Computerworld.pl
Konferencje
Okiem Prezesa
Tematy
Agile
Aplikacje Biznesowe
Bezpieczeństwo
Big Data
Cloud Computing
DataCenter
GDPR/RODO
SDN
Sieci
Smart City
Praca w IT
Przemysł 4.0
Digital Leaders
Badanie AudIT
Biblioteka IT
Prenumerata
Strefy tematyczne
Alcatel-Lucent Enterprise – rozwiązania IT dla rozwoju biznesu
Check Point Cyberbezpieczeństwo w 2020
Cisco Webex
Commvault - Zintegrowane rozwiązania do backupu danych
Fortinet Bezpieczna praca zdalna
Fortinet Cyberbezpieczeństwo
Google Cloud
HPE GreenLake
HPE Infrastruktura
IBM Security University 2020
IBM Data and AI Virtual Forum Poland
IFS Applications
SAP Analityka Big Data
SUSE Innowacje Open Source dla biznesu
VMware SD-WAN by VeloCloud
×
Szukaj
Konferencje
Wiadomości
CIO Executive
Podcasty
Okiem Prezesa
Wywiady
Badanie AudIT
Biblioteka IT
Praca w IT
Tematy
Agile
Aplikacje Biznesowe
Bezpieczeństwo
Big Data
Cloud Computing
DataCenter
GDPR/RODO
SDN
Sieci
Smart City
Praca w IT
Przemysł 4.0
Digital Leaders
Strefy tematyczne
Alcatel-Lucent Enterprise – rozwiązania IT dla rozwoju biznesu
Check Point Cyberbezpieczeństwo w 2020
Cisco Webex
Commvault - Zintegrowane rozwiązania do backupu danych
Fortinet Bezpieczna praca zdalna
Fortinet Cyberbezpieczeństwo
Google Cloud
HPE GreenLake
HPE Infrastruktura
IBM Security University 2020
IBM Data and AI Virtual Forum Poland
IFS Applications
SAP Analityka Big Data
SUSE Innowacje Open Source dla biznesu
Prenumerata
Archiwum
Download
Newslettery
Strona główna
Archiwum
Rocznik 2000
Wydanie 10 LAT
Wydanie 10 LAT, 1 października 2000
prenumerata klasyczna
prenumerata elektroniczna
Społeczeństwo w ruchu
Bajka o żelaznym wilku
Każde społeczeństwo jest "informacyjne". Bez możliwości jakiegokolwiek (mową, pismem, gestem, tańcem, rysunkiem, śpiewem itd.) przekazu jakiejkolwiek informacji nie byłoby społeczeństwa: żadne ludzkie współdziałanie nie byłoby możliwe. Cóż zatem mają na myśli ci, którzy powiadają, że w najbliższej przyszłości będziemy żyć (lub już żyjemy) w społeczeństwie informacyjnym, jeśli nie jest to banał?
Dlaczego nie ma sztucznego intelektu
W dziejach tzw. sztucznej inteligencji wbrew pozorom nie jest istotna technika, lecz obraz samego siebie tworzony przez człowieka. "Myślące maszyny"to nie są wyłącznie roboty, którymi posługuje się człowiek, lecz wyalienowana w technikę jego istota.
Świat w zasięgu
Z profesorem Kazimierzem Krzysztofkiem, socjologiem i politologiem, pracownikiem naukowym Uniwersytetu w Białymstoku i Instytutu Kultury w Warszawie, rozmawia Andrzej Gontarz.
CW 10 lat: O kosmologii, teologii i racjonalności
Z księdzem profesorem Michałem Hellerem, filozofem, kosmologiem, teologiem, rozmawia Marek Hetmański.
CW 10 lat: Dylematy technologii
Ze Stanisławem Lemem, o komputerach przyszłości, świadomości sieci, determinizmie genetycznym i cyberdemokracji, rozmawia Jakub Chabik.
