Computerworld.pl
Konferencje
Okiem Prezesa
Tematy
Agile
Aplikacje Biznesowe
Bezpieczeństwo
Big Data
Cloud Computing
DataCenter
GDPR/RODO
SDN
Sieci
Smart City
Praca w IT
Przemysł 4.0
Digital Leaders
Badanie AudIT
Biblioteka IT
Prenumerata
Strefy tematyczne
Akamai - Security
Alcatel-Lucent Enterprise – rozwiązania IT dla rozwoju biznesu
Check Point Cyberbezpieczeństwo w 2020
Cisco Webex
Commvault - Zintegrowane rozwiązania do backupu danych
Fortinet Bezpieczna praca zdalna
Fortinet Cyberbezpieczeństwo
Google Cloud
HPE GreenLake
HPE Infrastruktura
IBM Security University 2020
IBM Data and AI Virtual Forum Poland
IFS Applications
SAP Analityka Big Data
SUSE Innowacje Open Source dla biznesu
VMware SD-WAN by VeloCloud
×
Szukaj
Konferencje
Wiadomości
CIO Executive
Podcasty
Okiem Prezesa
Wywiady
Badanie AudIT
Biblioteka IT
Praca w IT
Tematy
Agile
Aplikacje Biznesowe
Bezpieczeństwo
Big Data
Cloud Computing
DataCenter
GDPR/RODO
SDN
Sieci
Smart City
Praca w IT
Przemysł 4.0
Digital Leaders
Strefy tematyczne
Alcatel-Lucent Enterprise – rozwiązania IT dla rozwoju biznesu
Check Point Cyberbezpieczeństwo w 2020
Cisco Webex
Commvault - Zintegrowane rozwiązania do backupu danych
Fortinet Bezpieczna praca zdalna
Fortinet Cyberbezpieczeństwo
Google Cloud
HPE GreenLake
HPE Infrastruktura
IBM Security University 2020
IBM Data and AI Virtual Forum Poland
IFS Applications
SAP Analityka Big Data
SUSE Innowacje Open Source dla biznesu
Prenumerata
Archiwum
Download
Newslettery
Strona główna
Archiwum
Rocznik 2000
Wydanie 32-2000
Wydanie 32-2000, 4 września 2000
prenumerata klasyczna
prenumerata elektroniczna
Wiadomości
biuro-ksiegowe.com
Krakowski CDN we współpracy z biurami rachunkowymi będzie oferował usługi ASP.
Doba dla biura
Office Depot otworzył sklep internetowy, zintegrowany z systemem logistycznym. Czas realizacji zamówień skrócił się do 24 godzin.
Jednym zdaniem
Miliony na sieć
Szeptel SA utworzył firmę Ogólnopolska Sieć Szkieletowa SA (OSS). Ma ona zbudować ogólnopolską sieć szkieletową - szeptel.net. Koszt projektu wyniesie 80 mln USD (o innych tego typu projektach pisaliśmy w CW 29/2000).
Nadzieja w WWW
Konstytucyjnemu prawu do informacji brakuje wciąż ustawowego umocowania. Dwa poselskie projekty ustaw o dostępie do informacji publicznych i o jawności procedur administracyjnych wskazują, że najlepszą metodą upubliczniania informacji jest Internet.
Obietnice Lotusa
Partnerzy Lotusa twierdzą, że zmiany zachodzące w firmie zmierzają w dobrym kierunku. Będą je zapewne oceniać jeszcze lepiej, jeśli firma zrealizuje deklarowane plany.
Pilotaż szczeciński
Resort finansów przygotowuje się do pilotażowego wdrożenia systemu elektronicznej wymiany danych z płatnikami. Nie sprecyzowano terminu realizacji ogólnopolskiego systemu.
Projekty na świecie
Przegląd prasy
IDG Poland SA, wydawca m.in. naszego tygodnika, wprowadza na rynek nowe, siódme już pismo - tygodnik IT Partner - skierowany do przedstawicieli branży teleinformatycznej. Pierwszy numer ukaże się 4 września br.
Ścisk w eterze
W lipcu działalność komercyjną rozpoczęła firma Crowley Data Poland - operator oferujący usługi bezprzewodowej transmisji danych.
Sklep z zabawkami
Amerykańskie agencje rządowe zamierzają zatrudniać hakerów, chcąc w ten sposób ''przeciągnąć ich na swoją stronę''.
Spowiedź hakera
Rozmowa z Kevinem Mitnickiem, jednym z najbardziej znanych hakerów.
Usługi bez granic
Firma SET zamierza utworzyć nową spółkę w Specjalnej Strefie Ekonomicznej w Gliwicach. Kierownictwo prowadzi rozmowy z potencjalnymi inwestorami.
Włamanie na życzenie
Jak sprawdzić, czy system informatyczny jest dostatecznie zabezpieczony? Coraz częściej pojawiają się opinie, że w tym celu najlepiej wynająć osoby doświadczone w pokonywaniu elektronicznych zabezpieczeń. Kilka dużych polskich firm skorzystało z tej metody.
