Konferencje
Biblioteka IT
Wiadomości
Tematy
Agile
Aplikacje Biznesowe
Bezpieczeństwo
Big Data
Cloud Computing
DataCenter
GDPR/RODO
SDN
Sieci
Smart City
Konferencje
Praca w IT
Przemysł 4.0
Digital Leaders
Praca w IT
Badanie AudIT
Archiwum
Prenumerata
Strefy tematyczne
Cisco Firepower
Cisco NGFW
HPE Infrastruktura
IFS Applications
SAP Analityka Big Data
E-Seminaria
Gorące tematy:
Nowy numer
Przemysl 4.0
Computerworld TOP200
Państwo 2.0
Aplikacje Biznesowe
Bezpieczeństwo
Big Data
Data Center
Agile
Strona główna
Archiwum
Rocznik 1996
Wydanie 20-1996
Wydanie 20-1996, 13 maja 1996
prenumerata klasyczna
prenumerata elektroniczna
Wiadomości
Sieciowe premiery Compaqa
Firma wprowadziła na rynek europejski produkty Netelligent.
Właściwy człowiek na właściwym miejscu
Pracodawcy zatrudniając pracowników coraz częściej chcą znać ich predyspozycje.
Z informatyka król
Firmy softwae'rowe narzekają, że informatycy z przedsiębiorstw i instytucji nie są dla nich partnerami. Często informatycy zakładowi stanowią przeszkodę w nowoczesnym informatyzowaniu przedsiębiorstw.
Terminale w radiowozach
Uruchomiony będzie pilotażowy system dowodzenia pojazdami interwencyjnymi policji.
Serwer WWW za darmo
Na świecie wraz z gwałtownym wzrostem liczby prywatnych i korporacyjnych stron WWW rośnie rynek oprogramowania służącego zarówno do ich przygotowania, jak i administrowania. Do tej pory większość producentów rozdawała użytkownikom serwery WWW za darmo w wersjach czasowych lub niepełnych, np. pozbawionych mechanizmów bezpiecznego przesyłania danych. Polscy dystrybutorzy twierdzą, że zaledwie 30% używanego w kraju oprogramowania WWW to pełne wersje komercyjne. Reszta to public domain, shareware i wersje testowe.
Konkurencja MRP II rośnie
Jesienią powinna pojawić się w pełni spolonizowana wersja systemu Triton firmy Baan.
Świat wokół i wewnątrz TEX-a
Konferencja BachoTEX zgromadziła kilkudziesięciu uczestników z Polski i z zagranicy.
Zarządzanie
Pouczające symulowanie
Według ankiety przeprowadzonej wśród 51 z tysiąca największych przedsiębiorstw w USA na pytanie "Czy plany rozwojowe firmy są ograniczone przez umiejętności pracowników?", aż 70% odpowiedziało twierdząco.
Internet
Webmasterzy - mity i fakty
Wydawać by się mogło, że specjalistą od tworzenia serwisów w pajęczynie World Wide Weba może być jedynie ktoś o umyśle człowieka renesansu. powinien być zarazem informatykiem, artystą grafikiem, znać się na interfejsie użytkownika, zasadach organizowania prezentowanej informacji, znać podstawowe zasady psychologii kontaktu wzrokowego.
Wielki wyścig
Rozwijający sie gwałtownie rynek WWW, to "być albo nie być" dla wielu firm komputerowych. Trwa walka, kto wyposaży domowe komputery w atrakcyjne narzędzia służące do poruszania się po Internecie.
Komputer na biurku
Cztery dyski CD w jednym napędzie
NEC MultiSpin 4x4c - wewnętrzny zmieniacz dysków dla komputera PC.
Układy MMX do obsługi dźwięku
Analog Devices Inc. jest jedną z pierwszych niezależnych firm, która poparła zaproponowany przez Intela standard obsługi aplikacji multimedialnych MMX (Multimedia Extensions) i zapowiedziała wprowadzenie na rynek zgodnych z nim układów do sterowania funkcjami audio.
Cyfrowe fotoaparaty Nikona
Nikon zaprezentował Nikon E2/E2s - nowe modele aparatu fotograficznego zapisującego obrazy w postaci cyfrowej do pamięci RAM oraz wyposażonego w interfejs szeregowy RS-422, umożliwiający transmisję danych do komputera.
Zestaw API Direct3D
3-wymiarowa grafika Microsoftu nie tylko dla Windows.
Rysowanie po polsku
Corel przygotował polską wersję Draw 6.0 PL dla Windows 95.
Rewolucja w dziedzinie grafiki dla PC
Wkrótce ma nastąpić rewolucyjny wzrost możliwości wyświetlania grafiki przez komputery PC.
Komputery i kariery
Drugi oddech
Stany Zjednoczone - to największy na świecie rynek pracy dla informatyków. Kraj ten jest także olbrzymim integratorem narodów - ze wszystkich stron od zawsze przybywały tu rzesze emigrantów pragnących zrobić karierę w Nowym Świecie. Ze wszystkich specjalności informatycznych najlepszym do wyeksportowania za ocean wydawał się od lat zawód programisty. Ludzie uprawiający tę profesję posługują się językami w pełni zasługującymi na miano "międzynarodowych" - asymilacja w nowym środowisku jest zatem dla nich specjalnie ułatwiona. Programiści zarabiają w Stanach Zjednoczonych zwykle powyżej przeciętnej - mają wobec tego sporo do stracenia; dla nich pojawienie się wykształconych rywali z Europy Wschodniej, krajów byłego ZSRR i Azji oznaczało duże i całkowicie realne zagrożenie. Takie właśnie szare strony amerykańskiego informatycznego rynku pracy dostrzegł swego czasu analityk i konsultant Edward Yourdon, który opisał swoje przemyślenia w kasandrycznej książce "Zmierzch i upadek ame
Narzędzia i systemy
Zarządzanie wiedzą - nauka czy produkt handlowy?
