Computerworld.pl
Konferencje
Okiem Prezesa
Tematy
Agile
Aplikacje Biznesowe
Bezpieczeństwo
Big Data
Cloud Computing
DataCenter
GDPR/RODO
SDN
Sieci
Smart City
Praca w IT
Przemysł 4.0
Digital Leaders
Badanie AudIT
Biblioteka IT
Prenumerata
Strefy tematyczne
Alcatel-Lucent Enterprise – rozwiązania IT dla rozwoju biznesu
Check Point Cyberbezpieczeństwo w 2020
Cisco Webex
Commvault - Zintegrowane rozwiązania do backupu danych
Fortinet Bezpieczna praca zdalna
Fortinet Cyberbezpieczeństwo
Google Cloud
HPE GreenLake
HPE Infrastruktura
IBM Security University 2020
IBM Data and AI Virtual Forum Poland
IFS Applications
SAP Analityka Big Data
SUSE Innowacje Open Source dla biznesu
VMware SD-WAN by VeloCloud
×
Szukaj
Konferencje
Wiadomości
CIO Executive
Podcasty
Okiem Prezesa
Wywiady
Badanie AudIT
Biblioteka IT
Praca w IT
Tematy
Agile
Aplikacje Biznesowe
Bezpieczeństwo
Big Data
Cloud Computing
DataCenter
GDPR/RODO
SDN
Sieci
Smart City
Praca w IT
Przemysł 4.0
Digital Leaders
Strefy tematyczne
Alcatel-Lucent Enterprise – rozwiązania IT dla rozwoju biznesu
Check Point Cyberbezpieczeństwo w 2020
Cisco Webex
Commvault - Zintegrowane rozwiązania do backupu danych
Fortinet Bezpieczna praca zdalna
Fortinet Cyberbezpieczeństwo
Google Cloud
HPE GreenLake
HPE Infrastruktura
IBM Security University 2020
IBM Data and AI Virtual Forum Poland
IFS Applications
SAP Analityka Big Data
SUSE Innowacje Open Source dla biznesu
Prenumerata
Archiwum
Download
Newslettery
Strona główna
Archiwum
Rocznik 1996
Wydanie 07-1996
Wydanie 07-1996, 12 lutego 1996
prenumerata klasyczna
prenumerata elektroniczna
Wiadomości
Publiczny interfejs
Prace nad ustanowieniem międzynarodowego standardu dotyczącego specyfikacji interfejsu programowania Windows, który byłby niezależny od kontroli Microsoftu, zostały tymczasowo wstrzymane.
Nie będzie już monopolu
"Decyzja NASK-u o taryfikacji ruchu w sieci przyspieszyła ogłoszenie naszych planów uruchomienia wlasnego międzynarodowego łącza do Internetu" - wyjaśnia Marek Peryt, którego firma we współpracy z IBM już w marcu br. zamierza przedstawić swoją ofertę dostępu do sieci, niezależnego od NASK. Podobną inicjatywę realizuje SatNet, spółka powołana przez Internet Technologies i SM-Media, dotychczasowych usługodawców Internetu.
Tylko dla profesjonalistów
Z Wimem Elfrinkiem, wiceprezesem firmy Digital Equipment Corporation i dyrektorem generalnym europejskiego działu komputerów osobistych, rozmawia Michał Szafrański.
Suplement dla notebooków
Microsoft zamierza wcześniej dostarczyć fragmenty Nashville
Dziś w Waszyngtonie, jutro w Warszawie
W ubiegłym tygodniu w Waszyngtonie zakończyła się konferencja i wystawa ComNet'96 - jedna z największych światowych imprez przemysłu sieciowego i telekomunikacyjnego. W czerwcu br. w Warszawie odbędzie się druga polska edycja ComNetu.
Wspomagać partnerów
Z Piotrem Mondalskim, dyrektorem Informix Polska, rozmawia Marian Łakomy.
W radiowozie i na poligonie
'W ub.r. poczyniono znaczne postępy w informatyzacji policji. Ten rok powinien być pod wieloma względami przełomowy' - twierdzi podinspektor Sławomir Wikło z Biura Informatyki Komendy Głównej Policji.
Tłumacz Oracle'a
Oracle wprowadził na rynek nowy element narzędzia programistycznego Developer/2000 for Windows. Firma udostępniła własną technologię do lokalizacji oprogramowania w formie komercyjnej jako część Developer/2000.
Nowe procesory MIPS
Firma MIPS Technologies ogłosiła wprowadzenie 64-bitowego, wysoko skalowalnego mikroprocesora RISC MIPS R10000 275 MHz. Wydajność nowego układu szacuje się na 12 SPECint95 i 24 SPECfp95. Początkowa wersja procesora R10000 taktowana zegarem 200 MHz, produkowanego przez NEC-a i Toshibę, osiąga wydajność rzędu 9 SPECint95 i 19 SPECfp95.
