Konferencje
Biblioteka IT
Wiadomości
Tematy
Agile
Aplikacje Biznesowe
Bezpieczeństwo
Big Data
Cloud Computing
DataCenter
GDPR/RODO
SDN
Sieci
Smart City
Konferencje
Praca w IT
Przemysł 4.0
Digital Leaders
Praca w IT
Badanie AudIT
Archiwum
Prenumerata
Strefy tematyczne
Cisco Firepower
Cisco NGFW
HPE Infrastruktura
IFS Applications
SAP Analityka Big Data
E-Seminaria
Gorące tematy:
Nowy numer
Przemysl 4.0
Computerworld TOP200
Państwo 2.0
Aplikacje Biznesowe
Bezpieczeństwo
Big Data
Data Center
Agile
Strona główna
Archiwum
Rocznik 2002
Wydanie 27-2002
Wydanie 27-2002, 15 lipca 2002
prenumerata klasyczna
prenumerata elektroniczna
Wiadomości
Na czym stoi polski Internet
Internet w Polsce rozwija się nierównomiernie. Za rozwojem sieci nie nadąża bowiem sfera usług dostępowych.
Nerwy przy karcianym stole
W Sejmie trwa spór między różnymi grupami interesu. Gra toczy się o przyszłość części polskiego rynku teleinformatycznego.
Kontrowersyjne dochodzenie
Prokuratura oskarża byłe kierownictwo Optimusa o przestępstwa podatkowe. W podobnej sprawie sąd rejonowy oddalił zarzuty wobec szefów JTT Computer.
System "zarządzania" widmem fal radiowych
W systemie informatycznym, który powstaje w Urzędzie Regulacji Telekomunikacji i Poczty, znajdą się informacje o wykorzystywanych częstotliwościach i udzielonych pozwoleniach na działalność telekomunikacyjną. Są to pokaźne zbiory danych, bowiem pozwoleń udzielono już setki tysięcy. Zainstalowanie każdego nadajnika wymaga pozwolenia.
Programowanie dla Europejczyków
W odróżnieniu od ubiegłorocznej konferencji TechEd, w tym roku Microsoft nie zaprezentował programistom wielu nowinek. Sesje dotyczyły różnych aspektów wykorzystania .Net.
Światłowodowe sieci Ethernet
Komitet IEEE zatwierdził jako standard 10 Gigabit Ethernet o przepustowości 10 Gb/s.
Nowy procesor do nowych komputerów
Równocześnie z premierą 64-bitowego procesora Intel Itanium 2 Hewlett-Packard wprowadził na rynek komputery wyposażone w te układy. Stacje robocze zx2000 i zx6000 oraz serwery rx2600 i rx5670 wykorzystują procesory Itanium 2 pracujące z częstotliwością 900 MHz i 1 GHz. Mogą działać pod kontrolą Windows, Linuxa, a także - zaprezentowanej przed miesiącem - najnowszej wersji HP-UX dla Itanium 11i v. 1.6.
Zakazane łącza
Usługodawcy internetowi nadal skarżą się na ogromne kłopoty we współpracy z TP SA.
Technologie
Płatności w samotności
Call Center Poland oferuje możliwość dokonywania płatności elektronicznych za pośrednictwem systemu IVR.
Drugi oddech dinozaura
Rynek komputerów mainframe zdominował IBM. Najwięksi konkurenci Big Blue - Hitachi i Amdahl - wycofali się przed dwoma laty. Mniej więcej od tego czasu coraz częściej mówi się o odrodzeniu mainframe'ów.
Dominacja technologii
Europejską konferencję Oracle poświęcono trzem zagadnieniom - bazie 9i R2, serwerowi aplikacyjnemu i tanim klastrom na platformie Intela. Do Kopenhagi przyjechało 9 tys. osób, w tym 150 z Polski.
Doświadczenia transakcyjne
Ze Scottem Dietzenem, odpowiedzialnym za technologię w firmie BEA Systems, rozmawia Marian Łakomy.
