Computerworld.pl
Konferencje
Okiem Prezesa
Tematy
Agile
Aplikacje Biznesowe
Bezpieczeństwo
Big Data
Cloud Computing
DataCenter
GDPR/RODO
SDN
Sieci
Smart City
Praca w IT
Przemysł 4.0
Digital Leaders
Badanie AudIT
Biblioteka IT
Prenumerata
Strefy tematyczne
Alcatel-Lucent Enterprise – rozwiązania IT dla rozwoju biznesu
Check Point Cyberbezpieczeństwo w 2020
Cisco Webex
Commvault - Zintegrowane rozwiązania do backupu danych
Fortinet Bezpieczna praca zdalna
Fortinet Cyberbezpieczeństwo
Google Cloud
HPE GreenLake
HPE Infrastruktura
IBM Security University 2020
IBM Data and AI Virtual Forum Poland
IFS Applications
SAP Analityka Big Data
SUSE Innowacje Open Source dla biznesu
VMware SD-WAN by VeloCloud
×
Szukaj
Konferencje
Wiadomości
CIO Executive
Podcasty
Okiem Prezesa
Wywiady
Badanie AudIT
Biblioteka IT
Praca w IT
Tematy
Agile
Aplikacje Biznesowe
Bezpieczeństwo
Big Data
Cloud Computing
DataCenter
GDPR/RODO
SDN
Sieci
Smart City
Praca w IT
Przemysł 4.0
Digital Leaders
Strefy tematyczne
Alcatel-Lucent Enterprise – rozwiązania IT dla rozwoju biznesu
Check Point Cyberbezpieczeństwo w 2020
Cisco Webex
Commvault - Zintegrowane rozwiązania do backupu danych
Fortinet Bezpieczna praca zdalna
Fortinet Cyberbezpieczeństwo
Google Cloud
HPE GreenLake
HPE Infrastruktura
IBM Security University 2020
IBM Data and AI Virtual Forum Poland
IFS Applications
SAP Analityka Big Data
SUSE Innowacje Open Source dla biznesu
Prenumerata
Archiwum
Download
Newslettery
Strona główna
Archiwum
Rocznik 1996
Wydanie 02-1996
Wydanie 02-1996, 8 stycznia 1996
prenumerata klasyczna
prenumerata elektroniczna
Wiadomości
AS/400 z PowerPC
Pod koniec ub.r. IBM wprowadził na rynek odnowioną wersję komputera AS/400, wyposażoną w procesor PowerPC. Początkowo dostępne będą jedynie najuboższe wersje komputerów. W połowie lutego br. pojawi się sprzęt średniej klasy. Nowe modele wysoko wydajnych serwerów 530s i 53S ukażą się na rynku pod koniec marca br. IBM planuje także wykorzystanie rozwijanych dla AS/400 64ýbitowych układów PowerPC w przyszłych modelach serwerów unixowych RS/6000.
MSP/TH'system na Expo
Firma MSP/TH'system ogłosiła program wsparcia dla własnych partnerów handlowych biorących udział w targach komputerowych Komputer Expo '96. W ramach programu TH'EXPO partnerzy uzyskają bezpłatną pomoc techniczną oraz marketingową od MSP. Jednym z głównych elementów TH'EXPO będzie uruchomienie podczas targów specjalnego systemu informatycznego.
HTML dla MS Office 95
Microsoft wprowadzi na rynek program do obsługi Internetu w pakiecie Office 95. Oprogramowanie będzie dostępne bezpłatnie od stycznia br.
Informatyka oczami prezesów
Przełom lat jest okazją do zastanowienia się nad stanem obecnym i perspektywach rozwoju różnych dziedzin naszeg rynku. Przedstawiamy wypowiedzi osób mających wpływ na rozwój informatyki w najbliższej przyszłości.
Notebooki HiNote z Pentium
Digital Equipment Corporation w I kw. tego roku wprowadzi na rynek pierwsze komputery przenośne HiNote wyposażone w procesory Pentium. DEC będzie jedną z pierwszych firm wykorzystujących w sprzęcie przenośnym procesor Pentium 133 MHz.