SAS w finansach
Oprogramowanie i usługi wartości 562 mln USD sprzedała amerykańska firma SAS Institute w 1995 r. Oznacza to wzrost przychodów o 17% w stosunku do 1994 r. Jednocześnie z ogłoszeniem wyników finansowych w siedzibie SAS Institute w Cary, w Północnej Karolinie odbyła się premiera aplikacji SAS Business Solution, która jest przeznaczona dla klientów oczekujących gotowych rozwiązań, a nie - jak dotychczas - narzędzi do ich tworzenia.
Telefony zostały rozdane
Polkomtel S.A. i Polska Telefonia Cyfrowa Sp. z o.o.(PTC) wygrały przetarg na budowę i obsługę sieci cyfrowej telefonii komórkowej GSM 900 MHz.
Zarządzanie
Gra dla emocji
We współczesnej nauce obok człowieka ekonomicznego, społecznego, samorealizującego się, racjonalnego decydenta i innych funkcjonuje także model gracza.
Premia za odwagę czy kompetencję?
W miarę rozwoju kapitalizmu w naszym kraju ryzyko w biznesie powszednieje, traci dramatyzm i wartość motywacyjną.
Internet
Trudny start
Jeśli chcesz zrobić to sam - czekają cię najpierw zakupy, a potem będziesz musiał wziąć się za naukę.
Do Ameryki za 15 groszy
Jednym z najważniejszych produktów sieciowych, które pojawiły się w zeszłym roku, był IP Phone. Za pomocą tego oprogramowania, działającego w architekturze klient/serwer, można rozmawiać z innymi użytkownikami sieci, przy udziale komputera wyposażonego w kartę dźwiękową, tak samo jak przez zwyczajny telefon.
Komputer na biurku
Archiwizacja danych na dyski CD
Oryginalnym produktem firmy JVC Professional Media jest oprogramowanie CD-R Extensions, umożliwiające posługiwanie się stacją CD-R do nagrywania dysków CD-ROM w sposób równie prosty, jak przy korzystaniu z tradycyjnych napędów dyskowych. Program współpracuje z urządzeniem do zapisu i odczytu CD-ROM - JVC Professional XR W2010 o poczwórnej prędkości odczytu danych z dysku i podwójnej prędkości zapisu.
Nowe produkty
Canon wprowadza na rynek trzy nowe drukarki atramentowe oraz jeden model drukarki laserowej. W Polsce drukarki atramentowe będą dostępne najprawdopodobniej w końcu marca br. Kiedy pojawi się na rynku nowy model drukarki laserowej, przedstawiciele Canona nie informują.
Zarządzanie komputerami PC
Desktop Management Interface (DMI) jest specyfikacją standardu, który umożliwia programową kontrolę oraz zarządzanie konfiguracją komputerów, ich wyposażenia i urządzeń peryferyjnych.
Przesunięta premiera
IBM PC Co. przesunęła - planowaną na przełom stycznia i lutego - oficjalną premierę nowej linii notebooków, ThinkPad przeznaczonych dla masowego odbiorcy. Informacje ze źródeł wewnątrz firmy mówią, że przyczyną opóźnienia są problemy z przygotowaniem odpowiedniej liczby komputerów przeznaczonych do wprowadzenia na rynek.
Czego oczy nie widzą...
Analizator Sprzedaży, opracowany przez Zakład Informatyzacji Przedsiębiorstw firmy TCH Systems, jest jednym z programów z serii Tygrysy Ekonomiczne - zestawu oprogramowania wspomagającego analizę ekonomiczną w przedsiębiorstwach. Umożliwia on prowadzenie analizy sprzedaży towarów i usług na podstawie wybranych kryteriów (asortymentowych, czasowych, geograficznych itd.). Aplikacja działa w środowisku Windows, a jej cechą szczególną jest to, iż potrafi wymieniać dane z niemal ze wszystkimi programami fakturująco-magazynowymi, jakie są dostępne na naszym rynku.
Copland w tym roku
Apple Computer zmienił termin rozpoczęcia testów wersji beta systemu Copland, tak by dostarczyć użytkownikom gotowy system operacyjny nowej generacji do końca br. Przedstawiciele firmy nie ujawnili konkretnej daty premiery Coplanda.
Dwa w jednym
NEC wprowadził na rynek urządzenie PD ODX1, które oferuje dwie podstawowe funkcje - czteroprędkościowego czytnika CD-ROM oraz zapisywalnego napędu zmiennofazowego PD.
