Computerworld.pl
Konferencje
Okiem Prezesa
Tematy
Agile
Aplikacje Biznesowe
Bezpieczeństwo
Big Data
Cloud Computing
DataCenter
GDPR/RODO
SDN
Sieci
Smart City
Praca w IT
Przemysł 4.0
Digital Leaders
Badanie AudIT
Biblioteka IT
Prenumerata
Strefy tematyczne
Alcatel-Lucent Enterprise – rozwiązania IT dla rozwoju biznesu
Check Point Cyberbezpieczeństwo w 2020
Cisco Webex
Commvault - Zintegrowane rozwiązania do backupu danych
Fortinet Bezpieczna praca zdalna
Fortinet Cyberbezpieczeństwo
Google Cloud
HPE GreenLake
HPE Infrastruktura
IBM Security University 2020
IBM Data and AI Virtual Forum Poland
IFS Applications
SAP Analityka Big Data
SUSE Innowacje Open Source dla biznesu
VMware SD-WAN by VeloCloud
×
Szukaj
Konferencje
Wiadomości
CIO Executive
Podcasty
Okiem Prezesa
Wywiady
Badanie AudIT
Biblioteka IT
Praca w IT
Tematy
Agile
Aplikacje Biznesowe
Bezpieczeństwo
Big Data
Cloud Computing
DataCenter
GDPR/RODO
SDN
Sieci
Smart City
Praca w IT
Przemysł 4.0
Digital Leaders
Strefy tematyczne
Alcatel-Lucent Enterprise – rozwiązania IT dla rozwoju biznesu
Check Point Cyberbezpieczeństwo w 2020
Cisco Webex
Commvault - Zintegrowane rozwiązania do backupu danych
Fortinet Bezpieczna praca zdalna
Fortinet Cyberbezpieczeństwo
Google Cloud
HPE GreenLake
HPE Infrastruktura
IBM Security University 2020
IBM Data and AI Virtual Forum Poland
IFS Applications
SAP Analityka Big Data
SUSE Innowacje Open Source dla biznesu
Prenumerata
Archiwum
Download
Newslettery
Strona główna
Archiwum
Rocznik 2001
Wydanie 31-2001
Wydanie 31-2001, 27 sierpnia 2001
prenumerata klasyczna
prenumerata elektroniczna
Wiadomości
AMD i Intel idą na wojnę
Advanced Micro Devices obniżył ceny wszystkich procesorów Duron. Analitycy przewidują, że rynek procesorów znajduje się w przededniu wojny cenowej między AMD a Intelem. Pod koniec sierpnia br. Intel także zredukuje ceny procesorów Pentium 4, prawdopodobnie o ponad 50% (pisaliśmy o tym w CW 30/2001).
Dostęp do Internetu ma 20% Polaków i 80% firm
Według najnowszego raportu OBOP z lipca br., 20,5% ankietowanych zadeklarowało, że ma dostęp do Internetu. W czerwcu było to 19%. Z 14 do 16,5% wzrosła także liczba osób, które w tym czasie rzeczywiście korzystały z Internetu. Jednak tylko 15,5% ankietowanych można uznać za internautów, a więc osoby, które przynajmniej raz w miesiącu skorzystały z Internetu. Około 4% respondentów nie mających dostępu do Internetu zadeklarowało, że w ciągu najbliższych 6 miesięcy planuje zapewnić sobie dostęp do sieci.
Dystrybucja na wychodnym
STGroup - ze względu na problemy finansowe - poszukuje inwestora i restrukturyzuje grupę.
Informatycy, wracajcie do Łodzi!
W Łodzi otwarto Ośrodek Rozwoju Oprogramowania amerykańskiej firmy Cerint Technology Group.
Jednym zdaniem
Kwartały trudnego wzrostu
Coraz większy udział w przychodach polskiego oddziału Hewlett-Packarda mają usługi.