CW 10 lat: Kilka tysięcy lat i lat kilkadziesiąt
Lawinowy rozwój cywilizacji informacyjnej to, powiedzmy, ostatnich kilkadziesiąt lat. W porównaniu z całą historią jest to okres śmiesznie krótki. W tym relatywnie niedługim czasie mamy jednak do czynienia ze zmianą cywilizacyjną tak szybką i radykalną, że warto zapytać, jak się ona ma do długofalowych tendencji rozwojowych ludzkości.
Władza i informacja. Zmiana paradygmatu
Informacja to narzędzie władzy. Globalizacja zmieniła radykalnie warunki sterowności państw i gospodarek, a nawet charakter władzy. Powyższe wymusza z kolei poszukiwanie nowego typu danych.
CW 10 lat: Poszukiwanie przyszłości
W świecie informacji błądzimy po omacku. Wpadamy w ślepe zaułki, nurzamy się w internetowym chaosie i śmieciach cywilizacji. Czy specjalne, automatyczne agenty o ludzkim głosie i twarzach wyprowadzą nas z labiryntu? Czy po stokroć pojemniejsze sieci komputerowe zwiększą komfort naszego życia, czy też zasypią nas kolejnymi miliardami bezużytecznych danych?
CW 10 lat: Moralne wyzwania maszyny
Pomyślmy, jak może być dzisiaj w epoce odkrycia komputerów. Patrząc w przeszłość wydaje się, że na początek usprawiedliwione jest "czarne" fantazjowanie. Można przypuszczać, że np. w pierwszej fazie zastosowań komputer przyczynia się do unicestwienia tradycyjnych zdobyczy dawnego świata pracy.
Lekcja o komputerach
Do komputeryzacji i informatyzacji szkół na ogół podchodzi się z entuzjazmem. Entuzjazm jest wręcz obowiązkowy. Krytyka jest traktowana nieomal jako naruszenie dobrychobyczajów, sprzeciw - jak zamach na postęp, wspólną Europę i ogólnie słuszną sprawę. Tam gdzie dozwolony jest jedynie entuzjazm, łatwo o błędy. Bo zamiast życzliwej recepcji uwag, których spokojne rozważenie pozwoliłoby lepiej komputeryzować i internetyzować polskie szkoły, mamy jedynie milczącą niechęć nauczycieli i urzędników.
CW 10 lat: Samotny w tłumie
Z profesorem Januszem Czapińskim, psychologiem społecznym z Uniwersytetu Warszawskiego, rozmawiają Andrzej Gontarz i Sławomir Kosieliński.
Koń, jaki jest każdy widzi
Od kilku lat prowadzę na uczelni wykład "Wiara i rozum", którego przedmiotem jest, jak to ze stosownym intelektualnym zadęciem ujawniam w jego katalogowym opisie, "prezentacja i analiza historycznie zmiennych relacji pomiędzy religią i nauką w kulturowo-porównawczej perspektywie". Za każdym razem z niepokojem oczekuję chwili, kiedy, zwykle pod koniec semestru, któryś z moich studentów obudzi się z naiwnym pytaniem: "panie profesorze, czy mógłby nam pan powiedzieć, o czym my właściwie dyskutujemy - jak zdefiniowałby pan religię i naukę?"
CW 10 lat: Nowoczesność - era intelektu
Nikomu, kto obudził się 1 stycznia roku 1493, nie przyszło do głowy, że przestał już żyć w średniowieczu, a zaczął w nowożytności. Nawet jeśli należał do tych nielicznych, którzy wiedzieli, że w minionym roku Krzysztof Kolumb odkrył nowy ląd, to świadomość, że fakt ten odmieni historię, była dla niego nieosiągalna.
CW 10 lat: Najpierw nauczyciele, potem komputery
Z profesorem Maciejem M. Sysło z Uniwersytetu Wrocławskiego rozmawia Przemysław Gamdzyk.
Pierwszy nauczyciel, drugi uczeń
Z Feliksem Sapińskim, prezesem firmy Vulcan, rozmawia Przemysław Gamdzyk.
CW 10 lat: Człowiek szyty na miarę
W 1953 r. James Watson i Francis Crick, gdy zaproponowali model struktury cząsteczki DNA, jako podwójnej spirali, w publikacji, która wkrótce miała im przynieść Nagrodę Nobla, postawili także hipotezę, iż "wydaje się (nam) prawdopodobne, że dokładna sekwencja nukleotydów (stanowiących podstawowe strukturalne elementy makrocząsteczki DNA) stanowi kod, w którym zapisana jest informacja genetyczna".
