Computerworld.pl
Konferencje
Okiem Prezesa
Tematy
Agile
Aplikacje Biznesowe
Bezpieczeństwo
Big Data
Cloud Computing
DataCenter
GDPR/RODO
SDN
Sieci
Smart City
Praca w IT
Przemysł 4.0
Digital Leaders
Badanie AudIT
Biblioteka IT
Prenumerata
Strefy tematyczne
Alcatel-Lucent Enterprise – rozwiązania IT dla rozwoju biznesu
Check Point Cyberbezpieczeństwo w 2020
Cisco Webex
Commvault - Zintegrowane rozwiązania do backupu danych
Fortinet Bezpieczna praca zdalna
Fortinet Cyberbezpieczeństwo
Google Cloud
HPE GreenLake
HPE Infrastruktura
IBM Security University 2020
IBM Data and AI Virtual Forum Poland
IFS Applications
SAP Analityka Big Data
SUSE Innowacje Open Source dla biznesu
VMware SD-WAN by VeloCloud
×
Szukaj
Konferencje
Wiadomości
CIO Executive
Podcasty
Okiem Prezesa
Wywiady
Badanie AudIT
Biblioteka IT
Praca w IT
Tematy
Agile
Aplikacje Biznesowe
Bezpieczeństwo
Big Data
Cloud Computing
DataCenter
GDPR/RODO
SDN
Sieci
Smart City
Praca w IT
Przemysł 4.0
Digital Leaders
Strefy tematyczne
Alcatel-Lucent Enterprise – rozwiązania IT dla rozwoju biznesu
Check Point Cyberbezpieczeństwo w 2020
Cisco Webex
Commvault - Zintegrowane rozwiązania do backupu danych
Fortinet Bezpieczna praca zdalna
Fortinet Cyberbezpieczeństwo
Google Cloud
HPE GreenLake
HPE Infrastruktura
IBM Security University 2020
IBM Data and AI Virtual Forum Poland
IFS Applications
SAP Analityka Big Data
SUSE Innowacje Open Source dla biznesu
Prenumerata
Archiwum
Download
Newslettery
Strona główna
Archiwum
Rocznik 1996
Wydanie 08-1996
Wydanie 08-1996, 19 lutego 1996
prenumerata klasyczna
prenumerata elektroniczna
Wiadomości
Klient/serwer i Internet
Borland International ogłosił nową strategię. 27 lutego br. firma zaprezentuje w Warszawie najnowsze wersje Delphi for Windows i C++.
Złoty jubileusz
50 lat temu, 14 lutego 1946 r. zademonstrowano elektroniczny komputer Electronic Numerical Integrator And Computer - ENIAC. Datę tę przyjmuje się za początek współczesnej ery komputerowej. ENIAC - zbudowany przy użyciu 17 480 lamp elektronowych, setek tysięcy rezystorów i kondensatorów - pobierał 30 kW mocy i był w stanie wykonywać do 5000 dodawań w ciągu sekundy.
Zespół Ekspertów: nie taryfikować
Jednym z najważniejszych ustaleń Zespołu Ekspertów jest wezwanie do ustanowienia Strategicznego Programu Rządowego, który "zapewniłby rozwojowi Internetu w Polsce odpowiednią rangę i środki". Winny w nim uczestniczyć, oprócz KBN-u, także ministerstwa Edukacji, Łączności, Spraw Zagranicznych, Przemysłu i Handlu, Kultury i Sztuki, Urząd Rady Ministrów oraz inne podmioty, takie jak samorządy. Celem SPR ma być "zbadanie wpływu infostrady na społeczeństwo i gospodarkę oraz rozszerzenie dostępu do światowych zasobów informacji i promocja Polski w świecie". Jednocześnie zespół zadeklarował pomoc w pracach mających na celu jak najszybsze ustanowienie SPR-u.
Nowy cennik czy nowy Internet w Polsce
Zakończył pracę Zespół Ekspertów powołany przez Komitet Badań Naukowych. Jego zadaniem było wskazanie docelowego modelu finansowania Internetu w Polsce. Zespół w końcowym raporcie odciął się od idei taryfikacji ruchu i wezwał do stworzenia Strategicznego Programu Rządowego rozwoju Internetu w Polsce. Jednak uczestnicy kuluarowych rozmów ocenili opracowanie Zespołu Ekspertów jako zbyt powierzchowne i ogólnikowe. Raport jedynie w części spełnił pokładane wcześniej oczekiwania i nie daje jasnych odpowiedzi na wiele kluczowych pytań.