Nowy dyrektor IBM Polska
Od 1 stycznia 1996 roku Mirosław Szturmowicz, pełni funkcję dyrektora generalnego IBM Polska. Dotychczas Miroslaw Szturmowicz był dyrektorem ds. sektora bankowego w IBM Polska.
Oszczędność dla naiwnych
Federalna Komisja Handlu Stanów Zjednoczonych rozpoczęła śledztwo w sprawie Syncronys Softcorp, producenta SoftRAM 95 - oprogramowania do kompresji pamięci.
Rekordowy TPC-C Oracle'a
Oracle7 Release 7.3 osiągnął w testach TPC-C wynik 3516 tpmC przy rekordowym stosunku ceny do wydajności 186 USD/tpmC działając pod SCO UnixWare 2 na 4-procesorowym serwerze SMP Compaq Proliant 4500 5/133. Wynik ten jest o 23% lepszy pod względem ceny do wydajności i o 43% lepszy pod względem wydajności od Microsoft SQL Server, największego konkurenta Oracle7 w zakresie narzędzi do zarządzania bazami danych.
Seminarium Tety
Przedsiębiorstwo Innowacyjne Teta zorganizowało w połowie grudnia ub.r. seminarium poświęcone najnowszemu produktowi zintegrowanemu w ramach pakietu Teta - systemowi Przygotowania i Sterowania Przepływem Produkcji. System Teta - Przygotowanie i Sterowanie Przepływem Produkcji jest polskim produktem dostępnym na platformie Novell NetWare. Wraz z pozostałymi elementami pakietu TETA pozwala na wdrażanie w firamch produkcyjnych procedur standardu MRP II.
Standardowe notebooki
Zintegrowane płyty główne Intela dla notebooków z Pentium
System dowodzenia GEM C3
Unisys oferuje, także na polskim rynku, system GEM C3 (GLobal Emergency Mobile Data Communications Command and Control) wspomagający funkcjonowanie służb publicznych. Dzięki niemu, korzystając z ruchomego terminala zainstalowanego np. w pojeździe, można korzystać z centralnej bazy danych macierzystej firmy.
Systems Engineer 6.1
Firma LBMS wprowadziła nową wersję 6.1 pakietu Client/Server CASE - Systems Engineer, przeznaczoną do pracy z Windows 95. Najwięcej zmian w nowej wersji dotyczy narzędzi do budowania dużych, skalowalnych modeli danych. Repozytorium pakietu zostało udostepnione dla platformy Windows NT i NetWare 4, z możliwością korzystania z protokołu TCP/IP. LBMS Systems Engineer 6.1 zintegrowany jest z najnowszymi wersjami MS Visual Basic 4.0 i PowerBuilder Enterprise. Firma InfoVide w styczniu i w lutym br. przygotowuje cykl prezentacji i seminariów poświęconych nowej wersji pakietu. InfoVide, Warszawa, tel. 33 83 71.
Włamanie do serwera NASK
Nie rozpoznany polski cracker włamał się do jednego z głównych serwerów NASK-u. Poznał zawartość pliku passwd, zmienił hasło administratora i wprowadził własne pliki do serwera WWW (pod adresem http://www.nask.org.pl), które zawierały treści raczej obraźliwe dla NASK-u.
Zarządzanie
Decydowanie po mistrzowsku
Skuteczny menedżer podejmuje niewiele decyzji, ale przesądzają one o losach firmy na długie lata.
Talent do decydowania
Wymagania stawiane dobremu decydentowi niewątpliwie różnią się w zależności od tego, z jaką firmą i z jakim człowiekiem mamy do czynienia. Istnieją jednak pewne cechy osobowości, które zazwyczaj sprzyjają talentowi do podejmowania decyzji. Nie są to właściwości wrodzone, może je rozwinąć u siebie każdy, kto będzie nad tym pracował.