NASK zautomatyzuje rejestrację domen internetowych
Aby zarejestrować domenę, należy wypełnić formularz na witrynie internetowej Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej, wydrukować go i podpisać, a następnie wysłać pocztą. Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku, domena jest rejestrowana, jednak jej uaktywnienie następuje dopiero po potwierdzeniu przelewu ''na papierze''.
Nie przeoczyć obiecujących
Wrocławski Viessmann wdrożył system wspomagający rekrutację.
Palm przejął BeOS
Palm kupił firmę Be Inc., producenta systemu operacyjnego BeOS. O firmie i jej systemie było głośno od połowy lat 90. Zainteresowanych przejęciem dorobku Be Inc. było wówczas kilka znanych firm z branży IT, m.in. Apple Computer.
Patrole na ekranie
Zakończono budowę Systemów Wspomagania Dowodzenia dla policji w Łodzi, Szczecinie i Warszawie.
Praca dla pośredników
Z obecnego kryzysu obronną ręką wyjdą 2, 3 serwisy internetowe z ogłoszeniami o pracę. Największe szanse mają te, które już zaskarbiły sobie zaufanie klientów, pod warunkiem że nie nadwerężą tego zaufania zbytnim rozszerzaniem profilu działalności.
Przegląd prasy
Droga inteligentna inaczej
Technologie
Bluetooth
Pierwsze informacje o przygotowywaniu specyfikacji uniwersalnej technologii krótkozasięgowej łączności radiowej Bluetooth pojawiły się w 1998 r. Według optymistycznych założeń, urządzenia wykorzystujące ten standard miały pojawić się na rynku w 1999 r. Okazało się jednak, że początek masowej implementacji bezprzewodowych interfejsów rozpocznie się prawdopodobnie dopiero pod koniec 2001 r., a na ich upowszechnienie trzeba będzie zaczekać jeszcze 2, 3 lata.
Chipset IBM obsłuży 16 procesorów Intela
IBM opracował chipset Summit, umożliwiający budowę tanich, skalowalnych serwerów intelowskich, wyposażonych maksymalnie w 16 procesorów Xeon MP (w przyszłości będzie obsługiwał także 64-bitowe procesory McKinley). Summit pozwala na budowę fizycznych serwerów zawierających do czterech procesorów. Maksymalnie 4 serwery można połączyć w klaster tworzący jeden 16-procesorowy komputer SMP lub traktować je jako cztery niezależne serwery współdzielące tylko między sobą zasoby, takie jak pamięć i układy wejścia/wyjścia.
Chipset przed sądem?
VIA wprowadziła nowy chipset, ryzykując proces o naruszenie praw patentowych Intela.
Czas na zmianę monitora?
Ceny monitorów LCD gwałtownie spadają.
Druga beta małego Windows
Microsoft udostępnił drugą wersję beta Windows CE 4.0, znanego jako Talisker.
Honeypot - słodka przynęta dla hakerów
Honeypot (dosł. garnek miodu) jest angielskim określeniem, które w żargonie szpiegowskim oznacza pułapkę. Ostatnio weszło ono do słownika informatycznego jako określenie serwerów, urządzeń sieciowych i oprogramowania symulującego słabo zabezpieczoną sieć komputerową.
Mail Essentials filtruje niechcianą korespondencję
Każda firma korzystająca z Internetu jest dotknięta zjawiskiem ''zaśmiecania'' poczty elektronicznej. Systemy pocztowe w coraz większym stopniu zajmują się usuwaniem niechcianych reklam lub wirusów przesyłanych w załącznikach listów. Korespondencję można filtrować na poziomie stacji roboczej lub serwera.
Motory reguł dla e-biznesu
Motory reguł pozwalają na automatyzację procesów tworzenia obiektów biznesowych.
Terabajty danych na taśmach
Napędy SDLT i LTO Ultrium oferują obecnie najlepszą wydajność tworzenia kopii bezpieczeństwa.