Internet w Unixie
Santa Cruz Operation (SCO) podejmie rywalizację z Sun Microsystems i Micosoftem, integrując oprogramowanie realizujące usługi internetowe ze swoim systemem operacyjnym. Strategia nazwana Project Atlas ma na celu wzbogacenie SCO OpenServer i SCO UnixWare o możliwość publikacji w WWW, tworzenie szyfrowanych, wirtualnych sieci prywatnych oraz przeprowadzanie elektronicznych transakcji.
W okolicach 3%
Z Teresą Drozdowską, dyrektorem Departamentu Prawa Autorskiego Ministerstwa Kultury i Sztuki, rozmawia Olo Sawa
Nie ma tego złego...
Dotychczasowe działania NASK sprawiły, że bieg spraw uległ wyraźnemu przyspieszeniu. To wielki paradoks, którego chyba nikt się nie spodziewał. Na całym zamieszaniu - związanym z mało udaną próbą wprowadzenia nowego cennika, opartego o zasadę taryfikacji ruchu - polski Internet w sumie chyba jednak zyskał.
Ani słowa o Javie
Do Polski po raz pierwszy przyjechał z roboczą wizytą prezes firmy Microsoft Bill Gates. Podczas 24-godzinnego pobytu w naszym kraju Gates spotkał się z największymi klientami Microsoftu w Polsce i dziennikarzami oraz uczestniczył w konferencji dla programistów.
Odchudzanie notebooków
W połowie tego roku pojawią się na rynku notebooki nowej generacji.
Procesory dla Javy
Sun Microelectronics wspiera sukces języka programowania Java, wprowadzając na rynek rodzinę procesorów Java. Nowe układy mają oferować większą wydajność dla aplikacji stworzonych za pomocą Javy niż zwykłe procesory. Wieloplatformowość, niezależność od systemu operacyjnego oraz przenośność uzyskano dzięki interpreterowi - wirtualnej maszynie Java (Java Virtual Machine). Powoduje to jednak znaczny spadek wydajności. Nowe układy nie wymagają programowego interpretera. Dlatego też, ok. 30 razy, rośnie wydajność obsługi aplikacji stworzonych w Javie w porównaniu do zbliżonych cenowo popularnych procesorach.
Zarządzanie
Na pomoc człowiekowi
Computer Integrated Manufactory (CIM) jest systemem wspomagania zarządzania organizacją produkcji.
Internet
Tylko OLE
Rozmowa z Rogerem Heinen, wiceprezesem działu rozwojowego Microsofta.
Język, o którym się mówi
Od pewnego czasu głośno o Javie - nowym obiektowym języku programowania, którego zastosowanie ściśle związane jest z rozwojem Internetu. Większość dużych producentów narzędzi programistycznych i gotowych aplikacji zapowiada stosowanie Javy. Wygląda na to, że jesteśmy świadkami powstania nowego standardu uniwersalnego języka programowania.
Nowe sposoby komunikacji w Internecie
Firma Worlds udostępnia w Internecie wersję beta oprogramowania Alphaworld. Umożliwia ono wielu użytkownikom Internetu komunikację w trójwymiarowym środowisku.
Jaki system dla Weba
Jak wynika z badania przeprowadzonego wśród stu kilkudziesięciu webmasterów, Unix jest nadal najczęściej wskazywanym systemem operacyjnym i najwłaściwszą bazą posadowienia serwera WWW.
Komputer na biurku
Creator zapisuje dyski CD
Corel Corp. wprowadził na rynek nową wersję pakietu do obsługi zapisu dysków CD-ROM - CD Creator 2. Program może pracować w środowiskach 32-bitowych systemów operacyjnych Windows NT lub Windows 95.