Artystyczny nieład cyberprzestrzeni
Pierwszymi twórcami sztuki komputerowej byli w latach 60. ludzie nauki i techniki, informatycy, programiści, matematycy i badacze różnych specjalności, mający dostęp do komputerów w laboratoriach firmowych i na uczelniach. Poszukując nowych możliwości zastosowania maszyn cyfrowych, zainteresowali się także ich "umiejętnościami" artystycznymi. Gdy rezultaty pierwszych prób, czasami wręcz amatorskich, okazały się interesujące, doszło do współpracy z artystami.
Historia Marek
"Dopiero sieć to komputer"
U początków Sun Microsystems legła wizja świata, który wtedy istniał tylko w marzeniach założycieli firmy: wszystkie komputery połączone w sieć, otwarty system operacyjny Unix, powszechne użycie standardów przez przemysł informatyczny.
Zakochana para
W historii Cisco jest wszystko, co powinno znaleźć się w dobrym hollywoodzkim scenariuszu - miłość, nienawiść i duże pieniądze. Oczywiście, całość zwieńczona happy endem.
Start w Akademiku
Dell Computer nie przoduje na polu innowacji technicznych. Tajemnicą sukcesu jednej z największych obecnie firm branży informatycznej jest sposób prowadzenia bezpośredniej sprzedaży sprzętu komputerowego setkom tysięcy klientów na całym świecie.
"Witamy w Gdyni"
Wjeżdżając do Gdyni od strony Sopotu, trudno przeoczyć napis: "Witamy w Gdyni. Prokom Software". Kibice drużyny Prokom Trefl Sopotna meczach koszykówki zdzierają gardła krzycząc "Prokom, Prokom". To chyba nieliczni, którym nazwa firmy nie kojarzy się z "czarną legendą" utrudniającą obiektywną ocenę Prokomu i jej prezesa Ryszarda Krauze.
Bez kompleksów
"Zawsze robiłem to, co mnie interesowało, nie zastanawiając się nad tym, czy to się opłaca czy nie. Najczęściej wszyscy pukali się w głowę. Po kilku latach okazywało się, że moje nieopłacalne zajęcie przynosiło, poza satysfakcją, spore pieniądze" - mówi Jerzy Dryndos, prezes Logotec Engineering SA z Mysłowic.
Koniec świata inżynierów
W roku 1957 na hasło "komputer" inwestorzy reagowali, jak diabeł na święconą wodę. Popularny magazyn Fortune wytykał pionierom przemysłu informatycznego, że na komputerach nikomu nie udało się jeszcze zarobić.
W stronę standardu
W roku 1972 pięciu inżynierów systemowych IBM postanowiło stworzyć własną firmę, zajmującą się tworzeniem standardowego oprogramowania dla przedsiębiorstw. Założyli SAP AG, która dzisiaj jest światowym liderem rynku ERP.
Weteran informatyki
"Nie przepracowałem ani jednego dnia poza informatyką" - mówi o sobie Aleksander Lesz, prezes Softbank SA. Gdy zaczynał przygodę z komputerami, jego dzisiejsza konkurencja bawiła się w piaskownicy albo nie było jej jeszcze na świecie.
Znaczy sieć
Podupadającego producenta terminali udało się przekształcić w firmę, która od 20 lat nadaje ton rozwojowi sieci komputerowych. Oprócz oprogramowania, jednym z największych osiągnięć Novella jest stworzenie podwalin nowoczesnego systemu szkoleń dla informatyków.
Ojcowie informatyki wobec dylematów mechanizacji myślenia
Czym się różni wirtuoz od pozytywki? Czym się różni rozumujący matematyk od rozumującego komputera? Te pytania obrazują sedno sporu między dwiema wizjami informatycznymi. Obie uznają fakt, że analogowy zapis utworu w pozytywce i formalny dowód matematyczny dają się zapisać cyfrowo. Czy dotyczy to również muzyka improwizującego utwór według partytury rozwijającej się w jego mózgu? Czy proces mózgowy matematyka różni się w swej istocie od przetwarzania danych w maszynie cyfrowej? A ogólnie: czy każdy proces przetwarzania informacji można oddać w zapisie cyfrowym?