Cennik
Skanery dla firmy
Przeglądając przedstawione w dołączonym zestawieniu właściwości skanerów stacjonarnych warto zwrócić uwagę na znaczny wzrost oferty urządzeń skanujących w kolorze. Prawdopodobnie kolorowe skanery staną się wkrótce - podobnie jak kolorowe drukarki - typowym wyposażeniem wielu firm.
Internet
Kodowane pakiety
Virtual Open Network przedstawił zestaw programowo-sprzętowy służący do szyfrowania danych w sieciach opartych na protokole TCP/IP. Za jego pomocą będzie można pracując w modelu klient/serwer w Internecie dokonywać wzajemnej autentyfikacji. SmartGate pozwala tworzyć własne prywatne wirtualne sieci (Virtual Private Network), na bazie Internetu, bez konieczności posługiwania się wydzielonymi łączami.
Nie ma czasu na czytanie
'Ludzie listy piszą'... Niestety w Internecie jest to bardzo proste i łatwe, więc listów wciąż przybywa. Niektórzy z nas mają już naprawdę dosyć przeglądania swojego wiecznie pełnego mailboxa.
Pogawędka o demokracji
Telekonferencja dotycząca społeczno-politycznych implikacji rozwoju Internetu odbyła się w Ośrodku Amerykańskim prowadzonym przez ambasadę USA w Warszawie. Całość była na żywo transmitowana przez satelitarną telewizję Worldnet o ogólnoświatowym zasięgu. Prowadzi ją Amerykańska Agencja Informacyjna (USIA - http://www.usia.gov).
Komputer na biurku
API dla grafiki 3D
Mimo szybkiego wzrostu popularności multimediów, brak jednolitego standardu grafiki trójwymiarowej (3D) może mieć wpływ na spowolnienie rozwoju tej części rynku. Jak można było zauważyć na ostatnich targach Comdex, większośćproducentów w dalszym ciągu promuje firmowe złącza programowe API.
Czyszczenie Windows 95
CleanSweep 95 v. 2.0 jest nową wersją programu narzędziowego firmy Quarterdeck Corp. przeznaczoną do porządkowania zawartości dysku komputera pracującego pod systemem Windows 95. Program pozwala na usuwanie zbędnych aplikacji 16- i 32-bitowych, niepotrzebnych kopii zduplikowanych plików, zarządzanie zbiorami itp.
Komputer multimedialny do domu
Compaq Computer Corp. konsekwentnie realizuje politykę wprowadzania do sprzedaży komputerów standardowo wyposażonych w funkcje multimedialne i telekomunikacyjne, czego przykładem jest najnowsza linia Presario 9500.
Multimedia wkraczają do biznesu
Jak podaje Dataquest Inc., obroty na rynku produktów multimedialnych osiągną w 1995 roku poziom 750 mln USD. Coraz więcej aplikacji dla biznesu zawiera dojrzałe rozwiązania bazujące na multimediach. Widać to było wyraźnie na ostatnich targach Comdex w Las Vegas, gdzie do grona producentów multimediów dołączył Microsoft.
Nietrwałe dyski CDR
Fiński Technical Research Center (VTT) przeprowadził testy zapisywalnych dysków CD i stwierdził, że trwałość przechowywania danych jest znacznie mniejsza od podawanej przez wytwórców. Zależnie od producenta, wynosi ona tylko 3-28 lat.
Nowe produkty
Fujitsu wprowadziła ostatnio na rynek rodzinę skanerów stołowych, które są już dostępne w Polsce. Fujitsu M3099A/G i M3096EX/GX to wydajne, monochromatyczne modele do szybkiego skanowania dokumentów o formacie do A3 z maks. rozdzielczością 400 dpi przy 256 odcieniach szarości.
System zarządzania firmą HURT
Digitland zaprezentował podczas tegorocznego Softargu najnowszą wersję swego systemu zarządzania firmą HURT. Pakiet ten jest zestawem znakowych aplikacji działających w środowiskach DOS, NetWare lub Lantastic. HURT jest programem elastycznym, który ma duże możliwości rozbudowy.