Kolorowy laser 1200 dpi
Tektronix Inc. oferuje nowy model kolorowej drukarki laserowej - Phaser 550. Jak twierdzi firma, jest to pierwsze urządzenie tego typu dostępne na rynku, które oferuje druk w kolorze z rozdzielczością 1200 dpi. Drukarka jest przeznaczona przede wszystkim do zastosowań biurowych - niskonakładowego druku tekstów, zdjęć i grafiki z fotorealistyczną jakością na papierze lub foliach formatu A4.
Digital Media dla rynku wideo
Intergraph Computer Systems (ICS) ogłosił decyzję o utworzeniu nowego oddziału firmy - Digital Media Division, zajmującego się wyłącznie produktami dla cyfrowego wideo. Na przełomie marca i kwietnia Digital Media ma wprowadzić na rynek swoją pierwszą stację roboczą StudioZ Workstation, która będzie kompletnym rozwiązaniem dla profesjonalistów, umożliwiającym tworzenie i odtwarzanie 3-wymiarowych animacji oraz edycję filmów wideo pracując pod systemem Windows NT. Dotychczas tego typu systemy dostępne były na platformie RISC/Unix.
Napęd CD-ROM razy 8
Jedną z nowości prezentowanych na Komputer Expo '96 był czytnik CD-ROM, o ośmiokrotnej prędkości odczytu danych, wyposażony w interfejs IDE. Jest to jedna z pierwszych tego typu konstrukcji dostępnych na rynku polskim. CD-ROM Stingray 8422 wyprodukowany został przez OSTA (Optical Storage Technology Association).
Szybciej i taniej
Intel zamierza wprowadzić na rynek w pierwszym kwartale br. kolejne modele procesorów Pentium przeznaczonych do instalowania w systemach przenośnych. Będą to układy taktowane zegarem 100 i 133 MHz.
CD-ROM Recorder na każdym biurku?
Pioneer New Technologies Media wprowadziła niedawno na rynek CD-ROM Recorder - Quadraspin Writer Model DW-S114X o poczwórnych prędkościach zapisu i odczytu danych. Jest to urządzenie zewnętrzne wyposażone w łącze SCSI, bufor o pojemności 1 MB i automatyczny podajnik dysków.
Komputery i kariery
Kanada na Targach
Ambasada Kanady od dwóch lat prowadzi akcję pomocy dla osób pragnących wyemigrować do tego kraju. Nie każdy jednak wie, że aby stać się Kanadyjczykiem, trzeba posiadać określone umiejętności (nie wszystkie są pożądane), mieć określone cechy charakteru i sporo zaoszczędzonych pieniędzy. Wszystkie specjalności związane z przemysłem komputerowym są wysoko notowane w rankingu zawodów, tak więc zdolny informatyk z kilkuletnim doświadczeniem, dynamiczną osobowością i zasobnym kontem bankowym na pewno może liczyć na to, iż uda mu się osiedlić na stałe w Kanadzie.
Okolice
Potargowe refleksje
Opinie na temat targów Komputer Expo są bardzo zróżnicowane w zależności od subiektywnych odczuć i doświadczeń wystawców. Sukces handlowy lub marketingowy targów zależy od wielu czynników - nie tylko od samej obecności lub nieobecności na wystawie. Ważne elementy, to odpowiednia reklama i informacja przed targami, dobrze zlokalizowane stoisko oraz ciekawa i przyciągająca odpowiednich klientów prezentacja.
Wojny cybernetyczne w Bośni
Wojska amerykańskie, stacjonujące w Bośni, korzystają na szeroką skalę z zaawansowanych technik komputerowych i komunikacyjnych, takich jak układy współpracujące z łączami satelitarnymi czy oprogramowanie do wirtualnych trójwymiarowych wizualizacji terenu.
Porównanie produktów
Visual Basic 4.0 kontra Delphi 2.0: którą platformę wybrać
Porównaliśmy ostatnią wersję pakietu Visual Basic 4.0 z wersją beta pakietu Delphi 2.0. Generalny wniosek brzmi: VB nadaje się lepiej do szybkiego budowania prostych aplikacji. Delphi jest natomiast produktem obszerniejszym, oferującym dużo więcej zaawansowanych funkcji.
Jak testowano pakiety?