Od transakcji do platformy
BEA Systems stworzyła uniwersalną platformę aplikacyjną opartą na technologii Java.
Zjednoczone produkty
HP iPaq, HP ProLiant - to nowe nazwy, do których muszą przywyknąć klienci nowego HP.
Zarządzanie
Gaz do dechy
Działający w Polsce producenci podzespołów samochodowych pierwszą falę informatyzacji mają już za sobą. Po zaspokojeniu podstawowych potrzeb w dziedzinie produkcji, logistyki i finansów, przyszedł czas na wzbogacanie wdrożonych rozwiązań w systemy pomocnicze, służące głównie optymalizacji kosztów i utrzymaniu wysokiego poziomu jakości.
Informatyka na holu
W Polsce działa ok. 1600 dilerów samochodowych i autoryzowanych zakładów serwisowych, a niezależnych warsztatów wielokrotnie więcej. Mimo liczebności, firmy te nie stanowią dużego rynku dla rozwiązań informatycznych. Paradoksalnie, informatyzacją punktów dilerskich i autoryzowanych stacji obsługi najbardziej są zainteresowane współpracujące z nimi lokalne przedstawicielstwa producentów.
Przeciąg w salonie
Z Markiem Koniecznym , z Polskiej Izby Motoryzacji, rozmawia Tomasz Marcinek.
Konteksty
Wirtualne emocje
Wciąż nie wiemy, jakie rozwiązania należy zastosować, by komunikacja w wirtualnym zespole była jak najbardziej efektywna.
Odzywaj się
Z dr Niki Panteli, naukowcem z University of Bath w Wlk. Brytanii, rozmawia Przemysław Gamdzyk.
Cyfrowe mitologie
Z prof. Józefem Niżnikiem, z Instytutu Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk, rozmawia Andrzej Gontarz.
Mistyka Internetu
Przekonania magiczne, mity i wierzenia religijne są siłą napędową rozwoju cywilizacji informacyjnej w nie mniejszym stopniu niż odkrycia naukowe i wynalazki techniczne.
Wiki-wiedza
Wikipedia - najbardziej demokratyczna encyklopedia świata.
Punkt widzenia
Roman K. na prezydenta
Kiedy jakieś pół roku temu w felietonie PC o PC (CW 08/2002) napisałem o umorzeniu postępowania karnego w sprawie firmy JTT o wyłudzanie podatku VAT, ani mi do głowy nie przyszło, że podobna afera pojawi się znowu na czołówkach gazet. Jak wielu Czytelników CW zostałem zaskoczony informacjami o zatrzymaniu Romana K., byłego prezesa firmy Optimus.
Ratunek przed upadkiem
Podczas aktualnie niezbyt ciekawej sytuacji braku koniunktury na rynku warto zadbać o obniżenie kosztów własnych. Jest to praktycznie jedyna metoda zachowania konkurencyjności czy wręcz nawet warunek dalszej egzystencji rynkowej wobec braku możliwości podniesienia wskaźników sprzedaży. Warto więc rozejrzeć się i przeprowadzić bilans wewnątrzzakładowy, oszczędzając na czym się da.
Twój diabeł stróż
Okres wakacji, w który właśnie wchodzimy, kojarzy mi się przede wszystkim z lekturą. Jeszcze w czasach szkolnych starałem się namawiać rodziców do jak najszybszego zakupu podręczników, a ci, z kolei, starali się nie tylko odłożyć na jak najpóźniej spory wydatek, ale - przede wszystkim - nie stwarzać mi powodu do przebywania w domu zamiast na powietrzu.
Renoir z Berlina
W chwili gdy ten felieton dotrze do Państwa rąk, będzie albo tuż przed, albo tuż po berlińskiej Loveparade. Media zapewne powiedzą o hałaśliwej, ogłuszającej muzyce, o hordach cudaków gibiących się na platformach, o narkotykach i pośpiesznej miłości w krzakach Tiergarten, itd.
Reklama zamknie się za 15 sekund. Przejdź do serwisu »