam przyznał, cytuję/kopiuję z jego strony: "Nie będę tłumaczył DLACZEGO ten właśnie tekst znalazł się w naszym serwisie - bo to byłyby naiwne tłumaczenia. Powiem tylko, że zwróciłem się do jednej osoby z prośbą o przygotowanie dla mnie takiej formułki".
Listy
Kopiowany copyright
W Computerworld nr 32 z 9 września br. ukazał się felieton Pana Kuby Tatarkiewicza, w którym zarzuca mi plagiat i przywłaszczenie praw autorskich do jego copyrightu. W związku z tym pragnę kilka rzeczy wyjaśnić.
Reklama zamknie się za 15 sekund. Przejdź do serwisu »