Komputery i kariery
Nadchodzi zmierzch bogów
W połowie roku 1995 amerykańskie ministerstwo pracy opublikowało dokument na temat zatrudnienia w przedsiębiorstwach USA - obecnego i prognozowanego na początek nowego wieku. Znajdujemy w nim kilka ciekawych zestawień rzucających nieco światła na interesujące nas tematy.
Narzędzia i systemy
Narzędzie na wiele platform
Compuware -jeden z większych niezależnych producentów narzędzi do opracowania aplikacji oraz zarządzania aplikacjami i systemami (mieści się w pierwszej 20. firm software'owych świata) - nie był do tej pory obecny na polskim rynku. Od niedawna przedstawicielem Compuware jest firma Polnet Technologies Intl., która zorganizowała w dniu 17 stycznia 1996 r. prezentację Uniface Six - narzędzia do opracowania aplikacji w niejednorodnym środowisku sprzętowym i systemowym.
PowerBuilder 5.0 i OCX
Nowa wersja pakietu PowerBuilder 5.0 (PowerSoft), służącego do opracowania aplikacji, będzie zawierać możliwość składania aplikacji w Windows za pośrednictwem specjalnych elementów kontrolnych OLE, znanych pod nazwą OCX. Z elementów OLE można korzystać w Visual Basic 4.0, SQLWindows Gupty i Delphi 2.0 Borlanda. Elementy OCX są to gotowe miniaplikacje dostarczane przez wielu niezależnych producentów oprogramowania; można je uruchamiać z dowolnej aplikacji oraz włączać do nich jako integralne składniki, wzbogacające jej możliwości funkcjonalne.
W jednolitości siła
Sytuacja większości naszych firm, w zakresie informatyzacji, jest komfortowa w porównaniu z wieloma dużymi przedsiębiorstwami i organizacjami za granicą. Większość firm zachodnich jest dobrze zinformatyzowana już od wielu lat. Przykładowo we Francji na wyposażeniu przedsiębiorstw jest ponad 15 tys. dużych komputerów typu mainframe, podczas gdy w Polsce może udałoby się (z najwyższym trudem) doliczyć setki mainframe'ów. Czytelnik ma prawo zapytać co jest dobrego w tym, że w Polsce nie ma komputerów. Oczywiście źle jest jeśli nie ma komputerów w ogóle, bo ostatecznie to informatyka jest siłą napędową wielu działań technicznych i rynkowych poprawiając konkurencyjność wyrobów oraz pozycję rynkową firmy a w efekcie warunki życia ludzi.
Poszukiwanie igły w stogu siana
Wiele osób zajmujących się działalnością dziennikarską lub publicystyczną, działalnością naukową i badawczą ma ogromne zbiory tekstowe, często zapisane w różnych formatach (czyste pliki tekstowe, dokumenty Worda czy WordPerfecta, poczta elektroniczna). Jak oceniają specjaliści z Gartner Group, mimo rozwoju różnych systemów zarządzania relacyjnymi bazami danych, nadal ponad 90% danych w świecie ma charakter dokumentów tekstowych.
Okolice
Zgaduj-zgadula
Ten, kto nie myśli o przyszłości, przegrywa nie tylko ją, ale nawet teraźniejszość. Warto więc wybiec myślą naprzód, mimo że prognozowanie 'nie jest nauką łatwą ani małą'. Również w informatyce umiejętność przewidywania jest podstawą planowania, bez którego nie istnieje żadna efektywna działalność.
Praca grupowa
Wirusy na NT
Wirusy komputerowe są nadal dużym utrapieniem użytkowników komputerów osobistych. Łączenie tych komputerów w sieci umożliwia łatwiejsze rozprzestrzenianie tych złośliwych napastników. Programem zabezpieczającym przed działaniem wirusów jest opisany poniżej Dr Solomon's Anti-Virus Toolkit firmy S&S International. W redakcji przyjrzeliśmy się wersji dla systemu operacyjnego Windows NT.
IBM integruje Flowmark z Notes
IBM, posuwając się małymi kroczkami, próbuje dotrzymać kroku liderom rynku pracy grupowej i obiegu dokumentów. Na początku grudnia IBM zapowiedział wprowadzenie na rynek nowej wersji oprogramowania Flowmark 2.2. Upgrade ten ma na celu wyjaśnienie i rozwiązanie kilku nieporozumień związanych ze współpracą oprogramowania do pracy grupowej Lotus Notes z aplikacją Image Plus firmy IBM.