Wideo i TV w notebookach
Procesory graficzne Mobility Radeon, opracowane przez ATI Technologies, przeznaczone do instalowania w notebookach, znalazły zastosowanie w nowych modelach komputerów przenośnych, oferowanych przez Compaqa i Hewlett-Packarda.
Zarządzanie
Zapanować nad komunikacją
Główną korzyścią wynikającą z wdrożenia systemu CRM EBI w Avon Cosmetics jest usprawnienie komunikacji z kierowniczkami sprzedaży, koordynującymi pracę ponad 160 tys. konsultantek oferujących klientom produkty firmy.
Zapytaj eksperta
Na pytania Czytelników dotyczące logistyki odpowiada prof. Halina Brdulak, kierownik Zakładu Transportu Międzynarodowego i Logistyki w SGH w Warszawie.
Konteksty
Dwa łyki biometryki
Biometryczne metody identyfikacji są coraz tańsze. W powszechnym odczuciu wciąż jednak pozostają zbyt drogie, by myśleć o ich praktycznym wykorzystaniu na szerszą skalę.
Stare i nowe obyczaje
Jest to miasteczko wąskich, brukowanych uliczek, parterowych domów o pastelowych ścianach i małych, zielonych placykach.
Waldek
Mam na imię Waldek. Jestem informatykiem z bardzo dużym doświadczeniem, przez co należy rozumieć nie pięć lat stażu, lecz lat trzydzieści.
Zmiany czasu
Poprawny pomiar czasu bywa często niedocenianym elementem właściwego funkcjonowania systemów informatycznych.
Punkt widzenia
Czakram nauki polskiej
W czasie tzw. sezonu ogórkowego pewnie nie śledzili Państwo mediów zbyt intensywnie. Mniemam więc, że umknęła nam wszystkim jedna z najważniejszych wiadomości, wskazująca na odrodzenie się nauki w Polsce. Przez ostatnie dziesięciolecie nic tylko słuchaliśmy biadań uczonych, że mają za mało pieniędzy, aparatury, komputerów. Tymczasem w Krakowie pokazali, że nawet w takich ciężkich czasach można dokonywać przełomowych odkryć, takich jakie uczyniła nasza rodaczka w paryskiej szopie sto lat temu.
Nowe na stare
Mimo że waluta o nazwie obiegowej ''stary złoty'' dawno już nie funkcjonuje, znam wiele osób dokonujących nie wiadomo w imię czego komplikujących życie przeliczeń z obecnej wartości złotowej na poprzednią. Jak się jednak okazuje, w pewnych sytuacjach ma to swoje dobre strony. W lipcu np. rozdmuchano sprawę z jakimś tam prezesem firmy ubezpieczeniowej, którego uwolniono za poręczeniem w wysokości 300 tys. zł.
Operator operatorowi...
Pisząc niedawno w większym opracowaniu na temat tzw. bankowości elektronicznej, pozwoliłem sobie na stwierdzenie, że operatorzy telekomunikacyjni stanowią, pod pewnym względem, istotne zagrożenie dla banków, gdyż - dysponując najbardziej elastycznymi systemami informatycznymi, jakimi są programy billingowe - najłatwiej mogą je przystosować do obsługi tzw. mikropłatności.
RND Consult - postscriptum
Jak może część z Państwa pamięta, w połowie czerwca powołałem do życia RND Consult. Pod nazwą tą krył się serwis internetowy, który za darmo i w trybie online dokonywał analizy przedsiębiorstwa w trakcie zmiany organizacyjnej. Ponieważ widzę z logów, że wiele osób odwiedziło RND Consult, pragnę odpowiedzieć na wątpliwości i pytania, które na pewno część z Państwa sobie zadaje, a część Czytelników nawet zadała wprost.
Reklama zamknie się za 15 sekund. Przejdź do serwisu »