Z siłą gigaherców
Pentium 4 będzie największą od pięciu lat modyfikacją słynnego procesora intelowskiego. To tylko jedna z wielu nowości, które firma przygotowuje na najbliższe miesiące.
Złotówka do Europy
NBP musi w ciągu dwóch lat dokonać modernizacji systemów informatycznych. Wiąże się to z przystosowaniem do wymogów stawianych przez Europejski System Banków Centralnych.
Zmiany na szczytach
Coraz częściej właściciele i założyciele polskich firm teleinformatycznych przekazują władzę. W tym roku nastąpiły zmiany w kierownictwie Softbanku, Optimusa, Karenu i Apeximu.
Zarządzanie
Asy i inne karty
Przywództwo technologiczne to nie zarządzanie budżetem czy kolejnymi wdrożeniami, to stwarzanie nowych szans dla firmy za pomocą dostępnych rozwiązań informatycznych.
Ku nieznanym lądom
Ewolucja rynku w kierunku modelu Nowej Ekonomii przypomina podróż do wnętrza czarnej dziury: jedno i drugie cechują: ogromna siła przyciągania, niepewność co do celu podróży oraz istnienie horyzontu zdarzeń, spoza którego nie ma już odwrotu.
Wieści z terenu
Kliku, kliku na patyku
Z niczego coś
Są takie biznesy, w których zasoby odgrywają znacznie mniejszą rolę niż ludzka chęć i umiejętność współdziałania.
Idee i Technologie
Infoczłowiek czyli następny krok ewolucji
Wróżą nam niektórzy zależność od robotów: mają one wziąć ewolucję we własne ręce i uczynić z ludzi istoty podległe. Według Kevina Warwicka, będą mogły uczynić z nas niewolników za 30 lat, natomiast Hans Moravec przesuwa tę granicę o jeden wiek. Co sądzić o tych przepowiedniach? Niniejszy szkic poddaje je krytyce i daje przeciwstawną wizję ewolucyjnych przekształceń inteligencji. Jest to wizja gigantycznego spotęgowania intelektu człowieka w wyniku sprzężenia mózgu z superminiaturowymi komputerami. Tak powstanie infoczłowiek, jako nowa odmiana homo sapiens.
Proklamacja wolności
Rozmowa z Billem Lessardem i Steve'em Baldwinem, autorami książki Net Slaves , w której - jak mówią - składają hołd nieznanym ofiarom Nowej Ekonomii.
Internet
Film się nie urwie
CyberSam, sklep oferujący artykuły DVD, kojarzy klientów ze sprzedającymi. Jedną z największych przeszkód przy jego uruchomieniu było przeprowadzenie autoryzacji kart kredytowych w trybie online.
Liczby, fakty, prognozy
Znaczenie Internetu, Lojalność internautów
Mobilne e-usługi
E-Services - platforma komunikacji w świecie usług elektronicznych, która miała się stać kluczowym elementem oferty Hewlett-Packard - na razie zyskała mniejszą akceptację niż życzyłby sobie tego ten koncern.
Rozkład pracy serwera
Extreme Internet Server firmy Secant Technologies ułatwia tworzenie wydajnych aplikacji WWW.
Zakupy za punkty
Payback.pl będzie nagradzać klientów sklepów internetowych.
Komputer na biurku
Bez niebieskiego ekranu
W Windows 2000 nie ma już błędów, które nękały użytkowników wersji Windows NT. Dodano też wiele funkcji ułatwiających dostosowanie konfiguracji do wymagań użytkowników.
Do poczytania
Pojawiła się pierwsza wersja programu Microsoft Reader.
Niezależne kolory
Xerox rozpoczął sprzedaż nowej serii tanich drukarek atramentowych. Są to pierwsze drukarki opracowane we współpracy z Sharp i Fuji. Dwa nowe modele M750 i M760 różnią się przede wszystkim prędkością druku.
Początek rewolucji
Wprowadzono pierwsze urządzenia umożliwiające budowę systemów łączności radiowej krótkiego zasięgu w standardzie Bluetooth. Ich liczba będzie gwałtownie wzrastać.
Większy wybór CD-RW
Hewlett-Packard wprowadza na polski rynek 6 nowych modeli nagrywarek CD-RW.
Komputery i kariery
Karpie, szczupaki, leszcze
Aktywny zawodowo człowiek, choć w wielu przypadkach należałoby napisać: aktywny towarzysko człowiek, spędza na różnorakich konferencjach i szkoleniach kilkanaście dni w roku. Rekordziści potrafią w tzw. sezonie konferencyjnym jeździć z imprezy na imprezę z krótką przerwą na pobyt w firmie. Niektórzy częściej widzą się ze znajomymi z innych miast niż z najbliższą rodziną. Myli się ten, kto sądzi, że znaczenie ma w tym przypadku treść referatów. Ważniejsze jest kto przyjedzie, czy będzie czas na wspólną, zakrapianą kolację czy dancing.