System GrapeVine to obecnie jedyne komercyjnie dostępne rozwiązanie zarządzania wiedzą.
Przez hobby na światowe rynki
Gdy słuchamy historii o komputerach budowanych w garażu czy systemach operacyjnych powstających w ramach szkolnych zajęć, zastanawiamy się, czy możliwe jest obecnie powtórzenie podobnego sukcesu w czasach rozwiniętej pracy zespołowej, skomplikowanych narzędzi i kosztownych komputerów. Rozmowa z Andre Kruetzfeldt z Informixa pokazuje, jak przeszedł on nie tak dawno drogę od hobby, realizowanego w soboty i niedziele, do produktu oferowanego na cały świat przez wielką korporację.
Business Intelligence na każdym biurku
Narzędzie do analizy, prognozowania, wykrywania zależności i tendencji oraz podejmowania decyzji.
Okolice
David Packard 1912-1996
"Nie wolno poprzestawać na tym, co się już zrobiło; trzeba iść coraz dalej i znajdować wciąż nowe zadania do wykonania" - David Packard
Bazy danych w życiu naukowym
Uprawianie nauki to między innymi zajmowanie się informacją. Korzystanie z niej, przetwarzanie i wymiana stanowią istotną część pracy każdego naukowca. Bez dostępu do rozmaitych danych nie można uprawiać nauki.
Praca grupowa
Czas w sieciach NetWare
Problem synchronizacji czasu w sieciach komputerowych najbardziej doskwiera administratorom dużych systemów.
Grupowe formularze
Delrina wprowadziła na rynek nową wersję pakietu FormFlow.
Z Notes do WWW
Lotus wprowadza nową wersję InterNotes Web Publisher.
Punkt widzenia
Czytając klasykę
Przeczytałem wczoraj książkę (zdarza się i mi). Gdyby nie była ciekawa, nie śmiałbym o niej wspominać. Oto kilka jej fragmentów.
Donosik
Nie jestem donosicielem. W każdym razie donoszenie nie sprawia mi żadnej przyjemności. Nawet więcej: wątpię w skuteczność donosicielstwa. Dlatego też dzisiejszy felieton to będzie raczej donosik - bez nazwisk, dat, okoliczności. Choć sytuacja wydaje się typowa dla polskiego rynku komputerowego.
Więcej partnerów
W nr 17 Computerworld z 22 kwietnia 1996 r. znalazł się artykuł "W Poznaniu bez rewelacji", w którym piszecie Państwo m.in. o wspólnej ekspozycji firmy SAP AG wraz z firmami partnerskimi.
Normowanie, a wydajność z hektara
Swojego czasu próbowano - i to nie tylko w Polsce opracować normy wydajności w ogólnie pojętej działalności informatycznej. Dotyczyło to także branży programistów. Z wyliczeń różnych mądrych ludzi wynikało, że przy tworzeniu kodu programu w języku wyższego rzędu, wydajność efektywna wynosi średnio dwie instrukcje na dzień. Mogło to wyglądać dosyć paradoksalnie, każdy programista gotów był dać głowę, że za dnia napisze co najmniej kilkaset poprawnie działających linijek kodu. Średnia ta wynikała jednak z innych zupełnie przesłanek, a mianowicie brano pod uwagę czas potrzebny na zapoznanie się z projektem, testowanie oprogramowania, wykonywanie modyfikacji itd. Stąd też wychodziła taka a nie inna wartość końcowa.
Rynek
Mądry Polak po szkodzie
Seagate zamierza zwiększyć sprzedaż streamerów w Polsce.
Optimus encyklopedystów
Nowa spółka holdingu zamierza w tym roku wydać kilka publikacji multimedialnych.
W kolejce po notebooki
Znowu pojawiły się problemy z dostępnością komputerów przenośnych.
Sieci
Sun wchodzi w ATM
Stacje robocze będą połączone z szybką siecią ATM.
CiscoBlue dla sieci SNA
Standard łączący technologię routingu i przełączania.
Nowy LANDesk Manager
Intel zaprezentował nową wersję programu do zarządzania sieciami
Przyszłość NetWare
Novell będzie wspierał język Java i rozszerzy możliwości NDS.
Temat tygodnia
Burza mózgów Novella
"Obecnie istnieją dwa światy: podłączony do sieci komputerowej i nie podłączony. Wkrótce będzie istnieć tylko jeden: świat globalnej sieci NetWare" - mówił na otwarciu corocznej konferencji BrainShare Europe '96 Steve Markman, wiceprezes Novella.
Na czym można zarobić?
Rozmowa z Robertem J. Frankenbergiem, prezesem Novell Corp.
Listy
Mulitmedia a prawa autorskie
Z żywym zainteresowaniem przeczytałem na łamach CW wyjątkowo celny artykuł pióra p. Małgorzaty Sapińskiej (Nr 12 z 18 marca '96) pt. "Multum, non multa czyli multimedia a prawa autorskie".
Reklama zamknie się za 15 sekund. Przejdź do serwisu »