Konferencje
Biblioteka IT
Wiadomości
Tematy
Agile
Aplikacje Biznesowe
Bezpieczeństwo
Big Data
Cloud Computing
DataCenter
GDPR/RODO
SDN
Sieci
Smart City
Konferencje
Praca w IT
Przemysł 4.0
Digital Leaders
Praca w IT
Badanie AudIT
Archiwum
Prenumerata
Strefy tematyczne
Cisco Firepower
Cisco NGFW
HPE Infrastruktura
IFS Applications
SAP Analityka Big Data
E-Seminaria
Gorące tematy:
Nowy numer
Przemysl 4.0
Computerworld TOP200
Państwo 2.0
Aplikacje Biznesowe
Bezpieczeństwo
Big Data
Data Center
Agile
Strona główna
Archiwum
Rocznik 2001
Wydanie 27-2001
Wydanie 27-2001, 2 lipca 2001
prenumerata klasyczna
prenumerata elektroniczna
Wiadomości
Caldera: nie produkujemy, lecz wspieramy produkcję
Z Ransomem H. Love'em, dyrektorem Caldera, rozmawia Tomasz Marcinek.
Compaq przechodzi na itanium
Mimo wcześniejszych deklaracji przywiązania do technologii Alpha, Compaq zrezygnuje z jej rozwoju.
Czym ryzykuje saper
Od kilku miesięcy spada zapotrzebowanie na konsultantów SAP R/3. Dzieje się to w takim samym tempie, w jakim kilka lat temu rosło zapotrzebowanie na ich usługi.
Jednym zdaniem
Mądrość na sprzedaż
W coraz większej liczbie przedsiębiorstw w Polsce konsultant przestaje być wyrocznią w dziedzinie organizacji i prowadzenia biznesu, a zaczyna być dostawcą produktu: mechanizmu zdobywania i utrzymywania przewagi konkurencyjnej.
Na kłopoty z budżetem
Opóźnienie rozpoczęcia przetargu na budowę systemu CEPiK jest związane z niedostatkami budżetu.
Obywatel w e-urzędzie
Rządowy dokument ''ePolska'' nie odpowiada oczekiwaniom środowisk samorządowych. Domagają się one, by działania na rzecz społeczeństwa informacyjnego stały się priorytetem państwa na najbliższe lata.
Oddane Biprogeo
MCI Management SA odkupił od Enter- prise Investors 75% akcji Biprogeo SA z Wrocławia, która tworzy systemy informacji przestrzennej typu GIS. Wartość transakcji wyniosła 100 tys. USD. Tymczasem w 1998 r. EI zapłaciło za 55% akcji Biprogeo 1,2 mln USD. Później fundusz brał także udział w podwyższeniu kapitału akcyjnego wrocławskiej spółki. Cena, jaką zapłacił MCI, jest co najmniej dziesięć razy mniejsza niż inwestycja Polish Enterprise Fund.
Północ - południe
Z Javierem Ossandonem, prezesem ELANET (Europejskiej Inicjatywy Sieci Teleinformatycznej Władz Lokalnych), rozmawia Sławomir Kosieliński.
Raz za, raz przeciw
Komisje sejmowe przyjęły projekt ustawy o dostępie do informacji publicznej i odrzuciły projekt ustawy o elektronicznych instrumentach płatniczych.
Singular oferuje w Polsce system Coda Financials
<i>Singular Polska od czerwca br. oferuje system Coda Financials. ''Od kwietnia prowadziliśmy intensywne przygotowania do wprowadzenia systemu na polski rynek. Staraliśmy się stworzyć niewielki, ale dobrze przygotowany zespół konsultantów. Dysponujemy także polską wersją systemu''</i> - mówi Paweł Hajdan, dyrektor działu systemów finansowych w Singular Polska. Mimo że Coda nie była dotychczas oferowana na polskim rynku, system jest wykorzystywany m.in. w Banku Handlowym w Warszawie, Gerling Polska, Cetelem i IKEA.
Tel-Energo rozważa przejęcie Formus Polska
Poszukiwania inwestora dla Formus Polska, operatora Internetu, na razie nie przyniosły rezultatu. Rozmowy prowadzono z kilkoma polskimi firmami. <i>''Pozostała już tylko jedna firma''</i> - mówi Janusz Sznajder, rzecznik Formusa. Nieoficjalnie mówi się, że w Formusie prowadzony jest audyt finansowy, zlecony przez potencjalnego kupca. Prawdopodobnie jest nim Tel-energo.