Narzędzia i systemy
Mocny w Javie
AS/400, zaprojektowany jako system tzw. zaplecza, promowany jest teraz jako platforma e-biznesu.
Największy sekret IBM
Rozmowa z Frankiem Soltisem, inżynierem w IBM, twórcą systemów AS/400.
Nowość z tradycjami
Niskie koszty użytkowania, nowe rozwiązania sprzętowe i programowe, wysoka wydajność czynią z AS/400 ciekawą platformę internetową.
OS dla e-biznesu
Do ostatniej wersji OS/400 dodano takie właściwości, jak rodzime wsparcie dla Javy, implementacja nowej bazy danych DB2, możliwość wykonywania aplikacji unixowych.
Otwarci i żywi
Z Markiem Walczakiem, prezesem stowarzyszenia użytkowników AS/400 Common Polska, informatykiem Banku Śląskiego, rozmawia Tomasz Marcinek.
Polskie Asy
W 700 polskich firmach działa ok. 1000 komputerów AS/400.
Szybko, nie zawsze dobrze
InstallShield Express 3.0 pozwala szybko stworzyć standardowy program instalacyjny.
W eterze
Nowy AS/400 jest przystosowany do obsługi użytkowników posługujących się urządzeniami mobilnymi.
Punkt widzenia
Antyreengineering, czyli egzaminy
Wakacje rozpoczęły się tradycyjnie. Upały nieziemskie w maju i czerwcu, a na przełomie czerwca i lipca "batalia o indeksy". To wojskowe określenie egzaminów wstępnych na uczelnie przetrwało od czasów schyłkowego Gomułki, a następnie Gierka i generała aż do dzisiejszego kapitalizmu. Po co? Żeby zachować ciągłość, a przy okazji dać zarobić?
Jestem kimś. Znam się na komputerze
Pewnego, niedawno minionego dnia noc zmusiła mnie do zatrzymania się w nieznanym wcześniej hotelu. Jestem czuły na punkcie ogólnodostępnych miejsc do nocowania; ich klasa potrafi niemile zaskoczyć.
Listy
Coraz częściej dostrzegam, że z niezwykłym uporem przeciwstawia się naszą ułomność amerykańskiej doskonałości. Z masochistyczną satysfakcją gazety opisują zaawansowanie Ameryki w odkrywaniu Nowej Ekonomii na tle raczkującej Europy.
Mój wzorcowy projekt
Projekt zacząć nie jest wielkim problemem. Znacznie trudniejszym zadaniem jest ów projekt zakończyć - nie przerwać, nie sknocić, nie zostać odsuniętym, ale normalnie zakończyć.
Pokory!
Entuzjaści sztucznej inteligencji (AI) dzielą się w zasadzie na dwie kategorie. Pierwsza z nich to głosiciele brutalnej siły: "Poczekajmy jeszcze dwadzieścia lat, a samo prawo Moore'a i postęp w dziedzinie algorytmów sprawią, że maszyny zaczną myśleć" - mówią. Drudzy to inżynierowie: "Zamiast tworzyć zaawansowane teorie, lepiej zakasajmy rękawy i po prostu zróbmy myślący komputer".
TCO - to co
Przez całe moje życie komputerowe, a więc od ponad ćwierć wieku, byłem przekonany, że komputer jest dobrem trwałym. Dałem temu wyraz w poprzednim felietonie "(Jedno)razowiec" (CW nr 31/2000), sugerując, że nastał czas nienaprawialnych komputerów i peryferii.
Sieci
Anteny zamiast kabla
Technologia LMDS uzupełnia braki infrastruktury naziemnej, umożliwiając komunikację radiową z szybkością kilku megabitów na sekundę.
Dane z powietrza
Formus Polska jest pierwszym operatorem Internetu, który na szeroką skalę zastosował technologię LMDS. Niebawem na rynku przybędzie konkurentów.
Raport pod ręką
Ecora.com, firma prowadząca serwis internetowy, umożliwiający automatyczne tworzenie dokumentacji technicznej, dotyczącej konfiguracji serwerów Windows NT 4.0 i Microsoft Exchange Server (prezentowany w CW 4/2000), poszerzyła swoją ofertę.
Sieć na wiele sposobów
Novell przedstawia szczegóły dotyczące kolejnych wersji systemu NetWare.
Wszechstronny ATM
Cisco rozszerza możliwości przełączników ATM, integrując je z sieciami Ethernet trzeciej warstwy.
Wydajniejszy Linux
Red Hat Software udostępni pod koniec roku Linux 7.0 - nową dystrybucję opartą na długo oczekiwanym jądrze w wersji 2.4.
Opinie
Z notatnika informatyka
Z oprogramowaniem jest podobnie jak z małżeństwem - jesteśmy coraz bardziej rozczarowani w miarę odkrywania kolejnych usterek, starannie maskowanych na etapie przedkontraktowym.
Reklama zamknie się za 15 sekund. Przejdź do serwisu »