Dobre relacje
Ambicje Larry'ego Ellisona radykalnie zmieniły obraz informatyki i rynku oprogramowania dla przedsiębiorstw.
Na trampolinie wiedzy
W Polsce rzadko zdarza się, aby kariera naukowa była odskocznią do wielkiego biznesu, czyli wielkich pieniędzy. Prof. Janusz Filipiak, prezes ComArch SA, jest wyjątkiem.
Siedmiu niepokornych
Przed ponad 12 laty siedmioosobowa grupa pracowników naukowych Politechniki Wrocławskiej postanowiłastworzyć firmę. Na ich decyzję miały wpływ ograniczenia w realizacji własnych projektów, jakie napotykali na uczelni.
Alchemia biznesu
Alchemik z czasów cesarza Rudolfa II budził podziw i zarazem strach, bo posiadał wiedzę tajemną i ponoć znał przepis jak przemienić rtęć w złoto. W Bielsku-Białej taki przepis znał prezes Techmexu. Trzynaście lat temu założył firmę za pożyczone 3 tys. USD, by dzisiaj, tuż przed debiutem giełdowym, była ona wyceniana na 435 mln zł.
Taki pomysł
Obecna pozycja MacroSoft SA to skutek podjętej przed wielu laty decyzji, by nie tak jak wszyscy zajmować się importem komputerów, lecz tworzyć dla nich polskie oprogramowanie. Dzisiaj firma jest notowana na giełdzie.
Korzystać z młodości
Firmy, które dzisiaj dominują na rynku, uczyły się dystrybucji na doświadczeniach Wiesława Osowieckiego i Mirosława Lampke. Założony przez nich Soft-tronik jest notowany na giełdzie jako STGroup. Dzisiaj uczniowie przerośli mistrza, choć STGroup jest nadal w czołówce dystrybutorów.
Abecadło handlu
Do Bonn po drukarki sprzedawane przez ABC Data jeździł Włodzimierz Łuksza, prezes Hector SA, a także Jacek Studencki, późniejszy prezes Techmexu. Pierwszą umowę serwisową firma podpisała z Ryszardem Krauze. Aż się nie chce wierzyć, że wszystko zaczęło się od przywożenia w bagażnikach samochodów sprzętu komputerowego z Niemiec.
Szczęśliwy rzut monetą
Historia Billa Hewletta i Davida Packarda przypomina losy wielu założycieli współczesnych firm internetowych. Hewlett-Packard był pierwszą firmą w słynnej Krzemowej Dolinie.
Z giełdy na giełdę
10 lat temu na wrocławskiej giełdzie sprzedawali komputery Commodore. Przed pięcioma laty ich spółka była już drugą co do wielkości firmą komputerową w Polsce. Za rok JTT Computer - bo o niej mowa - po połączeniu z TCH, zamierza wejść na warszawską GPW.
Wyścig z czasem
Gordon Moore, współzałożyciel Intela, zauważył, że co półtora roku podwaja się wydajność procesorów. Dzięki temu, że to tzw. prawo Moore'a sprawdza się już od ponad 20 lat, Intel nadaje tempo rozwojowi rynku.
Historia bez końca
Zanim IBM stał się największym dostawcą usług informatycznych, przez wiele lat produkował wagi przemysłowe i maszyny księgujące. Firmie udało się szczęśliwie pokonać wszystkie pojawiające się w jej długiej historii niebezpieczne zakręty.
Spełniona wizja
Microsoft jest najbardziej podziwianą, ale jednocześnie najbardziej znienawidzoną firmą informatyczną na świecie. W obu przypadkach chodzi o łatwość, z jaką firma zdobywa kolejne obszary rynku oprogramowania
Myślący inaczej
Jak wyglądałby komputer osobisty, gdyby nie było firmy Apple? Nie wiadomo. Bezsprzecznie jednak komputer w takiej postaci, w jakiej mamy go na naszych biurkach, zawdzięczamy dwóm ludziom - Steve'owi Wozniakowi i Steve'owi Jobsowi.