Testowaniu poddano pakiety Visual Basic Enterprise Edition 4.0 (Microsoft) i wersję beta pakietu Delphi Client/Server Suite 2.0 (Borland). Ponieważ Delphi był dostępny tylko w wersji beta, pakietom nie przyznawano punktów, a oceniono je w skali słownej: pakiet mógł być w określonej kategorii oceny produktem doskonałym, bardzo dobrym, dobrym, zadowalającym, słabym lub niezadowalającym. Nie używano też do sprawdzania szybkości pakietów testów porównawczych, ponieważ wersje beta produktów są często optymalizowane przez firmy właśnie pod tym kątem.
Słownik
Podstawowe terminy stosowane w środowisku programowania obiektowego.
Praca grupowa
Wszędobylski Lotus
Liczba instalacji systemu Notes firmy Lotus Development przekroczyła 4,5 mln. Oznacza to podwojenie ilości w ciągu ostatnich 6 miesięcy. Łączna liczba instalacji Notes i cc:Mail dwukrotnie zwiększyła się w ciągu roku i wynosi 13,5 mln.
Notes 4.0 już dostępny
Notes 4.0 (pakiet do obsługi grup roboczych) zawiera wiele istotnych usprawnień w stosunku do poprzedniej wersji. Niektóre najważniejsze z nich to Notes Mail (poczta pracująca w architekturze klient/serwer), możliwość zarządzania przepływem prac i śledzenia tego procesu, dostępność złączy programowych API dla języków LotusScript, C++ i Visual Basic (Microsoft Corp.), możliwość replikowania baz danych na poziomie poszczególnych pól i gruntownie zmodyfikowany interfejs użytkownika. Produkt ten jest także znakomicie zintegrowany z Internetem i siecią World Wide Web.
Nadal zamierzam to robić
Z Rayem Ozzi, prezesem Iris Associates, 'ojcem' Lotus Notes, rozmawia Michał Szafrański
Punkt widzenia
Zagadka Gatesa
Bill Gates - król epoki informatycznej, jak nazywają go w jego rodzinnym kraju - zabłądził do Polski. W redakcji pustka. Czytam więc wcześniej zebrane na jego temat materiały i odbieram telefony, dziwiąc się, że są ludzie, którzy w takim dniu zajmują się czymś innym niż Gatesem.
Po co?
Ostatnie wydarzenia na arenie politycznej postawiły w całej ostrości pytanie "Po co nam państwo?". Każdy obywatel powinien sobie sam na nie odpowiedzieć w tzw. dyskrecji. Jako programowy anarchista cieszę się, że pytanie takie w ogóle zaczyna się pojawiać. Oczywiście, odpowiadam na nie zdecydowanie negatywnie - myślę, że większość obywateli miałaby się lepiej bez państwa!. Jednakże tego typu sondowanie opinii publicznej nigdy nie będzie podstawą do podjęcia kroków w celu urzeczywistnienia pragnień większości, gdyż trudno sobie wyobrazić, jak naprawdę żyłoby się w kraju (kraju?) bez państwa.
Nie damy się.
Informatyk jest jak składak. Kilka profesji w jednej. W zawodzie tym, jak w rzadko którym, przydaje się znajomość fachu - powiedzmy - piłkarza. Kiwka ze zwodem. Murowanie i nagła ucieczka do przodu. Raz po raz udaje się użytkownikowi skopać nas po kostkach, ale wystarczy sprytnie zastawiona pułapka ofsajdowa, łapiemy kolesia-użytkownika na spalonym i znowu nasze na górze. OLE.
Rynek
Satelity w służbie Optimusa
Pod koniec lutego 1996 r. w ramach korporacyjnej sieci transmisji danych zostaną połączone oddziały nowosądeckiego Optimusa. Sieć, wykorzystująca m.in. satelitarne środki łączności, nadzorowana będzie przez Powszechną Agencję Informacyjną (PAGI), w której większościowy udział ma największy w Polsce producent komputerów.