Warszawski Park Technologiczny
Wojskowa Akademia Techniczna wraz z gminą Bemowo powołała Fundację Technopolis.
Wyniki finansowe Oracle Polska i Oracle Corporation
Obroty Oracle'a w Polsce w ubiegłym roku finansowym (czerwiec 2000 r. - maj 2001 r.) wyniosły 237 mln zł, z czego 80% przypadło na sprzedaż licencji. Wzrost przychodów - zdaniem przedstawicieli firmy - był związany przede wszystkim ze znacznym wzrostem sprzedaży aplikacji, w tym pakietu E-Business Suite. Sprzedaż modułów tego pakietu wzrosła o 103%.
Zniknie nazwa ICL
Fujitsu zamierza na początku marca 2002 r. wprowadzić na całym świecie jedną markę dla wszystkich firm wchodzących w skład grupy. Oznacza to, że znikną nazwy ICL i DMR Consulting. Większościowym udziałowcem obu firm jest japoński Fujitsu.
Technologie
Analizy firmowe
SAS 8.2 trudno sklasyfikować. Z jednej strony to aplikacja statystyczna, z drugiej, hurtownia danych. Na SAS System można też spojrzeć jako na wyrafinowane środowisko do tworzenia rozwiązań dla dużych przedsiębiorstw.
Hurtownia w cieniu budżetu
Z Leszkiem Maśniakiem, kierownikiem projektów hurtowni danych w Agora SA, rozmawia Tomasz Marcinek.
Rzemiosło i przemysł
Rynek rozwiązań przeznaczonych do budowy i wykorzystania hurtowni danych ewoluuje w stronę predefiniowanych rozwiązań wolniej niż oczekiwano.
T.U. Ergo Hestia wdrożyło pakiet Brio.Enterprise
Grupa Ergo Hestia SA w Sopocie wdrożyła hurtownię danych, wykorzystując oprogramowanie firmy Brio Technology. Zrealizowany system integruje rozwiązania znane z hurtowni danych, systemów informowania kierownictwa oraz portali korporacyjnych. Wdrożenie to firma realizowała ze spółką Atena Usługi Informatyczne i Finansowe sp. z o.o., która już od kilku lat obsługuje towarzystwo ubezpieczeniowe. W drugiej połowie ub.r. zakończyła tam wdrożenie kompleksowego systemu do obsługi ubezpieczeń majątkowych Partenon (wersja dla ubezpieczeń życiowych funkcjonuje od 1999 r.).
Toshiba wprowadza notebooki w cenie do 1000 USD
Toshiba i Hewlett-Packard wprowadzają na polski rynek nowe modele notebooków. Toshibie po raz pierwszy udało się pokonać barierę ceny 1000 USD w przypadku nowego komputera Toshiba Satellite 1700-200 (w Polsce kosztuje on 3999 zł brutto). HP oferuje zaś komputery Omnibook XE3 dostępne w kilkunastu wariantach i wyposażone we wszystkie akcesoria niezbędne użytkownikowi mobilnemu.
WLAN: Punkt dostępowy Enterasys obsłuży 54 mb/s
Firma Enterasys Networks oferuje punkt dostępowy RoamAbout R2, umożliwiający budowę sieci bezprzewodowych działających nawet z prędkością 54 Mb/s. Urządzenie obecnie można stosować w sieciach 802.11b, pracujących z szybkością 11 Mb/s. Po wymianie w nim nadajnika radiowego na działający w standardzie 802.11a w paśmie 5 GHz możliwa jest przepustowość 54 Mb/s. Moduły radiowe 802.11a mają być udostępnione jeszcze w tym roku.
Xerox będzie sprzedawał drukarki pod nazwą Phaser
Xerox ujednolici nazwy swoich drukarek. Będzie je sprzedawał pod nazwą Phaser, wypromowaną przez Tektronix. Dotyczy to drukarek monochromatycznych i kolorowych wykorzystujących różne technologie druku - laserową, LED i stałoatramentową. Zmiana nazewnictwa ma się odbywać stopniowo wraz z pojawianiem się nowych modeli sprzętu. Obecnie firma wprowadza na rynek dwa nowe urządzenia: monochromatyczną drukarkę laserową Phaser 3400 i kolorową, stałoatramentową Phaser 860.