Komputery i kariery
Etyka informatyka
Do mitologii informatycznej profesji należy przypowieść o pewnym analityku bankowym, który do systemu obsługi kont klientów dopisał niewielki dodatkowy moduł. Procedura przelewała na konto autora wszystkie mikroskopijne kwoty, jakie brały się z różnicy między wartościami rzeczywistymi operacji finansowych a ich postaciami zaokrąglonymi, które program faktycznie wpisywał do rejestrów bankowych.
Narzędzia i systemy
Firma Thomson Polkolor
Spółka joint venture Thomson Polkolor powstała w 1991 roku w wyniku porozumienia między Thomson Tubes & Displays - gałęzią Thomson Multimedia (wówczas Thomson Consumer Electronics), a rządem polskim. Koncern Thomson przejął 51% akcji. Firma jest producentem kineskopów telewizji kolorowej małych i średnich rozmiarów, a jako zakład w pełni zintegrowany, obok gotowych kineskopów produkuje również niemal wszystkie ich części.
Wytwarzanie aplikacji w Thomson Polkolor
Wraz z rozwojem firmy w dziedzinie produkcji kineskopów, zwiększały się również nakłady na informatykę. Od niewielkiej sieci komputerowej i kilku systemów informatycznych (kadry, płace i gospodarka materiałowa), pozostałych z okresu działania Polkoloru, przeszliśmy do jednego z największych i najnowocześniejszych systemów informatycznych w Polsce.
Zarządzanie kodem źródłowym
Natura oprogramowania zmieniła się od czasów pierwszych PC, gdy dostępne były jedynie prościutkie programy, pisane dla własnych potrzeb przez pojedynczych programistów, którzy nie musieli dbać o dokumentację, pamiętać o wszystkich zmianach wprowadzonych w trakcie pracy ani dzielić się jej wynikami z innymi programistami. Obecnie program może zawierać dziesiątki lub setki tysięcy linii kodu i jest opracowywany przez wielkie zespoły programistów; podobno Windows 95 zawiera 11 mln linii kodu, napisanych przez ponad setkę programistów w pracowniach wyposażonych w różne komputery, od PC po mainframe'a.
Okolice
Piraci są wśród nas
Każdy, kto choć raz był na jednej z wielu giełd komputerowych (jest chyba w każdym dużym mieście) miał prawdopodobnie wrażenie, iż Polska (w przeciwieństwie do ogólnie szanowanych, tzw. "rozwiniętych" państw) jest szczególnie dotknięta problemem piractwa, i że trudno byłoby znaleźć inny kraj, w którym zjawisko to byłoby widoczne w podobnej skali. Aby nie było nam aż tak bardzo wstyd, przeczytajmy artykuł jednego z redaktorów Computerworlda USA, który pokazuje, że za oceanem również grasują różnej maści komputerowi piraci - zarówno drobni złodziejaszkowie, jak i groźni gwałciciele (praw autorskich oczywiście).
Praca grupowa
Lek na starość komputerów
Programy umożliwiające zdalną pracę na odległych komputerach nie cieszą się jeszcze w naszym kraju tak dużą popularnością jak za granicą. Choć w sieciach novellowskich wykorzystuje się czasami oprogramowanie Norton PC AnyWhere, to brakowało jak dotąd bardziej zaawansowanych programów umożliwiających całkowicie zdalną pracę w systemie Windows. Sytuację tę zmienia pakiet WinFrame firmy Citrix Systems.
Notes drugim WWW
Lotus Development planuje uczynić Notes czwartą, najchętniej używaną aplikacją internetową po poczcie elektronicznej, WWW oraz grupami dyskusyjnymi Usenet.
Nowe produkty
Apex Software, autoryzowany dystrybutor na Polskę, produktów Norton-Lambert Corp. (NLC), wprowadził na rynek najnowszy produkt NLC - Close-Up LAN Professional v.6.0. Produkt ten, pracujący w sieciach Novell NetWare w oparciu o protokół IPX, umożliwia zdalne łączenie z siecią i pracę na odległych komputerach.