Netscape zarabia i kupuje
Netscape Communications uzyskało w IV kw. roku finansowego 1995 zysk 2,4 mln USD (600 tys.USD w poprzednim kwartale). Obroty firmy wynosiły 22 mln USD. Sprzedaż międzynarodowa w IV kw. stanowiła ponad 20% obrotów Netscape. Według przedstawicieli firmy od 15 do 20 mln ludzi korzysta obecnie z produktów Netscape. W ubiegłym tygodniu Netscape przejęło firmę Paper Software, producenta przeglądarki WebFX.
Siemens po restrukturyzacji
250 dziennikarzy z całego świata wzięło udział w tegorocznej konferencji zorganizowanej przez Siemens-Nixdorf Informationssysteme w Bostonie. Po raz pierwszy zostali na nią zaproszeni także dziennikarze z Europy Wschodniej.
Packard Bell przejął ZDS
Zenith Data Systems został przejęty przez Packard Bell Electronics. Fuzja ma na celu stworzenie światowej potęgi komputerowej, rozszerzenie skali i zakresu działania obu przedsiębiorstw. Na podstawie zawartego 7 lutego br. porozumienia Packard Bell otrzyma od swoich udziałowców Groupe Bull i NEC-a pakiet inwestycyjny wartości 650 mln USD. Bull zobowiązał się przekazać ZDS Packardowi a NEC swój udział w wysokości 283 mln USD.
Sieci
100VG od środka
W dwu poprzednich odcinkach opisałem już najpopularniejsze standardy sieci lokalnych i wymieniłem cechy różniące je od technologii 100VG-AnyLAN. Dziś przyjrzymy się jeszcze dokładniej tej ostatniej.
Aplikacje dla NetWare SMP
Na rynku pojawiają się nowe aplikacje przystosowane do pracy pod systemem NetWare 4.1 SMP (Symetrical Multiprocessing Processor - wieloprocesorowe przetwarzanie symetryczne).
Gigabit Ethernet dla LAN-ów
Firmy Compaq, Sun Microsystems i 3Com pracują nad nowym standardem transmisji danych w sieciach lokalnych. Nowy standard o nazwie Gigabit Ethernet może w skuteczny sposób rozładować ruch pakietów w sieciach sprzęganych przez przełączniki Fast Ethernet, jednak użytkownicy powinni zdawać sobie sprawę z tego, że nie zastąpi on w pełni sieci ATM.
Dzień dobry, zepsuł mi się komputer...
W czasach rosnącej konkurencji na rynku, gdy możliwości systemów komputerowych są coraz bardziej do siebie zbliżone, a ceny podobne, coraz większą rolę dla klientów zaczyna odgrywać wartość dodana, jaką może zaoferować dostawca. Za najważniejszą, ich zdaniem, uchodzi szeroko rozumiana jakość usług serwisowych. Celem poniższego raportu jest zapoznanie czytelników ze specyfiką tej działalności, świadczonej przez wiodących producentów sprzętu komputerowego obecnych w Polsce.
Systemy inżynierskie
Projektowanie i animacje
Mikama S.A. wprowadziła na rynek nową wersję programu BRICS Work+, narzędzia wspomagającego projektowanie, przeznaczonego dla architektów. Dostępne są odmiany programu współpracujące z systemami PowerDraft lub MicroStation firmy Bentley Systems.
Czekając na "trójkę"
Wolfram Research Inc. oferuje pakiet do obliczeń matematycznych i ich wizualizacji przeznaczony dla naukowców, inżynierów, studentów lub uczniów. Najnowsza jego wersja to Mathematica 2.2.3.
Listy
Bardzo subiektywna opinia
Z zamiarem napisania tego listu 'noszę' się już dość długo. Powodem tego "noszenia się" z zamiarem są artykuły na temat sieci komputerowych, systemów klient/serwer i temu podobnych.
Nie ma bariery
w nawiązaniu do listu Pana Piotra Kowalskiego, opublikowanego w 3 numerze CW z tego roku, dotyczącego problemów z przejściem bariery roku 2000, uprzejmie informuję, że w systemach typu xBase, czyli operujących plikami typu .DBF (dBase, FoxPro, Clipper) data zapisywana jest na ośmiu a nie sześciu znakach, ponieważ rok zapisywany jest zawsze czterema cyframi, niezależnie od ustawienia opcji stulecia (czyli 'set century').
Reklama zamknie się za 15 sekund. Przejdź do serwisu »