Zarządzanie
Honorowa propozycja
Niektórzy dostawcy rozwiązań informatycznych chcą uzależnić część zapłaty za swoje usługi od efektów osiągniętych w wyniku wdrożenia.
Internetowe nawrócenie ABB
Koncern ABB dotąd nie przywiązywał dużej wagi do swojej strategii internetowej, kładąc raczej nacisk na solidność rozwiązań informatycznych do obsługi wewnętrznych procesów.
Lektury prawie obowiązkowe
Adam Węgrzyn: Benchmarking. Nowoczesna metoda doskonalenia przedsiębiorstw, Oficyna Wydawnicza Antykwa, Kluczbork - Wrocław, 2000
Konteksty
Interfejs do przemyślenia
Nawet najlepsze urządzenie, jeśli wyposażone jest w interfejs, w oczach użytkownika będzie warte tylko tyle, na ile zostanie oceniony sam interfejs. Tymczasem konstruktorzy poświęcają interfejsowi zazwyczaj marginalną część uwagi - widoczne jest to szczególnie w przypadku komputerów.
Interfejs przyszłości
Jak za kilka lat będzie wyglądała nasza komunikacja z komputerami? Wiele wskazuje na to, że w nieodległej przyszłości podstawowym mechanizmem tej komunikacji będzie trójwymiarowa, uniwersalna przeglądarka.
Mów do mnie
W nie tak znowu odległej przyszłości urządzenia elektroniczne powszechnego użytku będzie można obsługiwać za pomocą głosu. Dzięki udziałowi Polski w projekcie Speecon będziemy mogli porozumiewać się z lodówką, telewizorem czy odkurzaczem w naszym języku.
Profile Andrzej
Mam na imię Andrzej. Właśnie skończyłem studia i rozglądam się za robótką jakąś. Jestem absolwentem uniwersytetu, specjalność: Materiałoznawstwo i Informatyka. Studia były strasznie ciężkie! Mam nadzieję, że włożony trud zaprocentuje dobrze płatną pracą. Pokrótce scharakteryzuję moje umiejętności zawodowe.
Śmierć GUI
Rozmowa z Jefem Raskinem, współtwórcą interfejsu graficznego (GUI).
W powietrzu i na ziemi
Stereotyp podróży lotniczej to dla mnie dwa skojarzenia. Pierwsze, to oczywiście dobre jedzenie. I picie.
Online
Nie przyjmuję żadnych papierów
Z Kajetanem Wojsykiem, informatykiem miejskim, kierownikiem referatu informatyzacji w Urzędzie Miasta Częstochowy, rozmawia Andrzej Gontarz.
Punkt widzenia
Złota małp(k)a
Jakże tu być felietonistą w Polsce, kiedy oficjalna, państwowa agencja prasowa podaje takie oto wiadomości w swoim Dzienniku Internetowym (13/06/2001): "SZCZECIN - ''ZŁOTA MAŁPA'' ZA SERWIS INTERNETOWY.
Mała czarna na licencji
Dochodzą mnie słuchy, że miłościwie nam panujące organy skarbowe nie mogą dojść do porządku z naliczeniem odpowiedniej stawki VAT od licencji na oprogramowanie. Proponuję obciążyć je stawką maksymalną, a na dodatek jeszcze akcyzą - wiadomo, sam komputer to już luksus, a oprogramowanie do niego to wręcz orgia konsumpcji.
Nowy Hyde Park?
Do wakacyjnej przerwy dwa numery, a tematów bez liku. Ot, chociażby kolejna awaria systemu informatycznego na giełdzie, i to nowojorskiej. Azja zagraża dominacji USA w produkcji sprzętu komputerowego, a America OnLine inwestuje 100 mln USD w chińskie sieci komputerowe.
Ostatnia droga w Internecie
Od pewnego już czasu podejrzewałem, że coś jest nie tak. Podejrzenia nie pojawiły się ot tak bezpodstawnie ani też nie były wynikiem mrocznych odczuć czy domniemań. Sprawa wygląda bowiem dosyć klarownie - każdy powinien znać i widzieć nie tylko czubek własnego nosa, ale także skrawek innej technologii. Chyba dlatego właśnie kobiety masowo kupują teraz maszynki do golenia. No i proszę - jeszcze jeden przykład globalnej unifikacji.
Reklama zamknie się za 15 sekund. Przejdź do serwisu »