VirusScan 2.0 i BootShield
Firma McAfee Associates wprowadziła na rynek nowe systemy antywirusowe VirusScan 2.0 for Windows 95 oraz BootShield.
Punkt widzenia
Felieton 29 beta trzy
Jest w branży komputerowej zasada, że początkowo oprogramowanie ma fazę alfa, czyli ustalania funkcji, ekranów itd. Potem następuje faza beta, czyli okres testowania. W tej chwili mogą Państwo ściągnąć sobie z WWW przeglądarkę Netscape 2.0b3, co oznacza, że jest to druga wersja programu w trzeciej fazie testowania.
Integratorów ci u nas dostatek...
Miniony rok powinien się zapisać w annałach informatyki polskiej jako 'okres integracyjnej burzy i naporu'. Wydarzenie podobne do słynnego, romantycznego 'okresu burzy i naporu' rozwalającego skamieniałe struktury świata klasycystycznego.
Pobłażliwość czy rygoryzm?
Nadzwyczaj zastanawiający jest fakt, że przez niemal pół roku nikt nie zadzwonił pod specjalny telefon Stowarzyszenia PRO, w celu zawiadomienia o przestępstwie polegającym na kradzieży praw autorskich producenta oprogramowania. W świetle ostatnich wydarzeń, w świecie wielkiej polityki. jest to zjawisko wręcz niewiarygodne.
Rynek
Internetowo-kablowa pajęczyna
W 12 godzin po oficjalnym podaniu do wiadomości o podpisaniu porozumienia między Microsoftem i National Broadcasting Corp. (NBC), z Billem Gatesem, prezesem Microsoftu rozmawia dziennikarz Computerworld Hongkong.
Telewizor XXI wieku
Otwarcie nowego kanału telewizji kablowej MSNBC Cable i komplementarnego serwisu opartego na sieci Microsoft Network zapowiedział amerykański producent oprogramowania wspólnie z przedstawicielami sieci telewizyjnej NBC, będącej własnością General Electric.
Sieci
Czy już pora na ATM?
Na rynku pojawiają się wciąż nowe produkty dla sieci ATM. Mimo tego, technologia ta wydaje się być ciągle w fazie pilotażowej.
Nie ma błędu w NetWare 4.1
W numerze 44/95 Computerworlda, na str. 34 opublikowaliśmy artykuł pod tytułem 'Błąd w NetWare 4.1', którego tytuł był nieadekwatny do treści artykułu, omawiającego NW System Fault Tolerant III (SFT III). Poprzez umieszczenie w tytule nazwy systemu sieciowego Novell NetWare 4.1 wprowadziliśmy w błąd wszystkich zainteresowanych systemami Novella.
Zastosowania
Kurierski świat
Ireneusz Hytroś z powodzeniem może pretendować do miana najpopularniejszego polskiego informatyka. Jego zdjęcia z założonymi w amerykańskim stylu nogami na biurku obiegły kraj w reklamach Hewlett-Packarda. Od pięciu lat zajmuje się technologiami informatycznymi w DHL Polska.
Listy
"Gorąca linia"
W tekście 'Gorąca linia PRO milczy' Pan Andrzej Królikowski twierdzi, że 'Na Starym Kontynencie donosicielstwo odbierane jest zdecydowanie negatywnie', sugerując tym samym, iż jest to główna przyczyna milczenia telefonu.
Jeszcze o cenniku
Już od ponad miesiąca Computerworld pisze o zmianachzasad odpłatności za wykorzystywanie sieci Internet w Polsce. Po lekturze Waszych artykułów i analizy przedstawianych w nich danych kolejny raz dochodzę downiosku, że to środowisko akademickie jest największym 'generatorem' ruchu internetowego.
Zastrzerzony KPiR
Przeglądając wydanie pisma Copmuterworld z dn. 2 października spostrzegłem opis programów dla niewielkiej firmy. W tekście użyto skrótu KPiR.
Reklama zamknie się za 15 sekund. Przejdź do serwisu »