Na drodze do integracji
Przykładem firmy, która ze sprzedawcy sprzętu i rozwiązań sieciowych przekształciła się w jednego z największych integratorów, jest ComputerLand SA. Jej klientami są banki i instytucje finansowe, sektor publiczny, przemysł, usługi, telekomunikacja.
Wygrany zakład
Roman Kluska uwielbia przedstawiać historię Optimusa w konwencji mitu o amerykańskim pucybucie. Po sprzedaży pakietu kontrolnego akcji spółki i ogłoszeniu zamiaru budowy domów spokojnej starości jest o krok od ziszczenia innego amerykańskiego snu: zostania Rockefellerem.
Z naukowca kupiec
W latach 80. stateczni obywatele raz w miesiącu przemieniali się w obrotnych kupców. Wyruszali na "wycieczkę" do Turcji. Ci, bez smykałki do handlu, otwierali "biznesy". Tak zaczęła się przygoda z kapitalizmem trzech naukowców, których dzieło - Computer 2000 - od kilku lat znajduje się w pierwszej dziesiątce firm IT w Polsce.
Z gwiazd na ziemię
Tomasz Chlebowski, zapalony astrofizyk, nie chciał być biznesmenem; na sprzedaży części komputerowych i usługach informatycznych zamierzał tylko dorobić do pensji naukowca, żeby spokojnie obserwować gwiazdy i przestrzenie międzygwiazdowe.
Technologia Jutro
Spór o przyszłość baz danych
W dziedzinie baz danych prognozowanie nie jest łatwe. Na niezbyt szybką ewolucję istniejących technologii nakładają się coraz to nowe rewolucyjne wynalazki w zakresie architektury systemów, struktur danych, interfejsów, języków i zupełnie nowych zastosowań.
Hurtownie danych dla przyszłości
Fundamentem hurtowni danych jest przekonanie, że na podstawie zachowań z przeszłości można przewidzieć przyszłość.
Żywy komputer - biochemiczne układy elektroniczne
Nanotechnologia, genetyka i robotyka uchodzą za trzy kluczowe dziedziny przyszłości. Być może przy wielkoszlemowym stoliku rozwojowej rozgrywki nowego stulecia znajdzie się też miejsce dla czwartej damy: informatyki biochemicznej.
Wyprawa do wnętrza materii
Nanotechnologia, obok robotyki i genetyki, urasta do rangi kluczowej technologii XXI w. Informatyka, będąca spoiwem dla tych trzech dziedzin, zyskuje na znaczeniu.
Spirala chaosu
Spróbujmy poszukać odpowiedzi na pytanie, czy rozwój informatyki dokonuje się według logicznego schematu, nawet jeżeli wyłania się on samoistnie dopiero w trakcie tego rozwoju, czy też odbywa się chaotycznie, będąc wynikiem przypadków i zbiegów okoliczności.
Integracja aplikacji to konieczność
Właściwe wykorzystanie posiadanych zasobów informacyjnych to poważne wyzwanie dla każdej rozwijającej się organizacji. Ale też " być albo nie być"w świecie gospodarki internetowej.
Ewolucja rynku systemów planowania zasobów gospodarczych ERP
Krajowy rynek systemów ERP (Enterprise Resource Planning) jest widownią zmagania się dwóch trendów: malejącej sprzedaży zintegrowanych systemów i szybko rosnącej oferty rozwiązań wspomagających decyzje nadbudowanych na systemach ERP.
O jakości na koniec wieku
Początek XXI wieku niesie nowe wyzwania i zagrożenia dla ludzkości. Nikt dzisiaj nie potrafi przewidzieć, jaki wpływ na społeczeństwa będą miały globalizacja i otwarcie rynków, dokąd doprowadzi nas modna obecnie gospodarka elektroniczna, co zmieni w systemach produkcji wymaganie większej elastyczności i szybszej reakcji na komunikaty rynku, czym zakończy się agresywna walka konkurencyjna?