Punkt widzenia
Zamiast świętego oburzenia
Obserwuję uważnie przebieg różnych przetargów na informatyzację najważniejszych instytucji finansowych, np. banków czy towarzystw ubezpieczeniowych, na komputeryzację wielkich, kluczowych przedsiębiorstw czy też agend rządowych wiele znaczących w polskim życiu gospodarczym. Z pewnym wzruszeniem obserwuję, że na tym szczeblu interesów odchodzi w przeszłość stare, dobrze nam znane, oswojone pojęcie "korupcji". Łapówki, prezenty, prowizje mają coraz mniejsze wzięcie. Wręcz uważane są za prymitywne i niestosowne.
Kuba - wyspa jak światło pędząca
Przeczytałem w pociągu z Warszawy do Katowic odpowiedź Kuby Tatarkiewicza na nie publikowany jeszcze drukiem artykuł wstępny z lutowego (nie marcowego, jak sam błędnie poinformowałem - o czym za chwilę) Entera. Kuba - jako anarchista - jest wyspą na oceanie uporządkowanego profesjonalizmu emanującego z Naszej Branży w ogóle, a z CW w szczególności.
Profesorowie, komputery, pieniądze
Kapitalizm uczy nas od lat kilku, że wszystko kosztuje. Pieniądze stanowią siłę napędową gospodarki i ludzi. Przedtem liczyły się głównie układy i dojścia, teraz za pieniądze można niemal wszystko: mieć dobrą szkołę dla dziecka, wynająć draba do ściągnięcia długów czy kupić niezły komputer.
Rynek
W poszukiwaniu perfekcji
Novell sprzedał WordPerfect, Quattro Pro i inne aplikacje biznesowe kanadyjskiej firmie Corel.
Compaq nadal przewodzi
Compaq Computer w dalszym ciagu przewodzi stawce producentów komputerów PC, w Stanach Zjednoczonych i na świecie. Tak wynika z raportu na temat światowego rynku PC w 1995 r., opublikowanego w ub. tygodniu przez firmę analityczną Dataquest.
WordPerfect po polsku
W Polsce 'wspólne' biuro WordPerfcta i Novella zaczęło działać od listopada 1994 r. Przejęcie producenta jednego z najpopularniejszych na świecie edytorów tekstu, zostało poprzedzone bardzo efektowną promocją zlokalizowanej wersji najnowszego pakietu WordPerfect 6.0 PL. Był to ostatni ze zlokalizowanych programów WordPerfecta. Novell przeprowadził jeszcze lokalizację Groupwise, pakiet ten jednak nie został odsprzedany Corelowi.
Sieci
Konferencja "Sieci rozległe"
Czwarta konferencja z cyklu "Sieci rozległe" odbędzie się w dniach 20-22 marca w domu wypoczynkowym Siwama w Zakopanem - Kościelisku.
IBM buduje klastry komputerów PC
IBM opracowuje nową architekturę klastrów opartych na komputerach PC, która uzupełni klastry oparte na komputerach AS/400. Klastry będą tworzyć komputery wyposażone w procesory Pentium Pro, pracujące pod systemem OS/2 Warp Server lub Windows NT.
Zagwarantować odpowiednie pasmo
Podstawowymi cechami technologii 100VG-AnyLAN jest: gwarantowane pasmo przenoszenia danych w sieci, zdeterminowany maksymalny czas przesłania pakietu oraz możliwość zachowania istniejącego okablowania sieci lokalnej. Dziś opiszę podstawowe różnice między technologią 100VG-AnyLAN a innymi rozwiązaniami.
Zastosowania
Za kulisami Teatru Wielkiego
"Szczeniaczkami" Janusz Dobkowski, główny informatyk Teatru Narodowego nazywa "drobne awarie nie wpływające zasadniczo na pracę systemu". Od trzech miesięcy istnienia komputerowego systemu sprzedaży i rezerwacji biletów "szczeniaczki" dały o sobie znać zaledwie kilka razy.
Listy
Zaginął IBM ThinkPad
Podczas targów Komputer Expo '96 ze stoiska IBM zaginął komputer przenośny IBM ThinkPad, model 755 CDV, 12 MB RAM, 486 DX 75 MHz, pojemność dysku 810 MB, numer serii: 558L7k3.
List do Kuby Tatarkiewicza
Szanowny Panie, czuję się w obowiązku nawiązać do niektórych wątków Pańskiego felietonu z poprzedniego numeru CW, który raczył Pan poświęcić mojej osobie.
List do Piotra Fuglewicza
Panie Piotrze, dziękuję za eleganckie przyłożenie mi - szkoda, że przy okazji nadepnął Pan na odcisk p. Horodeńskiego. Dla wyjaśnienia: w dawnych czasach, gdy kończyłem doktorat w IBJ w Świerku, p. Horodeński walczył tam ze swoim. Niestety, dalej tej walki nie obserwowałem, bo przeniosłem się do IFPAN w Warszawie.
Reklama zamknie się za 15 sekund. Przejdź do serwisu »