Świat w Sieci
Najwyższa pora, aby przestać postrzegać sieci komputerowe jako niezależne medium. Nie są one bytem samym w sobie i w rzeczywistości istnieją tylko i wyłącznie po to, by pełnić usługową rolę wobec aplikacji, z których korzystają użytkownicy.
Metamorfoza Firm
Informatyka w służbie
Nie da się sensownie zastosować informatyki w administracji bez świata polityki. To udowodniło życie, szczególnie w ostatnich 10 latach. Jeśli się nie da, to trzeba się publicznie porozumieć. Porozumieć się nie w kręgach znajomych i interesów, lecz porozumieć publicznie, w światłach reflektorów i na oczach społeczeństwa.
Z rodowodem, ale bez herbu
Na dobrą kondycję polskiej branży informatycznej nie pracuje jej przeszłość. Ciągle od nowa uczy się ona, jak tworzyć wartość dla klienta. I jak to w życiu, czasem odnosi sukcesy.
Ogniwa w trakcie tworzenia
Różnorodność firm internetowych i burzliwy, acz krótki przebieg ich biznesowej kariery, świadczą bardziej o ważnym przełomie w stosunkach pracy niż o narodzinach nowego modelu gospodarowania.
E-narzędzia w samą porę
To nie Internet nagle otworzył przed gospodarką nowe perspektywy. Już od dawna rozwija się ona w takim kierunku, że służebne jej rozwiązania sieciowe musiały się pojawić.
Informatyka - Ludzka rzecz
Czy polskim przedsiębiorstwom i instytucjom udało się w dziedzinie informatyki dobrze zagospodarować ostatnie 10 lat i wykorzystać szanse stwarzane przez nowoczesne technologie? Myślę, że w szkolnej skali ocen właściwe byłoby cztery z minusem. "Z nadzieją na poprawę w następnym semestrze" - jak mawiają pedagodzy.
cdn...
Ludzka sprawa - błąd
Technika coraz skuteczniej chroni nas przed zagrożeniami, ułatwia życie i zwiększa możliwości samorealizacji, ale też obarcza nas coraz większą odpowiedzialnością za los innych ludzi, za losy całych zbiorowości.
Przygoda Informatyków
Wzloty i upadki
Wykonywanie zawodu informatyka to nie tylko udział w ciekawych projektach, wysokie zarobki i rosnący prestiż. Zawód informatyka to przede wszystkim konieczność ciągłego uczenia się.
Konto informatyka
Informatycy mogą być pewni, że ich portfele będą coraz grubsze.
Patologia codzienności informatycznej
Lat temu dziesięć, a więc w okresie historycznie nieodległym i dostępnym dla pamięci naszej, byliśmy świadkami niespotykanego zwrotu w technologii przetwarzania informacji. Mnożyć się bowiem poczęły zastosowania sieci lokalnych opartych na mikrokomputerach, a niewiele później z rozmachem wkroczył Internet.
Moralność informatyka
Kiedy środowiska zawodowe zaczynają mówić o etyce swojego zawodu, oznacza to, że proces dojrzewania dyscypliny, którą reprezentują, osiągnął stan samoświadomości.
Ile odwagi, ile intuicji - tyle sukcesów
Ze Stanisławem Kucharskim, dyrektorem ABB InfoSupport, rozmawia Iwona D. Bartczak.
Elita, inżynier, czarodziej czy asystent
W roku 2000 padł rekord. Na kierunek Informatyka na Politechnice Warszawskiej o jedno miejsce ubiegało się 11 kandydatów. To więcej niż na kierunki prawnicze, ekonomiczne, filologie obce; więcej nawet niż na psychologię na Uniwersytecie Warszawskim, która zawsze była najbardziej obleganym kierunkiem studiów. Czy to okresowa moda,czy wieloletni trend? Czy oznacza to, że zawód informatyka jest uważany za tak atrakcyjny? A jeśli tak, to czy idzie z tym w parze wysoki status społeczny i prestiż?
Reklama zamknie się za 15 sekund. Przejdź do serwisu »